U januaru upisano više od 150 članova

Foto: SRNA

Među najaktivnijim članovima biblioteke su žene i penzioneri, ali knjige najčešće iznajmljuju mladi od 15 do 20 godina.

U Narodnu biblioteku u Prnjavoru tokom januara učlanilo se više od 150 Prnjavorčana, a na policama ove ustanove nalazi se oko 36.000 knjiga različitih žanrova.

Povodom obilježavanja Dana maternjeg jezika, 25. februara, u ovoj ustanovi biće sprovedena akcija besplatnog učlanjenja za sve zainteresovane ljubitelje pisane riječi.

Direktor Narodne biblioteke Dragana Marinković podsjetila je da članarinu od jednu KM plaćaju odlični učenici i penzioneri, pet KM studenti, 10 KM sve ostale kategorije, dok je članarina za ratne vojne invalide besplatna.

“Narodna biblioteka raspolaže fondom od oko 36.000 knjiga, od čega je na odjeljenju za odrasle oko 27.000 knjiga, dok je taj broj na dječijem odjeljenju oko 9.000. Neke knjige koje se nalaze na policama naše biblioteke su izuzetno rijetke i vrijedne, ova literatura je najmjenjena prije svega istoričarima, ali je na raspolaganju i svima koji su zainteresovani i koji žele da ih čitaju u našoj čitaonici”, rekla je Marinkovićeva Srni.

Ona je napomenula da je biblioteka, osim što samostalno nastoji svake godine da osvježi i dopuni knjižni fond, imala i jednu od značajnijih donacija knjiga iz austrijske biblioteke koja je ostavarena zahvaljujući saradnji sa Glosa centrom za njemački jezik.

“Te knjige su na njemačkom jeziku, a mogu ih koristiti svi kojima je ova literatura potrebna. I naši sugrađani, takođe, često doniraju svoje knjige”, dodala je Marinkovićeva.

Prema evidenciji, u biblioteci djeca školskog uzrasta najviše čitaju lektire, a na odjeljenju za odrasle beletristiku, ljubavne i istorijske romane i trilere.

Od autora na odjelu za odrasle najtraženiji su Dejan Stojiljković, Dobrica Ćosić, Agata Kristi, Vanja Bulić, Danijela Stil, Nora Roberts, a na odjeljenju za djecu oksfordske enciklopedije, bajke svih autora, Mato Lovrak, Desanka Maksimović.

“Zanimljivo je da imamo i ‘Stripovjetku’ urađenu na srpskom i ruskom jeziku, u kojoj su prvi put u istoriji junaci Petra Kočića predstavljeni čitalačkoj publici u formi strip umjetnosti, Jablan i Jazavac predstavljeni su kao strip junaci”, navela je Marinkovićeva.

Ona je istakla da se na policama dječijeg odjeljenja od ove godine mogu pronaći ilustrovani njemački i engleski jezik, koji će se koristiti i na dječijim edukativnim radionicama koje vodi pedagog ove ustanove.

Od aktivnosti tokom ove godine iz biblioteke u Prnjavoru najavljuju
radionice za djecu, projekte i promocije tokom kojih se Prnjavorčani svih uzrasta imaju priliku družiti sa piscima i izdavačima knjiga. U dva navrata biće održana i škola stripa, tokom koje se uče nove tehnike crtanja, a u planu je i održavanje izložbe starih bogoslužbenih knjiga sa predavanjem o kralju Dragutinu.

Marinkovićeva je rekla da čitanje može da motiviše za nove radne zadatke i postavljanje ciljeva.

“Možda upravo neka pročitana knjiga može da vam bude izvor inspiracije za neke nove korake ili da vas ohrabri da promijenite situaciju u kojoj se nalazite”, dodala je ona.

U Narodnoj biblioteci u Prnjavoru zaposleno je troje radnika.

SRNA

1 Comment

  1. Sta rade troje ljudi po celi dan u biblioteci … Pa nije velika kao Stazi arhiva ….

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*