Podržimo domaće – Mesna industrija „hrani“ preko 840 radnika i mnogobrojne stočare

Meso u Srpskoj proizvodi i prerađuje više firmi koje zapošljavaju preko 840 radnika, a kupovinom domaćeg mesa i mesnih proizvoda jačamo domaću ekonomiju i mnogobrojne farmere od kojih mesne industrije otkupljuju stoku.

kupujmo domaće

Portal CAPITAL odlučio je da podrži akciju „Kupujmo domaće“ koju je pokrenula Privredna komora Republike Srpske kako bi zajednički doprinijeli čuvanju radnih mjesta i poslovanju domaćih firmi, te oporavku ekonomije pogođene pandemijom virusa korona (COVID-19).

Serijalom tekstova predstavićemo prvo proizvode domaće prehrambene industrije, a kasnije proizvode i drugih sektora.

Što se tiče mesa i mesnih proizvoda u Srpskoj posluju „Mesna industrija Tulumović”, „Mesna industrija Trivas“, „Njam njam“, „Natura Vita“, „Paniflex“, „Vizion“, „Mesna industrija DIM – DIM“, „Perutnina Ptuj S“ i “ZP Komerc”.

Prema podacima iz finansijskih izvještaja za 2018. godinu navedene firme su zapošljavale prosječno 846 radnika („Mesna industrija Tulumović”  – 115, „Mesna industrija Trivas“  75, „Njam njam“ – 58, „Natura Vita“ – 87, „Vizion“ – 60, „Mesna industrija DIM – DIM“ – 75, „Perutnina Ptuj S“  – 218, “ZP Komerc” – 158)

Potpredsjednik Privredne komore Republike Srpske Mihajlo Vidić rekao je da je mesna industrija veoma značajna grana u prerađivačkoj industriji i vezuje veliki broj proizvođača.

“Sama kampanja “Kupujmo domaće” podrazumijeva da se i sirovine, u ovom slučaju meso, kupuje od domaćih proizvođača, da se vrši otkup stoke i prerada mesa. U mesnoj industriji imamo nekoliko proizvođača koji su veoma značajni po kapacitetu proizvodnje, ne samo u Srpskoj, već i u BiH. Bilo bi veoma značajno da se daje podsticaj za otkup viškova od poljoprivrednih proizvođača i da se stvaraju zalihe za potrebe stanovništva u narednom periodu. Time se omogućava snabdijevanje tržišta, a istovremeno obezbijedila bi se poljoprivrednim proizvođačima svinja i goveda sigurnost u uzgoju”, kazao je Vidić.

Dodao je da je ranije bilo uvoza velikih količina mesa za preradu, ali je sigurno taj kvalitet slabiji u odnosu na domaće proizvode i eliminiacijom uvoza otvara se prostor za stvaranje konkurenstnosti na domaćem tržištu.

“Svaka država koja obezbijedi hranu za svoje stanovništvo imaće manje problema u nadolazećoj krizi”, istakao je Vidić.

“Mesna industrija Tulumović” Laktaši

“Mesna industrija Tulumović” iz Laktaša u različitim oblicima organizovanja posluje još od davne 1926. godine kada su otvorili mesnicu u Banjaluci.

Od svježeg mesa u ponudi imaju sve vrste „crvenog“ mesa: junetinu, teletinu, svinjetinu, prasetinu i jagnjetinu.

Od trajnih mesnih proizvoda nude milansku kobasicu, čajnu, kulen, buđolu/suvi svinjski vrat, pečenicu/suvu svinjsku, slaninu dimljenu i pancetu.

Polutrajni mesni proizvodi „Tulumović“ su: tirolska, vrat/dimljeni svinjski, hamburška/barena slanina, butkica/dimljena svinjska, koljenica/dimljena svinjska, kranjska kobasica, juneća blaga kobasica, juneća ljuta kobasica i srpska kobasica.

GALERIJA: Proizvodi „Tulumović“

„Mesna industrija Trivas“ Prnjavor

„Mesna industrija Trivas“ iz Prnjavora postoji skoro dvije decenije i u svom asortimanu ima više od 60 različitih proizvoda u okviru trajnog, polutrajnog i konzerviranog programa.

Od kobasica „Tivas“ nudi: čajnu, kulen, sremsku kobasicu, izletničku kobasicu, sudžuk, peperku, biberku.

Što se tiče konzervirane hrane u ponudi imaju: mesni narezak, pileći narezak, goveđi narezak, pileće/kokošije paštete, jetrene paštete, juneće paštete, goveđi gulaš, svinjski gulaš, svinjski aprikaš, goveđi haše.

„Tivas“ nudi i različite suvomesnate proizvode i slanine.

GALERIJA: Proizvodi „Trivas“

„Njam njam“ Prnjavor

Proizvodnja delikatesa od mesa „Njam Njam“ je pokrenuta od strane porodice Živanić iz Gornjih Smrtića u opštini Prnjavor, a nude širok asortiman proizvoda od mesa, među kojima većinu od mesa peradi.

Sa oznakom „Njam Njam“ možete naći cijelo pile, batak sa karabatakom sa ili bez kosti, delikates batak i file, dimi, dimljena ili obična pileća krilca, dimljeni batak bez kosti, dimljeni batak s karabatakom, dimljeni ili obični file, pileće hrenovke, pileće jetrice, pileće pljeskavice, pileće mjeveno meso, pileći ćevap, pileći parizer, pileći želudac, prsa bez kožice.

„Njam Njam“ nudi i čajnu kobasicu, ćureću šunku, goveđu suvu pečenicu, goveđe suvo meso, goveđi domaći i premijum sudžuk, goveđi pršut, izletničku kobasicu, narodnu kobasicu, roštiljsku kobasicu blagu i pikant.

GALERIJA: Proizvodi „Njam Njam“

“ZP Komerc” Bijeljina

“ZP Komerc” iz Vršana kod Bijeljine je mesna industrija koja se bavi pripremom, sušenjem i skladištenjem različitih mesinih proizvoda.

U ponudi imaju delikates (slajsovani proizvodi), šunke, salame, barene kobasice, dimljene proizvode, slanine (pečene i suve), suve trajne proizvode i mast.

Dobar kvalitet proizvoda “ZP Komerc” potvrđuje se brojnim nagradama i priznanjima, od kojih i priznanje iz Brisela.

GALERIJA: Proizvodi “ZP Komerc”

„Natura vita“ Teslić

Firma „Natura vita“ iz mjesta Blatnica u Tesliću ima tradiciju u proizvodnji od preko 14 godina.

U svom asortimanu pod imenom „Natura“ imaju salame, sušeno meso, paštete i vakum prozvode.

GALERIJA: Proizvodi „Natura“

„PANI“ Pale

Od 1996. godine firma „Panifleks“ iz Pala pod brendom „PANI“ nudi mesne prerađevine i proizvode od mesa. Zaokružili su proizvodni ciklus, od vlastitog uzgoja svinja, preko klaonice, prerade, do maloprodajnih objekata.

Od suvih i dimljenih proizvoda „PANI“ nudi: pršut bez kosti, slatku pečenicu, svinjski vrat, svinjski but, šunku, svinjsku plećku, svinjske koljenice, svinjska rebra, svinjska špic rebra, svinjske kosti.

Od slanina imaju slaninu pančeta, delikatesnu slaninu, slaninu specijal, dimljenu slaninu, a od trajnih kobasica nude čajnu, PANI delikates, kulen sremski, sremsku kobasicu.

Tu su i kobasice za roštilj: Domaća kobasica, Domaća slaninska kobasica, Kranjska kobasica, Roštiljska kobasica, Srpska kobasica.

Salame: Pileci parizer, Pariska, Mortadela, Tirolska, Šunka u crijevu i Pizza šunka.

GALERIJA: Proizvodi „PANI“

„Vizion“ Rogatica

„Vizion“ iz Rogatice je preduzeće za proizvodnju i preradu mesa, ima distribuciju i sopstvene maloprodajne objekte u Rogatici, Palama, Sokocu, Foči i Bijeljini. U sklopu preduzeća posluje i motel PARK.

Pored trajnih i polutrajnih mesnih proizvoda, planiraju proizvodnju konzerviranih mesnih proizvoda.

„Vizion“ u svom asortimanu ima slanine, pečenice, kobasice, različite vrste salama (mini tirolsku, pileći parizer, šunkaricu)

GALERIJA: Proizvodi “Vizion”

„Mesna industrija DIM – DIM“ Laktaši

Ova kompanija bavi se preradom i konzerviranjem mesa u mjestu Glamčani u opštini Laktaši.

Podatke o njihovim proizvodima nismo uspijeli da nađemo, te ih pozivamo da nam ih dostave, a mi ćemo ažurirati članak.

„Perutnina Ptuj S“ Srbac

„Perutnina Ptuj S“ Srbac posluje u sklopu slovenačke „Perutnine Ptuj“ i navode da se od ostalih evropskih proizvođača razlikuju, prije svega, po malim farmama raspršenima širom BiH i kontrolisanom uzgoju u zatvorenim peradarnicima.

Od pilećih proizvoda „Natur“ nude: PP pile, Domaće pile, Pileći batak sa karabatakom, Pileći batak, pileći karabatak, pileća prsa bez kože, pileći file, pileći karabatak bez kosti i kože, pileća krila bez vrhova, pileću jetru sa srcem.

Imaju grupe proizvoda i pod nazivom „Gurman“ gdje nude pileće mljeveno meso, „Piknik“ – pileći ćevapčići, pileća pljeskavica, extra grill kobasica, ljuta extra grill kobasica i grill kobasica.

U grupi proizvoda PP su: pileća mortadela, extra posebna salama, pileća posebna salama, pureća posebna, pileća hrenovka Extra, pileća hrenovka bez ovitka, pileća mesna pašteta i kokošija pašteta.

Tu su i proizvodi „Poli“: Poli pileća posebna salama, Poli hammy šunka, Poli maxi, Poli hrenovka, Poli mini hrenovka, Poli sa sirom, Poli light, Poli Cocktail

U okviru frupe „Slim i fit“ imaju pileća prsa u ovitku, pureću šunku, dimljena pileća prsa i pileća prsa sa biberom.

GALERIJA: Proizvodi “Perutnina Ptuj S”

Ako poznajete još neke od proizvođača mesa i mesnih proizvoda javite nam, a mi ćemo listu ažurirati kako bi domaći proizvodi bili što poznatiji i dostupniji što većem broju stanovnika Srpske.

Tekstove o domaćim proizvodima objavljivaćemo na portalu CAPITAL u rubrici „Uspješan biznis“ gdje smo već promovisali domaće kompanije.

„Kupujmo domaće“!

23 Comments

  1. Pod rednim brojem 118 najvecih poreskih duznika u drzavi sa dugom od 732857,87 km nalaze se Zivanici. Podrzimo ih do miliona

  2. Podržavam ovo 100 posto.Ali bi naši prerađivači morali otkupljivati stoku od naših poljoprivrednika.Može li se to riješiti u ovoj nadolazećoj krizi.Evo baš sad čitam nafta se prodaje đzaba jos ti plaćaju da je uzmeš.Ako uzmeš tanker nafte dobiješ ga đzaba i dadnu ti po barelu još 37 dolara….još koji milion što si uzeo to đzaba.Pricam o sirovoj nafti a barel je oko 157 litara mislim.Da načelnik bi trebao sazvati sjednicu sa privrednicima i vidjeti u šta uložiti i povećati preradu i gotove proizvode.A isto tako sazvati odbornike da po selima razglase da se moraju štale napuniti i povećati broj grla i zasada po njivama to po hitnome postupku i odmah.Imamo mi i druge privrednike koji se bave proizvodnjom i preradom metala.A i picinčavsnjem cijevi i ostaloga a i ja sam jedan od tih.Da se krene sa proizvodnjom bicikala i prikolica.Evo jedan od primjera kod Brke recimo ili sto proizvode stolariju.Zaposliti ove ljude što se vraćaju.Jer ovo sa naftom nesto na veliko smrdi

  3. Podrzavam ovu inicijativu s tim da bi u domace proizvode trebalo ukljuciti i iz Srbije,i staviti na udarna mjesta i obiljeziti ih debelim i vidnim slovima.Protiv strani proizvoda nemam nista ali ih dtaviti negdje u cose i na dno police.A da je povratak ogroman jeste.Vozac sam i vozim na ovoj relaciji do gradiske.Narod se dovija kako ko zna i vicu neka sam samo stigao kuci.Imam priliku da razgovaram sa njima i niko se nemisli vise vracati tamo.Vec kazu da sam zna nikad ne bih ni isao.U moje selo se vec vratili svi,sve su to moji skolski drugovi i uhvatili se vec posla.Tako da samo ovo moze izici na nesto dobro jer je to sve radan narod i momci.

  4. Samo je pitanje da li je to domace inapravljeno od domacih sirovina ? Tako da bi mogli olako da budemo u zabludi . U uredjenim drzavama postoje stroga pravila sta je domaci proizvod, sta je proizvod iz kontrilisane proizvodnje , sta je bio proizvod. Isto tako postoje pravila kad se na proizvod sme i moze staviti etiketa „Made in“ odnosno koliko posto sirovina i ulozenog rada mora biti u datom proizvodu da bi ponio tu etiketu te se npr. kod nas nas proizvod smatrao i bio stvarno domaci !

    • @Made in; Što se tiče navođenja “Made in” ne razumijem zašto se ne bi smijelo navesti to odnosno veoma je poželjno i obavezno.
      Kada pišeš samo da pišeš onda samo malo razmisli…
      “Made in”- proizvedeno u zemlji u kojoj je nastao gotov proizvod u tom obliku.
      “Zemlja porijekla” ili “place of origin” – označava zemlju u kojoj je taj proizvod zaista nastao (ubran,zaklan,tehnološki usavršen….).

      Živio.

      • Da bi proizvod bio „made in Rep.Srpska“ ili „made in BIH“ valjda bi drzava trebala da ima norme koje proizvod mora ispunjavati, kao sto je nekad bio „JUS“..
        Znaci da se tacno zna koliko mora biti domacih sirovina u proizvodu u procentima, kao i koliki je udio u proizvodnji ( vreme rada na proizvodu) . Jedno su polufabrikati a drugo su gotovi proizvodi. Razumem ja da se mercedes pravi svuda po svetu ali i na Fiatu iz Srbije pise Made in Serbia a ne Italija. Ja nezelim da komentarisem ove druge navode odakle dolazi meso ali ako je to tacno da se kod nas samo pakuje onda je sve jasno … da nema reci o domacem proizvodu. Kako sam napisao , netvrdim nego mislim za sebe jer neznam da li je tacno sto ovi drugi pisu

    • Samo da dodam na to “uređenje države”. Malo pročitajte o tim “uređenjim državama” šta rade i koje prevare se tamo dešavaju, eto malo istražite o vinima iz Francuske, Vinima iz Italije, Maslinovom ulju iz Italije, paradajzu iz Italije, šećerima, voćnim šećerima,aditivima koje sakrivaju iz nečeg pozitivnog, indirektno iskorišćavanju dijece, znate li da zbog tih uređenih država postoje i dalje robovi!!!, šume su isječene zbog tih nazovi ih uređenih država, znate li da u ti uređenim državama dijeca su debela, da oboljevaju od diabetesa, znate li da se dio mercedesa proizvodi u Brazilu, Njemačka autoindustrija lažira testove, sinhronizovano i udruzeno prave auto dijelove koji se kvare poslije isteka garancije…..mogu čitav da davati primjere …

      Nemojte ljudi gledati zapad kao nešto iskreno i bolje od našeg, oni samo to bolje sakrivaju ali je 10x podmuklije.

      Pozdrav

  5. Ok.Recite ljudima da napune svoje ambare i staje,da se uzore sve i posije.Povećajte kapacitete silosa i svega.Barem hrane ovdje nece onda nedostajati.Netreba čekati jesen…Kazu da će kriza trajati nekoliko decenija.A nismo jos ni iz krize 2008 izasli i ako su govorili 2009 ce kriza proci.

  6. Kupac!!
    Kupovali smo mi domaće pa čak nismo išli u tržne centre iz Hrvatske i Federacije.
    Ali od ,,domaćih,, proizvođača se radi samo prerada. Meso je iz robnih rezervi EU. To niko ne kaže. Kada je u Prnjavorskoj fabrici mesa skiknula zadnji put krmača? Sjećateli se da je kum Mirko uspio za Vasića obezbijedit ugovore za isporuku pašteta Oružanim snagama BiH pa je jedan gost na Federalnoj TV izjavio da je stanje u Oružanim snagama takvo da imaju ,,Trivasovih pašteta više od metaka,,. Šta nam sve to govori! Domaći proivod niko ne prerađuje već samo švercaju! Ne možemo ništa! Gledaj i pjevaj!!!

  7. Opet pitam, jer ne znam: da li se računa kao domaći proizvod uvezena GM zamrznuta govedina, koja se samelje u paštete i kobasice, dodaju se konzervansi i pojačivači ukusa koji su takođe uvezeni, i sve se to upakuje u ambalažu koja je takođe uvezena? Šta je tu domaće osim jadnika koji nadniče za minimalac?

  8. Citat;svaka drzava koja obezbedi hranu ce imati manje problema u nadolazecoj krizi!Pametnome je dosta receno.A sad,Nacelnik ni trebao sazvati hitno sednicu sa privrednicima da vidi koji se proizvodi uvoze i sta bi trebalo i koje jos proizvode finalizovati.Treba momentalno odustati od asfaltiranja ulica i novac uloziti u plastenike i masine za finalizaciju proizvoda dok se ne odluci ili vidi kud ova kriza vodi.Trebalo bi uloziti u proizvodnu tolet papira i ostali proizvoda kao maramica salvieta itd.Jer na tim proizvodima gube se desetine miliona a uvoze se.A to je nekoliko stotina radnih mesta.Videti ko je od nasih privrednika spreman ili od ovih povratnika iz inostranstva jer je ocigledno da ce neki i sa parama doci spremnih na ulaganje i proizvodnju.

  9. da tako i treba kupovati iskljucivo domace,ne samo bojkotovati radnje koje nemaju taj natpis domace ili strano,nego i preradjivace koji uvoze sirovinu za preradu a ne odkupljuju od nasih zemljoradnika a prestavljaju se kao domaci preradjivaci,kao sto je to Trivas ili mladeks pak,koji dovlaci robu u ogromnim dzakovima vegete……i samo ih prepakuje i pise da ih je on proizveo,prevara

    • @mojmilo; Apsolutno podržavam da trebamo kupovati iskljucivo domaće proizvode domaće!
      Ali mi je malo smiješna konstatacija da mladeks pak uvozi vegetu pa pakuje u kao svoj proizvod i prodaje 4x povoljnije. Toliko mi je odvartno to naše malograđanstvo i ta vječita ljubomora na komšiju :). Ako to što pričate ste provjerili, onda Vam skidam kapu i izvinjavam se.

      • @Holandez,sve je to provjereno ,i svi znaju.tu nema nikakve ljubomore sto se tice mene,nego samo istina ,a vi koji zelite da podvalite narodu,to je nesto drugo.ja kazem vegetu,da narod zna sta je to, inace on to kupuje u rifuzi,od po 1000 kg i samo prepakuje i lijepi svoje etikete,ajde gdje on otkupljuje bilje za cajeve u tolikim kolicinama i ostalih poljoprivrednih kultura od nasih uzgajivaca.gdje to sve suši,sladišti…..

    • Месна индустрија без кланице и откупа стоке је и по мом скромном мишљењу превара. Не знам ко од ових горе набројаних шта посједује од потребних ресурса за своју производњу, али знам да су неки од мојих комшија продавали стоку “Тривасу”. Увијек сам за квалитетан домаћи производ,и увијек ћу га купити радије него увозни. Никако не схватам како килограм неке саламе или паризера може бити јефтинији од килограма живе ваге стоке или перади.

  10. Kako moze biti domace kad nam je stocna imanja unistena a ovi uvoze nekvalitetno izvana ajmo reci smece pa drobe i uvaljuju svome narodu pa vidite sta je oboljelih i jos ce ih biti koliko je sirotinje bolesno nemaju za prevoz do doktora a kamo li da se lijece jadno do bola

    • To si ti Roki napisao nisam ja dobro.Pitam samo kupuje li nasa elita domace salame kobasice itd?Prije par godina dolazim kuci i pozovem familiju na rostiljanje kupujem nase domace rostiljne kobasice i ostalo cevape i drugo meso.I stavim na gril domace kobasice one odmah za minutu popucaju stavim par koje sam donio iz Austrije normalno se izgrilaju.Pitam rodjaka zasto ove nase kobasice popucaju on kaze zato sto u njima ima svega najmanje mesa.Onda mi rece da najvise stavljaju brasna ono malo mesa u tim kobasicama da li je iz uvoza ili domace ne znam.Zato meso kupujem kao i cevape po preporuci prijatelja i familije.Kobasice i salame vise ne kupujem.

  11. Ako se uveze zamrznuto meso iz Holandije, i samelje i natrpa u paštete i kobasice, da li se tu radi o domaćem proizvodu?

  12. Bravo bravo i samo bravo!Krajnje je vrijeme bilo da se ovo pokrene.Neznam sta se cekako do sada.Ja sam i pre zagledao ko proizvodi i iskljucivo nase kupovao.Sada prosiriti i na druge grane privrede i edukovati narod,jel mada ih nije znala sta treba kupovati.Na police Marketa obavezno mora biti istaknuto domace ili uvozno.Ko to nema bojkotovati i ne ici u taj Market ili manju radnju.Hvala na konacnoj realizaciji

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*