
U Gimnaziji u Prnjavoru danas je otvorena trodnevna manifestacija „Bedem pamćenja“ kao dio programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Drugog svjetskog rata i 80 godina od proboja jasenovačkih logoraša.
Profesor srpskog jezika i književnosti Tanja Ančić Milijašević, čiji je predmet naučnog istraživanja već 10 godina teološko – kulturološki pristup tumačenju nacionalnog stradanja, kaže da je manifestacija organizovana sa željom da se u proces razmatranja jednog od najvažnijih nacionalnih pitanja uključi i šira javnost.
„Zamislili smo to kao susret dobrih ljudi na jednom mjestu, doveli smo u školu stručnjake koji se decenijama bave ovom temom kako bi učenici mogli čuti važna i korisna predavanja i vidjeti neke od autentičnih fotografija koje sigurno nisu imali priliku do sada da vide“ , rekla je ona za Srnu.
Ona kaže da Gimnazija već treću godinu organizuje ovu manifestaciju i napominje da su učenici do sada uspjeli stvoriti neku sliku o nacionalnom stradanju zahvaljujući, između ostalog, i analiziranju teme pri obradi književnih djela na časovima srpskog jezika, ali da je sve to nedovoljno, odnosno da je potrebna veća posvećenost.
Prvog dana manifestacije učenici i zainteresovani posjetioci mogli su slušati predavanja profesora sa Filološkog fakulteta u Banjaluci Ranka Popovića i Duška Pevulje na temu srpske memorijalne kulture sa stanovišta srpskog pjesništva o nacionalnom stradanju u 20. vijeku, vidjeti autentičnu izložbu dokumentarnih fotografija i izložbu eksponata iz privatne kolekcije Bojana Milijaševića iz Prnjavora, kao i probrane knjige koje obrađuju temu genocida nad Srbima.
Dio manifestacije je i postavka učeničkih likovnih i literarnih radova na temu Jasenovca.
Profesor Pevulja kaže da je ovaj događaj dobro osmišnjen, rezultat je istraživačkog rada i truda zbog čega je za svaku pohvalu i vrijedan pažnje, ali i ukazao na potrebu da se ovakve izložbe i predavanja organizuju u svim školama tokom cijele godine.
On je govorio o fenomenu kulture pamćenja, jer po njemu kultura podrazumijeva nešto što praktikujemo osmišljeno, sistematski, u različitim prilikama, a pamćenje nije vezano za jedan trenutak kao sjećanje nego treba da bude dio našeg kulturnog obrasca.
„Stradanje je ono što je obilježilo srpsku istoriju, posebno u 20. vijeku, i obavezuje nas da mora postati dio našeg identiteta, kulturnog obrasca i da naša sudbina i identitet, naročito poslije Jasenovca, su bitno drugačiji nego prije tih tragičnih događaja od 1941. do 1945.godine“ , rekao je Pevulja za Srnu.
On ističe da ukoliko zaboravimo na ovakve događaje, ukoliko ne budemo na primjeren način obilježavali uspomenu na nevino stradale ukidamo sebi pravo na budućnost.
Učenica četvrtog razreda informatičke Gimnazije Katarina Stojanović, jedna od učesnica muzičko – poetskog programa, kaže da škola kroz ovu manifestaciju, ali i druga predavanja i aktivnosti pokazuje koliko je važno pamtiti istorijske činjenice stradanja srpskog naroda.
„Škola nam ukazuje koliki je značaj za buduće generacije sjećati se prošlosti i žrtava. Pisanjem eseja vrlo često se takođe prisjećamo boli, patnje, staradnja, svega kroz šta je naš narod prošao“ , kaže ona.
Programom manifestacije predviđeno je da učenici osnovnih škola sa područja Prnjavora organizovano u naredna dva dana posjete Gimanziju i pogledaju izložbenu postavku, a nastavnici će dobiti edukativne materijale i fotografije koje je pripremila profesor Tanja Ančić Milijašević i moći će ih koristiti u toku godine za realizovanje istorijskog časa.
Tamara Stojanović
Be the first to comment