Žalba CIK-u BiH zbog diskriminacije glasača iz inostranstva

Kandidat za SO Prnjavor na lokalnim izborima 2020, Mr. Bojana Đukanović, uložila je danas žalbu Centralnoj izbornoj komisiji BiH zbog njenog diskriminirajućeg postupanja pri registraciji glasača iz inostranstva, čime je CIK ugrozila ili onemogućila osnovno demokratsko pravo svojih građana. Žalba je uložena i zbog javnog omalovažavanja državljana koji borave izvan granica BiH, optužujući ih da su velikim dijelom lobirani prevaranti.

Zahtijeva se smjena nadležnog organa CIK-a zbog nekompetentnosti. Osoba koja rukovodi takvom institucijom mora biti u najmanju ruku obaviještena o tome da je svako političko lobiranje i predizborna kampanja u zemljama Evrposke unije za neku državu izvan nje krivično djelo i zakonom je zabranjeno. Svaki kandidat može da skupi samo onoliko sigurnih glasova koliko ima prijatelja ili članova porodice u inostranstvu a to ne prelazi broj od 30 i sa lobiranjem nema ništa zajedničko.

Prijavu za registraciju poslalo je oko 130.000 građana BiH, ne računajući prijave poštom koje, što je veoma interesantno, skoro „nikad ne stignu na adresu CIK-a“ a otkriveno je manje od 300 protivzakonitih prijava, što iznosi zanemarivih 2%. Predstavnici Centralne izborne komisije su za poznate časopise širom Bosne i Hercegovine dali izjavu kako je iznenađujuće veliki broj registracija ove godine sigurno rezultat lobiranja, zaboravljajući da vlada pandemija i da je takav potez naših građana zapravo odraz solidarnosti i odgovornosti, kako se pandemija ne bi širila.

Poređenja radi, na nedavnim lokalnim izborima u Beču, koji broji dva miliona stanovnika, 600.000 stanovnika je glasalo putem pošte u svom gradu kako ne bi lično išli na biračka mjesta a Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine je 130.000 registracija „sumnjivo“.

Protivzakonito je bilo i objavljivanje čitave liste registrovanih glasača u inostranstvu a ukoliko se neko nije pronašao na listi, rok za žalbu je bio dva dana od kojih je jedan bio neradni tj. subota 03.10.2020.

Rok za slanje prijava nije bio naveden na formularu. Samim tim bi prijava morala biti registrovana i ako je zakasnila, jer ne postoji pravna pouka. Birač ne može ispoštovati rok koji mu je nepoznat, čak i ako je imao sreće da na neki način nabavi formular, jer ukoliko je birač starije životne dobi ili ima slab pristup internetu, za njega ne samo da je registracija nemoguća, nego je nemoguće i dobijanje bilo kakvih informacija o izborima.

Da napomenemo: od strane CIK-a ove godine je odbijeno oko 30.000 prijava što je u prosjeku oko 30% za čitavu BiH ali u opštinama koje su oduvijek imale veliki udio stanovništva u inostranstvu, kao što je Prnjavor, odbijeno je oko 50% prijava.

Prnjavor.info

1 Comment

  1. To je ono što je zdušno branila Darkica direktno iz Beča! Mora da su komšije gore! Ako si ti djevojka,ženo riješiti da napustis Beč i dođeš u Prnjavor nešto ti fali.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*