Za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti danas je počeo Božićni post, koji će trajati šest sedmica, a kojim se vjernici pripremaju za najradosniji hrišćanski praznik Božić.
Povodom početka Božićnog posta naš sagovornik je jerej Radislav Nunić, sa kojim smo razgovarali o Božićnom postu.
Šta je post?
Jerej Nunić: Post je sredstvo koje pravoslavnom hrišćaninu pomaže da u svoj život unese duhovni mir i harmoniju, tj. da doprinese sopstvenom spasenju, čisteći svoju dušu od grijeha. Pravoslavni post se sastoji u uzdržavanju od izvjesne vrste hrane, rđavih misli, želja i djela, kao i u umnožavanju molitava, dobročinstava, milostinje, a isto tako u revnosti upražnjavanja svih hrišćanskih vrlina. Post ima dvije strane duhovnu i tjelesnu. Tjelesni post je uzdžavanje od izvjesnih jela i alkoholnih pića. Duhovni post podrazumijeva odricanje od svake vrste grešnih i zlih pomisli, želja i djela. Post je ustanovljen od samog Gospoda Boga, a post koji imamo u današnjem obliku nastao je još u prvim vijekovima hrišćanstva. Po strogosti ili načinu uzdržavanja, postovi se dijele u pet kategorija. Potpuno uzdržavanje od svake vrste jela i pića, na ovaj način se posti u prva tri dana Vaskršnjeg posta i na Veliki petak. Suhojedenje – uzimanje suhe hrane, ili samo hljeba i vode, jedanput na dan i to u deveti čas ( u 15 časova). Post na vodi – uzimanje jela pripremljenih na vodi, bez upotrebe ulja za kuhanje. Post na ulju – uzimanje jela pripremljenih na ulju, dva puta dnevno, vino je dozvoljeno. Post na ribi – uzimanje jela pripremljenih na ulju koja mogu sadržavati ribu, ovo je i najblaži način posta, a vino je dozvoljeno.
Kada počinje, kako i koliko se posti Božićni post?
Jerej Nunić: Božićni kao i ostali višednevni postovi ustanovljen je u prvim vijekovima hrišćanstva. Već od IV vijeka sveti Amvrosije Milanski, Filistrije, blaženi Avgustin pominju u svojim djelima Božićni post. Na saboru 1166. koji je održan za vrijeme konstantinopoljskog patrijarha Luke i vizantijskog cara Manuila Božićni post je dobio oblik kakav danas ima. Post počinje 28. novembra ( 15. novem po starom kalendaru) i traje 40 dana tj. do praznika Rođenja Hristovog.
Kako treba da poste starije osobe i bolesnici?
Jerej Nunić: Zavisno od mogućnosti onoga koji posti, duhovnik će dati svoj savjet poznavajući duhovno stanje i mogućnost parohijana. Iz iskustva nam je poznato da se dosta starijih i bolesnih ljudi ne pričešćuju iz razloga što nisu u stanju da poste kao nekad, kad su bili u snazi. Međutim, njima je zbog njihovog stanja pričešće prijeko potrebno i takvim osobama parohijski sveštenik donosi pričešće kući, pričešćujući ih nakon minimalnog posta. Ovom prilikom molimo naše parohijane da budu slobodni i pozovu svoje sveštenike radi pričešćivanja. Sveštenik će vrlo rado posjetiti svoju pastvu, i time biti u prilici da vršeći svoju dužnost, doprinosi spasenju duša svojih parohijana.
Kako djeca trebaju da poste?
Jerej Nunić: Djeca nisu obavezna da poste do svoje sedme godine života da bi se pričestili. Preporučuje se da se djeci post uvodi postepeno radi navikavanja, i to po jedan ili dva dana. Poslije sedme godine, broj posnih dana može se postepeno povećati. Posebno apelujemo na roditelje da dovode svoju novorođenčad i djecu na Svetu tajnu pričešća, jer je to sastavni dio pravoslavnog vaspitanja. Sjedinjujući se Hristom kroz sveto pričešće, djeca dobijaju veliku blagodat, koja će ih izgraditi u zdrave članove svete Crkve.
Želite li nešto da poručite za kraj?
Jerej Nunić: Svaki podvig postaje lakši, kada postoji jasan cilj kome se stremi. Kada imamo u vidu ljubav Božiju prema nama, post je prilika da istu ljubav uzvratimo, provodeći vrijeme blagosloveno u molitvi i podvigu. Neka se svako potrudi, koliko je u njegovoj moći, da iskoristi predstojeće dane, radi duhovne obnove i pripreme za veliki praznik Rođenja Hristovog. Želimo svih pravoslavnim hrišćanima srećan i blagosloven početak Božićnog posta.
Prnjavor.info – Zoran Ančić
Be the first to comment