Život kroz objektiv Jelene Babić

Fotografijom kroz život, život kroz fotografiju, to je staza kojom Prnjavorčanka Jelena Babić samouvjerenim koracima putuje životom.

Fotografijom se mnogi počnu baviti sasvim slučajno, iz hobija, a onda to preraste u nešto, bez čega život postane nezamisliv. Zaustaviti vrijeme, sačuvati trenutke od zaborava, i pustiti ih da kroz fotografije vječno žive, posao je koji privlači pažnju mnogima. U svijet fotografije Jelena Babić uplovila je 2011. godine. Fotografišući gradske motive, ljude, slučajne prolaznike, shvatila je da se dobra fotografija može napraviti i bez profesionalne opreme.

“Iako sam na početku imala obični prosumering fotoaparat, slala sam fotografije na konkurs. Kada sam prošla na konkursu “Fotografija godine u BiH”, sama sebi sam dokazala, da za dobru fotografiju ne treba profesionalna oprema. Fotografija “Morning walk”, koja je i dan, danas meni omiljena, jer predstavlja moje početke, prošla je u kategoriji grad, gdje je ušla među 10 najboljih fotografija u BiH iz te kategorije”, kazala je Babićeva.

Da bi svoje fotografsko znanje i umijeće dodatno usavršila, ona upisuje, i uspješno završava elementarni kurs fotografije u Univerzitetskom foto-kino klubu Banjaluka, gdje je naučila osnove iz analogne fotografije, razvijanje filmova i fotografija, osnove iz kadriranja, kompozicije i odabira motiva.

Jelena ističe kako napretkom tehnologije, danas gotovo svaka kuća ima profesionalni fotoaparat, zbog čega je, kako kaže, došlo do pada cijenjenosti ovog posla.

“Fotografija uz jeftinu opremu može biti fin hobi, ali kao posao zahtjeva konstantno ulaganje. Sve što se zaradi, mora se uložiti. Nekad kasnije se to i isplati. Ako ste uspješan fotograf, to može biti pristojan posao, sa pristojnom platom. Mada, kod nas se taj posao još uvijek jako malo cijeni”.

Na konkurenciju, kaže, gleda zdravo, te je ona podstiče da bude bolja, da se više trudi.

“Konkurencija nam omogućava da međusobno sarađujemo i pomažemo jedni drugima. Ipak, niko nam ne može oteti naše “oko” i osjećaj za fotografiju. Svako ima svoj način fotografisanja. Iskreno, više želim da mi ljudi kažu, tvoje fotografije nam se sviđaju, jer su tople, pune ljubavi, a ne ti si jeftina i zato te želimo unajmiti. Da bi se uspjelo, bitno je voljeti fotografiju i dobro poznavati svoju mašinu. Potrebno je da ja sa njom upravljam, a ne ona sa mnom”.

Za dobru fotografiju, nije potrebna skupa oprema

Navodeći primjer fotografa kojima je pošlo za rukom da naprave savršene fotografije mobilnim telefonom, Jelena još jednom ističe kako za dobro fotografiju nije nužno imati skupu opremu.

“Ako pričamo o uličnoj fotografiji tada nam zaista ne treba skupa oprema, samo osjećaj za prostor oko nas. Svjetski poznati fotograf Henri Cartier-Bresson kaže “U fotografiji najmanja sitnica, može da napravi odličnu fotografiju”, a on nije fotografisao sa skupom opremom. Kada je u pitanju komercijalna fotografija, svakako da nam treba bolja, samim tim i skuplja oprema, jer je nemoguće sve uslove ispratiti sa jednim običnim aparatom. Nisu rijetki ni oni fotografi, koji su uspjeli mobilnim telefonom napraviti savršene fotografije. Sve zavisi šta želimo fotografisati”, istakla je Babićeva na kraju.

Prnjavor.info -Z.Ančić

 

2 Comments

  1. 510710 456699This really is sensible information! Exactly where else will if ind out far more?? Who runs this joint too? sustain the very good function 699799

1 Trackback / Pingback

  1. My Homepage

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*