Propisi traže poštovanje

Čini se, ranije je bilo sve lakše i jednostavnije. Odrastalo se uz iščekivanje „Zimskog ili ljetnjeg obrazovnog programa“, „Nedjeljnog zabavnika“. Kada Branko Kockica svojim Tatatatircima u gustom beogradskom saobraćaju objašnjava kako preći ulicu, šta je semafor, sa pažnjom su ga gledala djeca, trudeći se da im ništa ne promakne.

Iako Barnko Milićević i mnogi njemu slični glumci, vaspitači i zabavljači, već dugo ne snimaju , ne možemo reći da nema dobrih edukativnih emisija za djecu. Problem nije u tome već kako skrenuti dječiju pažnju sa mobilnih telefona, video igara i interneta. Kako ih iz virtuelnog svijeta vratiti u realan , kako ih osamostaliti, učiniti odgovornim osobama, motivisati ih da se vrate druženju i društvenim igrama, da preskaču lastiš, voze bicikl.

To su problemi koji prate današnju školu i nastavnike. Nastavnik Milorad Lalić , dugogodišnji predavač tehničkog obrazovanja i osnova informatike, u Osnovnoj školi „Nikola Tesla “, predstavio nam je rad saobraćajne sekcije. Pored njega, u poslijeratnom periodu, učešće u radu ove sekcije imao je i, sada penzionisani, nastavnik Momir Jokić.

Cilj rada ove sekcije je razvoj saobraćajne kulture: da se učenici upoznaju sa vrstama, strukturom i funkcijom saobraćaja. Da bi se ostvarila masovnost, učenike je potrebno na interesantan i očigledan način upoznati sa pravilima i propisima kretanja pješaka i bicikla u javnom saobraćaju, načinima regulisanja saobraćaja i bezbjednim kretanjem od škole do kuće.

Teoretski dio nastavnih sadržaja na časovima tehničkog obrazovanja učenici usvajaju multimedijalnim putem, čime se osposobe da razlikuju sve vrste saobraćajnih znakova, osnovna pravila i propise kretanja pješaka i bicikla u javnom saobraćaju, poznaju horizontalnu, vertikalnu i svjetlosnu signalizaciju u saobraćaju, prepoznavaju i izdvajaju učesnike u saobraćaju po pravu prvenstva.

U ovaj rad uključeni su i stručni zaposlenici saobraćajne policije, AMD Prnjavor kao i auto-škola „Volan“. Prvi topli i suvi proljećni dani koriste se za postavljanje poligona u školskom dvorištu i praktično uvježbavanje usvojenih sadržaja vožnjom bicikla. Ovogodišnje pripreme, za takmičenje učenika petih i šestih razreda, na poligonu već su počele.

Da bi ekipa postigla uspjeh, pored teoretskih znanja i vještine upravljanja biciklom, članovi saobraćajne sekcije, navodi nastavnik Lalić, moraju poštovati timski rad. Važno je sve to savladati i učestvovati na takmičenjima ali lijepo je i ostvariti plasman. Prošlogodišnja ekipa u sastavu: Ivana Dmitrić, Marija Kalabić, Dejan Modić i Stojan Todorović, zauzela je treće mjesto u Republici Srpskoj i šesto mjesto na nivou Bosne i Hercegovine.

Sada već davne, 2002. godine, na Jahorini, gdje je održano republičko takmičenje, ekipa naše škole osvojila je prvo mjesto. Sa radošću se nastavnik prisjeća članova pobjedničke ekipe : Vanje Cvijić, Suzane Šipragić, Nikole Kneževića i Davora Miholjčića.

Saobraćajna sekcija se trudi da prati i svjetske trendove, u saradnji sa ekolozima, u septrembru mjesecu, obilježava Dan bez automobila.

Da nam djeca budu bezbjedna u saobraćaju, ističe nastavnik Lalić, angažovanje same škole nije dovoljno jer većina učesnika u saobraćaju poznaje osnovne propise ali je posrijedi problem njihovog uvažavanja i poštovanja, mala neopreznost može da prouzrokuje velike posljedice. Potrebni su i uredni trotoari, stalna funkcionalnost semafora i označenih pješačkih prelaza na kolovozu, biciklističke staze,

i na kraju ono što je najvažnije, mi odrasli, poštujući propise i sve učesnike u saobraćaju, moramo biti primjer djeci.

Aleksandra Seka Vukajlović – Naš zavičaj

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*