Proizvodi sirane “Milanković” sve traženiji kod kupaca

Proizvodi sirane “Milanković” sve traženiji kod kupaca

Trenutno prerađuju 200.000 litara mlijeka godišnje što ne zadovoljava potrebe tržišta jer je potražnja veća od proizvodnje, zbog čega ove godine imaju u planu povećanje proizvodnih kapaciteta
Sirana “Milanković” u Palačkovcima u opštini Prnjavor proizvodi isključivo autohtone vrste sireva i kajmaka, bez hemije, prema recepturi baka.

Osim na vlastitom maloprodajnom mjestu, sirana plasira proizvode na tržište preko trgovačkih centara u banjalučkoj i dobojskoj regiji.

“Više ne možemo zadovoljiti potrebe tržišta jer je velika potražnja za našim proizvodima. Svi koji jednom kupe naše proizvode uvijek nam se vraćaju. Mnogo nam znači ta podrška kupaca za dalji rad i napredak”, kaže Srni vlasnik ove male porodične firme Dalibor Milanković.

U ovoj sirani proizvode se meki i polutvrdi sirevi, kriška u surutki, mladi i zreli kajmak, dimljeni sir. Iako je proces njegove proizvodnje dosta zahtjevan i traje od 18 do 24 časa posebno su ponosni na kajmak koji prave prema starinskoj recepturi.

Proces zrenja mladog sira traje desetak dana, polutvrdih sireva oko 90 dana, dok svježi sir na tržište izlazi drugi dan po prijemu mlijeka.

Krajem decembra i početkom januara jedan od traženijih proizvoda je “Božićni sir” koji se odlično slaže uz jabuku i med i svoje mjesto je našao na mnogim porodičnim trpezama.

Početak 2020. godine obilježiće i jedan novi proizvod – kriška sira sa paprikom.

TRADICIONALNA RECEPTURA, DOMAĆA SIROVINA

Kada je sirana osnovana 2015. godine, Milanković kaže da se vodio idejom da u svom mjestu napravi nešto po čemu će biti prepoznatljivi, ali i da se radno angažuje lokalno stanovništvo.

“Ideja se rodila prije desetak godina. Dosta sam putovao i posjećivao manje sirane od Slovenije do juga Srbije, gledao i učio o procesu proizvodnje. Kako je na našem tržištu sve manje domaćih proizvoda, odlučio sam se na ovaj korak”, priča Milanković.

Na početku je, kaže, bilo prilično teško.

“Bilo je mnogo problema. Svi bježe od proizvodnje, ali s godinama, postepeno tržište se otvara, ljudi su prepoznali kvalitet, jer je naš proizvod domaći, bez hemije. Radimo na način na koji su nekada radile naše bake”, navodi Milanković.

On ističe da proizvode isključivo autohtone vrste sireva i kajmaka sa ovih prostora.

“Proizvodi su zasnovani na tradicionalnoj recepturi i domaćoj sirovini. Prije dvije godine otvorili smo pogon za proizvodnju domaćeg sira i kajmaka. Pojedini proizvodi nose i naziv po rijeci Ukrini koja protiče kroz ovaj kraj”, kaže Milanković.

Milanković pojašnjava da mlijeko, koje odmah ulazi u proces proizvodnje, nabavljaju posredstvom kooperanata iz seoskih domaćinstava.

“Otkupljujemo mlijeko od tridesetak domaćina iz Palačkovaca, Šibovske, Smrtića, Detlaka, Štrbaca, Ilova. Drago mi je da još na selima ima sitnih stočara sa kojima sarađujemo jer je to preduslov za obezbjeđivanje potrebne sirovine”, navodi Milanković.

Svaki segment u proizvodnji sira iziskuje mnogo vremena, neophodna je stroga higijena, kao i kontrola proizvoda. O ovome računa vodi šest trenutno zaposlenih radnika, koji kažu da su zadovoljni uslovima rada.

Radnica Maja Milanković kaže da im uz dogovor i međusobnu solidarnost i pomoć ništa nije teško raditi.

“Sirana Milanković” iz Palačkovaca tokom proteklih godina bila je zastupljena na raznim sajmovima u Prnjavoru, Banjaluci, Derventi, gdje su, osim nagrada za kvalitet, osvojili i simpatije posjetilaca.
Imajući u vidu da je opština Prnjavor prema godišnjoj proizvodnji mlijeka, koja iznosi osam do 10 miliona litara godišnje, među vodećim opštinama u Republici Srpskoj, za ovu siranu ima još mnogo prostora za dalji razvoj.

Izvor: SRNA

Anketa: Da li ste za to da se u Prnjavoru održi Litija podrške srpskom narodu u Crnoj Gori?

  • Da (83%, 1,270 glasova)
  • Ne (17%, 254 glasova)

Ukupno glasova: 1,524

Loading ... Loading ...

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*