Knjige

Bizzare!!! Very Bizzare!!!

Moderator: regeman

Dragana
Posts: 105
Joined: 09.01.2009. 08:44

Re: Knjige

Post by Dragana »

povjerljiva wrote:"Hiljadu čudesnih sunaca"- Haled Hoseini

Knjiga o kulturi, istoriji, položaju žene u jednoj tradicijom opterećenoj zemlji....

Knjiga o gubicima i pobjedama, neprijateljstvima i prijateljstvima,...

O žrtvama, trpljenju, unutrašnjim borbama...

Laka za čitanje, a istovremeno veoma potresna. Iz nje se može mnogo naučiti o zemlji o kojoj smo slušali samo u novinarskim izvještajima.
povjerljiva wrote:"Hiljadu čudesnih sunaca" je fantastična knjiga koja je na mene ostavila veoma jak utisak. Međutim, mislim da, iako se ona bavi položajem žena u Avganistanu i samim društvom Avganistana, u svojoj suštini krije mnogo toga što se lako može prenijeti na sva društva, pogotovo naše. Ajde razmisli ti malo koliko i danas djevojčica nema podršku svojih roditelja da nastavi školovanje? Koliko ih se udaje iz srednje škole? Na kakve probleme nailaze žene koje se odluče na majčinstvo bez sklapanja braka? Kako se društvo ponaša prema pojedincu koji odluči da ne prihvata slijepo sva pravila koja mu ono nametne, već počne da misli svojom glavom? Koliko malo ili dosta je potrebno da se izdigne pojedinac iz sredine pa da "dobije po nosu"?

Šta misliš da li se pojedini djelovi knjige o maltretiranju žene jer ne može da zadovolji svoju biološku funkciju i postane majka, može prenijeti i na naše društvo ili se to dešava samo tamo negdje? Koliko žena i danas ćuti i trpi jer pored sebe imaju nezadovoljnog muškarca a društvo, i pored toga što daje pravnu slobodu da se brak razvede, ne gleda baš blagonaklono na raspuštenice?

Predlažem ti da pročitaš "Crveni šator" od Anite Dajamant. To je fantastična knjiga o ženi u prastaro vrijeme, ali osnovna ideja se može prenijeti i na ovo i svako drugo vrijeme. Knjiga o ženi koja dosta govori i o muškarcima, kao uostalom i "Hiljadu čudesnih sunaca" i svaka druga knjiga. Jer ne može se govoriti o ženi a da ne govoriš o muškarcu i obrnuto. Mi smo zapravo dvije strane iste medalje. :D
U startu cu se sloziti s tobom da su zena i muskarac dvije strane iste medalje.
Sto se tice knjige, mislim da ju je pisac malo, da tako kazem, "prilagodio zapadnjackom citaocu".
Vjeruj mi da smo, kao drustvo, ipak, mali "korak ispred", jer "kod nas" postoji taj neki "izbor".
Ovo kazem jer sam bila svjedok kad su Afganistancu javili da mu je umrla zena, ostalo 3 djece i nije otisao kuci, na opce zaprepastenje. Hladno je objasnio da nema potrebe, ima majku koja ce brinuti o djeci i koja ce mu naci drugu zenu pa ce onda otici kuci da se "vjenca" :(
Da ne govorim o tome kako zivot jedne zene u "onom dijelu svijeta" ne znaci ama bas nista (barem u Helmand provinciji). Nesto je "slobodnije" u Kabulu, ali i to je, kazu, privid jer, u prvom redu, status zene zavisi samo i potpuno od muskarca, on je njen suvereni gospodar.
Nase mi drustvo, ovako iskljucivo, kakvo jest izgleda kao bajka naspram Afganistana. :(
Sto se dogadja kad mrtvi fazani lete iznad nasih glava
Kad mrtvi fazani lete, a nijedan ne pada???

Dragana
Posts: 105
Joined: 09.01.2009. 08:44

Re: Knjige

Post by Dragana »

Vita Brevis, Justejn Gorder

U svojim "Ispovijestima" crkveni poglavar Aurelije Augustin spominje zajednicki zivot sa zenom koju je volio i koja mu je rodila sina.Ta nevjencana veza je prekinuta zbog druge zene, a zatim zbog njegove odluke da zivi u celibatu.
Justejn Goder utjelovljuje ovu zenu na osnovu slucajno pronadjenih spisa koja su, navodno, pismo - odgovor na njegove "Ispovijesti", 12 godina nakon njihovog rastanka.
Bilo kako bilo, knjiga je rasprava o "zemaljskom i svetom" razgledanju odnosa covjeka i zene.
Sto se dogadja kad mrtvi fazani lete iznad nasih glava
Kad mrtvi fazani lete, a nijedan ne pada???

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Knjige

Post by KAMIKAZA »

Dragana wrote:Da ne govorim o tome kako zivot jedne zene u "onom dijelu svijeta" ne znaci ama bas nista (barem u Helmand provinciji). Nesto je "slobodnije" u Kabulu, ali i to je, kazu, privid jer, u prvom redu, status zene zavisi samo i potpuno od muskarca, on je njen suvereni gospodar.
Nase mi drustvo, ovako iskljucivo, kakvo jest izgleda kao bajka naspram Afganistana. :(
Jesi vidjela,u kakav si se lijep kraj doselila :D u nas ti je zena svetinja :P
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:51, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:51, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:51, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:51, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Knjige

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 13:48, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Knjige

Post by aquarius »

povjerljiva wrote:"Smrt je neprovjerena glasina" - Emir Kusturica
Netom pročitana. Generalno mi je legla.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Re: Knjige

Post by rocky »

Jel ima neko da mi preporuci kakvu noviju knjigu za procitati? :)
Idemo dalje ...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Knjige

Post by regeman »

ako hoces za razonodu Hari Potera uzmi...inace Kurt Vonegata nadji, bilo sta..plavobradi ili klanica pet...
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Knjige

Post by regeman »

Slobodanu Tišmi NIN-ova nagrada
IZVOR: B92
Dobitnik ovogodišnje NIN-ove nagrade za roman godine je pisac Slobodan Tišma za roman "Bernardijeva soba", saopštio je danas žiri.




Foto: Tanjug
"Delo "Bernardijeva soba" se izdvojilo osobenom perspektivom ljudske izolacije i umetničke samodovoljnosti i izuzetno uverljivo komunicira sa čitaocima", piše u obrazloženju žirija, koji su sačinjavali Vasa Pavković, (predsednik), Ljiljana Šop i Mileta Aćimović Ivkov, Vladislava Gordić Petković i Mića Vujičić.

Članovi žirija su Ljiljana Šop i Mileta Aćimović Ivkov, su kao i predsednik VAsa Pavković takođe bili u žiriju za 2010. godinu, dok su prof. dr Vladislava Gordić-Petković i Mića Vujičić imenovani u žiri u maju 2011. godine

Od 106 dela koja su bila u konkurenciji, u najuži izbor ušlo je šest romana. Osim Tišminove "Bernardijeve sobe" to su "Majn Kampf" Svetislava Basare, "Almaški kružoci lečenih mesečara" Franje Petrinovića, "Oda manjem zlu" Voje Čolanovića, "Sasvim skromni darovi" Uglješe Šajtinca i "Kontrolni punkt" Davida Albaharija.

Trojica kandidata: Albahari, Čolanović i Basara su već jednom dobili ovo priznanje koje se dodeljuje od 1954. godine.

Svečano uručenje nagrade održaće se 23. januara u podne u u Skupštini grada Beograda.


Slobodan Tišma je rođen 1946. u Staroj Pazovi. Studirao je književnost u Novom Sadu i Beogradu. U mladosti se bavio konceptualnom umetnošću i rok muzikom. Živi u Novom Sadu. Bio je urednik u Indexu, „Poljima“ i na Tribini mladih i dugogodišnji saradnik na Novosadskoj televiziji, u emisijama „Kulturni magazin“, „Videopis“ i „Sazvežđe knjiga“. Bio je frontmen „Lune“ i „La Strade“, kultnih bendova iz osamdesetih godina. Zanimljivo je da je Slobodan Tišma svoju prvu knjigu objavio teka kada je napunio 45 godina.

"Bernardijevu sobu" objavio je KCNS, a o romanu Maja Solar je napisala: "Bernardijeva soba nije samo roman kao događajnost, već priča koja je pronašla i autora i čitaoce, i vozi nas i vozi u čudesnoj naizmeničnosti uzlaznih i silaznih lukova na Jadranskoj magistrali. Ispresecanost putanja fenikscrvene bube i tamnog mercedesa, u tamnoljubičasto more, u veliki hladni Okean. Roman koji je kantata raspričava se kao muzika - i na planu doživljaja. Reč je o prozno-poetskom melanžu, pripovesti i refleksijama, muzici i slikama, alhemijskim pretapanjima događaja, razmišljanja, boja i oblika, nameštaja, sobe, grada i okeana. Naracija nije linearna, nego isprekidana, muzikalna, ponavljajuća, dijalektička; ne putanja, nego mnoštvo skretanja i susretanja ...

Novi roman Slobodana Tišme pojavljuje se kao netipična proza, kao pasivni otpor i rezignacija, kao remećenje klasične naracije (sistema u kojem živimo) i prepuštanje alhemiji zgušnjavanja doživljaja i događaja. Slojevi radnje su slojevi zanosa koji želi da bude neprekidna afirmacija, dijalektička afirmacija, ,,Da ali Ne! Ne, ali Da! Uvek Da, ali sa zadrškom“. Stoga je priča=doživljaj ovog romana ona kućica koju nosi svaki/a umetnik/ca. Bernardijeva soba je svačija vlastita soba, mesto subjekta koje je titranje praznine između talasa Okeana, soba koja nas prazni od nas samih."


Foto: Tanjug
Slobodan Tišma je nakon saopštenja žirija izjavio da je u "Bernardijevu sobu" uložio puno i da je roman nastajao dve godine ali da sad smatra da mu se trud isplatio.

Iako se tokom proteklih 40 godina bavio konceptualnom umetnošću, muzikom, poezijom i prozom, on je odgovorio da mu je uvek bila najvažnija poezija pošto je počeo pišući poeziju.

"Počeo sam da pišem prozu pod stare dane, imao sam 50 godina kada sam objavio prvu pripovetku pre 15 godina. Za mene je u suštini najbitnija poezija a proza je samo forma kroz koju pokušavam da prikažem svoje pesničko i poetsko osećanje", rekao je Tišma.

Podsetivši da je njegov profesor Sreten Marić uvek govorio da je roman dobar samo ako u njemu ima poezije, Tišma je istakao da i on deli to mišljenje i bez tog poetskog roman ne vredi ništa.

Tišma je objasnio da nije organizovan da unapred priprema neke projekte već je kod njega sve spontano. "Možda malo staromodno zvuči, ali je za mene bitna inspiracija", rekao je pisac i dodao da je i "ovaj roman nastao kao plod trenutnog nadahnuća i jednog uzbuđenja koje je pokrenulo sve".

"Jedan moj prijatelj mi je tražio da napišem priču o olupinama, to jest starim automobilima, i onda sam shvatio da je ta priča početak romana", rekao je Tišma.

osnivac kultnog ns nju vejv benda Luna takodje...


That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

wanted
Posts: 250
Joined: 24.07.2008. 14:53

Re: Knjige

Post by wanted »

rocky wrote:Jel ima neko da mi preporuci kakvu noviju knjigu za procitati? :)
Procitaj knjigu "Parfem" - Patricka Süskinda ... odlicna je! :smt023 Po njoj je i film snimljen...

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Knjige

Post by aquarius »

Perfume: The Story of a Murderer (2006)

Image

IMDb ocjena : 7.5/10

Odličan film ! Topla preporuka.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
mirabell
Posts: 162
Joined: 19.11.2007. 16:54

Re: Knjige

Post by mirabell »

"Hronike Ambera"- Roger Zelazny,manje poznata knjiga kod nas ali vrijedi doci do nje ko voli fantastiku
... govori tiho i nosi psa sa sobom...

User avatar
Highlander
Posts: 367
Joined: 25.01.2012. 15:33

Re: Knjige

Post by Highlander »

"Evropa u globalnom dobu" Entoni Gidens, autora nema potrebe hvaliti. Knjiga se osvrće na uticaj Kine i Indije na Evropi i daje određene prijedloge kako se zaštiti od njih, ako je to danas moguće.

Post Reply