Prnjavor: Kako iskoristiti društvene mreže u pozitivne svrhe

Forum o temi “Kako da/ne koristimo društvene mreže?” koji je održan juče, samo je jedna od aktivnosti koje organizuje Omladinski centar Prnjavor u okviru novog projekta “COOLtivišem se”.

Više od 120 učenika prnjavorskih osnovnih i srednjih škola imalo je priliku saznati koje sve mogućnosti društvene mreže nude, ali i čuti kada prekomjerno korištenje društvenih mreža može postati zavisnost.

Adnan Selimović, član Omladinskog centra Prnjavor, istakao je da su se za ovu temu odlučili jer sve više mladih odlučuju svoje živote preseliti na društvene mreže i živjeti tamo realnije živote nego što to čine u stvarnosti.

“Govorili smo upravo o temi društvenih mreža i svim aspektima koje one sa sobom nose, a poseban akcenat smo stavili na temu zavisnosti od društvenih mreža i na temu kako iskoristiti društvene mreže u pozitivne svrhe. Nama često društvene mreže djeluju samo kao sredstvo zabave, međutim one su danas zapravo spektar mnogih zanimanja i mnogih različitih poslova”, rekao je Selimović.

Dijana Tepšić, kreativna direktorica Play team agencije i jedna od panelista, navela je da su društvene mreže moćan alat kojim se treba znati rukovati, te dodala da mladi tu itekako mogu iskoristiti svoje potencijale i prednosti.

“Mi pokušavamo pronaći šta mladi mogu koristiti kao ogroman potencijal da budu kreatori na društvenim mrežama da utiču na druge svoje vršnjake da podižu svijest o super korisnim društveno odgovornim temama”, istakla je Tepšićeva.

Da mladi internet i društvene mreže najviše koriste radi zabave, a najmanje za učenje i sticanje novih znanja i informacija, rekao je Nebojša Macanović, direktor Centra modernih znanja Banjaluka i profesor na Fakultetu političkih nauka Banjaluka, ali i dodao da bi se slika promijenila kad bi djeca koristila više internet i društvene mreže za učenje.

“Danas imamo dosta problema sa nomofobijom, a to je strah od gubitka telefona. Možda je to jedan indikativni problem savremenog društva gdje imamo određene fobije, gdje pokazujemo anksioznost, depresiju, strah, preznojavanje, kad nam telefon nestane iz vida”, kazao je Macanović.

Kristina Šešlija, šefica banjalučke kancelarije Međunarodne organizacije za migracije, istakla je da je ponosna na mlade u Prnjavoru i sve što su do sada učinili.

“Nevjerovatno je vidjeti sve te njihove uspjehe i slaviti ih sa njima, a pored svega toga, najbolji dio je vidjeti koliko lokalna zajednica podržava mlade ljude i uopšte ta cijela kohezija sa vlašću i školama”, navela je Šešlija.

Iz Omladinskog centra Prnjavor najavili su od nove godine i nove aktivnosti za mlade Prnjavorčane, a sve realizuju u sklopu BHRI projekta kojeg implementira Međunarodna organizacija za migracije, a finansira Austrijska razvojna saradnja.

Nezavisne

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*