dokumentarni filmovi

Kamera je najmoćnije sredstvo obmane i varke!

Moderator: regeman

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

dokumentarni filmovi

Post by regeman »

Ovde trpajte sve dokumentarce
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Definicija dokumentarnog filma

Džiga VertovRiječ "dokumentarni film" je prvi put korištena za filmove ove vrste u osvrtu za film Maona koji ja pisao John Grierson. Pojam se pojavio 8. februara 1926. U kasnim 1930-tim John Grierson piše esej "Prvi principi dokumentarca" u kojem objašnjava zašto Maona ima dokumentarnu vrijednost. Njegova definicija dokumentarnog filma je "kreativni tretman stvarnosti". Ovo je djelimično prihvaćena definicja koja je izazvala filozofsko pitanje o tome smije li u dokumentarnom filmu biti glumljenja na sceni. S druge strane, Džiga Vertov se zalagao za prezentaciju "života onakvim kakav i jeste", to jeste snimanje bez namještenih scena i života kojeg je kamera ustvari iznenadila.


Moderni dokumentarni film

Zarade na dokumentarnim filmovima u poslednje vrijeme su velike, posebno se ističu flmovi poput Fahrenheit 9/11 ili Marš pingivina. Ovi filmovi obično imaju manji budžet nego igrani filmovi i zbog toga su privlačni filmskim kompanijama. Trenutni rekorder u zaradi je Fahrenheit 9/11 koji je zaradio 228 miliona američkih dolara na ulaznicama i prodao više od 3 miliona DVD-ova.

Priroda dokumentarnog filma se izmijenila u zadnjih 20 godina. I komercijalni uspjeh ovih filmova duguje ovoj promjeni u načinu iznošenja priče. Ali ova promjena je podigla pitanje poput mogu li ovakvi filmovi biti smatrani dokumentarnim. Osim ove promjene u naraciji značajno je i to što filmovi izlaze i na DVD-u iako nemaju svoje kino premijere. Ovo je omogućilo profitabilno snimanje dokumentarnih filmova i o manje poznatim historijskim osobama.

Moderni dokumentarni film se u nekoj mjeri poklapa i sa televizijskim formama "reality TV"-a koje se graniče sa dokumentarnim ali i snimanim, tj. igranim filmom. Snimanje dokumentranih emisija odaje da su ovi filmovi bliži reklamama nego klasičnim dokumentarcima. Nove kamere, ali i kompjuterska tehnika je omogućila snimanje mjesta i situacije koje su prije mogle biti zabilježene samo uz veliki trud i materijalni trošak.


wikipedia.org
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Dokumentarac Petra Lalovića Svet koji nestaje.

Image
Kad divlja svinja donese na svet trinaest prasadi, ona tada ‘’trinaesto prase’’ odbacuje jer ono nema mesto za sisanje i ono najčešće ugine. Ova dokumentarna drama iz životinjskog sveta priča o surovosti prirode prema neželjenom ‘’trinaestom prasetu’’ koje smo u filmu nazvali Gile – baksuz. Ipak, odbačenog Gileta prihvata i pruža mu utočište jedna druga životinjska vrsta, srna i njeno lane...
Zanimljivo na imdb.com nema ovaj njegov film koji je uz Poslednju oazu najpoznatiji. Snimljen je 1987. http://www.imdb.com/name/nm0482541/

Ja ga gledao k'o dijete pa eto sjetio se da ga skinem pa danas pogledao.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Image

BOG I HRVATI
USTAŠKI ZLOČINI U DRUGOM SVETSKOM RATU OD 1941 DO 1945 GODINE
(NIJE PREPORUČLJIVO ZA OSOBE MALĐE OD 18 GODINA I ONIMA SA NARUŠENIM ZDRAVLJEM)
"DA NIKAD NE ZABORAVINO"

"...Hrvatski pohod uništenja pravoslavnog srpstva spada u najsvirepije zločine cele svetske istorije..."
Dr. HERMANN NEUBACHER, Hitlerov opunomoćenik za jugoistočnu Evropu


Žanr Dokumentarni film
Scenario Krsto Škanata
Snimatelj Radiša Vićentijević
Muzika Braća Vranešević
Jezik Srpski
Format slike 4:3 DVD PAL
Zvuk 2.0
Trajanje 67 minuta
Dizajn Nenad Blagojević
Urednik Dragan Duvnjak
Autoring FerPress Studio
Izdanje za Srbiju, Crnu Goru i BIH FerPress 2007
Image

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

Bowling For Columbine upravo sam ga pogledao i extra je.Čova,amer,uradio dokumentarac o međusobnom ubijanju amera,strahu,lakoj dostupnosti oružija...vrjedi pogledati!

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Image

Zdravko Šotra, "obavezna literatura "
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Gde cveta limun zut prikazujemo u Svetosavskom Kulturnom klubu 20.04. u 18.30h
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Odgledao Out Of The Blue: The Definitive Investigation of the UFO Phenomenon
Na početku filma kažu da 95% NLO događaja je objašnjivo. Film se bavi s onih 5%. O NLO iskustvima i njihovom zataškivanju pričaju generali, astronauti, piloti... Na mene je ostavio utisak. :o
Šteta što nigdje nisam mogao naći titla. Ni engleskog...
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Upratio sam da RTRS prikazuju The Blues (2003), serijal od sedam dokumentaraca. http://www.imdb.com/title/tt0287198/episodes
Sinoć bio The Soul Of A Man, režirao Wim Wenders. Ja pogledao samo zadnjih pola sata, slučajno naletio.

Sledeći petak 19. 09.
20:05 СВИ ВОЛЕ РЕЈМОНДА - серија, 201/210 епизода
20:30 БЛУЗ: ПУТ ЗА МЕМФИС - филм
22:00 ТРАЖЕНИ - серија, 3/13
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

DFG, jesi odgledao put za Memfis? Kakav je? Je l se pominje Belae street?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Gledao sam, sasvim solidan. Cijeli film se vrti oko te ulice, šta im je značila, kako su prvi put tu došli i sl. Šteta samo što je bio kasno, pomjerili ga u pola 12.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Прије пар дана гледао сам документарац о Мирослављевом јеванђељу. О књизи говори Вељко Топаловић, а наратор је Предраг Мики Манојловић. Режисер филма је Бошко Савковић. Филм прати судбину нашег најстаријег документа писаног ћирилицом, од његовог настанка, чувања у Хиландару, предаје краљу Александру Обреновићу, Првог и Другог свјетског рата, Слобиног режима (за вријеме ког је бо једина забрањена књига???!!!) до уврштавања у Унесков регистар "Памћење свијета" 2005 године. Судбина овог јеванђелистара заиста је невјероватна, праћена многим нелогичним потезима који су, на крају, спасавали "живот" овом драгоцјеном документу. Све у свему, документарац који ме заиста одушевио!
Живјели!!!

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

jel gledo iko dokumentarac ZEITGEIST?
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Gledao sam ja, nije los, mada nisam neki ljubitelj tih zavjerenickih filmova.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

ja nevolim gledat takve dokumentarce ali taj mi je bio nesto posebno! mada ako razmislis taj dokumentarac je istina nasog zivota!
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Meni se svidja onaj dio o religiji, i onaj o sradnji dede Busha sa Nacistima :lol:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

regeman wrote:Meni se svidja onaj dio o religiji, i onaj o sradnji dede Busha sa Nacistima :lol:
da i meni se najvise svidja taj dio! jel znas da je po snimljenem dokumentarcu nesto taj koji je dokumentarac napravijo? jos danas ga nisu nasli!
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Ja izricito tvrdim da stari Bush nije imao nikakvije kontakata sa nacistima i toja me izjava strasno frustratira i bode u oci kao ziva sol,bez 'jleba.Molicu doticnoga Jamajkanca da povuce rEc ili cu skociti kroz prozor sa,ni manje ni vise,sto ceterest trecega sprata!!!
Srebrena Krila

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

seha wrote:Ja izricito tvrdim da stari Bush nije imao nikakvije kontakata sa nacistima i toja me izjava strasno frustratira i bode u oci kao ziva sol,bez 'jleba.Molicu doticnoga Jamajkanca da povuce rEc ili cu skociti kroz prozor sa,ni manje ni vise,sto ceterest trecega sprata!!!
:lol: :lol: :lol: jao seha nemoj samo skakat da ne pukne beton kad padnes dole! :lol: :lol: :lol:
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Dolje neJa betona.Sami zelenis,kao npr cempresi,Panciceva omorika,tisovina,jelika,jorgovani i pokoji hadzibeg.Zaradi toga i mogu skocit jer mi nece bit nist,to je sam fora s mora,znas svi se prepandnu a men nist,zdrav i ziv...bogzna pokoja trijeska od borica i jelike u mojij bujnoj kosi!
Srebrena Krila

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

seha wrote:Dolje neJa betona.Sami zelenis,kao npr cempresi,Panciceva omorika,tisovina,jelika,jorgovani i pokoji hadzibeg.Zaradi toga i mogu skocit jer mi nece bit nist,to je sam fora s mora,znas svi se prepandnu a men nist,zdrav i ziv...bogzna pokoja trijeska od borica i jelike u mojij bujnoj kosi!
:lol: :lol: :lol:
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

seha wrote:Ja izricito tvrdim da stari Bush nije imao nikakvije kontakata sa nacistima i toja me izjava strasno frustratira i bode u oci kao ziva sol,bez 'jleba.Molicu doticnoga Jamajkanca da povuce rEc ili cu skociti kroz prozor sa,ni manje ni vise,sto ceterest trecega sprata!!!

Ostavi barem kompjuter. :lol:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Evo jedan novogodisnji poklon od mene:
Novi dokumentarni film Emira Kusturice "Maradona"
Nisam ga jos pogledao ali sam procitao kritike koje su vise nego dobre.
ENJOY !

Image

Direktan download:
http://www.megaupload.com/?d=SQCRGWET

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

КНЕЖЕВИНА СРБИЈА
КРАЉЕВИНА СРБИЈА
ГДЕ ЦВЕТА ЛИМУН ЖУТ

Овај задњи можете подићи у видео клубу Оскар. Видјео сам да имају.
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Скинуо...сутра гледам :P
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply