Seminar “Pandemije, vakcinacije i javno zdravlje iz istorijske, psihološke i filozofske perspektive”

Izlagači: 1. ma Radovan Subić

Radovan J. Subić rođen je 25. januara 1980. u Banjaluci. Postdiplomske (master) studije iz istorije završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Na istom fakultetu je upisao i doktorske studije. Od decembra 2015. zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Banjaluci kao saradnik na užoj naučnoj oblasti novog vijeka, posebno nacionalna i opšta istorija XIX vijeka. Učestvovao je na nekoliko naučnih skupova i okruglih stolova, autor je više radova i jedne monografije.

2. mr Željko Šarić

Željko M. Šarić (Travnik) diplomirao je na Odsjeku za filozofiju i sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci 2005. godine. Na istom fakultetu je magistrirao (2014). Na Filozofskom fakultetu radi od 2010. (uža naučna oblast Filozofska antropologija) prvo kao asistent, zatim kao viši asistent. Član je Filozofskog društva RS i osnivač Udruženja za Filozofiju i društvenu misao. Bavi se filozofskom antropologijom i egzistencijalnom filozofijom.

3. mr Miroslav Galić

Mr Miroslav Galić je magistar filozofije, trenutno na doktorskim studijama u Novom Sadu. Galić je stručni saradnik na predmetima Filozofija prirode, Filozofija nauke, Postmoderno mišljenje, Osnovi bioetike i Filozofija tehnike Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, te na predmetima Uvod u filozofiju i Novinarska etika na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci. Potpredsjednik je Udruženja Sofia, organizator i učesnik brojnih studentskih konferencija, tehnički urednik i spoljni saradnik na međunarodnom nivou. Izvršni je urednik u Časopisu za humanističke i društvene nauke Sineza, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Glavni je i odgovorni urednik Časopisa za društvenu i humanističku misao Noema, Filozofskog fakulteta univerziteta u Banjoj Luci i Saveza studenata Filozofskog fakulteta.

Seminar “Pandemije, vakcinacije i javno zdravlje iz filozofske, istorijske i psihološke perspektive” održaće se 14. 11. 2021. godine u Prnjavoru. Prisutni građani imaće priliku da slušaju različita predavanja ujedinjena oko navedene tematske cjeline, da nauče osnovne pojmove kada su u pitanju pandemije, istorija stvaranja i upotrebe vakcina, uloga vakcinacije i održavanju i poboljšavanju javnog zdravlja, i da dobiju neke informacije o filozofskim, istorijskim i psihološkim momentima pandemije.

Kako je aktuelna pandemija virusa COVID19 pokazala u kakvom su problemu demokratske institucije što se tiče održavanja javnog zdravlja u vanrednim situacijama, veoma je važno na temeljan i argumentovan način govoriti o ovim temama. Pokazalo se da većina ljudi, bez obzira na rasu, pol, stepen obrazovanja i imovinsko stanje nije sposobna za racionalno ponašanje bez jasnih uputstava kriznih Covid stožera. To nam govori da je stepen informisanosti o načinima ponašanja u vanrednim situacijama i dalje jako nizak. Da bi se stvari na terenu popravile, potrebno je raditi na seminarima edukativnog tipa koji bi građanima otvorili širu perspektivu posmatranja fenomena pandemije, vakcinacije i javnog zdravlja. Organizacija GDC smatra da bi posljedice ovakvog tipa seminara bile vraćanje povjerenja u zdravstvene institucije i nacionalne stožere, da bi masa počela da shvata zašto je vakcinacija bitna za evoluciju društava i civilizacija, i da bi se stepen anti-vakserske populacije postepeno počeo smanjivati. Većini naučnog svijeta je jasno da anti-vakserski pokret nije posljedica neke manje ili više naučne transparentnosti već je odgovor na krizu povjerenja u demokratske institucije kao takve. Otvaranje dijaloga na temu odnosa politike i nauke, sa akcentom na pojam javnog zdravlja, prvi je korak u rješavanju tog problema.

Građanski demokratski centar Res Publica

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*