Roditeljski kutak

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Roditeljski kutak

Post by KAMIKAZA »

grlica wrote: Ja sam u najboljim godinama ,
:D Hvalite me usta moja kad vec tudja nece :D

grlica wrote: da bi živila od socijalnog treba mi četvoro djece i imala bi 200 km na njih --pod uslovom da niko ne radi :shock:
Sve se da rijesiti,napusti posao pa opleti,mozda ti bog trojke podari :D
Hajd sad ozbiljno,neko rece da prosvjeta ima za 3 sata 1000 km,eto da je istina i ja bi se radovao,to bi bilo ca. 60 sati mjesecno,u prevodu bi on imao skoro 9 € satnicu,nije to nesto,ali nije tako mada bi trebalo da bude,jer ljude koji uce nasu djecu treba platiti da bi to radili odmorni i veseli,a ne da moraju da se bore za prezivljavanje i da kopaju kanal poslije radnog vremena pa da sutra budu nervozni i umorni dok predaju.Prosvjeta opcenito je jako vazan segment drustva i mora biti nagradjena za svoj rad kao i policija ,doktori,pa i obicni radnici ako je to moguce,ali prioriteti su ovi nabrojani,jer rade sa nasom djecom,ako ih ne izvedemo na pravi put danas,onda cemo imati probleme sutra. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Roditeljski kutak

Post by grlica »

...
Last edited by grlica on 12.01.2015. 23:17, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Roditeljski kutak

Post by просвјета »

KAMIKAZA wrote: Hajd sad ozbiljno,neko rece da prosvjeta ima za 3 sata 1000 km,eto da je istina i ja bi se radovao,to bi bilo ca. 60 sati mjesecno,u prevodu bi on imao skoro 9 € satnicu,nije to nesto,ali nije tako mada bi trebalo da bude,jer ljude koji uce nasu djecu treba platiti da bi to radili odmorni i veseli,a ne da moraju da se bore za prezivljavanje i da kopaju kanal poslije radnog vremena pa da sutra budu nervozni i umorni dok predaju.Prosvjeta opcenito je jako vazan segment drustva i mora biti nagradjena za svoj rad kao i policija ,doktori,pa i obicni radnici ako je to moguce,ali prioriteti su ovi nabrojani,jer rade sa nasom djecom,ako ih ne izvedemo na pravi put danas,onda cemo imati probleme sutra. :wink:
Па онда нек сада кажу да си манипулатор... :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Roditeljski kutak

Post by vrsta8472 »



Добра ствар, ако имао неко заинтересован може се пријавити
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Roditeljski kutak

Post by grlica »

Saznajte šta donosi novi porodični zakon u FBIH: Sve nezaposlene porodilje imat će pravo na 350 KM mjesečno…
Podijeli


Porodilje koje nisu u radnom odnosu imat će pravo na jednogodišnju novčanu pomoć u visini 40 posto prosječne plaće, a to bi po sadašnjim iznosima bilo oko 350 KM. Jednokratna pomoć za opremanje novorođenog djeteta iznosit će 50 posto od prosječne plaće…
Socijalna prava porodilja i obitelji s djecom uskoro bi trebala biti ujednačena na cijelom prostoru Federacije, doznaje Večernji.ba. Već godinu i pol traju aktivnosti na reformi postojeće legislative iz oblasti socijalne zaštite, a među novim propisima je i zakon o zaštiti obitelji s djecom, čiji će prijedlog vrlo brzo biti upućen u parlamentarnu proceduru.

Kako ističu u resornom entitetskom ministarstvu, novim zakonom se želi postići izjednačavanje prava djece i obitelji na teritoriju FBiH. Financiranje pet prava na osnovi ovog zakona vršit će se u podijeljenoj nadležnosti između Federacije i županija. To su dječji dodatak, naknada umjesto plaće ženi u radnom odnosu za vrijeme dok izbiva s posla zbog trudnoće, porođaja i njege djeteta, novčana naknada plaće za polovinu punog radnog vremena, novčana pomoć porodilji koja nije u radnom odnosu i jednokratna pomoć za opremu novorođenog djeteta.

porodicaOstala prava, koja uključuju pomoć u prehrani djeteta do šest mjeseci i dodatnu prehranu za dojilje, posebni psihosocijalni tretman trudnica i bračnih partnera koji žele djecu, naknada za smještaj djece uz prehranu u ustanovama predškolskog odgoja i osiguranje jednog obroka u vrijeme nastave u školama osnovnog obrazovanja, financirat će županije.

Osim ujednačavanja prava na cijelom teritoriju Federacije, reforma socijalnog sistema donosi i druge novine. Tako će biti uvedeno pravo na novčanu naknadu plaće za polovinu punog radnog vremena, kao i dodatna prava za treće i četvrto rođeno dijete. Naime, za svako treće i četvrto novorođeno dijete koje živi u istoj obitelji dječji dodatak će iznositi 10 posto od prosječne plaće u Federaciji.

Uvodi se i ograničenje na pravo na dječji dodatak te izjednačavaju naknade ženi koja je u radnom odnosu za sve na teritoriju FBiH, a regulira se i obveza potpune isplate naknade na teret poslodavca. Žena će 12 mjeseci nakon poroda imati pravo na 80 posto prosječne plaće u Federaciji, a ostatak do punog iznosa njene plaće ostvarene u mjesecu koji je prethodio porodiljskom izbivanju isplaćivat će poslodavac.

Porodilje koje nisu u radnom odnosu imat će pravo na jednogodišnju novčanu pomoć u visini 40 posto prosječne plaće, a to bi po sadašnjim iznosima bilo oko 350 KM. Jednokratna pomoć za opremanje novorođenog djeteta iznosit će 50 posto od prosječne plaće, dok vrijednost naturalnog mjesečnog davanja za pomoć u prehrani djeteta do šest mjeseci ne može biti manja od 10 posto od prosječne plaće u županiji.

Evo FBIH sređuje svoj sistem.
sad su uveli novu stavku za dječiji dodatak : ne smiješ imati auto na sebi , kod nas Mile pušta auto u vrijednosti 5000. Čak za dvije marke više RS ima dječiji dodatak - kod njih 33marke po djetetu kod nas 35km. Cifre govore umjesto riječi.
imam moćno pero - jezik srpski

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Roditeljski kutak

Post by grlica »

k
Last edited by grlica on 12.01.2015. 23:17, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Roditeljski kutak

Post by VJESTICA »

Krivicni zakon

Clan:210 krivicnog zakona

Stav 1.
Ko izbjegava da daje izdrzavanje za lice koje je po zakonu duzan da izdrzava,a ta duznost je po zakonu utvrdjena na osnovu izvrsene sudske odluke ili izvrsenog poravnjanja pred sudom ili drugim nadleznim organom,kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

Stav 2.
Ako su usljed djela iz stava 1 ovog clana nastupile teske posljedice za izdrzavano lice ,ucinilac ce se kazniti zatvorom do dvije godine i novcanom kaznom.

Stav 3.
Pri izricanju uslovne osude sud moze uciniocu odrediti obavezu da izmiri dospjele obaveze i da uredno daje izdrzavanje.
Last edited by VJESTICA on 08.12.2013. 15:13, edited 1 time in total.
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Roditeljski kutak

Post by VJESTICA »

Zasto zene koje su staraoci nad djecom,kojima ocevi ne placaju alimentaciju nemaju informaciju da je ne placanje alimentacije KRIVICNO DJELO?Valjda bi radnici u socijalnom(pogotovo pravnici)trebalo da znaju ovo.Kada se zena obrati radnicima socijalnog i trazi pomoc da bi izdrzavaoc platio dug,dobije slijeganje ramenima i savjet da se obrati sudu,sto je pogresno,jer kako sam informisana za krivicna djela je nadlezan SUP.To vrlo olaksava zenama u ovakvoj situaciji da dodju do pravde,ali drzavu uskracuje za iznos koji bi svaka zena koja pokrene taj proces na sudu morala da izdvoji da bih uopste pokrenula taj proces tuzbe.
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Roditeljski kutak

Post by grlica »

l
Last edited by grlica on 12.01.2015. 23:16, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
NUFC
Posts: 16
Joined: 10.09.2014. 11:18

Re: Roditeljski kutak

Post by NUFC »

VJESTICA wrote:Zasto zene koje su staraoci nad djecom,kojima ocevi ne placaju alimentaciju nemaju informaciju da je ne placanje alimentacije KRIVICNO DJELO?Valjda bi radnici u socijalnom(pogotovo pravnici)trebalo da znaju ovo.Kada se zena obrati radnicima socijalnog i trazi pomoc da bi izdrzavaoc platio dug,dobije slijeganje ramenima i savjet da se obrati sudu,sto je pogresno,jer kako sam informisana za krivicna djela je nadlezan SUP.To vrlo olaksava zenama u ovakvoj situaciji da dodju do pravde,ali drzavu uskracuje za iznos koji bi svaka zena koja pokrene taj proces na sudu morala da izdvoji da bih uopste pokrenula taj proces tuzbe.
Nepoznavanje prava škodi...
Zato imamo advokate i BESPLATNU PRAVU POMOĆ, a ista se nalazi u šalter sali u opštini.... :!: :!: :!:
Biće nam bolje kada postanemo bolji ljudi

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Roditeljski kutak

Post by VJESTICA »

U pravu si i u mom slucaju nije kriv,da se pogresno ne shvati pravnik iz socijalnog koji me je uputio advokatu u pravnoj pomoci u salter sali,nego bas ta pravnica koja me nije uputila na pravo mjesto i koja se iznenadila sto ja poslije "samo"ne placene 3 alimentacije sam dosla da trazim pomoc.Od tad je proslo 3 godine i i dalje moja djeca ne primaju alimentaciju,ali eto na neki nacin sam saznala gdje treba da se obratim tj.obratila sam se supu i sve je procesuirano bez ulaganja novca sa moje strane...
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
NUFC
Posts: 16
Joined: 10.09.2014. 11:18

Re: Roditeljski kutak

Post by NUFC »

Најбоље је такве ствари рјешавати мирним путем, и по могућности без адвоката и суда, пошто адвокати на томе зарађују и то масно, а суд наплаћује таксе. Па изађе скупља пита од тепсије.
Biće nam bolje kada postanemo bolji ljudi

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Roditeljski kutak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Roditeljski kutak

Post by просвјета »

Информационе технологије и проблем зависности, др Оливер Суботић.
Трибина у црквеном дому Саборног Храма Светих Апостола Петра и Павла у Шапцу.
Предавање су одржали презвитер др Оливер Суботић и др Влајко Пановић

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Roditeljski kutak

Post by murgo »

da ne kopiram post od vjestice:
Sto se tice centra za socijalni rad...poznajem jedan aktuelni slucaj...i dijete ( ali ne i roditelje!) gdje sumnjam da je socijalna radnica pred penzijom, najvjerovatnije zbog licnih finansijskih interesa, spremna prepustiti dijete seoskim pijanicama, samo da ga ne dobije majka! Pored potpisane izjave oca da se on odrice starateljstva i da dijete NECE! Dijete je, jadno, moralo da dvori oca pijanicu i njegovo drustvo do 3 sata ujutro a sutradan je trebalo da ide u skolu! Otac otisao u Njemacku a dijete ostavio kod daljnjeg rodjaka, takodje pijanice, koji je ukucane istjerivao iz kuce. To moze da se desi samo u drzavi bez drzave! Sad se majka bori za starateljstvo i taj isti otac sto je ostavio dijete kod tudje osobe pijanice, cini sve moguce samo da majka ne dobije starateljstvo! A socijalna radnica je bila toliko drska da je svjedoka koji je otisao po dijete kad je istjerano iz kuce gdje je bilo, pitala da li je svjedok spreman primiti dijete kod sebe! Umjesto da presudi da bi majka mogla da poduzme daljnje korake, centar za socijalni rad sve odugovlaci a to nije u prilog djetetu! Zato je moje misljenje da ovdje smrdi do neba i da je samo izgovor socijalne radnice, da otac pored pismene izjave mora dati i usmenu izjavu! Da je obrnuto onda bih vjerovala u vjerodostojnost postupka socijalne radnice PRED PENZIJOM ili je neko ovdje SENILAN?
PRAVDO GDJE SI? NACELNICE GDJE SI?
nema zabave bez zena i rakije

Post Reply