List „Bosanska vila“ objavila je u svom broju 25, od 15. decembra 1893. godine, sljedeću vijest: „U spomen Lazara Trifkovića. Naš vrli saradnik i vrijedni srpski sveštenik Jovan P. Jovanović iz Kobaša javlja nam da će naskoro u „Stražilovu“ oštampati događaj iz Bosne pod natpisom: Pop Đuro Davidović. Za tim će to oštampati u posebnu knjigu i posvetiti uspomeni vrlog rodoljuba Laze Trifkovića u Prnjavoru. Valjda će knjigu prijatelji pokojnikovi znati rasturiti.“
Na današnji dan 14. avgusta 1893. godine umro je Lazar Trifković, jedan od najznamenitijih i najdragocjenijih ličnosti koje je Prnjavor imao u svojoj istoriji. Rođen je oko 1852. godine u Prnjavoru. U svom rodnom mjestu završava srpsku pravoslavnu osnovnu školu, da bi se potom u potpunosti posvetio porodičnom poslu – trgovini.
Lazar Trifković bio je veliki dobrotvor. Dugo vremena je sam, ili u saradnji sa drugim uglednim prnjavorcima koji su ljubili svoj rod, izdržavao školu i učitelje srpske škole u Prnjavoru, bio na čelu crkveno-školske opštine, u velikom obimu pomogao gradnju crkve Svetog Georgija.
U Prnjavoru aktivno učestvuje u svetosavskim besjedama i zabavama, drži uvodne govore, govori o značaju Svetog Save, o pjesniku Simi Milutinoviću i drugima. On šalje svoje novčane priloge i širom Bosne i Hercegovine, pomaže srpske škole, svetosavske besjede i drugim povodom organizovane manifestacije. Bio je kum srpskoj pravoslavnoj školi u Gradišci 1887. godine, pretplatnik časopisa i novina koji su u tom periodu izlazili.
Godine 1875. kada je došlo do ustanka u Bosni i Hercegovini, sklanja se iz Prnjavora u Slavonski Brod i ostavlja stečeno na milost i nemilost neprijateljima. U izbjeglištvu, međutim, i dalje radi na srpskoj stvari i moralno i materijalno je pomaže.
Kao predstavnik Prnjavora prisustvovao je prenosu posmrtnih ostataka pjesnika Branka Radičevića iz Beča u Sremske Karlovce, tačnije na Stražilovo 1883. godine, a ono što posebno govori o značaju, ugledu i uvažavanju Lazara Trifkovića u tom vremenu je podatak da je na toj svečanosti, organizacioni odbor tog događaja treću zdravicu uputio upravo njemu kao „rodoljubivom Srbinu i ustrajnom borcu za srpska narodna prava“!? Na istoj svečanosti sa Lazarom Trifkovićem bio je, između ostalih, i Mihajlo Pupin.
On je sasvim sigurno jedan od najznačajnih ljudi koji su doprinijeli razvoju kulta Branka Radičevića u Prnjavoru. Ime Branko dao je jednom svom sinu. Kada je sahranjivan, u grobnicu sa njim spušteno je poprsje Branka Radičevića i nekoliko brojeva lista „Zastava“.
U istorijskim izvorima, posebno periodici toga vremena, ime Lazara Trifkovića se često nalazi zajedno sa uglednim javnim ličnostima toga vremena kao što su Aleksa Šantić, knez a potonji kralj Petar Karađorđević, mis Adelina Irbi, Ilarion Ruvarac, mitropolit Đorđe Nikolajević, Sava Kosanović, Venjamin Nikolajević, Serafim Perović, arhimandrit Nićifor Dučić, general Savo Grujić predsjednik vlade i ministar vanjskih poslova kraljevine Srbije, vojvoda Bogdan Zimonjić, sa baronima Jovanom Apelom, Hugom Kučerom, Isidorom Benkom, sa imenima uglednih trgovaca i trgovačkih firmi toga vremena Ristom i Mihom Šantićem iz Mostara, Škuljevićem i Aničićem iz Trsta, Gligorijem Jeftanovićem iz Sarajeva i mnogim, mnogim drugim znamenitim Srbima toga vremena!
U Prnjavoru, posebno od 1888. godine, prisutan je u kotarskim i opštinskim strukturama, ali zbog svoje nacionalne orijentacije od vlasti često proganjan i saslušavan. U zapisiniku sa jednog saslušanja pred austrougraskim vlastima, pravdajući se zbog jedne knjige koju je dobio, a nije znao da je zabranjena, Lazar Trifković je izjavio sljedeće: „pošto sam ja od svojega djedinjstva navađan čitati svake knjige, romane i ine pjesmarice i pripovijetke, dobavljao sam vazda i čitao takove za izobraziti svoj um i za naučiti se koliko je moguće svačemu, kako sam ja kako gore rekoh više putah raznih knjigah nabavljao navadili su se knjižari meni šiljati izkaze … novo izlazećih knjigah, te mi je tako baš pred nekoliko danah od knjižara u Pančevu jedan komad njegovog knjižarskog oglasa prispijo u kojem je natjecano … novo izašlih knjigah kao: Razbibriga, Narodne pjesme, pripovetke iz svetske književnosti…“.
U nekim svojim dopisima štampi toga vremena potpisivao se pseudonimom „Srbin Bosanac“, međutim nije bio jedini koji je u Bosni i Hercegovini koristio taj pseudonim. Čini se da je koristio i pseudonim „Obzor“.
Posebno je zanimljivo što u istom periodu u Bosni i Hercegovini postoje tri čovjeka sa imenom Lazar Trifković, sva trojica trgovci, ugledni javni radnici, ali sa punim pravom i uporištem u istorijskim izvorima, može se zaključiti da je Lazar Trifković iz Prnjavora bio najaktivniji na polju nacionalnog rada.
Ovaj srpski rodoljub i dobrotvor iz Prnjavora poživio je svega 42 godine.
Zavičajni muzej Prnjavor u narednom periodu planira organizovati uređenje grobnog mjesta Lazara Trifkovića u gradskom groblju u Prnjavoru, a kroz godinu dana kada ćemo obilježiti 130 godina od njegove smrti, realizovati inicijativu da se ispred zapadne fasade muzeja podigne bista Lazara Trifkovića, kao i biste nekih drugih uglednih i značajnih Prnjavoraca toga vremena, te sprovesti i niz drugih aktivnosti usmjerenih na čuvanje uspomene na ovakve ljude i na jačanje kulture sjećanja uopšte.
Vječna slava, pomen i zahvalnost Lazaru Trifkoviću.
Piše: Dario Topić, profesor istorije
Zavičajni muzej Prnjavor
Za nekih 100 godina ce da pisu da je nekad u Prnjavoru zivio najznamenitiji Srbin trgovac Leburic ….
Nema profesora,nema doktora, pravnika, naucnika, ummjetnika, nego najznamenitij trgovac- pa i on pobjegulja.
Ovo opet prof. dize rejting
Znaci kada je gusto bjezi……
On je barem pobjegao i nije se vratio. Dok recimo oni koji su pobjegli 90 tih godina sada su u Snsd-eu i vladaju Prnjavorom.A poslodavac im je Bog zna ko?Ipak smo napredovali sto rece nesudjeni general do 93 godine je bio pukovnik i malo je falilo da postane general. Sam je sebe podcijenio jer mi smo ga unapredili cak za Boga sto znaci da smo mu dali veci cin nego Bravaru Brozu “Marsal”
Imate šansu u oktobru da vam se sve popravi ali nešto sve više postajem sumnjičav … sve vam je Dodik, sve je njegovo, on vam je BOG , tako vi govorite i na kraju glasate kao i do sada pogrešno, sami ne znate šta hoćete.
Da li vi Srbi uopšte postojite ili samo kod vas živi kako kažete Bog pod imenom Dodik??