Prnjavorski Mladegs pak uložio 3,5 mil EUR u izgradnju fabrike kečapa – U planu i linije za proizvodnju majoneza i senfa

Kompanija Mladegs pak iz Prnjavora privodi kraju gradnju nove fabrike površine 1.600 m2 u čiju izgradnju i nabavku opreme za proizvodnju kečapa je uloženo više od 3,5 mil EUR. Kako su za eKapiju objasnili iz ove kompanije, izgradnja fabrike će se odvijati u nekoliko faza.
– Trenutno se privodi kraju prva faza koja podrazumijeva izgradnju objekta površine 1.600 m2 , nabavku i montažu prve linije za proizvodnju i pakovanje kečapa i novi energetski blok. U sledećim fazama će se nabavljati samo oprema za nove linije za proizvodnju kečapa, majoneze i senfa pošto su objekat i energetski blok predviđeni za sve navedene linije – istakao je Mladen Pratljačić, koordinator za izvoz u kompaniji Mladegs pak.
Dodaje da su se za modernizaciju postojećeg pogona odlučili iz više razloga.
– Pridržavajući se smjernica EU, odlučili smo se da smanjimo količinu ambalaže koja se teško reciklira te smo se odlučili na prelazak na PET ambalažu koja se može 100% reciklirati, a u samom ambalaži ćemo koristiti dio već reciklirane ambalaže. Zatim, nova oprema i materijali će nam omogućiti da prestanemo koristiti aditive i konzervanse u procesu proizvodnje. Takođe, kako bismo smanjili zagađenje prelazimo na korištenje zemnog gasa u tehnološkom procesu proizvodnje gotovog proizvoda.
Kapacitet nove linije za kečap biće 100 t gotovih proizvoda dnevno. Oprema je proizvedena u Njemačkoj i Francuskoj, tehnološki je vrlo napredna i zadovoljava sve zahtjeve industrije 4.0.
– Oprema na istom nivou je planirana i za sledeće faze projekta. Napominjem da je oprema već isporučena, ali, problem sa virusom korona koči dolazak tehničkog osoblja iz Francuske i Njemačke. Objekat u kome će biti smještene sve linije je završen, kao i energetski blok. Građevinske, monterske i elektro radove su radile lokalne firme – kaže nam Pratljačić.
Ističe da su u narednim fazama planirali nabavku i puštanje u rad linije za proizvodnju majoneze kapaciteta 100 t na dan, sa radom u tri smjene, još jedne linije za proizvodnju kečapa kad se stvori potreba za novim količinama i jedne linije za proizvodnju senfa kapaciteta 7 t na dan.
– Trenutno imamo 180 zaposlenih, a otvaranjem pogona ćemo zaposliti još radnika.
(Foto: Mladegs pak)
U pogonu Mladegs paka sada se proizvodi više od 50 t kečapa na dan i svi kapaciteti su prodati. Kako Pratljačić objašnjava, nove poslove nisu u mogućnosti da ugovaraju do puštanja u rad nove opreme.
– Trenutni kapaciteti Mladegs paka su oko 22.000 t gotovih proizvoda godišnje. Osim kečapa proizvodimo i univrezalni dodatak jelima, začine, supe, šlag pjene i šlag kreme, dodatke za kolače i peciva, zatim deserte, napitke i zimnicu. Sve grupe proizvoda su nam značajne i skoro sve imaju sličan udio u našim prihodima – kaže Pratljačić.
Kompanija izvozi oko 60% proizvodnje, a u planu je da se u budućnosti otvore nova tržišta i steknu novi kupci.
– Osim domaćeg tržišta, najviše izvozimo u zemlje EU. Cilj nam je povećati obim posla sa svim kupcima u svim zemljama. Osim EU, veliku pažnju posvećujemo i CEFTA tržištu, gdje smo ozbiljnije prisutni poslednjih godinu dana.
U planu vlastita proizvodnja i prerada paradajza
 
Sirovine prioritetno nabavljaju na domaćem tržištu i u zemljama bivše SFRJ, a sve ono što se na tim tržištima ne može nabaviti, dolazi sa svjetskog tržišta.
– Već imamo iskristalisane i odobrene dobavljače koje rijetko kad mijenjamo. Osim toga, planiramo i povećanje saradnje sa lokalnim poljoprivrednim proizvođačima, kao i početak primarne proizvodnje za dio sirovina koje uvozimo.
Pratljačić ističe da u narednom periodu planiraju i uvođenje nekih novih proizvoda, kao i da počnu vlastitu primarnu proizvodnju i preradu paradajza. Cilj im je, kako kaže, da sve puste u funkciju u naredne tri godine.
Od sredine prošle godine kompanija Nelt postala je distributer proizvoda Mladegs paka za BiH i, kako nam kaže Pratljačić, zadovoljni su sa saradnjom.
– U početku je bilo određenih izazova, ali, dobrom saradnjom svaki dan se ostvaruju bolji rezultati i sve smo bliže dogovorenim ciljevima.
Dodaje da je korona kriza imala velikog uticaja u početku.
– Teška organizacija prevoza sirovina i proizvoda, zatim nejasna pravila u svim zemljama u koje izvozimo, strah od ulaska virusa u firmu, samo su neki od problema. Međutim, dobrom saradnjom svih zaposlenih, uspjeli smo prevazići početne probleme i trenutno imamo odličan rast – ističe za kraj Pratljačić.
Slobodana Šubara – eKapija

5 Comments

  1. Ne znam moze li se i u Austriji kupovati kilovat struje za 1 euro i preprodavati za 10 eura i naravno da u to sve bude umijesan nekakav Austrijski direktor ili ministar?? NE PITAJTE ME KAKO SAM ZARADIO PRVI MILION SVE OSTALO CU VAM RECI ….

    • Ti si blizu njih kad si se vec predstavio Ugljevik Gacko. Mislim da nerade nista pogresno.

  2. Sve je to ok usjeh na ino trziste plasiranje robe ali niko nije spomenuo radnike koji rade uz minimalna primanja i kada odu u penziju nece imati nista od penzije dok gazde se sire i bahato rasipaju a porezna politika nema uvidjaja sta i kuda sve to vodi pitao bi ih dali bi se u austriji mogli tako bahato ponasati i uspijevati ali kod nas moze sve i svasta

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*