Izmjene i dopune zakona

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

Post Reply
User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Izmjene i dopune zakona

Post by VUK-RS »

Najnovijim izmenama Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima BiH, koji je već stupio na snagu, pooštrena su pravila u saobraćaju za vozače, bicikliste i pešake. Umesto dosadašnjeg ograničenja brzine u naseljenim mestima od 60 kilometara na čas, vozači će morati da uspore na 50. Biciklisti će uz kacige noću morati da nose i fluorescentne prsluke. Njih će morati da nose i pešaci koji se noću kreću van naselja, kao i vozači koji na putu ostanu u kvaru.
Traktoristi će u naseljima moći da se voze najbrže 40 kilometara na čas, a moraće da imaju i žuto rotaciono svetlo. Novi zakon propisuje nova pravila i za goniče stoke - čobanin koji goni stoku na putu ne sme biti mlađi od 16 godina. Vozač kome za godinu dana bude izrečeno sedam kaznenih bodova biće pozvan na predavanje o posledicama nepoštovanja propisa, a ako se ne odazove biće mu oduzeta vozačka dozvola. Izmene zakona propisuju da oduzimanje vozačke dozvole na mesec dana, kao i ponovna provera znanja saobraćajnih propisa, sleduje vozače koji u toku jedne godine budu imali najmanje deset, umesto dosadašnjih 15 kaznenih bodova. Vozač koji u roku od dve godine ponovo „zaradi“ najmanje deset kaznenih bodova ostaće bez vozačke dozvole na dva meseca. Vozači koji voze 50 km na čas preko ograničenja ili im se utvrdi da imaju dva grama na kilogram u krvi, platiće kaznu od 400 do 1.000 KM.

Izmenama zakona zadovoljni su jedino mladi vozači - ukinuta je obaveza da prve dve godine vožnje na autu nose znak „P“.

Iako vozači nova pravila teško prihvataju, a pooštravanje kazni dočekuju na nož, stručnjaci upozoravaju da se naši zakoni prilagođavaju evropskim. Poručuju da ako zbog drakonskih kazni u inostranstvu vozimo pažljivo i po propisima, onda je vreme da se i u BiH poštuju ista pravila.


- Naši vozači su u inostranstvu vrlo odgovorni vozači i paze na ograničenja, a čim pređu granicu bacaju koru od banane kroz prozor i ne propuštaju pešake. Represivne mere se i donose kako bi se povećala svest da se zakon mora poštovati - kaže dekan Saobraćajnog fakulteta u Doboju Perica Gojković. On dodaje da su naši putevi u tako lošem stanju da odavno ne prate razvoj auto-industrije, pa su i zbog toga ograničenja brzine kod nas tako niska. „Moramo poboljšati naše puteve, jer još vozimo putevima kojima su pre 50 godina vozila zaprežna kola“, upozorava on. Kazne i zabrane su, kaže Gojković, jedini način da se smanji broj poginulih u nesrećama, a saobraćajni zakoni će biti sve stroži.

Nova pravila za kamione i autobuse

Novi zakon ograničava dozvoljenu brzinu na 80 km na čas za autobuse, kao i teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg, a manja od 7.500 kg. Novi kamioni, koji se prvi put registruju u BiH nakon 16. juna ove godine, moraju da imaju ugrađen digitalni tahograf. Novi zakon produžava i vreme obaveznog odmora za kamiondžije - umesto dva ili tri kraća odmora od po 15 minuta u toku 4,5 časova vožnje, ubuduće su dužni da naprave dve pauze, od kojih jednu od najmanje 30 minuta.
Izvor:(Blic)
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by KAMIKAZA »

Super ...nadam se da ce ove korekcije uroditi plodom i uticati na izmjenu stanja na nasim putevima,a ne da ce samo uticati na privatni budzet saobracajnih policajaca,kojima ce se sa ovim otvoriti siroki spektar malverzacija.
Sve ovo gore navedeno je trebalo da se davno uvede kod nas,narocito ovo za prsluke,pjesake,bicikliste i traktore,nocu je kod nas nemoguce prepoznati osobe u sivim ili tamnim odjelima,kratka svjetla su slaba da bi na vrijeme uocili sa njima osobu kraj ili na putu,pogotovu ako kisa pada,a znamo kakva je nasa policija ako neko upali svjetla za maglu ili nedaj boze duga svjetla :P Znaci sve gore navedeno stoji,osim ove kore od banane :D jer iz gore navedenog da se razumjeti da su ove izmjene zakona radjene samo za ljude iz inostranstva,da bi se malo poradilo na njihovoj kulturi,pa poradite vi malo gospodo na kulturi gospodina premijera i kompanije :D da ne psuju i ne pljuju na javnim mjestima,pa tek onda na kulturi ljudi koji borave na zapadu,neko je se vec postarao o tome,na njih samo negativno djeluje okolina,kad dodju tamo,jer kao sto sam vec naveo nekad, na granici ih (nas) ceka ovan,na radiju cim ga ukljucimo neka konjina psuje,deset metara dalje,na haubu vam skace neki coban sa kasetama ili neka baba sa stolnjacima i korpicama,sto metara dalje,cuci policajac u kanalu i vrsi prvi prepad,150 metara od granicnog prelaza,sofer koji ceka u koloni pisa uz gumu kamiona...itd....itd..pa zar je onda ta kora od banane toliko strasna ipak je ona u poredjenju sa svim ovim jedna obicna sitnica,a osim toga spada u bio otpad i u rekordnom se vremenu pretvara u djubre koje je jako korisno za druge biljke,mnogi ljudi je cak ukopavaju u saksije,a vi bi jos i da sudite. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by seljak iz skakavaca »

Jesu l rekli sta za pemzije? Ka´ce bit te pemzije? Ja ne nemerem vise vako

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

VUK-RS wrote: Izmenama zakona zadovoljni su jedino mladi vozači - ukinuta je obaveza da prve dve godine vožnje na autu nose znak „P“.
Ja se bas nebi slozio sa tobom ovako glasi član 186. koji prenosim u cijelosti
члан 186.
(1) Возачка дозвола издаће се лицу на његов захтјев ако испуњава услове из члана 184. овог закона.
(2) Возачку дозволу издаје надлежни орган.
(3) Возачка дозвола издаје се лицу и продужава с роком важења од 10 година, а лицима старијим од 65 година ‘ивота с роком важења од три године.
(4) Рок важења возачке дозволе од 10 година рачуна се од дана њеног издавања, односно продужења њеног важења.
(5) Возачка дозвола неће се издати нити продужити њен рок важења лицу које има неплаћену новчану казну или трошкове прекршајног поступка или друге обавезе евидентиране у Регистру новчаних казни у складу саважећим законима о прекршајима у БиХ

(6) Лицима која у вријеме издавања возачке дозволе имају више од 55 година ‘ивота издаје се возачка дозвола чији је рок важења до навршених 65 година живота, с тим што тај рок не може да буде краћи од три године.
(7) Изузетно од одредбе става (3), возачка дозвола може да се изда или њено важење може да се ограничи и на рокове краће од утврђених, на основу налаза и мишљења здравствене установе, датим у увјерењу о здравственој способности лица, али не на рок краћи од двије године.
(8) Лице које је положило возачки испит и добило возачку дозволу за категорију возила А1, А, Б или Ц и Ц1 не смије двије године од дана издавања возачке дозволе да управља возилом на путу брзином већом од 70 км на час, на путу намијењеном искључиво за саобраћај моторних возила и брзом путу брзином већом од 90 км на час, односно 120 км на час на аутопуту, а лаким мотоциклом 40 км на час, нити тим возилом смије да вуче прикључно возило, а ни организовано да превози дјецу.
(9) Лице из става (7) овог члана, млађе од 23 године, не смије да управља возилом у саобраћају на путу у времену од 23 часа до 5 часова, осим ако је с њим у возилу лице старије од 25 година које има возачку дозволу и којем у посљедњој години није изрицана заштитна мјера или мјера безбједности забране управљања моторним возилом.
(10) Лица која први пут стекну возачку дозволу обавезна су да, у трајању од двије године, обиљеже возило којим управљају посебним знаком.

(11) Ближе одредбе о посебном знаку из претходног става прописује министар, у сарадњи с органом надлежним за унутрашње послове.
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZOOBS-A
Član koji reguliše izmjene glasi ovako
Član 57.
U članu 186. stav (8) slovo "C" briše se.
Stav (9) briše se.
SAD TI PROČITAJ ŠTA JE ČLAN 186. STAV 9. A ODMA ZATIM PROČITAJ I STAV 10. KOJI SE ODNOSI NA SLOVO "P" I NEMOJ UNOSITI ZABUNU!!!
POZDRAV KOGA INTERESUJE MOGU OBJAVITI KOMPLETAN ZAKON KAO I ZAKON O IZMENAMA I DOPUNAMA ILI POSTAVITE PITANJE POKUSACU ODGOVORITI.
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by regeman »

Saobracaj je mobilna disciplina i dinamicna i uslovi se mijenjanju svaki dan, samim tim i zakoni.
Da se mene pita ja bi samo opste stvari definisao clanovima zakona a sve ostalo pravilnicima, samim tim izmjene bi bile brze.
Jokara, jedno pitanje, za ove uhvacene sa alkoholom u krvi tokom voznje, jel voznju nastavlja suvozac, ili se vozac pod dejstvom alkohola vodi na trijezenjenje u stanicu?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

Pravilo je sledece:
Vozac koji se zatekne da vozilom upravlja pod uticajen alkohola ( preko 0,3 g/kg) obavezno se iskljucuje iz saobracaja. Dakle i sam mozes zakljuciti da voznju moze nastaviti neko ko ima vozacku dozvolu i nije pod uticajem alkohola i naravno onaj kome to vlasnik vozila odnosno iskljuceni vozac dozvoli.
Znaci onaj ko se zatekne da upravlja vozilom pod uticajem alkohola ne vodi se u stanicu na triježnjenje, moze se odvesti u stanicu ako ponovo nastavi sa upravljanjem i ako mu je saopsteno da je iskljucen iz saobracaja. Ovo vec zadire u drugi zakon i nije propisano ZOOBS-a dakle u stanicu se vodi zbog toga sto nastavlja sa cinjenjem prekrsaja a ne zbog toga sto je pijan.
Nofel je u pravu posto pretpostavljam nasta cilja. Nebi smjelo da se napise kazna i da se pijani vozac pusti da dalje upravlja, nazalost poznati su mi i takvi slucajevi ili su mi bar bili poznati. Ako se tako postupa onda nismo nista postigli, nije postignuta svrha kaznjavanja itd. a da ne govorimo o tome kako je takav vozac i dalje potencijalni ubica na putu.
POZDRAV.
Nadam se da sam bio precizan i da sam odgovorio na pitanja.
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by regeman »

naravno onaj kome to vlasnik vozila odnosno iskljuceni vozac dozvoli.
Sto je lose zakonski rijeseno. Fakticki iza krivine ponovo mogu mjesta da se zamijene. Po Srbiji su sada zatvorske kazne uvedene, kako funkcionise nije mi bas jasno, osim u pocetku nema mnogo statistike. Ali za voznju pod dejstvom alkohola preko 0.5 i treba ici u zatvor.

poz i hvala.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

Rege ja bi bio sklon da se slozim sa tvojim misljenjem ali na srecu pojedinaca mene i tebe se nista ne pita.

Sad kao prvo moram da se izvinem VUK RS covjek je fino napisao da je izvor informacije Blic sad sam vidio da je covjek prenio novinarski clanak objavljen u Blicu. Dakle mozemo zakljuciti da novinari unose pometnju medju vozace. Ja nemogu vjerovati sta ljudi pisu po novinama pola onih stvari nije tacno ja juce iz pristojnosti nisam htio da pisem jos pogresaka koje sam primijetio.VUCE izvini !!!
Napisali su da je novcana kazna 400-1000 KM ako se vozi brzinom vecom od 50 km/h tacno ali fali jos rijec u NASELJU i onda je to tacno.
Nisu napisali da je uvedena kazna od 50 KM za mlade vozace i vozace kojima je to zanimanje ako upravljaju vozilom a imaju do 0,3g/kg alkohola u organizmu. Ranije je to bilo zabranjeno ali nije bilo novcane kazne tako da policajac zaustavi mladog vozaca on ima 0,29 g/kg alkohola ali ga ne moze kazniti. Sada je to promijenjeno.
Jedna veoma bitna stvar koja je promijenjena odnosi se na vozace dvotockasa
"Član 102.
Vozač bicikla, mopeda, lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četvorocikla ili četvorocikla i lica koja se prevoze tim vozilima moraju pravilno koristiti zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje, a u periodu od prvog sumraka do potpunog svanuća, kao i danju u slučaju smawene vidljivosti, vozač bicikla mora pravilno koristiti i svjetloodbojni prsluk".
Svedoci smo da su se kacige na glavi drzale i nosile kao kacketi odnosno integralna kaciga drzala se na vrh glave.
Pa recimo u prikolici koju vuce traktor moze se prevoziti najvise do 5 lica a motokultivator 3 lica itd.

Nije Blic naveo da su sve supljine koje su bile u vezi sa brzinom sada pokrivene. Nema vise mogucnosti da u naselju vozite do 20 preko ogranicenja jer za to nije bilo kaznene odredbe. Sve je to sada regulisano sada bez kazne mozete proci ako vozite do 10 km preko ogranicenja znaci 10 km je kaznjivo vi mozete voziti 9 km preko ogranicenja.

Nisu naveli stvari koje ce jos pravilnikom regulisati a to je :
Član 64.
U članu 208. iza stava (4) dodaje se novi stav (5) koji glasi:
"(5) Izuzetno od odredaba stava (4) ovog člana, potvrda o registraciji može se izdati:
1) trajno za:
oldtajmere, vozila koja nisu prvenstveno namijenjena za učestvovanje u saobraćaju (motokultivator, traktor, radna mašina, pčelarsko vozilo, poljoprivredno vozilo i sl.) i mopede i lake četvorocikle.

2) sa kraćim rokom važenja, koji ne može biti kraći od šest mjeseci, za sljedeće kategorije:
motocikle, tricikle, četvorocikle i lake motocikle."


Ovo je stvar koja svakako interesuje sve vozace i ljubitelje motocikla kao i ljude koji rade u osiguravajucim kucama, a ne oni se netacno zakacili za slovo "P" kao da je to najvaznija stvar u saobracaju slovo je ostalo iz prostih razloga sto nije ukinuto ogranicenje po pitanju brzine a koje se odnosi na mlade vozace.

Ovo je u najkracem ono sto ja smatram mnogo bitnijim sa aspekta bezbjednosti saobracaja i po dzep nasih gradjana.
Nadam se da i ja nisam napravio nekakvu gresku kao Blic :D :lol: :oops: :smt006
Свако зна своје, милиција свачије !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

Kami sta ako se neko oklizne na tu koru od banane i tako 7 puta !!! :lol: :lol: :lol:
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by VUK-RS »

Sve u redu.Nema potrebe za izvinjenjem.
Image
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by čiča »

Interesuje me kakve su kazne kad se pređe "0,5 promila". A nebi bilo loše iz prve ruke da se navedu i kazne za prelazak brzine preko ograničenja, npr. 20 kmh preko, 30 kmh, itd.
Znači ako u gradu/naseljenom mjestu voziš preko 50 kmh početna kazna 400 KM??

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by regeman »

Imas sve u Zakonu o bez. saobracaja u BiH, ukucas u google ZOBS BiH i izbacice ti u pdfu verziju, a onda polako iscitas u miru kazne i spremis se:)
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by čiča »

Tamo je to konfuzno napisano, lakše je da neko kaže direktno. 0,3g/kg znači 3 promila ili 0,3 promila??

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

Matematicki ovo je jedan promil 1‰ = 10−3 = 0,001 = 0,1% ( ovo nije 10-3 nego 10 na -3) znaci jedan promil je deseti dio postotka odnosno jedan hiljaditi dio. Dakle g/kg je takodje hiljaditi dio ali strucnjaci tvrde da je ovo tacnija jedinica posto nismo svi iste tezine odnosno nemamo svi istu kolicinu krvi u organizmu. To je vec nauka u koju se ja nebi upustao posto sam laik za tu oblast, pa se bojim da ne napravim neku gresku odnosno da nekoga pogresno informisem.
Nama je najlakse reci preko tri promila kad znamo da su to tri hiljadita dijela.
Kazne od 0,3 g/kg do 1g/kg iznosi 50KM i 50 KM troskovi alkotestiranja izrice se i jedan kazneni bod ( sud moze izreci kaznu do 250 KM i dva kaznena boda) ovo sto pisem odnosi se na to kako te policija moze kazniti prekrsajnim nalogom.
Kazna za upravljanje pod uticajem alkohola ako je koncentracija alkohola preko 1g/kg iznosi 100KM, 50 KM troskovi alkotestiranja, 1 mjesec zabrana upravljanja i 2 kaznena boda ( sud moze izreci kaznu do 300 KM i 1-4 mjeseca zabrane upravljanja) nemojte zaboraviti da su troskovi postupka na sudu 150 KM
Za voznju sa koncentracijom preko preko 2 g/kg sam si napisao.

Nadam se da je ovako jasnije, drugi put cu o kaznama za brzinu.
POZDRAV
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
LEGIJA
Posts: 471
Joined: 17.05.2007. 11:34
Location: Canada

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by LEGIJA »

Bilo bi dobro da novi zakon bude sproveden u djelo u potpunosti za sve a ne samo za sirotinju,mislim da bi se trebalo ugledati na neke Evropske zemlje kako one to rijesavaju,a zna se da se naprimjer u Austriji vozacka dozvola moze izgubiti i ako si na biciklu i ako ides pjeske a pod dejstvom alkohola si.Ispravno bi bilo da se uvede zakon da svaka osoba placa u zavisnosti od svojih primanja kao sto je to slucaj u Norveskoj i Svicarskoj koliko sam cuo.Zar ne izgleda malo smijesno naprimjer zaustaviti covjeka koji vozi lamborghini ili ferrari i naplatiti kaznu za prekoracenje brzine od 50 eura a isto tako naplatiti istu kaznu za nekog ko vozi automobil od 2000 eura i radi za 1000 eura.

Vuk RS svaka cast za ovu temu...

postar
Posts: 49
Joined: 13.05.2007. 19:48
Location: CERSKA 67

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by postar »

ti legija sigurno ne zivis ovdje kada pricas o sirotinji sa platom od 1000e :smt005
jokara da li se izmjena ZOBS-a odnosi i na izmjene u onim pravilnicima koji su dopuna ZOBS-u (njih 20)?

User avatar
LEGIJA
Posts: 471
Joined: 17.05.2007. 11:34
Location: Canada

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by LEGIJA »

Nisam ja rekao da je sirotinja nego samo kazem da su iste kazne za nekog ko ima primanja 10 000 eur i 1000 eur i da to nije bas korektno

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by regeman »

postar wrote: jokara da li se izmjena ZOBS-a odnosi i na izmjene u onim pravilnicima koji su dopuna ZOBS-u (njih 20)?
odnosi se na dio u pravilniku o tehnickim pregledima vozila i obuci vozaca najvise.

kazne su premale, za brzu voznju treba min 500 km da bude p ko hoce da se kurci nek izvoli, bio sirotinja ili ne. Ako ima para da vozi auto ima i za kaznu, p ko voli nek izvoli. Citam juce, radar novi u BL zabiljezio max brzinu 194 km na h gdje ogranicenje 60. Tom treba oduzeti auto, prodati na licitaciji a njega na godinu dana u zatvor.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by JOKARA »

Mogu vam reci da je i meni drago da je neko pokrenuo ovaku temu. Dojadilo mi da slusam nebuloze pojedinaca sto na forumu (u ranijem periodu), sto u kaficima.
Na stranicama ovog foruma bilo je likova koji su se deklarisali kao vrsni poznavaoci Zakona pa su ubjedjivali druge da policija ne moze da oduzme stranu vozacku dozvolu itd. itd.
Legija sa tobom bi se mogao sloziti i slazem se ali mi imamo jos one recidive iz prethodnog sistema tipa mi smo siromasna - bogata zemlja i stalno neka lazna i pograsna socijala. Socijalni momenat treba primjenjivati kod djece bez roditelja, porodica poginulih, nestalih, bolesnih,... itd.
Kod nas prica ide otprilike ovako : "Znas on je sirotinja, nije u mogucnosti da registruje auto ..." Svi ste vi prisustvovali bar jednom takvoj ili slicnoj prici. Da li je ispravna ili ne sami prosudite.

Sto se tice pravilnika naravno da ce biti izmjena u dijelu koji su u koliziji sa izmjenama i dopunama, kod nas to obicno malo duze traje ali...

Sinoc na dnevniku novinari ponovo unose konfuziju, postave pitanje komandiru Policijske stanice za bezbjednost saobracaja Banja Luka i on na njihovo pitanje odgovori ispravno ali oni pogresno idu sa slikom pa se stekne utisak da ni on kao ni novinari nemaju pojma sta govore. Pitanje je bilo o neuskladjenosti saobracajnih znakova i izmjena i dopuna ZOOBS-a. Posto je izmjenama doslo do promjene ogranicenja brzine u naseljima sa 60 na 50 km/h. Pricaju novinari o neuskladjenosti i prikazuju znak ogranicenja brzine na 60 km/h ( na tranzitu u BL koji stoji na stubu ulicne rasvjete )i dalje nastavljaju kako je u naselju sada ogranicenje 50km/h a eto u Banja Luci stoji znak ogranicenja od 60 km/h. Niko nece da kaze da se u naselju moze voziti i 80 ako je to znakom propisano odnosno dozvoljeno. Dakle ogranicenje od 50 km/h odnosi se na znak sa imenom naselja koji je do sada podrazumijevao ogranicenje od 60, a sada od 50 km/h nikako na znakove ( izricitih naredbi) ogranicenja brzine.
Da pojasnim ( i ako vecina zna ) Znak PRNJAVOR kod metaleksa da na sebi nema znak ogranicenja 60 podrazumijevao bi ogranicenje brzine na 50 km/h ovako dokle god postoji taj od 60 toliko ce i biti ogranicenje. Znaci znak sa imenom naselja ako na sebi nema nikakvih znakova ogranicenja podrazumijeva ogranicenje brzine na 50km/h. Ili npr. postoji znak ZANZIBAR on sam po sebi podrazumijeva 50 vozite 500 m i naidjete na znak ogranicenja brzine 70 km/h hocete li voziti 50 ili 70 ( naravno 70) ali po onom sto prikazase na TV-u to bi bila neuskladjenost sa izmjenama i dopunama Zakona :lol:
Uh al ja zakomplikova, nadam se da je jasno.
Ja volim da pisem o zivotnim stvarima odnosno da ljudi ne dolaze u zabludu, da pokusam objasniti probleme sa kojima se vozaci susrecu, bice mi drago ako bar malo u tome uspijem.
Mislim da ce i vecina nas obnoviti znanje, davno smo polagali vozacki ispit. :lol: :smt006

Evo svima jedna tema za razmisljanje, ovu stvar ce najbolje razumjeti nasi gradjani koji zive i rade u inostranstvu.
Koliko mozete u njemackoj, svicarskoj ... voziti auto ciji ste vi vlasnik, a registrovano je u BiH. Naravno pitanje je pod uslovom da vi zivite i radite u toj inostranoj drzavi. Postoji li mogucnost da ovdje placate osiguranje, drumarinu i sve druge obaveze a da "tarete" njihove puteve. Niko se nije osvrnuo na poplavu vozila sa slovenackim tablicama nije li to klasicni CARINSKI PREKRSAJ za sta kazna moze biti do sedmostrukog iznosa carine.
Ocigledno da drzava nece pare, idu izbori mozda se neko i sjeti.
Evo jos jedno pitanje za razmisljanje sta je naselje a sta naseljeno mjesto. Oba termina su u upotrebi u Zakonu o osnovama bezbjednosti saobracaja (ZOOBS) definicija naselja postoji ali naseljenog mjesta nema, a koristi se u dijelu kaznenih odredbi. :lol: :lol: :lol:
Postoje razna tumacenja ali nema nista u Zakonu.
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by regeman »

Tema je odlicna, jokara svaka cast na ovako obimnim pisanjima, ako vec nigdje drugo nema sto ovde ne saznati malo informacije. Ukljucicu se i ja malo oko nekih stvari koliko poznajem iz teorije.
Kod nas prica ide otprilike ovako : "Znas on je sirotinja, nije u mogucnosti da registruje auto ..." Svi ste vi prisustvovali bar jednom takvoj ili slicnoj prici. Da li je ispravna ili ne sami prosudite.
svaka cast na ovome, nije mi jasno kako neko ima za gorivo a nema za kocnice, opravku ili da plati kaznu. Izabrao si da vozis auto znaci prihvatio si svjesno sve posljedice, prednosti i mane neceg takvog kao sto je voznja i saobracaj. Onda kad krenu da se vade kako su samo malo presli preko 0.5 promila i nisu krivi za udes...Sto se tice pojasa, to me posebno iziritia i te kafanske price kako bas oni znaju nekog kome je to sto nije vezao pojas spasilo zivot. Nema stopostotne zastite, cak i na pakovanju kondoma pise 98% :D. Mislim da je u pitanju vise nas mentalitet gdje smo mi najpametniji dok drugi koriste digitron da vide koliko je dva plus dva.. Drugo to oko pojasa je neko drugi davno racunao i analizirao cisto da se mi Srbi ne bi umarali vec samo u togama komentarisali. Primjena nadzora nad koristenjem pojasa psiholosko djeluje na vozace pa je samim tim i voznja sigurnija. Prve godine nadzora i kontrole u Srbiji 2001. broj poginulih se smanjio za 300, a zbog vezivanja pojasa moze se reci da je spaseno desetine zivota.
Trece, zakoni fizike kazu da masa vaseg tijela ,glave puta ubrzanje prilikom voznje cini silu kojom vi udarate od instrumental tablu i ta sila je 10 i vise puta veca od normalne. Sad sta je bolje, pasti sa bicikla u kanal ili biciklom udariti u zid u najgorem slucaju?
Evo jos jedno pitanje za razmisljanje sta je naselje a sta naseljeno mjesto
VIDIM I U SRBIJI isti problemi. Ne znaju kako da se sve to uskladi, iako je definisano sta je naselje, sad imaju problem gdje to odrediti i kako. Pise ukoliko postoji red kuca sa jedne ili druge strane. Naravno, red kuca postoji svugdje, samo je sad problem definisati gdje bitno koje ogranicenje postaviti, a da to nije bas napamet. Onda ne postoji katastar signalizacije a i puteva, a u EUm tj prijeulaska u eu to sve mora da postoji. Tako da mogu da zamislim kad sad krene kod nas to da se sredjuje prepravlja i kategorise.

Iz mog dosadasnjeg skromnog radnog iskustva i komunikacije sa ljudima i vozacima mogu da zakljucim da je otpor prema promjenama uzasno velik, makar bile to pozitivne promjene, a nazalost drzava cesto grijesi na pojedinim stvarima i pospjesuje taj otpor.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by Hirurg »

nisam mogao odoliti a da ne napisem i ja neku :D sto se tice pojasa, nemam obicaj da se vezem, ne znam sto...navika...jbg...ne znam sta vi strucnjaci i mislite treba li se vezati u gradu, tj imali potrebe da se veze u gradskoj voznji..npr kod vas u prnjavoru?gdje nema puta da se razvije nikakva brzina....druga stvar sto mi je vrlo smjesno a to je semafor kod mitine praonice...ima li vajde da on radi u nocnim satima? samo pitam..pa i u BL mnogi semafori budu ugaseni u nocnim satima a u jebenom pr rade :))) sledece sto me zanima...kad se registruje vozilo...placa se mnogo sta tamo a te pare idu nekom u dzepove jel tako? primjera radi odrzavanje puteva :shock: :shock: :shock: :mrgreen: ocit primjer prnjavora i puteva sjesno da smjesnije biti ne moze :) al bitno da mi imamo zakon, ko ga sljivi dal sve ide po njemu...licno volim brzu voznju, i protivnik sam ovih ogranicenja it titinog doba? kako u federaciji ogranicenja 70????? a kod nas sada 50??? :shock: licno mislim da na mjestima pojedinim ima puna linija gdje ne treba biti i nadam se da ce i vas dosta sloziti....imam i koje pitanjce za JOKARU kao lice koje cjenim u njegovom poslu. Ima li pravo policajac pozornik da zaustavlja vozilo sa obicnom baterijskom lampom? ima li uopste pravo da kontrolise vozilo i izvodi nebuloze? da li ovi novi radari zvani " tronozac " imaju memoriju koja se ne moze izbrisati...pa kad das policajcu 50 km za veceru...memorija ispari? ima li pravo policajac bez "sapke" da radi svoj posao? smije li policajac da kazni kad je crklo neko od svjetala? primjera radi prednje kratko? hvala na odgovoru

i naravno mogu pitanja da odgovore i ostali skolovani ljudi poput regemana koji se razumiju u propise

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by Sheki »

Ljudi daj neko ukratko te promjene, da smo malko u toku. Samo kratko, bez komplikovanja. :roll:

whiplasher
Posts: 2
Joined: 12.07.2010. 10:48

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by whiplasher »

JOKARA wrote:
VUK-RS wrote: Izmenama zakona zadovoljni su jedino mladi vozači - ukinuta je obaveza da prve dve godine vožnje na autu nose znak „P“.
Ja se bas nebi slozio sa tobom ovako glasi član 186. koji prenosim u cijelosti
члан 186.
(1) Возачка дозвола издаће се лицу на његов захтјев ако испуњава услове из члана 184. овог закона.
(2) Возачку дозволу издаје надлежни орган.
(3) Возачка дозвола издаје се лицу и продужава с роком важења од 10 година, а лицима старијим од 65 година ‘ивота с роком важења од три године.
(4) Рок важења возачке дозволе од 10 година рачуна се од дана њеног издавања, односно продужења њеног важења.
(5) Возачка дозвола неће се издати нити продужити њен рок важења лицу које има неплаћену новчану казну или трошкове прекршајног поступка или друге обавезе евидентиране у Регистру новчаних казни у складу саважећим законима о прекршајима у БиХ

(6) Лицима која у вријеме издавања возачке дозволе имају више од 55 година ‘ивота издаје се возачка дозвола чији је рок важења до навршених 65 година живота, с тим што тај рок не може да буде краћи од три године.
(7) Изузетно од одредбе става (3), возачка дозвола може да се изда или њено важење може да се ограничи и на рокове краће од утврђених, на основу налаза и мишљења здравствене установе, датим у увјерењу о здравственој способности лица, али не на рок краћи од двије године.
(8) Лице које је положило возачки испит и добило возачку дозволу за категорију возила А1, А, Б или Ц и Ц1 не смије двије године од дана издавања возачке дозволе да управља возилом на путу брзином већом од 70 км на час, на путу намијењеном искључиво за саобраћај моторних возила и брзом путу брзином већом од 90 км на час, односно 120 км на час на аутопуту, а лаким мотоциклом 40 км на час, нити тим возилом смије да вуче прикључно возило, а ни организовано да превози дјецу.
(9) Лице из става (7) овог члана, млађе од 23 године, не смије да управља возилом у саобраћају на путу у времену од 23 часа до 5 часова, осим ако је с њим у возилу лице старије од 25 година које има возачку дозволу и којем у посљедњој години није изрицана заштитна мјера или мјера безбједности забране управљања моторним возилом.
(10) Лица која први пут стекну возачку дозволу обавезна су да, у трајању од двије године, обиљеже возило којим управљају посебним знаком.

(11) Ближе одредбе о посебном знаку из претходног става прописује министар, у сарадњи с органом надлежним за унутрашње послове.
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZOOBS-A
Član koji reguliše izmjene glasi ovako
Član 57.
U članu 186. stav (8) slovo "C" briše se.
Stav (9) briše se.
SAD TI PROČITAJ ŠTA JE ČLAN 186. STAV 9. A ODMA ZATIM PROČITAJ I STAV 10. KOJI SE ODNOSI NA SLOVO "P" I NEMOJ UNOSITI ZABUNU!!!
POZDRAV KOGA INTERESUJE MOGU OBJAVITI KOMPLETAN ZAKON KAO I ZAKON O IZMENAMA I DOPUNAMA ILI POSTAVITE PITANJE POKUSACU ODGOVORITI.
Nisi u pravu. Tacke Zakaona glase ovako
(1) Voza~ka dozvola izdat }e se licu/osobi na njegov zahtjev ako ispunjava
uslove/uvjete iz ~lana/~lanka 184. ovog Zakona.
(2) Voza~ku dozvolu izdaje nadle`ni/ovla{teni organ/tijelo.
(3) Voza~ka dozvola izdaje se licu/osobi i produ`ava s rokom va`enja od
10 godina, a licima/osobama starijim od 65 godina `ivota s rokom va`enja od
tri godine.
(4) Rok va`enja voza~ke dozvole od 10 godina ra~una se od dana njenog
izdavanja, odnosno produ`enja njenog va`enja.
144
(5) Licima/osobama koja u vrijeme izdavanja voza~ke dozvole imaju vi{e
od 55 godina `ivota izdaje se voza~ka dozvola ~iji je rok va`enja do navr{enih
65 godina `ivota, s tim {to taj rok ne mo`e biti kra}i od tri godine.
(6) Izuzetno od odredbe stava/stavka (3), voza~ka dozvola mo`e se izdati
ili se njeno va`enje mo`e ograni~iti i na rokove kra}e od utvr|enih, na osnovu
nalaza i mi{ljenja zdravstvene ustanove, danim u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti
lica/osobe, ali ne na rok kra}i od dvije godine.
(7) Lice/osoba koje je polo`ilo voza~ki ispit i dobilo voza~ku dozvolu za kategoriju
vozila A1, A, B ili C i C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja voza~
ke dozvole upravljati vozilom na putu/cesti brzinom ve}om od 70 km na
~as/sat, na putu/cesti namijenjenom isklju~ivo za saobra}aj/promet motornih
vozila i brzom putu/cesti brzinom ve}om od 90 km na ~as/sat, odnosno 120
km na ~as/sat na autoputu/autocesti, a lakim motociklom 40 km na ~as/sat, niti
tim vozilom smije vu}i priklju~no vozilo, a ni organizovano/organizirano prevoziti
djecu.
(8) Lice/osoba iz stava/stavka (7) ovog ~lana/~lanka, mla|e od 23 godine,
ne smije upravljati vozilom u saobra}aju/prometu na putu/cesti u vremenu od
23 ~asa/sata do 5 ~asova/sati, osim ako je s njim u vozilu lice/osoba starije od
25 godina koje ima voza~ku dozvolu i kojem u posljednjoj godini nije izricana
za{titna mjera ili mjera bezbjednosti/sigurnosti zabrane upravljanja motornim
vozilom.
(9) Lica/osobe koja prvi put steknu voza~ku dozvolu obavezna/obvezna su
da, u trajanju od dvije godine, obilje`e vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.
(10) Bli`e odredbe o posebnom znaku iz prethodnog stava/stavka propisuje
ministar, u saradnji/suradnji s organom/tijelom nadle`nim/ovla{tenim za unutra{
nje/unutarnje poslove.

Znaci tacka 9 se brise. Ispravi me ako grijesim.
Evo i jedan od linkova ka Zakonu (mogu postaviti i vise ali u svakom je isto)
http://www.mup.vladars.net/zakoni/bih/Z ... %20BiH.pdf

whiplasher
Posts: 2
Joined: 12.07.2010. 10:48

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by whiplasher »

U pravu si, sad sam nasao ovo

osnovima/osnovama bezbjednosti/sigurnosti saobra}
aja/prometa na putevima/cestama u Bosni i Hercegovini (“Slu`beni glasnik
BiH”, broj 6/06) u ~lanu/~lanku 186. iza stava/stavka (4) dodaje se novi
stav/stavak (5), koji glasi:
“(5) Voza~ka dozvola ne}e se izdati niti produ`iti njen rok va`enja licu/osobi
koje ima nepla}enu nov~anu kaznu ili tro{kove prekr{ajnog postupka ili druge
obaveze/obveze evidentirane u Registru nov~anih kazni u skladu s va`e}im
zakonima o prekr{ajima u BiH.”
(2) Dosada{nji stavovi/stavci od (5) do (10) postaju stavovi/stavci od (6)
do (11).
^lan/^lanak 2.
(1) U ~lanu/~lanku 208. iza stava/stavka (1) dodaje se novi stav/stavak (2)
koji glasi:
“2) Ne mo`e se registrovati/registrirati vozilo niti produ`iti rok va`enja registracije
vozila ~iji vlasnik ima nepla}enu nov~anu kaznu ili tro{kove prekr{ajnog
postupka ili druge obaveze/obveze evidentirane u Registru nov~anih kazni
u skladu s va`e}im zakonima o prekr{ajima u BiH.”
(2) Dosada{nji stavovi/stavci od (2) do (5) postaju stavovi/stavci od (3) do
(6).

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Izmjene i dopune zakona

Post by Hirurg »

a ti si mogao kad vec ko fol se razumijes u kriv q pa kopiras sa sajta da to svoje stavis u jedan post....i zamolio bi ljude koji nemaju veze o temi vec samo rade copy paste ....da idu na teme svastara u svastari pa tamo copy paste do mile volje...i naravno smap tema Now Playing II:Now Playing Returns :shock: :lol: :lol: :smt006

Post Reply