Mitrić: Priznanje za školu i višegodišnji predani rad

Prosvjetni radnici utiču na stvaranje novih ličnosti, razvoj društva kroz obrazovanje budućih generacija i zato moraju biti pravi uzor mladima. Vanja Mitrić, nastavnik muzičke kulture u Osnovnim školama „Petar Kočić“ u Šibovskoj i „Nikola Tesla“ u Prnjavoru, kaže da je prosvjetni radnik dužan da otkriva i razvija potencijal djeteta, motiviše ga i ohrabruje da vjeruje u sebe.

Vanja Mitrić iz Prnjavora, dobitnik ovogodišnje Svetosavske nagrade, kaže da priznanje stiže kao potvrda rada i vjere u sopstvene vrijednosti, potvrda uspjeha u radu sa djecom, ali ne kao rezultat jednog trenutka, takmičenja, otpjevane pjesme, već velikog broja održanih manifestacija, priredbi, takmičenja, priprema, realizovanih putovanja.

„Veliki uspjeh i nagrada za cijelu školu, kolektiv, za sve učenike, sadašnje i ranije generacije, potvrda da djeca sa kojom sam radila vrijede svake utrošene sekunde . To nije samo školskih 45 minuta, već mnogo više uloženog vremena i nakon škole, tokom praznika, vikendom“ , pojašnjava Mitrićeva za Srnu.

Ona kaže da je posebno bio emotivan trenutak kada je saznala da su je radne kolege kandidovale za prestižno priznanje.

„Nešto neponovljivo, puno emocija, možda čak i više nego kada je moje ime objavljeno među dobitnicima“, kaže Mitrićeva.

Mitrićeva je u prosvjeti već 20 godina, od školske 2004/2005 godine kao nastavnik muzičke kulture zaposlena je u OŠ „Petar Kočić“ u Šibovskoj, a od 2014/2015. godine radi i u OŠ „Nikola Tesla“ Prnjavor.

Smatra da dobar nastavnik može biti samo onaj ko istinski voli svoj posao, rad sa djecom i ko njeguje dijete u sebi. U današnje vrijeme kada je u društvu sve prisutnije nasilje među mladima, vidljiv loš uticaj medija i društvenih mreža, potrebno je, kaže, djecu usmjeriti da svoje slobodno vrijeme troše na kreativan i dobar način.

„Muzika spaja i toleriše sve različitosti i daje svakome mogućnost da izrazi svoje emocije i ličnost. U školi u Šibovskoj osnovala sam dječiji hor kao redovnu školsku sekciju, imali smo mnogo uspjeha, redovno osvajamo prva mjesta na takmičenjima, naš stil rada i kompozicije prepoznati su i u regionu“ , pojašnjava ova nastavnica.

Na repertoaru dječijih horova pod njenim vođstvom su dječije pjesme, duhovne i etno pjesme, njeguju narodnu muziku, stvaraju i komponuju vlastite pjesme, a izvode i pjesme drugih autora.

„Sve prilagođavam sredini u kojoj se djeca nalaze, trudim se da im razvijem ljubav prema muzici, da im približim umjetničku, ali i duhovnu i svjetovnu muziku. U radu sa djecom morate istovremeno zadovoljiti njihove interese i umjetničku formu“ , kaže ona.

Rad u sekcijama nije obavezan i kao takav znači dobrovoljan dolazak djece, njihovu želju da u određenoj oblasti dodatno uče i napreduju, druženje i mnogo lijepih zajedničkih trenutaka tokom godina rada. Svako dijete ima urođenu sklonost da pjeva, svira, pleše, ali to ne znači da su sva djeca talentovana za muziku. Tu do izražaja dolazi iskustvo nastavnika da prepozna koliko oni i šta mogu, da ih zainteresuje.

„U svakoj generaciji ima talentovane djece, uglavnom nisu svjesni svojih potencijala, posebno taj uzrast s kojim ja radim, djeca od 12 do 15 godina. Na meni je da iz njih izvučem maksimum, da ih navedem da zavole sebe, svoj glas onakav kakav jeste jer djeca kada nešto nauče, osjete uspjeh i radost dobijaju samopouzdanje, vjeruju u sebe i onda sami traže da dolaze na časove, očekuju nove zadatke, izazove“ , ističe Mitrićeva.

Prije nekoliko godina za projekat „Čitalići“ Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske u kojem je učestvovalo više nastavnika i učenika OŠ „Nikola Tesla“ u Prnjavoru komponuje himnu„Čitalića“ i školsku himnu „Nikola Tesla“na stihove učenika Ognjena Simića. Nakon toga objavljuje autorsku „Muzičku knjigu“ sa CD-om sa uspavankama, zajednički istraživački rad sa grupom učenika na prikupljanju narodnih uspavanki sa ovdašnjih prostora.

„Mjesecima smo prikupljali materijal, uglavnom uspavanke iz seoskih područja, djeca su pjevala, svirala, sami smo sve snimali u kabinetu. Knjigu sam sama uradila kod kuće, učenici su ilustrovali, fotografisali. Naš rad smo predstavili u Banjaluci, izazvali mnogo pažnje, a knjiga i CD su u Srbiji predstavljeni kao originalna i kreativna ideja, primjer dobre prakse“ , istakla je Mitrićeva za Srnu.

U školskoj 2023/2024. godini komponuje pjesme „Svetom Savi“, „Nikoljdane“ i školsku himnu „Petru Kočiću“ na stihove pjesnikinje Rade Janjušić, koje je hor izvodio na školskim i javnim manifestacijama. Krajem školske godine snimljen je studijski snimak himne kao i video spot koji je nastavnica Vanja sama realizovala.

U periodu od 2005. do 2008. godine osnovala je i vodila Dječiji hor SPKD “Prosvjeta“ Prnjavor, a bila je i među osnivačima Crkvenog hora Svetog Velikomučenika Georgija u Prnjavoru. Prije dvije godine počela je njena saradnja i sa Pravoslavnom radionicom „Naša budućnost“ koja djeluje pri Hramu na Smederevu, u Velikoj Ilovi, u kojoj rukovodi pjevačkom grupom i kroz rad sa djecom i omladinom učestvuje na brojnim manifestacijama. Komponovala je pjesme „Božićno jutro“, „Bogorodica Trojeručica“ i „Hristos voskrese“ koje su studijski snimljene i objavljene.

Svetosavska nagrada, koja se sastoji od Svetosavske povelje i novčane nagrade, ovogodišnjim dobitnicima biće dodijeljena na svečanoj manifestaciji „Naši učitelji“ 28. januara u Dječijem pozorištu Republike Srpske u Banja Luci.

Tamara Stojanović

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*