KLINICKA SMRT

Kutak za sve one koji brinu o sebi i svom tijelu.

Moderator: aquarius

Post Reply
seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

KLINICKA SMRT

Post by seha »

Banja Luka,davne 1985-te...zimsko vrijeme,desavanje radnje disco club PECINA na tranzitu ili ti Lausu.Plesem sa djevojkom,ljubav je tolika da ja nist' nit cujem nit vidim oko sebe...osjecam da volim.Odjednom tup osjecaj u pozadini glave,bio je to luster...izbila je tuca,bogzna osjetio sam da mi se mala malo otimala al' kontam ljubav je to...kakva ljubav,vidila belaj.Al' hajd sad,padoh i vidjeh samog sebe kako lezim pod nogama pobjesnjele mase,gaze me a ja nemogu nist'..strasno.Iduci momenat,ja letim visoko u nebu,mrak naravno i ne znam gdje sam...no ljubav prema djevojci i prema zivotu me usmjeri ka dole i ja se ustrijemih k'o golub u neizvjesnost.Nadjoh se ponovo na mjestu moga izlaska iz moga sopstvenog tijela i vidjeh jednog od prijatelja koji je skupa sa mnom doso tu noc u disco,kako tjesi moju djevojku,miluje joj kosu i sapce nesto na uho...neka sila me ponovo uderila u glavu,ovaj put ostro i ja sam se podigo sa patosa,krvav i cupav,priso mome drugu,ubio kruh u njemu,zavrno curi ruku i otiso glavom bez obzira sa mjesta stradanja.Pito sam djevojke ,malo zatim,koliko dugo sam lezo na podijumu,rekla je otprilike pola minute.Dakle pola minute sam bio mrtav,sav se jezim kad se sjetim.A ucinilo mi se da je sve to trajalo najmanje tri minute...cudni su putevi boziji...
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

O čemu govore iskustva ljudi koji su doživeli kliničku smrt

Kako izgleda umiranje? Većina nas se u manjoj ili većoj meri plaši smrti. Postoje ljudi koji su se "vratili" iz stanja veoma bliska smrti i ispričali priče o najčešće veoma prijatnom iskustvu na vratima smrti.

Za one koji su doživeli kliničku smrt i neke druge to je dokaz o životu posle smrti dok je za većinu naučnika ova iskustva su samo halucinacije koje stvara umirući mozak koje nisu ništa drugačije od veoma živih snova.

Šta je onda istina? Da li je iskustvo koga se sećaju ljudi koji su doživeli kliničku smrt prelazak u život posle smrti ili je to poslednje iskustvo koje imamo pre večitog počinka. Najverovatnije ni jedna ni druga grupa ljudi nije u pravu, ova iskustva nikako nisu dokazi o životu posle smrti ali su mnogo interesantnija od snova i mogu se razumeti tek dubokim shvatanjem neurohemije, psihologije i fiziologije. Ova iskustva su veoma živa i ljudima koji su ih proživeli obično potpuno menjaju život a da bi se shvatila potrebno je shvatiti pitanja koja se tiču uma, nas samih i prirode svesti.

U jednom istraživanju je utvrđeno da je veoma mali broj pacijenata ( 10 od 1000) koji su imali zastoj srčane radnje i preživeli prijavilo da su imali neku vrstu neobičnog iskustva od ulaska u tunel i svetla do komunikacije sa dragim osobama koje su pre umrle.

Ovo iskustvo je kod takvih ljudi bilo veoma živo, prolazak kroz tunel nije kao slika prolaska kroz tunel, pogled izvan tela izgleda potpuno realno ne kao san nego baš kao da ste iznad i gledate dole. Ni jedan od njih nije rekao da je halucinirao ili maštao da je otišao u raj ili da je imao lep san već bio sasvim ubeđen da se to stvarno odigravalo.

Možda je ovde najvažnije pitanje da li treba da budete blizu smrti da bi ste imali takvo iskustvo ili ga je moguće doživeti i u nekim drugim stanjima? Neki ljudi su imali slično iskustvo pod dejstvom određenih lekova, bili izuzetno umorni ili pod sresom.

Više od 50% preživelih su bili ljudi koji veruju u dušu ili duh koji može da napusti telo. Opet šta to znači? Da li da ne možemo da verujemo da nismo ništa više od smrtnog tela i da je smrt kraj? Ili da stvarno postoji astralno telo. Možda pomišljt da ovakvo pitanje nije naučno pitanje.

U nekim ranijim eksperimentima mediumi su tvrdili da mogu da projektuju svoje astalno telo u udaljene postorije i vide šta se tamo dešava, ovi eksperimenti sa medijima nisu dobro vođeni pa ne mogu da ponude nikakve dokaze o postojanju astralnog tela.

U drugim ekspeimentima umirući ljudi su mereni u pokušaju da se otkrije odlazak astralnog tela, na osnovu podataka o gubitku težine ništa nije moglo da se potvrdi, u novijim eksperimentima su korišćeni mnogo sofisticiraniji detektori ali nisu uspeli da zabeleže ništa neobično.

Prema tome ova teorija je testirana ali nije uspela ništa da dokaže...da zaista postoje astralna tela verovatno bi nešto u vezi njih već bilo otkriveno.

Još jedna popularna teorija je pravljenje analogije između umiranja i rađanja i da je iskustvo izlaženja iz sopstvenog tela literarno baš to oslobađajući trenutak sličan rađanju - tunel je kanal kroz koji izlazimo prilikom rađanja. Kanal je uzak a beba se potiskuje njegovim grčenjem i to temenom prema napred pa tako ne može da vidi svetlo na kraju hodnika a oči su joj zatvorene. Takođe nema mentalne sposobnosti da prepznaje ljude oko sebe a i ti kapaciteti se tokom života puno menjaju da odrasli ne mogu da se sete kako je sve izgledalo dok su bili deca.

Najslabija od svih teorija je da je ovo iskustvo samo halucinacija ali se onda postavlja pitanje zašto uvek ista halucinacija kod različitih ljudi. Zašto je uvek tunel a ne vrata, prolaz ako predstavlja put u neki drugi svet. Zašto je uvek svetlo na kraju tunela, zašto se "duša" uvek nalazi iznad tela a ne ispod. Tuneli se ne pojavljuju samo u stanjima bliskih smrti, često se doživljavaju kod napada epilepsije, migrene, tokom upadanja u san ili usled nekih hemikalija...kao što je LSD, psilocybin i meskalin.

Mozak obično normalno funkcioniše tako što neke ćelije inhibiraju druge. Kada se smanji inhibitorna aktivnost nastaje stanje preterane aktivnosti mozga, što se može desiti tokom kliničke smrti zbog nedostatka kiseonika. Preterana aktivnost mozga koja se prenosi na vizuelni korteks može da proizvede iluziju da vidite nešto slično tunelima.

Novija teorija je da mozak ima tendenciju da zamućuje liniju između sna i budnog stanja i da je to biološki uzrok iskustava koje neki ljudi imaju kad zapadnu u kluiničku smrt. Ljudi koji su rekli da su imali takva iskustva su imali takozvanu REM upade, kada aspekt sna tokom spavanja se prenosi u trenutke buđenja. Ljudi na primer mogu da se osećaju paralizovano ili imaju vizuelne ili zvučne halucinacije kada padaju u san ili se bude.

Tokom REM faze sna, vizualni centri u mozgu su veoma aktivni , pa REM faza tokom opasnosti može da stvori vizije svetla i smrti koja je blizu . Ipak ovo istraživanje objašnjava kako mozak doprinosi pojavi iskustva kliničke smrti ali i ne zašto se ono javlja.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

corty
Posts: 26
Joined: 05.05.2007. 13:01

Post by corty »

- Moj tata je imao klinicku smrt, pa mi je ova prica dobro poznata.. osjecaj da si negdje iznad tijela i prostorije, da cujes sta bolnicko osoblje govori (da obavjeste porodicu itd), a da jednostavno ne mozes dati nikakav znak zivota, a onda si odjednom u nekakvim tunelima, vidis nekakva polja, osjecas mirise i cujes glasove...

Zvuci nevjerovatno, ali kad imas priliku to cuti od zaista neke bliske osobe, tjera te na razmisljanje i kojekakve analize...
Cudo je ovaj zivot...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Od mog prijatelja sada pokojna majka, bila je teski srcani bolesnik i prilikom jednog od mnogih srcanih napada koje je imala u zivotu, desi joj se jedan dok je lezala u bolnici na Koronarnom odjeljenju. Sada to mi je pricao njen sin. Linija na EKG aparatu je bila ravna i kada su je doktori ozvivljavali elektrosokovima uspjela je da se vrati "u zivot" i nakon toga je pricala kako je isto imala taj osjecaj: "levitacije", tunel, svjetlost.

Tesko je to da povjeruje kada to neko napise na forumu, ali kako ti kazes corty, kaze neka osoba koje ti je bliska tjerate na razmisljanje.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
bebaaa
Posts: 1087
Joined: 16.09.2007. 15:17
Location: prnjavor

Post by bebaaa »

Seha, jezila sam se citajuci tvoj post....Drago mi je sto je na kraju sve ipak dobro zavrsilo
...Ako ti zivot da 1000 razloga za plac,
ti dokazi da imas 1001 razlog za smijeh...

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Najslabija od svih teorija je da je ovo iskustvo samo halucinacija ali se onda postavlja pitanje zašto uvek ista halucinacija kod različitih ljudi
.
Nisam baš sve pročitao u onom Vrstinom dužem postu, uglavnom vidim da se govori o nekim teorijama i eksperimentima. Evo jedan eksperiment koji podupire teoriju da se sve možda radi o halucinaciji. Našao link na nekom forumu.

http://www.nderf.org/ Ovo je sajt gdje ljudi iz cijelog svijeta svjedoče o svojim iskustvima. Neki tvrde da su i Isusa vidjeli. Baš me interesuje kako svi vide svjetlost i put ka raju a niko ne vidi vatru, pakao ili nešto slično. Svi u raj... :roll:
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
lisnato_testo
Posts: 758
Joined: 12.11.2007. 11:23

Post by lisnato_testo »

Sehin post me zaista naveo na razmišljanje...
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

bebaaa wrote:Seha, jezila sam se citajuci tvoj post....Drago mi je sto je na kraju sve ipak dobro zavrsilo
...nist' se nije dobro zavrsilo...
Srebrena Krila

User avatar
Mawy
Posts: 347
Joined: 11.12.2007. 17:08
Location: btk.

Post by Mawy »

dugo wremena razmishljam o toj klinichkoj smrti...chula sam dosta pricha na tw-u o tome...drago mi je shto je neko stawio owu temu...
..i touched her ooh, she touched my aah.. ^^

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Nema sta, u ovako ionako klinicki mrtvoj zemlji vi jos o klinickoj smrti razmisljate. Podsjecate me na skandinavske hevi metal pagane. :D

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

dogface_gremlin wrote:[Baš me interesuje kako svi vide svjetlost i put ka raju a niko ne vidi vatru, pakao ili nešto slično. Svi u raj... :roll:
Hahahhahaha koji kralj! :smt043

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Svi u raj.

Mora du su svi oni Kalvinisti :lol:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Ni sam neznam sto ne dobih ban nakon ove bulazne koju napisah... :?:

Cudni su putevi bozji... :wink:
Srebrena Krila

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Ako me je icega strah onda je to klinicka smrt ...

Citao sam negdje da mnogo ljudi zeli da se sahrani sa mobilnim telefonom ... u slucaju da dodju sebi nakon par dana ...

pljuc...pljuc... gluvo bilo !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

1988

Post by 1988 »

nema mreze jarane

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Hm...dugo razmisljam da li da napisem ono sto se meni desilo,jer i ja sam imao klinicku smrt i tad sam pao u komu koja je trajala 33 dana.Samo mogu ovo reci da to nije nikakva zezancija,ne daj Boze da ko proba ili iskusi tu klinicku smrt,ali ja sam je dozivio onako kako vecina ljudi prica.
Kazu da ulazis u jedan tunel koji ima na kraju svjetlost,ali da nikad ne prodjes kroz tu svjetlost,jer valjda ako prodjes tad si definitivno mrtav,ali sta se desilo meni?Nisam hodao,vec me je nesto nosilo kroz taj tunel i kad sam dosao do te svjetlosti ja sam propao kroz nju i ...uh sav se jezim dok pisem,a svega se sjecam tako kristalno cisto.
U glavnom bio sam tamo,vidio mnogo cega i kad sam dosao k sebi nakon 33 dana tad sam se prepao,umro sam od nekog straha,jer sta se desilo?Desilo se to da dok sam razmisljao sa kim sam tamo bio i koga sam sve vidio,ni jedan taj covjek tada nije bio ziv na ovom svijetu,a sreo sam 8 ljudi koje sam dobro poznavao,cak je moj kum i rodjak bio samnom,a oba su poginula u Derventi u ratu.Ma,bolje da ne pisem,jer stvarno se sad je.eno osjecam!
Da,jos ovo da kazem da sam jednom prilikom slucajno sreo ovdje u Ljubljani jedni gospodju i tako nas je prica nanijela na ovu moju pricu o klinickoj smrti,molila me je da se negdje posle nadjemo i da joj sve do jednog detalja ispricam,jer ona se valjda bavi tom temom "ZIVOT POSLE SMRTI" i ja nisam prihvatio da to pricam,onda mi je ponudila neke pare kao platicu ti za pricu,ali ipak nisam prihvatio.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Ja samo mogu kazat da je klinicka smrt ustvari dzalisanje od onoga sto si vidio kad si bio zamro.Hocu rec oni koji su vidili dobro,znaci bolje nego ono sto su imali na ovome svijetu,ti su i otisli i nikad se nisu vratili.Docim ovi,tj mi :D ,smo vidili pakal i cika sejtana koji nas priziva svojim milim glasicem:bujrum ,bujrum:pa smo se brzinom svjetlosti vratili u ovozemaljsku ljusturu.Pas bio ko slago... :D
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Чудесно виђење монахиње Евпраксије


ПОВРАТАК ИЗ ОНОГА ЖИВОТА
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Casper
Posts: 222
Joined: 29.01.2008. 14:09
Location: RS

Post by Casper »

Jako interesantna tema prico mi je rodjak o tome

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

Evo pošto sam u temi REGRESIJA počela pisati o svom iskustvu sa kliničkom smrti, ovdje ću malo detaljnije opisati šta mi se to desilo.
Jednom prilikom izgubila sam svijest. Sasvim slučajno i iznenada. NIsam bila ni pod kakvim stresom niti od čega bolesna. Jednostavno svijest se pomutila. Ne znam tačno koliko dugo sam bila bez svijesti ali tačno se sjećam osjećaja neke posebne energije koji me obuzeo, neko ogromno zadovoljstvo i neopisiva sreća koju nikad, ni prije ni poslije toga, u stvarnom životu nisam doživjela. NIšta nisam čula iz spoljnog svijeta ali se sjećam da sam prošla kroz neki tunel i došla do mjesta gdje me jedna žena vratila izgovorivši nešto u smislu da još nije moje vrijeme. U isto vrijeme druga je pružala ruke prema meni. Kad sam došla svijesti oko mene je bila masa ljudi, što poznatih što nepoznatih i svi su zainteresovano gledali u mene. I kažu da sam bila skoro modra....

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Сад ће Шеки рећи како сам те ја наговорио да тако нешто напишеш, јер сам имао слично искуство.
Last edited by vrsta8472 on 18.07.2008. 17:39, edited 1 time in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

vrsta8472 wrote:Сад ће Шеки рећи како сма те ја наговорио да тако нешто напишеш, јер сам имао слично искуство.
Ne brini šta će ko da kaže. Uvijek će se naći neko ko će reći bilo šta. A to što si imao slično iskustvo je samo dokaz da takve stvari postoje....

Post Reply