Održana panel diskusija „Autizam jedna priča“

Nevladina organizacija „Aktiv razvoja građanske sfere /ARGS/“ iz Broda, organizovala je juče, u amfiteatru Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“ , panel diskusiju na temu „Autizam jedna priča“.

O autizmu su pričali stručnjaci koji se svakodnevno susreću sa djecom i osobama sa autizmom, ali i oni koji žive autizam, a sve sa ciljem kako bi zajednički pronašli najbolje modele da život djece koja imaju autizam, ali i njihovih roditelja, bude što kvalitetniji i lakši.

Verica Ignjić majka dječaka sa autizmom, iz Prnjavora kazala je da je njihov život potpuno drugačiji od života drugih i da ponekad ne nailaze na razumjevanje okoline.

-Ovo je prvi put da na ovakav način učestvujem u javnoj diskusiji u autizmu i problemima sa kojima se susrećemo kao roditelji djece kojim je dijagnostifikovan autizam. Namjera mi je i bila da svoja iskustva prenesem i drugim roditeljima kako bi na vrijeme prepoznali problem kod djece, da na vrijeme zatraže pomoć stručnjaka-, rekla je Verica.

Magistar defektologije-logoped Karolina Zečević istakla je da je autizam neurorazvojni poremećaj i ispoljava se do treće godine djetetovog života i da je veoma važno da roditelji posmatraju i gledaju reakcije svog dijeteta i reagovanje cjelokupnog njegovog ponašanja.

-Važno je da roditelji gledaju verbalno ponašanje deteta, njegovu komunikaciju i reagovanje na majku, na ostalu sredinu. Važno je da majka obrati pažnju na sve limfalne faze razvoja govora deteta, na početak te prve reči koja se javlja kod deteta. To je veoma, veoma važno! Takođe da obrati pažnju i na sve dalje socijalne komponente koje obuhvata jedno funkcionisanje kod deteta-, rekla je Zečević i naglasila:

-Ono što je veliki alarm kod dece u ranom razvoju, do treće godine, ako izostaje ta prva reč posle godinu dana, a može da se očekuje do 18 meseca. Ako izostaje socijalni osmeh, odnosno komunikacija. Važno je da se roditelji za savet obrate stručnim licima. Pravovremenom ranom dijagnostikom i ranom intervencijom dete se uključuje u rani intenzivan defektološko-logopedski tretman, a ako je dete nižeg uzrasta uključujemo ga u razvojno-stimulativni tretman i podstičemo ostatke kapaciteta funkcionisanja deteta do one mere koju nam rast i razvoj dozvoljava-.

Učesnik panel diskusije bio je i doktor Erik Dragić, dječiji psihijatar, koji je istakao da svi treba da razumijemo i shvatimo koliko je problem autizma bitan i koliko je važno da se na vrijeme potraži pomoć stručnjaka.

-Čim uoče prve simptome koji bi mogli da upute na eventualni problem, što mi možemo da primjetima na uzrastu djece od dvije godine, potrebno je da se roditelji što prije jave stručnim licima. Najbolje bi bilo ta se tada obrate pedijatru jer će on znati kome dalje da uputi dijete. Najčešće ide prvo logopedu, zatim slijedi dalja opservacija, odnosno psihološka procjena, upućivanje dječijem psihijatru,… Važno je što prije početi ranu intervenciju koja je tada, u tom uzrastu, najefikasnija-, naglasio je doktor Dragić.

Psiholog Jelena Maslić napomenula je da je, kada se radi o autizmu, veoma bitno njegovo rano otkrivanje.

-Potrebna je rana dijagnostika ali i pravovremena pomoć stručnih lica -, istakla je Maslić.

Romana Balatunović, rukovodilac ARGS-a u Brodu, navela je da je cilj panel diskusije, organizovane uz finansijsku podršku Fondacije „Mozaik“, podizanje svijesti o autizmu, promovisanje inkluzije, te edukacija javnosti o autizmu i promovisanje inkluzivnog društva.

-Na ideju da organizujemo panel diskusiju došli smo kroz jedan neformalan razgovor da bismo trebali posvetiti pažnju djeci koja boluju od autizma. Danas je to vrlo važna tema o kojoj ljudi goruće razmišljaju i brinu, upravo i zbog teme MMR vakcina, odnosno da li one uzrokuju autizam ili ne -, istakla je Balatunović i zahvalila se učesnicima panela koji su prihvatili da podjele svoje znanja i iskustva koja imaju i majci dječaka koji ima autizam, koja je prihvatila da priča o ovoj temi.

Moderatorka panel diskusije bila je Maja Dakić, novinarka i voditeljka televizije K3, a aktivno učešće, uz postavljanje pitanja stručnjacima, uzeli su i prisutni roditelji.

prnjavor.info

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*