Smola!

Bizzare!!! Very Bizzare!!!

Moderator: regeman

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Boxer wrote:Interesuje me sta je bilo sa covjekom koji je ubio Smolu i zasto ga je zaprao ubio ?
Cuo sam da ga je neki manijak zvjerski ubio sa golim rukama :(
Bio je veliko covjek i umjetnik takav se rijetko radja. Slava mu.
Ово је питање постављено на Питањима и обавјештењима па да одговорим овдје.

Одлежао је ваљда 5 година. Неки избјеглица из Дрвара. Убио је Смолу голим рукама и неком шипком на њиви иза Енергопетролове пумпе (сада је ту Душанићева гаража за камионе). Ја се сјећам да је било крви и на магистрали да је дотле - допузао али нажалост није било никога да му помогне. Гдје је тај човјек који је убио Смолу - немам појма!!!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

Dripac wrote:Smola je bio dobar drug, al' da je ziv ubila bi ga ova patetika koja mu je topik najahala.
De malo hanite!
Duboko i iskreno se izvinjavam Maximusu, aqvariusu, WW, babrinju i svima cija sam osjecanja povrijedio svojim prostim i krajnje neumjesnim komentarima koje sam ostavio na ovoj temi. Naravno da nista sto se kaze u cast i slavu svima nam dragog pokojnog prijatelja Smolica, ne moze biti "pateticno". Nekad su osjecanja jaka, a onda je jezik brzi od pameti.

Iskreno se kajem i jos jednom se duboko izvinjavam.

Dripac
Last edited by Dripac on 13.03.2009. 14:47, edited 1 time in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

opušteno ! :lol:

A i vraćaš temu ... 8)
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Smola

Post by Dripac »

Image
Last edited by Dripac on 17.03.2009. 20:56, edited 1 time in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

ranko wrote:OVA ĆE TEMA DEFINITIVNO OSTATI NEISPISANA!

…Kao što sjećanje na Smolu neće, niti može izblijediti. Mnogo je razloga što ovo tvrdim…

Sasvim sigurno - nema riječi, misli ili sjećanja da opišu život i ono što je on radio u Prnjavoru ili van njega za svog, nažalost kratkog života.
Od kada znam za sebe, poznavao sam SMOLU. Isprepleteni kumstvom, Gložićem kojeg je neizmjerno volio, poslom, društvom, srećom i nesrećom, mislim da sam ipak samo malo poznavao tog velikog čovjeka.
Prije rata bilo je jedno lijepo društvo, dobrih - miroljubivih ljudi, uvijek spremnih za zabavu, piće i beskonačno druženje. Kasnije sam shvatio da sam imao veliku sreću i privilegiju, da budem dio te družine , predvođenih Smolom. To društvo se okupljalo u Klubu (Domu kulture) kod legendarne teta Rose. O koliko tih dobrih ljudi, koji poznavaše SMOLU, a i on njih više nije u Prnjavoru... (ne želim nabrajati, jer ću sigurno nekoga izostaviti, a i ako neko od njih “zaluta” na ovaj forum sigurno će se prepoznati u ovom tekstu)
Kada bi nam dosadio Klub, okupljali smo se (mislim da je to bilo svakog četvrtka) kod Bekrije u njegovoj predratnoj kafani u Lužanima. Sa ove vremenske distance, kada posmatram to vrijeme i sjećam se tih ljudi, posebno Smole, moram reći da je to najljepše razdoblje mog života. A da - bila su tu i redovna okupljanja u staroj Milićevoj kući, kada bi si pripremali večere, degustirali vina, plesali ...
Znam da možda zvučim pomalo patetično – nostalgičan, ali ta brojna druženja, mnogo su se razlikovala od vremena današnjeg. Bilo je tako mnogo tolerancije, kreativnosti i mjerila vrjednosti koja su sada zamjenjena nečin sasvim drugim. Benigna zajedljivost, prepucavanje, dobacivanje, nadmudrivanje, podrška, razumjevanje, pijanstva i osjećaj sreće koji si mogao doživjeti kada pred zoru dođeš kući, prožima te cijeli dan. Ukoliko malo bolje premotaš film, ili pročitaš fabulu u svojoj glavi, shvatiš da je Smola bio “glavna rola” svih tih proživljenih priča.
Tako smo se ponosili našim Prnjavorom. Ne zato što smo svi bili rođeni u našem gradu, te osjećali zavidnu dozu lokalpatriotizma ili ne daj bože zavičajnosti, nego zato što je stvarana klima u kojoj želiš biti autentičan, a ne povodljivi prototip “urbanog” banjalučanina, sarajlije ili beograđanina. Tako je vjerovatno nastala i pjesma “Kod pet lampi”. Imam sreću da taj snimak mogu poslušati i danas,te osjetiti sjetu za vremenom u kome je normalno bilo uobičajeno, kreativno poželjno, različito - uljepšavalo i drugačije (po fizičkom principu -negativnog i potizivnog pola) privlačilo.
Dođe rat! Pad svih moralnih vrijednosti! Ljudi se jedan za drugim gube… SMOLA je ostao ovdje. Imao sam sreću, ne samo se često družiti s njim, nego i raditi. SMOLA je bio kreativna bomba! Doduše, nepredvidiva – ali definitnivno bomba koja u kratkim vremenskim intervalima eksplodira sa morem ideja. Neke ideje ne možeš razumjeti, neke niti realizovati, a samo jedan manji dio iskoristiš. Jer SMOLU je bilo teško pratiti… Imao sam sreću da ga godinama pratim i u poslu. Sreću koja je prekinuta, odmah nakon rata! Nepravedno! Nerazumljivo! I zaista - zašto se tako nešto uopšte događa? To jednostavno nije fer!
Jer riječ je o dobrom čovjeku! On pjeva. Slika. Piše. Komponuje. Ilustruje. Zabavlja djecu. Preko medija i “široke narodne mase”. On voli. Njega vole. On je bio toliko širok, da si se morao dobro odmaknuti da vidiš krajnje gabarite njegove ljudskosti. I zašto nestade???…
- - -
Poistovjećivati SMOLU s čitavim gradom nije moguće niti želim, pa ću reći u svoje ime da ja sigurno nisam isti bez SMOLE!
Ostaje mi da živim u sjećanjima na njega. Ponekad je samo detalj dovoljan da izazove bujicu sjećanja na njega i brojne dogodovštine koje su ga pratile ili ih je on stvarao. Jedne ratne godine, išao je u Novi Sad i naravno krenuo stopom. Ujutro rano, bila je magla i on je digao ruku da ustopa neki kamion. Međutim, kroz one njegove legendarne naočale, nije vidio koliko mu je blizu kamion, koji je u punoj brzini udario njegovu ispruženu stopersku ruku – samo ruku. Otkazavši put, taj dan dolazi u jedan lokal sav zajapuren, zavrne rukav i kaže: vidi kako me odgulio! Ruka je bila sva modra, uz komentar: ajd’ što me nije povezao, nego što me odguli! (naravno sve ovo bez ljutnje, uz neku samo njemu svojstvenu dozu “samoprovokacije”, sav u hipu da nešto kaže ili saopšti što mu se dogodilo…)
Međutim, za one koji su ga poznavali sjećanje nije vrtić, ulica ili park. Ko je bolje SMOLU poznavao, mogao bi sa dobrom vjerovatnoćom da projektuje odgovor, na pitanje šta bi mislio o ideji da se nešto zove imenom njegovim.
Po mom skromnom mišljenju, sjećanja na SMOLU su univerzalne ljudske vrijednosti i vrline običnog čovjeka, koje je on kroz svoj život ili rad promovisao. Takvo sjećanje treba njegovati i afirmisati. To nije skup drveća u parku/gradu ili neki objekat. To je prolazno! To je “materija”, krajnje uopšteno - materijalna vrijednost, za koju on nikada nije mario…
Afirmisati te vrijednosti (njegove vrijednosti) možemo kroz prizmu njegovog rada. To su događaji (manifestacije), objavljivanje knjiga neafirmisanih autora, rad s djecom, očuvanje naše Ukrine, stvaranje uslova za bolji Prnjavor u svakom smislu. Činiti dobro i uz to se provoditi i još biti radostan.
Zamislite , kulturno, umjetničko, edukativno - ekološko itd druženje na Ukrini pod nazivom “BAL NEMIRNE REKE”. Oživjeti na trenutak “zmijugu Longu” I reći djeci kako joj je ružno u zamućenoj ili prljavoj Ukrini. “Longa” više ne želi plivati ispod vreća što vise na vrbama kraj Ukrine…
“Razvezivati pupak” od smjeha na nekom okupljanju “stand up” komičara, pisaca satire ili nekoga trećeg ko želi uveseliti svijet.
Možda učiniti neki “Zlatni rez” preko naše monotone stvarnosti…
Prirediti sreću da neko mlad i anoniman objavi svoje slovo. Sjećam se SMOLINE sreće, kada je iz štamparije donosio svoje knjige. Srce mu je bilo ko’ Amerika. On je zračio radost i ubjeđen sam da bi ga ta radost, kod nekog novog klinca isto tako veselila. Jer on kako je zračio, tako je i upijao, proživljavao sve loše ili dobro, što se nađe u našoj varoši.
Promovisanje vrijednog u svakom smislu, promoviše i ono zašto je i on živio. To bi bilo dobro sjećanje na našeg SMOLU!
Tako bi ga mogli upoznati ovi, što se rodiše malo kasnije. Možda ćemo tako vratiti i neke vrijednosti iz vremena sa početka ove priče. Ne da o njemu sude po izgledu parka, (ne)uređenoj ulici, nego da ga upoznaju kroz njegovo djelo, rad i vrijednosti do kojih je držao za svog života…

Naravno, mene se ne pita – ali hoću da kažem!
Zato valjda ovo i pišem… i ne zamjerite na dužini teksta.
Image


Sa otvaranja Izlozbe eko-karikature "Kako ubiti Geu"
Last edited by Dripac on 17.03.2009. 20:57, edited 1 time in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

DRIPAC hvala na ovim slikama , što Smolinim što od izviđača ... Prnjavorčana kojih se sjećam !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Baš, Maximus.
Raspekmezim se gledajući slike i čitajući mnoge priče u kojima su glavni likovi ljudi koji su nam bili (i još jesu) dragi.
Hvala i od mene, Dripac!
Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Šta reći, osim u Smolinom fazonu : " Jeeeeeeb`teeeeee !!! "

Dripac, svaka čast !
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Zaba na jeziku

Post by Dripac »

Dripac wrote: Smola i Andrej, najbolji mu drug u djetinstvu, njegovali su rivalstvo u cudnoj disciplini – ko je manje gadljiv. Otud izvorno Smolina ”navika” da na jezik - stavi zabu…
Jednom prilikom na kampovanju sjeli su na suprotne strane klimavog stola na kome su stajala dva tanjira pasulja, zatim pljunuli (hraknuli, prim. aut.) jedan drugom u tanjir, zustrim pokretima kasika izmjesali slince da se sto bolje rastvore u gustoj zaprzci, te toboz uslast pokusali i posrkali sve do poslednje kapi u tanjirima, na zgrazavanje kikotavih ”planinki” za koje je predstava i bila namjenjena i koje su u svojoj djecackoj naivnosti htjeli fascinirati…


Ilustracija je preuzeta sa stranice http://www.brankom.de/

Image
Last edited by Dripac on 17.03.2009. 20:56, edited 1 time in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

U drustvu slavnih imena...

Post by Dripac »

Image
Last edited by Dripac on 17.03.2009. 20:55, edited 1 time in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

hehe ... a ime ispred Smolinog imena , takođe jedan Prnjavorčanin vrijedan hvale i lijepe riječi !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Noc kad se "stvarala istorija"...

Post by Dripac »

Dripac wrote:Kod Pet lampi (text Zeljko Smolic, muzika Josip Jonjic)

Tiho spava stari Prnjavor,
lagano tone u san...
Kod "Pet lampi" sjedim i cekam,
cekam da svane dan.

A stari kazu, nekad...

(ref)
Kod "Pet lampi" tocile se case,
potocima tekla rujna vina,
gospodjice, djevojcice, snase...
Ja kakva je to carsija bila!

Mislim da ovaj text nigdje nije zapisan, osim na salvetu, te veceri kada je nastao. Rado bih vam ga otpjevao, mada su za potpuni dozivljaj ipak neophodne cupave pojave dvojice autora i zvjezdana ljetna noc nad Prnjavorom.
Nakon drugog refrena sliku bi upotpunio i jedan, te noci dezurni, policajac...
ivancho wrote: Ima li jos od ove psjesme ili samo to?
Dripac wrote:Postojala je jos jedna strofa prije drugog refrena. Da li jos uvjek postoji u necijoj glavi, ne znam... Salveta sa textom se, nazalost oprala u ves-masini zajedno sa farmerkama.
Mozda dezurni policajac, izvjesni kaplar Petrovic, koji je pjesmu slusao pritajen iza kestena prije nego je intervenisao u cilju zastite javnog reda i mira, mozda on pamti...

Pricalo se da se penzionisani kaplar, mnogo godina kasnije, nocu budio u znoju i uplakan pricao zeni da ga progone "cupavi dripci", da ga gadjaju kestenjem sve krijuci se iza stoljetnih stabala u "Aleji uzdaha". Budio bi se uz vrisak kada bi ga u snu, jedan od dripaca pogodio ravno u petokraku...

Kaplarov prvi komsija, sada vec pokojni cika Savo, jednom je u malo pripitom stanju, u toku svecanog rucka povodom proslave 45-godisnjice osnivanja 14. srednjobosanske brigade, zapjevao: "Kod Pet lampi tocile se case..." Kad sam ga pitao, cika Savo, otkud vi znate tu pjesmu, on mi je odgovorio: To smo mi partizani pjevali kad smo jurisali na svabu!, i srusio se pod sto.

Kasnije, trijezan, rek'o mi je da je pjesmu cesto mogao cuti kroz otvoreni prozor, iz kupatila komsije Petrovica, pjevljiva melodija se mjesala sa sumom vode iz tusa i urezala u cika Savine senilne vijuge ...

Image

Na slici su textopisac i kompozitor starogradske pjesme "Kod pet lampi" , snimljeni u noci kada je ista nastala. Kamera je skljocnula u trenutku kada je u konsultacije o duzini trajanja note "sedminke" bio ukljucen i slobodni umjetnik i stand up- (and-immediately-fall-down-under- table)- komicar Mitar Mito Danojevic. Gospodin Danojevic i danas zivi i stvara u rodnom Prnjavoru :D .
Last edited by Dripac on 18.03.2009. 10:16, edited 3 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

cirus
Posts: 122
Joined: 03.06.2007. 13:00
Location: preko bare

Post by cirus »

GOSPODIN Danojevic.Fino zvuci, al mi samo reci sta to MLITO stvara?

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Pere tepihe :lol:
Mito - Tito, :D e on je stvarnoooo legenda grada. :wink:
A ovaj srednji je Joza ,takodje jedan od legendi tog vremena :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

DRIPAC
Kod Pet lampi (text Zeljko Smolic, muzika Josip Jonjic)

Tiho spava stari Prnjavor,
lagano tone u san...
Kod "Pet lampi" sjedim i cekam,
cekam da svane dan.
....
Ovaj tekst i muziku smo upotrjebili za odjavnu špicu u filmu o starom Prnjavoru između dva svjetska rata ...
DVD možete kupiti kod ,,Svetosavske omladinske zajednice,, a ako je kod njih nestalo reće vam već gdje da nađete još koji primjerak ... :wink:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

MAXIMUS wrote:
DRIPAC
Kod Pet lampi (text Zeljko Smolic, muzika Josip Jonjic)

Tiho spava stari Prnjavor,
lagano tone u san...
Kod "Pet lampi" sjedim i cekam,
cekam da svane dan.
....
Ovaj tekst i muziku smo upotrjebili za odjavnu špicu u filmu o starom Prnjavoru između dva svjetska rata ...
DVD možete kupiti kod ,,Svetosavske omladinske zajednice,, a ako je kod njih nestalo reće vam već gdje da nađete još koji primjerak ... :wink:
Kupovinom DVD:a direktno pomazete mlade "Svetosavce" u njihovim naporima da olaksaju zivot nasim najugrozenijim sugradjanima!

Maximus, postoji li negdje na netu tonski zapis, mozes li priloziti nekoliko tonova pjesme?
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Organizovaću već nešto , idućih par dana sam prezauzet ali ... nikad nije kasno !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Smola!

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Smola!

Post by MAXIMUS »

Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Smola!

Post by vrsta8472 »

Cager wrote:Nama odraslima za sjecanje i uspomenu, a vama djeco za uzivanje i zabavu:






Novogodisnja predstava 31.12.1990. u Domu kulture u Prnjavoru. Autor i "glavni junak" Zeljko Smolic- Smola,patuljke igraju Bojana Dakic,Toni i Dario Fuzinato. Snimatelj Dubravko Habijanec.

Padobranac, vidio sam i tebe na kraju drugog dijela.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Smola!

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

jazavac pred sudom
Posts: 36
Joined: 26.09.2010. 19:11

Re: Smola!

Post by jazavac pred sudom »

Zašto bih neko ubio tako mjednog miroljubljivog momka?
Da li neko zna razlog tog bahatog čina? Šteta z a tog momka.
Imam jednu kasetu neke davne 1993, godine iz Doma kulture.ako neko bude zaineresovan
rado ću pokloniti.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Smola!

Post by vrsta8472 »

VHS снимак?! Ако имаш такав снимак дај ми да пребацим у електронски формат па да окачим на нет.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Smola!

Post by vrsta8472 »

Захваљујемо нашој суграђанки, Ради Крајишник на уступљеним фотографијама!

Image

Image

Image

Image

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply