6 Comments

  1. Hmm… zadnji put u PRNJAVORU sam bio prije cetrnaest godina, izgleda da je se dosta toga promijenilo I dosta toga je ostalo isto. Onako mi igleda dosta lijep gradic ali moze biti da sam se malo pozelio,jedino rjesenje je doci I uvjeriti se. Samo mi je malo krivo sto nije stavio igraliste kod stare skole (Brank Copic) na ovaj snimak.

  2. Да пођемо од наслова видео-линка: “Кардови Прњавора”. Није с(п)ретно изабран, јер се може тумачити двосмислено. Прво, као људски ресурси а, друго, као природни ресурси или љепоте града. Када се погледа видео, посјетилац портала схвата да се ради о другој опцији, о љепоти града. Међутим, и то је релативно посматрање јер не одражава цјеловитост, свеукупно стање на терену. Један дио улице, зграда појединачно или неколико зграда, поглед на зелену ограду из жабље перспективе, или издвојени крупни прикази слабо значе на цјелину. Зато гледалац видео-линка када дође на лице мјеста остаје разочаран и пита се гдје су оне “љепоте” једне од најуспјешних општина Српске.

    А, ево гдје баш и не “штима” све потаман!
    Градске улице: Уске и без тротоара. Доста енергије и средстава је утрошено у њихову реперацију али је прави ефекат изостао, те имамо то што имамо. Када су улице очишћене са водом?!! Електрично осветљење појединих улица је ван сваке памети, јер су стубове расвјете на коловозу. Постављам питање – зашто се улица Светог Саве затвара за моторна возила од 17 до 24 часа? То је остало од времена комунистичке елите, када су се другови и другарице, и њихова дјеца, извољели шетати – те да им не сметају аутомобили! Господа-другови могли су се шетати и тротоаром, и “мирна Бачка”, али не! Нема никаквог разлога да се улица затвара за саобраћај, тим прије што у тој улици имају само три стамбене зграде за становање. Путокази на градским улицама могли би бити потпунији за информисање. Прњавор има два семафора. Онај код џамије не ради, и добро је што не ради јер је раскрсница незахвална за регулисање свјетлосном сихнализацијом. Онај други семафор, у близини ОШ Никола Тесла, боље да не ради! Само отежава промет возила, а нема ни дозвољено условно скретање у десну страну, тако да се на семафору чека без потребе!

    Да мало скратим причу, и само напројим друге градске недостатке:
    Најосновније, оно што живот значи – град нема привреду. Чак и услужне дјелатности нису на завидном нивоу. Град нема ваљаног зеленила, парка за одмор. То што се парком зове је мали зелени кутак, исти као и онај у дворишту Дома здравља. Ништа.
    Вода за пиће. Квалитетну воду за пиће град нема. Стара прича. Пола града нема канализацију! Градско гријање је мисаона перцепција, футуристичко размишљање. Локална власт једва рјешава гријање две-три школска објекта! Већина јавних зграда су без ваљане фасаде, чак и оне под посебном заштитом. На крају, градско гробље, и “старо” и “ново” је ругло града Прњавора.
    Прњавор је формиран на погрешним основама, на погрешном грађевинском плану, и доградња велелепних објеката само усложњава ионако неријешене проблеме. Без моћне ријеке и без жељезнице, Прњавор ће увијек бити град без будућности. То што се он неком допада још и не значи да има обиљежје града.
    Прњавор је, ипак, касаба из романа Иве Андрића, из тамо неког 18-ог или 19-ог вијека!!!

    • U potpunosti se slazem sa tekstom a imalo bi se toga jos dodati,ali koga sve to interesuje.

    • Kada već mudruješ morao bi znati da je u svakom gradu najuži centar grada djelimično ili potpuno zatvoren za saobraćaj da bi se taj prostor oslobodio za korištenje pješacima! Ulica Svetog Save trebala je već odavno biti potpuno zatvorena za saobraćaj motornih vozila.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*