Ana Jugović iz Prnjavora, dvostruka prvakinja Srpske i ponos svog grada: “Tekvondo donosi mnogo više od medalja”

Ana je tekvondo počela trenirati još kao djevojčica, zahvaljujući ocu koji ju je vodio na treninge i sa kojim je gledala borbe. Kroz pionirske, kadetske i juniorske kategorije nizala je vrhunske rezultate, postavši višestruka prvakinja i viceprvakinja prvenstava Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

Prnjavor ima razlog za ponos. Mlada tekvondoiskinja Ana Jugović već devet godina gradi sportski put ispunjen medaljama, titulama i velikim uspjesima. Iako je njena priča kulminirala priznanjem najboljeg sportiste Grada Prnjavor za 2025. godinu, njen uspjeh nije došao preko noći. Iza njega stoje godine rada, discipline i odricanja.

Ana je tekvondo počela trenirati još kao djevojčica, zahvaljujući ocu koji ju je vodio na treninge i sa kojim je gledala borbe. Kroz pionirske, kadetske i juniorske kategorije nizala je vrhunske rezultate, postavši višestruka prvakinja i viceprvakinja prvenstava Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Nastupala je i na brojnim međunarodnim takmičenjima gdje je ostvarivala zapažene rezultate.

Posebno ističe 2025. godinu kao prekretnicu u svojoj karijeri. Tada se prvi put takmičila u seniorskoj konkurenciji i odmah ostvarila izuzetan uspjeh i postala dvostruka prvakinja Republike Srpske, gdje je proglašena i za najbolju seniorku prvenstva. Uz to, osvojila je i titulu dvostruke viceprvakinje Bosne i Hercegovine.

Iako je ranijih godina dobijala priznanja kao najperspektivnija mlada tekvondoiskinja, nagrada u seniorskoj konkurenciji joj je, kako kaže, najdraža. Upravo priznanje grada za nju predstavlja dodatnu motivaciju za dalji rad i zalaganje.

„Prethodnih godina nagrađivana sam takođe od strane grada kao najperspektivnija mlada tekvondoisknja, međutim moram da priznam da mi je nagrada u seniorskoj konkurenciji najdraža. U 2025. godini sam se prvi put takmičila u seniorskoj konkureniciji i postala dvostruka prvakinja Republike Srpske, gdje sam proglašena za najbolju seniorku prvenstva, a takođe sam dvostruka viceprvakinja Bosne i Hercegovine. Priznanje od strane grada mi je najveći podstrek za dalji rad i trud. Veoma mi je drago sto se ostvareni rezultati prepoznaju i cijene od strane Grada i Gradske uprave, a ovo priznanje za mene predstavlja samo jos jedan vid motivacije za dalji rad i zalaganje u tekvondou”, ispričala je Ana za VAJB.INFO.

Pored sportskih obaveza, Ana je i odlična učenica trećeg razreda JU Gimnazija Prnjavor te stipendista grada Prnjavora za postignut uspjeh.

Uspješno balansira školu i treninge zahvaljujući dobroj organizaciji i disciplini. Nakon završetka srednje škole planira upisati Stomatološki fakultet u Beogradu.

U rijetkim trenucima slobodnog vremena voli da pročita neku knjigu.

Kao sportistkinja koja se bavi borilačkim sportom, susretala se i sa predrasudama da je tekvondo “muški sport”. Ipak, kroz godine treniranja doživjela je mnogo više podrške nego negativnih komentara.

U njenom klubu danas ima više djevojčica nego dječaka, a činjenica da imaju i ženskog trenera dodatno ruši stereotipe i pokazuje da u sportu nema podjela.

“Tokom treniranja često sam nailazila na loše komentare, ali nekako kroz ovih devet godina trenerinja na kraju kad se sve sabere ima puno više pozitivnih komentara i podrške. S tim u vezi kod nas u klubu trenutno ima više djevojčica nego dječaka. Iz nekog mog ugla one su puno disciplinovanije nego dječaci. Takođe dodala bih da imamo i ženskog trenera što samim tim ruši sve te predrasude”, ističe Ana.

Tekvondo joj je, osim medalja, donio mnogo više, pomogao joj je da izgradi samopouzdanje, mentalnu snagu i disciplinu. Kao individualni sport, zahtijeva da sportista sam izađe na borilište i suoči se sa stresom i tremom. Upravo kroz takva iskustva Ana je naučila samokontrolu, poštovanje, strpljenje i odgovornost, osobine koje primjenjuje i u svakodnevnom životu, u školi i odnosima s drugima.

“Tekvondo sam izabrala jer me još od malih nogu tata vodio na treninge, a zajedno smo često gledali borbe. Tekvondo mi je pomogao da izgradim samopouzdanje, postanem mentalno jača i naučim kako da se nosim s izazovima, kako na treningu, tako i u svakodnevnom životu. Po mom mišljenju, najveće prednosti tekvondoa su razvijanje discipline, brze reakcije, kondicije i fleksibilnosti, ali i jačanje karaktera. Nauči te da nikad ne odustaješ i da uvijek daješ svoj maksimum”, naglašava Ana.

Ozbiljno bavljenje sportom zahtijeva mnogo rada i odricanja, ali Ana je pokazala da se trud isplati. U 2025. godini položila je za crni pojas 1. dan i stekla trenersku licencu B kategorije, čime je dodatno potvrdila svoju posvećenost ovom sportu.

U narednom periodu planira nastaviti sa redovnim treninzima i nastupima na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Kao nosilac crnog pojasa želi se oprobati i u sudijskoj ulozi, ali i sticati iskustvo kao pomoćni trener u Tekvondo klubu Prnjavor, jer, kako ističe, uživa u prenošenju znanja mlađim generacijama.

Iako je zbog lakše povrede morala preskočiti nastup na Evropskom prvenstvu 2026. godine u Mariboru, njen fokus je već usmjeren ka Evropskom prvenstvu 2027. godine. Prisustvovala je treninzima reprezentacije održanim u Prnjavoru i Sarajevu, a posebno ističe ponos što će članovi njenog kluba predstavljati zemlju na velikom takmičenju.

Mladima koji razmišljaju o tekvandou poručuje da budu hrabri i da probaju, jer ovaj sport donosi mnogo više od medalja. Uči disciplini, poštovanju, samokontroli i upornosti, a svaki trud se, prije ili kasnije, isplati.

“Mladima koji planiraju da se bave tekvondoom poručila bih da budu hrabri i da probaju, jer ovaj sport donosi mnogo više od medalja. Tekvondo te uči disciplini, poštovanju, samokontroli i upornosti. Na početku možda neće biti lako, ali svaki trud se vremenom isplati”, dodaje na kraju Ana.

Ana Jugović je dokaz da se uz rad, disciplinu i vjeru u sebe mogu ostvariti veliki sportski snovi.

vajb.info

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*