Pravoslavna radionica „Naša budućnost“ koja djeluje pri Hramu na Smederevu u Velikoj Ilovi, kod Prnjavora, pod vođstvom protonamjesnika Sretena Živkovića i popadije Jelene najmlađe parohijane podučava duhovnim vrijednostima, običajima i tradiciji srpskog naroda, a sa starijom grupom polaznika snimili su četiri pjesme, među kojima je i pjesmu posvećenu Svetom sveštenomučeniku Platonu Banjalučkom.
Pjesma „Sveti Platone moli Boga za nas“ po tekstu Rade Janjušić iz Doboja nastala je uz blagoslov Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita banjalučkog gospodina Jefrema, a video spot je sniman u Hramu Svete Trojice u Banjaluci, gdje se nalaze mošti svetitelja.
Protonamjesnik Sreten Živković kaže da je veliki blagoslov pjevati o svetitelju i da su srećni što je upravo njima pripala ta čast.
On je podsjetio da su Sveštenomučenika banjalučkog Platona ubile ustaše i da je postradao za hrišćansku vjeru 5. maja 1941. godine samo zato što je kao episkop bio duhovni vođa svog naroda i nije želio da se povuče u Srbiju, iako je od njega to traženo.
„Episkop Platon nije napustio svoj narod i vjeru, dao je život za Gospoda i zbog toga ga je naša crkva prepoznala kao svetoga i uvrstila u svoj kalendar. Preporučio bih svakome ko može da posjeti Hram u Banjaluci, pomoli se Bogu i pokloni svetim moštima“ , rekao je protonamjesnik Živković u izjavi Srni.
Popadija Jelena ističe da je Sveti Platon veoma važan za Republiku Srpsku i sve pravoslavne vjernike banjalučke regije i podsjeća da su njegove mošti jedine celebne na području banjalučke eparhije.
„Srećni smo i zadovoljni jer nas je Gospod udostojio tog djela, a ova pjesma je, prema dosadašnjim rekacijama, najviše dotakla srca ljudi. Nadamo se da ćemo ovom pjesmom podstaknuti mlade da se više zainteresuju za život i djelo velikog svetitelja“ , kaže ona za Srnu.
Tekst za pjesmu „Sveti Platone moli Boga za nas“ napisala je Rada Janjušić iz Doboja, muziku Milica Dosković iz Srbije, aranžman je uradio profesor Stefan Denda, a video spot snimila Fondacija „Zaboravljeni korijeni“.
Pjevačka grupa Pravoslavne radionice „Naša budućnost“ do sada je objavila četiri pjesme sa različitim temama, a u pripremi je još jedna koja bi trebala biti snimljena u maju.
Popadija Jelena podsjeća da je njihova prva snimljena pjesma „Naša Ilova“ posvećena selu u kome žive i djeluju, naredna je bila „Hristos Voskrese“ , a pjesmi o Sveštenomučeniku Platonu prethodila je „Svoji na svome“ posvećena sjećanju na 626 srpskih junaka iz Prnjavora, stradalih u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, video spot je sniman kod Spomen-hrama Cara Lazara na Vučijaku.
„U pripremi je pjesma o Svetoj Bogorodici Trojeručici i manastiru Osovica koju ćemo snimati u maju. I ta pjesma će imati posebnu, jaku duhovnu poruku“ , napomenula je ona.
Pjevačka grupa Pravoslavne radionice „Naša budućnost“ održaće svoj prvi koncert 27. aprila u 19.00 časova u Centru za kulturu i turizam u Prnjavoru.
„Na koncertu ćemo predstaviti sve naše pjesme, ali će naše obje grupe izvesti i druge duhovne pjesme, imaćemo i goste. Pozivamo djecu i omladinu da dođu i ove večeri nahrane dušu lijepim melodijama“ , kaže popadija Jelena.
Protonamjesnik Sreten u razgovoru za Srnu pojašnjava da je zadatak svešteničke porodice da narod i djecu okuplja kod Hrama, svjedoči i uči vjeri, dok se kroz redovno okupljanje u radionici djeca uče još i običajima i tradiciji.
„Važno je da djeca dolaze u crkvu, da osjete i poprime svetost i duhovnost koja ostaje za cijeli život, nauče da se u Božiji hram ide sa posebnim osjećajem, da u ove dane kada se pripremamo za najveći hrišćanski praznik znaju za post, iako se ne moraju strogo pripremati kao odrasli“ , pojasnio je Živković.
On je zahvalio i parohijanima na pomoći i donacijama.
„Naša vjera je takva da nas okuplja kao zajednicu u ime Hristovo, gdje smo pozvani da svima oko sebe svjedočimo ljepotu naše vjere pravoslavne. Kada iskrene i čiste duše pristupimo da se ispovidimo i pričestimo tada ćemo da osjetimo duhovnu energiju i prave plodove vjere“, kaže protonamjesnik Sreten.
U Pravoslavnoj radionici „Naša budućnost“ koja postoji od 2009.godine, a aktivno radi od 2019. okupljaju djecu različitih uzrasta, pa tako imaju „veliku“ grupu koja snima muzičke spotove i radi pod vođstvom nastavnice Vanje Mitrić, dok u grupu „malih“ upisuju sada već treću generaciju djece.
„U skladu sa uzrastom djecu postepeno uvodimo u vjeru, sa njima pjevamo, učimo ih o važnim praznicima, kako se rade slavski hljeb i žito, farbaju jaja. Djeca sa radošću ulaze u crkvenu salu, puna su pozitivne energije, zbog čega ponekad spajamo i po tri različite radionice istovremeno“ , pojašnjava popadija Jelena.
Kroz zajednička putovanja sa djecom i posjete manastirima nastala je još jedna radionica „Stazama pravoslavlja“ na kojoj se uče korisne i zanimljive informacije o pravoslavnoj vjeri, duhovnim svetinjama i narodnim običajima.
Svoju plemenitost i humanost, zajedno sa parohijanima, pokazuju i kroz saradnju sa Domom za djecu bez roditeljskog staranja „Rada Vranješević“ iz Banjaluke za čije štićenike svake jeseni izdvoje jedan dan, ugoste ih, pripreme zanimljive sadržaje za boravak u prirodi, hranu, slatkiše i poklone.
Episkop Platon rođen je u Beogradu, 29. septermbra 1874.godine kao Milivoje Jovanović. Školovao se u Vranju i Nišu, a potom školovanje nastavio u Beogradskoj bogosloviji gdje se zamonašio kao učenik trećeg razreda. Početak Drugog svjetskog rata dočekao je kao episkop banjalučki. Ustaše su ga uhapsile 5. maja 1941.godine i sa protom Dušanom Subotićem odvele izvan Banjaluke, ubili i tijela bacili u rijeku Vrbas. Vladičino unakaženo tijelo pronađeno je u selu Kumsale 23. maja 1941.godine. Po naređenju ustaških vlasti tijelo episkopa Platona sahranjeno je 24. maja 1941.godine na Vojničkom groblju u Banjaluci, bez pratnje i opela, a na grobnom krstu nije ništa pisalo. Na ovom groblju episkopovi zemni ostaci počivali su do 1.jula 1973.godine nakon čega su prenijeti u kriptu Sabornog hrama. Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve proglasio je episkopa Platona 1988.godine za sveštenomučenika. Poslije te odluke njegove mošti su prenesene u kivot pred hramovnim oltarom. Praznuje se 5.maja na dan mučeničke smrti.
Tamara STOJANOVIĆ
Be the first to comment