Pismenost

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Pismenost

Post by sifra »

Kad nemam šta da radim, dođem na ovaj prnjavo.info i malo čitam šta se dešava u gradu ali i šire. Rijetko ko da je potpuno pismen, uvijek u pisanje može da se pogriješi ali neke osnovne stvari bi se ipak trebale znati, posebno kada se piše. Kao što su "ne znam", a ne "neznam"; "ne mogu", a ne "nemogu" ;"nepovjerljiv", a ne "ne povjerljiv"; "najjači", a ne "naj jači"; pisanje velikog slova i slično. Najzanimljiviji su mi ovi ćiriličari Srbi(i ja sam Srbin), koji su povezani sa pravopisom kao ova doskorašnja koalicija SDS-SNSD.
Alea iacta est!

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Pismenost

Post by dkrajina »

Pa gledaj da uvijek nesto radis,ovdje se samo nerviras i meni bude mnogo tesko zbog tebe :(
zivot je surov

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Pismenost

Post by svraka »

Било је више тема на којима смо се дотицали овог проблема. Моје прве реакције на форуму су биле везане управо за ово о чему причамо. А први одговори форумаша на моје писање су били - ево још једног лингвисте. "Зар је битно како је шта написано, битно је да се разумијемо?!"
Овај медиј је дефинитивно мјесто гдје свако може изнијети свој став и мишљење, на било који начин, клинастим писмом, смајлићима, димним сигналима, или хијероглифима... Ја сам одустао од идеје да се на форуму уведе неки ред по питању поштовања матерњег језика. Практично је неизводиво. Оно што могу да урадим у том правцу, је да се трудим да увијек пишем књижевно, исправно, и да се надам да ћу таквих саговорника имати сваким даном све више. Стога и теби савјетујем да одустанеш од било којег облика едукације или протеста, и да наставиш да пишеш како је Вук рекао. Једино нам је то остало у борби против вулгаризма.

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

Pa biće da je tako. Ali barem bi se neke osnovne stvari trebale znati. I sad, iako je ovo osuda, moram da istaknem da mi je neshvatljivo kako se ljudi ne ugledaju kad čitaju, zašto je to tako i da provjere šta je tačno, a šta pogrešno.
Alea iacta est!

User avatar
CHEJK
Posts: 238
Joined: 13.07.2013. 21:56

Re: Pismenost

Post by CHEJK »

Na ovom forumu je većina "posvađana" sa gramatikom i pismenošću, a to pokazuje i koliko su ozbiljni i bitni njihovi postovi. Najzanimljivije od svega je što baš taj dio pripadnika foruma komentariše, blati, pljuje i prenosi seoske tračeve na ovom forumu, te svako ko čita odmah može i zaključiti bitnost i relevantnost iznesenih informacija.

Pozdrav sifra, tema je dobra. :smt006
Cijeni riječi. Svaka od njih može biti tvoja posljednja.

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Pismenost

Post by dkrajina »

Vidim po Vasem nicku da se engleski jezik pise cirilicom,samo lagano profesori :smt006
zivot je surov

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Pismenost

Post by grlica »

Baš se ismija Dkrajino :D
Kad si kod profesora da dodam koju. Postoji pismenost ( i lijepo je kad je čovjek pismen) , no , postoji i stil. Kako bi izgledalo npr. kad ja hoću nešto da lupim - a to bude napisano standardnim jezikom i pravilno. Tako ludost-glupost nije uočljiva dovoljno :D
Zato rekoh jednom da ovo piskaranje , služenje jezikom i kulturom ovde, ja zovem slobodan stil. U svakom slučaju mnogo se sazna o karakteru i čovjeku kad se vidi kako ko piše. :wink: :D
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Pismenost

Post by dkrajina »

Sve eksperti,blago nama
zivot je surov

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

grlica wrote:
dkrajina wrote:Vidim po Vasem nicku da se engleski jezik pise cirilicom,samo lagano profesori :smt006
:smt005 :smt005
Baš se ismija Dkrajino :D
Kad si kod profesora da dodam koju. Postoji pismenost ( i lijepo je kad je čovjek pismen) , no , postoji i stil. Kako bi izgledalo npr. kad ja hoću nešto da lupim - a to bude napisano standardnim jezikom i pravilno. Tako ludost-glupost nije uočljiva dovoljno :D
Zato rekoh jednom da ovo piskaranje , služenje jezikom i kulturom ovde, ja zovem slobodan stil. U svakom slučaju mnogo se sazna o karakteru i čovjeku kad se vidi kako ko piše. :wink: :D

Piščevu slobodu jedino može na ovom forumu da koristi čovjek pod nick-om "kamikaza", te još poneko ako piše kakvu pjesmicu. To je jedino ispravno korišćenje te tkz. piščeve slobode.
Ostalo, za mene, je sve N E P I S M E N O S T
Alea iacta est!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Pismenost

Post by KAMIKAZA »

:D U mene su jedino ovi smajlici gramaticki ispravni. :lol:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Pismenost

Post by grlica »

Def. ovo nije mjesto za mene . Ok Šifro , brini se o pismenosti ! Niko ti ne brani. Hoćeš da kažeš da se kami služi književnim jezikom, tzv. pjesničkim. Baš je eto Kami jedan od nepismenih (bar za mene) ali uopšte ga ne smatram neobrazovanim il nepismenim ko što ti kažeš --mislim od kako si uzela da ti držiš čas iz lingvistike ovde na novoj temi. Nek ti je sa srećom .
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
CHEJK
Posts: 238
Joined: 13.07.2013. 21:56

Re: Pismenost

Post by CHEJK »

dkrajina wrote:Vidim po Vasem nicku da se engleski jezik pise cirilicom,samo lagano profesori :smt006
Nikada nisam ni rekao da je moje korisničko ime "SNEJK"( u prevodu sa engleskog jezika zmija ), niti da li sam se koristio ćirilicom ili latinicom. Potraži na netu šta znači moje korisničko ime.

U svakom slučaju drago mi je da vidim da se mnogi ovde interesujete i angažujete na temu "PISMENOST", što može na neke čak i edukativno djelovati. Pozdrav!
Cijeni riječi. Svaka od njih može biti tvoja posljednja.

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

grlica wrote:Def. ovo nije mjesto za mene . Ok Šifro , brini se o pismenosti ! Niko ti ne brani. Hoćeš da kažeš da se kami služi književnim jezikom, tzv. pjesničkim. Baš je eto Kami jedan od nepismenih (bar za mene) ali uopšte ga ne smatram neobrazovanim il nepismenim ko što ti kažeš --mislim od kako si uzela da ti držiš čas iz lingvistike ovde na novoj temi. Nek ti je sa srećom .
mojNe da se ljutiš, nisam mislio ništa loše :) Rekao sam samo da se pjesnička sloboda koristi u pjesmama, tipa : sva velika slova na početku sljedećeg reda, pjesma bez interpukcijskih znakova i sl. :) :smt006
Alea iacta est!

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Pismenost

Post by dkrajina »

Na sve se udara al na kamija ne :lol: ,vidis sta je funkcija ,vlast je vlast :lol: :lol:
zivot je surov

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Pismenost

Post by KAMIKAZA »

sifra wrote: Rekao sam samo da se pjesnička sloboda koristi u pjesmama, tipa : sva velika slova na početku sljedećeg reda, pjesma bez interpukcijskih znakova i sl. :) :smt006
:D Pjesnicke slobode su sirok pojam,u to spada cak i koristenje izvracenih i skrnavljenih rijeci ,a o velikom slovu i interpunkcijskim znakovima da i ne govorimo.Pjesnici nisu uvjek pismeni ljudi,kao ni slikari,ne pjeva onaj ko zeli vec onaj ko ima glas,tako je to u zivotu,gdje bi nam bio kraj da su svi pismeni i pametni,ko bi nam ulice cistio,ko bi bio baba sera u Frakurcu da nije ovakvih kao ja. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Pismenost

Post by grlica »

:smt005 :smt005 :smt005 Upravo tako , naš veliki pjesniče :D :D :lol:
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Pismenost

Post by KAMIKAZA »

Bogami da kucnem u drvo,veliki nego sta, :D evo jutros stao na vagu poslije duzeg vremena,samo se zapusi iz nje,ostavit cu cifru kao tajnu,cuvam to ko zene godine :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

dkrajina wrote:Na sve se udara al na kamija ne :lol: ,vidis sta je funkcija ,vlast je vlast :lol: :lol:
Zaštićen je ovdje kao bijeli medvjed :D
Alea iacta est!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Pismenost

Post by KAMIKAZA »

:D Eh sad,nisam bas toliko bijel :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

kuzmo
Posts: 814
Joined: 13.07.2010. 18:34

Re: Pismenost

Post by kuzmo »

----------------
Last edited by kuzmo on 05.02.2014. 16:39, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Pismenost

Post by KAMIKAZA »

:D Kad me unucad vide mislit ce da sam im baba,samo sa poremecenim hormonima :smt005 sise mi se otegle obrazi pali kosa do ramena,bjela,stomak kao u porodilje,jedino me brada vadi,ali ima baba koje imaju i bradu. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

Ponovo čitam neke postove i nerviram se mnogo zbog nepismenosti koja vlada na ovom forumu. Od sad, ako nije suprotno s nekim pravilom foruma, ću svaku grešku koju nađem da postavim na ovu temi, pa će valjda određeni ljudi naučiti da brane ćirilicu i srpstvo a ne srBstvo(jednačenje suglasnika, glasovna promjena) na pravi način. :smt006
Alea iacta est!

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Pismenost

Post by sifra »

Neznam se piše Odvojeno kao ne znam
Alea iacta est!

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Re: Pismenost

Post by drlonc »

sifra wrote:Ponovo čitam neke postove i nerviram se mnogo zbog nepismenosti koja vlada na ovom forumu. Od sad, ako nije suprotno s nekim pravilom foruma, ću svaku grešku koju nađem da postavim na ovu temi, pa će valjda određeni ljudi naučiti da brane ćirilicu i srpstvo a ne srBstvo(jednačenje suglasnika, glasovna promjena) na pravi način. :smt006
Потпуно се слажем. Ево, почни од свог поста...
Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!

ivan78
Posts: 85
Joined: 12.06.2013. 07:21

Re: Pismenost

Post by ivan78 »

sifra wrote: da postavim na ovu temi, pa će valjda određeni ljudi naučiti da brane ćirilicu i srpstvo a ne srBstvo(jednačenje suglasnika, glasovna promjena) na pravi način. :smt006
Čovek koji veruje da zna sve, stoji ispod onoga koji ne zna ništa. (N. Velimirovič)

Post Reply