Slijepim licima pružiti šansu da budu dio društva

Foto: SRNA

Dvadesetčetvorogodišnji Ljubiša Čereković iz Gornjih Vijačana, štićenik Dnevnog centra za djecu sa poteškoćama u razvoju „Neven“ u Prnjavoru, u okviru projekta „Edukacijom protiv diskriminacije“ svakog petka ima ulogu predavača maturantima Centra srednjih škola „Ivo Andrić“ o životnom iskustvu osoba sa oštećenim vidom.

Priredila : Tamara STOJANOVIĆ

PRNJAVOR, 24. APRILA /SRNA/ – Ljubiša Čereković koji se od rođenja susreo sa oštećenjem vida, a od petog razreda osnovne škole i potpunim sljepilom kaže da je slijepim licima potrebno pružiti šansu da budu dio društva.

Svojim primjerom edukatora srednjoškolcima, uz podršku i pomoć asistenta Boška Bijelonića, na najbolji način razbija stereotipe i predrasude o osobama sa invaliditetom.

„ Jedan dan sedmično, najčešće petkom i uglavom u popodnevnoj smjeni od 13.00 do 17.00 časova imamo predavanje. Na časovima govorimo o uzrocima i podjeli oštećenja vida, o odnosu društva prema osobama sa invaliditetom, pomagalima za slijepa lica sa praktičnim primjerom kako izgleda kretanje sa bijelim štapom i sa vodičem. Četvrti dio predavanja je projekcija filma „Susret“ čijim gledanjem učenici mogu više naučiti o pravilnom kretanju slijepih lica, korištenju pomagala, bezbjednom ulasku u sredstva javnog prevoza i slično“ , pojašnjava Ljubiša.

On kaže da je prvi susret srednjoškolaca sa vježbom simulacije sljepila i orjentacije u prostoru neobičan, teško se snalaze, na početku djeluju uplašeno, ali s vremenom postaju opušteniji i otvoreniji za komunikaciju.

Ljubiša u razgovoru za Srnu ističe da mu je najveća želja pronaći stalno zaposlenje i tako obezbijediti siguran izvor prihoda neophodnih za život.

„Prva četiri razreda završio sam u Osnovnoj školi ‘Novak Pivašević’ u Gornjim Vijačanima. Od petog razreda kada sam potpuno izgubio vid školovanje sam nastavio u Derventi, gdje sam u Centru ‘Budućnost’ završio i srednju školu i stekao zvanje krojački konfekcionar. Savladao sam i Brajevo pismo koje mi je olakšalo svakodnevni život“, priča on.

Iako je naučio raditi za mašinom, peglati i šiti kaže da danas taj posao ne bi mogao obaljati, ali zato ima dobro pamćenje,posebno brojeva,datuma, podataka. Zbog nemogućnosti samostalnog kretanja najviše bi mu odgovarao rad na nekoj centrali, javljanje na telefon, prenos informacija i podataka usmenim putem.

Da nevolja ove porodice bude veća Ljubišin mlađi brat dvadesetogodišnji Đorđe takođe je slijep. Iako sa diplomom fizioterapeuta i on je nezaposlen.

Asistent Boško Bijelonić kaže da prezentacija ima uticaja na razmišljanje mladih Prnjavorčana, za razbijanje predrasuda koje su možda imali ranije prema osobama sa invaliditetom.

„Najčešće predrasude su da osobe sa invaliditetom ne mogu ići u školu, da imaju previše povlastica, da su spori, da se ne mogu zaposliti. Na Ljubišinom primjeru smo im pokazali da tako nije u stvarnosti“ , pojašnjava Bijelonić.

Bijelonić kaže da je u planu i održavanje okruglog stola u Prnjavoru na temu slijepih lica na koji bi bili pozvani predstavnici Centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „ Budućnost“ iz Drevente, Centra za socijalni rad ,Opštinske organizacije slijepih , jer projekti imaju više šanse za ostvarivanje ako se rade timski, u saradnji više udruženja i institucija.

„Кada se završi projekat u školi planiramo napraviti i prezentaciju za privrednike kako bismo pokušali pronaći bolje, stalnije rješenje za Ljubišu. On je već u godinama kada moramo pokušati da pronađemo neko rješenje za njegovu budućnost, potreban mu je posao“, istakao je Bijelonić.

On naglašava da prema ljudima sa invaliditetom treba imati neposredan, prirodan odnos.

„Ako imate neko pitanje nemojte se obraćati pratiocima već njima direktno, treba im pružiti šansu da se uključe u društveni život. Takođe treba im posvetiti mnogo više prostora u medijima jer što se više priča o nekom problemu on je sve bliži ljudima i sve su manje predrasude“ , kaže Bijelonić.

Projekat „Edukacijom protiv diskriminacije“ čiji je nosilac Opštinska organizacija slijepih u saradnji sa Udruženjem „Neven“, a finansijer Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, traje do 1. avgusta.

SRNA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*