СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Очито је да живимо у лудом времену. Гдје год човјек погледа може видједти само депримирајуће ствари. Као да живот сам по себи није довољно тежак и компликован, на сваком углу се појављују феномени који су спремни да оно што је тешко учине још тежим. А све под образложењем неког свог незадовољства свим и свачим, или пак без икаквог образложења. Само уз паролу: "Хоће ми се, може ми се!" Суицид је феномен који је присутан у сваком друштву, и у свим периодима људског постојања. Али овај облик који се појавио у нашој регији је својом бруталношћу и испразношћу достигао сам врх људског идиотизма, ако се то уопште људским назвати може.
Има ли индивидуа, појединац, уопште право на самоубијство? Свој став о овом феномену црква је дала. Нико нема права да одузме живот, како другом, тако ни самом себи. Свештеници самоубицама не држе опијело. Ту су чини се, бар наизглед, ствари јасне. А шта о томе каже друштво? Управо сам ставовима друштва, и државе уопште, по овом питању, јако разочаран.
Не желим да говорим о разлозима и мотивима за суицид, иако они дефинитивно постоје. Ништа се не дешава случајно. Увијек постоји разлог. Ипак, ја бих радије о последицама суицида. Поред велике душевне боли коју сам чин самоубијства наноси најближим рођацима и пријатељима, ту се појављују и други проблеми материјалне природе због којих најближа фамилија има велике финансијске губитке. А због наших лудих обичаја, ти трошкови знају бити огромни.
Све би се то некако и поднијело да су регионалне самоубице џентлмени, као што су у неким свјетским културама. Па и на овим просторима се памте самоубице које су прије самог чина самоубијства ријешиле своје овоземаљске обавезе, не желећи да својом одлуком штете било коме. Или бар да ту штету сведу на најмању могућу мјеру. А данас? Овдје? Особа која за себе држи очито да је надпросјечно храбра, када је ухвати суицидно лудило, покушава да у смрт одведе што више недужних, и ако је то могуће на што спектакуларнији начин. Обавезно на што посјећенијем мјесту, и са што више жртава! Да ли се заиста може говорити о храбрости? Или је прије ријеч о кукавичлуку и себичности?
Можемо ли ишта учинити да самоубице спријечимо да у смрт одводе и недужне, ако су се већ одлучили да сами себи одузму живот?

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by VJESTICA »

Ubjedjena sam da suicid mogu da naprave samo osobe koje pate-boluju od teske depresije,opsesivnih misli ili nekih drugih dusevnih bolesti.Zdrav razum ce uvijek naci rjesenje i nije tu stvar u hrabrosti,kad dohvatis dno i padnes totalno,priroda covjeka je takva da,ako mu je jos ostao zdrav razuml,ustane i nadje rjesenje.
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Навешћу неколико различитих примјера самоубијстава који имају само једну заједничку ствар, а то је да самоубица више није жив, и да је смрт наступила свјесним и намјерним радњама самог самоубице. Видјећеш да се нека самоубијства тешко могу сврстати у било који облик душевне болести.
1. Хара-кири је на далеком истоку вијековима важио као високо моралан чин, а у неким круговима се и данас тако третира. Не вјерујем да се ради о душевним болесницима, већ о људима повријеђеног поноса и достојанства. Можда и гријешим, но чињеница је да они који су извршили самоубијство на овај начин нису доводили у питање животе других људи.
2. Примјер потпуно свјесног интелектуалца који себи одузима живот јер му је квалитет живљења због старости и болести недостојан човјека, а својим најмилијима представља терет кога је и сам свјестан. Животи других нису угрожени.
3. Није ли чин војводе Сиђелића самоубијство? За њега сам сигуран да није био душевни болесник. Као ни Милош Обилић.
4. Руски рулет-свјесно коцкање СВОЈИМ животом. Шта се може рећи за онога ко је изгубио у руском рулету, осим да је самоубица.
5. Српски рулет-свјесно коцкање својим, али и са ТУЂИМ животима. Са животима оних којима не пада на памет да се коцкају својим животом. И то насумично коцкање туђим животима. Дијете, жена, старац, трудница...

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by VJESTICA »

Samoubistvo-moralni cin,samoubistvo-ideali,samoubistvo-ostvarenje snova...
harakiri je nesto drugo,i to mi je glupost cista,pa i nacin na koji su to radili...
taj intelektualac,kako si rekao,samo je znao sta je njemu u glavi!oni koji pate od bolesti koje sam navela ne razlikuje se od zdravih ljudi ni pocemu i sasvim normalno funkcionisu u drustvu.Nisu to ljudi koji pate od sizofrenije ili nekih tezih oblika,pa da se moze znati da su bili bolesni i da su zbog toga ucinili suicid.
Vojvoda Sindjelic je samo sebe postedio jos vecih muka i uradio to sto je uradio,i mnogi su u proslom ratu samoubistvom sebi skratili muke i to opravdavam!
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Poenta otvaranja ove teme?

Veza je ovaj bolesni čin od četvrtka, kada se "hrabri" mladić zapucao u policijsko vozilo. Sve vrste samoubijstava na jednu stranu, a ovaj idiotluk na drugu. Očekivao sam komentare u tom pravcu. Mada, tema sama po sebi je za razmišljanje.

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by VJESTICA »

Kad se zavrsi postupak vezan za taj slucaj,moglo bi se i nesto reci.Do tad mozemo samo ovde samo prenositi svoj bijes i nista vise.Jedino sto sto bi se moglo dovesti u vezu sa tim cinom jeste KUKAVICLUK,KOMPLEKS MANJE VRIJEDNOSTI,ZELJA ZA VISINOM,UBISTVO(ne samoubisvo)Moja djeca svaki dan,vise puta,prolaze bas tu gdje se to desilo, i ne dao Bog da su se oni zadesili tad na tom mjestu gdje se zadesila ta policijska patrola.Ubila bih ga ladno bez truncice savjesti!!!
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by Vucijak »

Bravo za ovu temu Svraka !
Ne znam koji je to manijak sto se zabijo u policijska kola
ali me cudi kako nije u pritvoru ? Citam ovdje da se jos ponosi sto
je udario u policiju pa to je van svake pameti ! :twisted:
Image

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Upravo tako. Moj usud je taj što imam malo više informacija od tebe. Po mojim informacijama protiv tog "neustrašivog vozača" će biti pokrenut samo prekršajni postupak, za koji može da plati kaznu od par stotina maraka i kraj priče. Mogla si pročitati na forumu, sutradan se mrtav ladan pojavljuje po kafićima. Ispija kafice. Kakvu poruku mi, kao društvo, šaljemo svojoj djeci? Budite idioti, sve ćemo zataškati. Zar da tako nešto podržimo? Prećutimo?

Moja curica je tog dana bila u šetnji sa drugaricom.

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by VJESTICA »

pa ne cudi me uopste da se pojavio odmah sutradan u gradu.On je sada velika "faca",medju njegovim vrsnjacima a i medju onima koji ne vole policiju a pri tom nisu bas mnogo pametni.Niko nista ne radi po pitanju maloljetnicke delikvencije i maloljetnickog maltretiranja.Znam za slucaj gdje citav razred,CITAV RAZRED,maltretira ucenka.Razlog je taj da je taj ucenik debeo ne uci bas najbolje,nema skupi telefon niti patike,a pri tom je taj ucenik povucen i nije "faca".Desava se da na kraju i ucitelj pocinje da se sali na njegov racun i daje povoda ostalim ucenicima.Ishod svega je da taj ucenik citavo zadnje polugodiste stoji sam na velikom odmoru i trpi provokacije.Niko me nece ubijediti da pedagog,ucitelj,skolski psiholog,i drugi prosvjtni radnici nisu to sve mogli primjetiti.Pobogu postoje dezurni nastavnici koji sve prate a ne mogu da uprate pred nosom maltretiranje ucenika konstatno,svaki dan.Hocu reci da nam djeca postaju manijaci a da su za to odgovorni i roditelji i nastavnici.Cini mi se da roditelji stvaraju manijake i nek im je na dusu takav ponos.
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

tibaldo
Posts: 86
Joined: 21.06.2014. 08:16

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by tibaldo »

Ko nam sve djecu uci i vaspitava i dobra su. Roditelji nemaju vremena,a cesto ni volje da im se posvete,u skoli ih obrazuje kadar sa kupljenim diplomama,a i kada se povjere skolskim pedagozima,odmah je cijela zbornica upucena do detalja. I kome taj ucenik da se obrati?! I onda se cudimo kad na tv-u vidimo masakre po americkim skolama. Taj ucenik sto ga Vjestica spominje je tempirana bomba,a samo je pitanje vremena kad ce da pukne.
Konstatacija za lokalnog "Flojda" je apsolutno tacna,a ti likovi koji ga podrzavaju su veci imbecili od doticnog.
Neke se bitke moraju voditi više puta da bi se dobile

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by aquarius »

Београдски Флојд је био фаца, а не рамажено дерле коме је тајо купио скупоцјен ауто и дао паре да се .урчи по граду и прави .рања.
Дотични ми је познат из виђења и следећом приликом кад га видим ће добити једну васпитну иза ушију. И мој клинац је то вече био на бициклу у главној улици.
Волим и ја брзину и да га "очепим по гасу" али не у граду и никако када је поред мене у ауту још неко. Овако је угрозио свој живот, животе својих сапутника и животе полицајаца у које се "запуцао".
Срећа па није никог убио.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

tibaldo
Posts: 86
Joined: 21.06.2014. 08:16

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by tibaldo »

"Flojd" je bila ironija,ali nema veze. I ranije je tzv.srpski rulet bio prisutan, u Josiku,pa preko magistrale i pravo je cudo kako niko nije nastradao. Mogla bi se i lokalna policija vise angazovati. Umjesto sto kaznjavaju bakice zbog pjesackog, neka hvataju i iskljucuju iz saobracaja ovakve bahate vozace koji divljaju po gradu. Dok oni za vrijeme radnog vremena posjecuju lokalne birtije i kockarnice,putevi su puni pijanih,drogiranih vozaca,onih bez vozacke,pojedinaca koji su je kupili...
Neke se bitke moraju voditi više puta da bi se dobile

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Када емоције проговоре прије разума, често се каже нешто што се и не мисли рећи. Али на овакву тему ја једноставно емоције искључити не могу. Мада се трудим. Ево размишљам, али заиста озбиљно, о доношењу закона који би регулисао неке ствари везано за идиоте који на коцку стављају и свој, а и туђе животе. Ево о чему сам размишљао. Законом је већ предвиђено да сваки појединац може да своје органе након смрти, донира онима којима су неопходни. Ово је добровољни чин. За то се чак могу добити и одређена новчана средства за живота. Мислим да би било сасвим у реду, да се по сили закона, будалама који су сами себи одузели живот, без њихове сагласности, употријебе његови витални органи и донирају онима којима су заиста неопходни. Толико је много оних који се за живот боре, а са друге стране су они који се животом расипају.

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by fatbastard »

Suicid najčešće nije ni hrabrost ni kukavičluk nego rezultat mentalnih oboljenja i/ili depresije što je opet usko povezano, takođe, često je i potpuno svjesna odluka usljed teške bolesti i patnje.
Naravno, da svako ima pravo da radi sa svojim životom šta hoće i da je arogantno da bilo ko kaže da je to kukavičluk!

Sa strane religije, koja nam otežava živote na mnogo nivoa, pa i na moralnom nivou jer ona nema veze s moralom, smatra da je suicid grijeh (u bibliji imamo "ne ubij" i sl.) iako je naravno grijeh religijski pojam i nema nikakvu praktičnu težinu.

Zanimljivo je da bog nema sluha kada nečija patnja i bol prevazilaze njegov instinkt za preživljavanje ili podnošljivu bol iako religija tvrdi da je bog saosjećajan i da nas sve voli. Ups, religija i realnost. Khm, da.

Naravno tu je i podpomognuti "suicid" poznat kao eutanazija o kojoj bi se moglo diskutovati.

Nadam se da sam bacio malo svjetla na ovu temu.
(heavy sarcasm may be present)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by KAMIKAZA »

Mislim da je pogresno od crkve to sto pop ne dolazi na sahrane ljudi koji su izvrsili samoubistvo,jer nismo mi ti koji treba da sudimo o razlozima koji su doveli neku osobu u tu situaciju.Zalosno je u tim slucajevima,jer po deset popova ide na sahrane ljudi koji su izvrsili stotine egzekucija ,za mene je tu grijeh a ne u samoubistvu.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Prije 2-3 dana u novinama sam pročitao članak o pokušaju samoubijstva osobe sa ovih prostora. Ima 59 godina. U članku stoji da je imao problema sa porodicom. Udario se oštricom sjekire po tjemenu. Ne mogu ni da zamislim dokle su otišli ti problemi kada se odlučio na ovakav potez. Očaj i beznađe, bez sumnje! Nije uspio u nakani, na sreću, ili na žalost? E to je tek pitanje svih pitanja. Doktori su ga spasili. Oporavlja se. Ja se pitam zašto? Zašto bi se oporavljao? Pa čova je sam odlučio. Malo mu se omaklo, zašto mu ne pomoći u nakani? Ovako, doktori ga spasili, potrošili par jedinica dragocjene tečnosti, čova zauzeo mjesto u bolnici, poreski obveznici sve platili, oni kojima je ljekarska pomoć takođe bila potrebna morali su čekati jer je ovo bila teška tjelesna povreda i imala je prioritet... Na kraju će čim izađe iz bolnice skočiti pod nečiji auto. Istraumiraće možda još i neko dijete koje bude svjedok novog pokušaja korištenja svog "neprikosnovenog prava".

Hrabrost ili kukavičluk? Najprije će biti sebičnost!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by KAMIKAZA »

Nebi se bas slozio,u mom komsiluku je covjek skocio u bunar.Jednostavno je isao sa nekima da kupe sjeno i pricali su,salili se kao i obicno ,odjednom je on potrcao bacio alat i pravo preko njive,nekih 200 metara dalje je bio bunar,skocio je direktno u njega i dok su ovi stigli bilo je kasno.Dali je ovdje u pitanju sebicnost,ti bi sad rekao da je on htio da zagadi bunar da se radnici ne napiju vode,ili da je bio toliko zedan da nije mogao da ceka,a ja to vidim kao bolest.Mi neznamo sta se u tom momentu desava u glavama tih ljudi,a pokusavamo da ih osudimo.
I u zatvorima su ljudi na teret poreskih obveznika,pa ih ne ubijamo tek tako.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Sve je to tako kako ti kažeš, osim jedne sitnice, a to je da niko nije spominjao ubijstvo. Zatvorenici koji troše pare poreskih obveznika nisu izrazili želju da sebi oduzmu život. Zašto bi trebalo onda bilo kog od tih zatvorenika ubiti? Ja čak i ne spominjem ubijstvo, već ispunjenje poslednje želje samoubicama koji su omanuli.

Keyser Söze
Posts: 163
Joined: 14.07.2014. 11:41

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by Keyser Söze »

Kao prvo, doktori moraju po Hipokratovoj zakletvi spasavati zivote. Kao drugo, postoji vjerovatnoca da je nesretnik bio trajno ili trenutno neuracunljiv, sto ne znaci da to mora biti i nakon spasavanja. Trece, i ako je tu odluku donio pri zdravoj pameti, u sto sumnjam, ima valjda i on pravo da se predomisli, pravo na drugu sansu. Cetvrto, drustvo koje bi povrijedjene samoubice jednostavno pustilo da umru se ne moze nazvati humanim, daleko mu kuca. Cak ni kada postoji rizik ponavljanja! Peto, ko bi postavljao granice? Recimo da se neko star prevari i greskom predozira lijekove? Ko moze znati da li je to bila greska ili namjera?
Velikodusno rodjace, raspolagati tudjom mukom, nije mala zajebancija

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by aquarius »

Ni manje ni više. Sve je rečeno. Keyser, podržavam od riječi do riječi.

Sent from my GT-S7582 using Tapatalk
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by grlica »

šta ti je svrako, kako će biti samoubijstvo --- to prvi put od tebe čujem ?
Last edited by grlica on 08.09.2014. 14:30, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Заправо, ја се слажем да је управо онако као што Keyser написа. Лијепо и аргументовано срочено. Хуманост је кроз овакве ставове видљива са мјесеца. Волио бих да и ја размишљам овако, да будем нормалан. Нажалост, моје мисли код суицида никада нису биле упућене према оном који је починио самоубијство, већ према онима који остају трпе.

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Ево једне кратке причице са измишљеним ликовима. Свака сличност са стварним ликовима је случајна, и од исте се ограђујем.

Двоје младих одлуче да живе заједно. Иако су времена тешка, а живот у заједници захтјеван, не плаше се, и прво о чему маштају није кућа, није ауто, нити какво друго материјално добро, већ наследник! И роди се предивно биће, смисао живота ово двоје младих. Од самог рођења суочени су са стотину проблема. Ово знају јако добро они који имају дјецу. Чак и када нема разлога, родитељи знају да стрепе над дјецом. А дијете расте, напредује... На радост и дику својих родитеља.(Има она народна, мало дијете мала брига, велико дијете велика брига.) Како је наследник растао, тако су бригу почеле да једним дијелом преузимају и одређене институције: вртић, болница, школа... Крајње је дегутантно лицитирати са цифром колико је труда, љубави и новца уложено да би од малог завежљајчића постао човјек од 20-ак година. А онда, једног дана, тај човјек одлучи, сам, да ће себи одузети живот (евентуално још некоме, зависи од расположења).

Сву уложену љубав, труд и новац, за оних 20-ак година немогуће је вратити у једном дану. Добро, новац може, али новац у овој причи и није битан. Труд и љубав која је примљена треба се враћати цијели живот. Другачије не иде. А како, када је тај млади човјек одлучио, сам, да прије него што почне да враћа тај исконски записан дуг, сам себи одузме живот? Ко то треба да врати.

Себичност. Не храброст или кукавичлук, већ управо себичност!

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by grlica »

Nije sebičnost samo , već --- ZBOGOM PAMETI !
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: СУИЦИД-чин храбрости или кукавичлука?

Post by svraka »

Da Grlice, možda je i to prikladna definicija. Zbogom pameti!

Evo još jedne priče, istinite. Znam da je istinita jer sam bio sudionik iste. Jedne ratne godine, iz ovog poslednjeg, nesretnog, bratoubilačkog rata, bio sam svjedok jednog od mnogobrojnih idiotluka koji su se dešavali širom BiH, a vjerovatno i širom cijele bivše Juge. Zajedno sa desetak ljudi bio sam u podrumu kuće na derventskoj opštini. Doba, oko 23.00 sata. Godina 1992. Podrum je najbezbjednije mjesto od minobacača. I onda se jedan mladić, jedan od nas iz podruma,ime ne želim da pominjem, sjetio da mu je život dosadio, i izvadi momčina osigurač iz kašikare. Ne može on više tu budaliju da trpi. Pa da prekrati sve. Nije mu palo na pamet da izađe napolje, pa da tamo izvuče osigurač iz bombe. A možda je bilo dovoljno da samo izađe napolje. Od silnih minobacačkih granata, za samoubijstvo mu ručna bomba nije ni trebala. Ali ne, momčina je htio da nam svima pomogne, i sve nas riješi ovozemaljskih besmislenosti.

Zato, svaka čast Hipokratu, ali za mene su ovakvi likovi za strogi karantin. Svi skloni suicidu, nebitno da li su zaista ludi, ili su imali trenutak slabosti.

Post Reply