Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

Post Reply
User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Weterinarka wrote:Kad budes kopao temelj, kad je bager vec tu, iskopaj jos jednu rupu pa kasnije samo polijepi plocice! ;)


:lol: :lol: :lol:
Схватићу ово као шалу ВЕТ. :twisted:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Zasto salu? Dajem ti dobronamjeran savjet...
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Миришем сарказам, зато сам желио да ублажим твоју изјаву. Али ако инсистираш да ми је прича шупља и да "требам пустити воду ", да ти кажем да сам гледе ове идеје смртно озбиљан.

Људи су 50 година бјежали са села, ред је да почну да се враћају. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Malo ste skrenuli sa teme :D

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

BAZEN Aqva BAZEN !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Ne, ne, pogresno si me razumio! Sto se tice ideje, to mi je stvarno ok, ne sprdam se na taj racun. Govorim ti to posto sam bila u slicnoj situaciji...stari kad je sredjivao nas vocnjak bager mu je nesto kopao pa sam mu ja predlozila da 'iskopa jos jednu rupu pa kasnije polijepi plocice' pa to isto predlazem sad i tebi.
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

А јесам билмез... :oops:

Биће базен и сауна.
Због грешке у корацима, Вет имаш третман у соларијуму на мој рачун. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

aquarius wrote:Гледао сам СНОП ове недеље. Било је неколико пољопривредника из нашег краја.

Него, имам једно питањце, па ко може нек` помогне. Имам 10 дунума прелијепог осунчаног комада земље у Чорлама, 5 км од Прњавора. Блага косина увијек осунчана, са добром земљом која није експлоатисанан већ неко вријеме.

Идеја мог оца је да ту посадимо воћњак, али искључиво крушку и то сорте : КАРАМУТ.

Уколико неко има саднице ове феноменалне воћке за продају, нека ми се јави на ПМ, био бих му изузетно захвалан. Уколико неко има искуства са садњом и узгојом ове воћке нека нешто напише или постави линк.

Хвала !
moj savjet, pokusaj sa viljamovkom. Ako ti treba literature ili neki drugi savjet mozes slobodno da mi se javis
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

u pravu je @hunter sto se sorte tice.....
Pojesce vas strsljenovi ako zasadite Karamut ... :lol: :lol: :lol:
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ma da, malo je preslatka, a prednost viljamovke je sto ne ide kao monokultura u vocnjaku, nego sa ostalim sortama koje sluze kao oprasivaci, na 200 stabala ide 50-100 oprasivaca
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
bellatrix-narcissa-nott
Posts: 63
Joined: 23.10.2007. 14:06
Location: Sereg ILOVA
Contact:

Post by bellatrix-narcissa-nott »

uh,ovo je previse podataka za moj mali mozak... :lol:
Bellatrix Narcissa Nott
The One and Only

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

cuti, nemoj da se odajes :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
bellatrix-narcissa-nott
Posts: 63
Joined: 23.10.2007. 14:06
Location: Sereg ILOVA
Contact:

Post by bellatrix-narcissa-nott »

oops,izletilo mi:D
Bellatrix Narcissa Nott
The One and Only

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Cipiripi wrote:u pravu je @hunter sto se sorte tice.....
Pojesce vas strsljenovi ako zasadite Karamut ... :lol: :lol: :lol:
Karamut je drvo koje na zalost izumire na ovim prostorima, bolji je i dugovjecniji od bilo koje sorte ,ali svako ima svoj ukus i misljenje , ja licno kad budem sadio (ako bog da iduce godine) sadicu od krusaka samo karamut i jos neke zaboravljene sorte jabuke (kao npr. nasu staru jabuku,popularno zvanu kiseljak).
A kad sam vec kod toga jel ima neko da prodaje kaleme od karamuta ? Ja se u stvari bas ne razumijem u to sve nesto posebno ali volio bi nabaviti bas kalemljene, ne ove sadnice sa plantaza. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

i po tom karamutu cemo te otkriti :D
javi mi se pa cu ti dati broj od covjeka koji ima rasadnike svih vrsta krusaka sa ovih prostora, pa od njega mozes da kupis
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Hvala unaprijed !
Moze cim se oporavim ! :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

a kiseljaci kada budu padali po zemlji nemoj me zaboraviti :lol:
nisam ga pojeo ko zna odkada..........
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Kamarakazo,idi kod Susaka na Cer ili Okolicu,kako hos,oni imaju karamut.Ja mislim da je Dane zasadio jedan i u svojoj avliji,nisam siguran.Ili idi kod Ede Bocija,on se razumije u vocke,garant ce ti pomoc.
Srebrena Krila

User avatar
BETMEN
Posts: 726
Joined: 11.12.2007. 00:24
Location: TU NEGDJE
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by BETMEN »

Обавјештење, повела се расправа о пољопривреди на теми о путевима, па сам зато као модератор, отворио нову тему на форуму

Ваш модератор на сваштари


врста8472


Nek opstina da mladim ljudima sa sela ili iz grada koji zele da se bave poljoprivredom masine koje su im potrebne za pokretanje posla , pa za par godina ti ce ljudi od svojih para sami da naprave put i rasvjetu, a nece morati davati pare nekoj fukari za metar asvalta za cije je postavljanje uzeo vec pare od vlade i drzave pa taj isti asvalt naplacuje ponovo od naroda
POSMATRAM VAS

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by MAXIMUS »

BETMEN wrote:Nek opstina da mladim ljudima sa sela ili iz grada koji zele da se bave poljoprivredom masine koje su im potrebne za pokretanje posla ...
To već postoji , lično znam jednu porodicu , a nije jedina sasvim sigurno , koja je iskoristila poticaj . Druga stvar je koliko je tih mladih ljudi koje pominješ uopšte zainteresovano za jedan takav posao i život !? I naravno opština bi se trebala više potruditi oko marketinga i podsticaja jer zasigurno ima ljudi koji su zainteresovani i imaju uslove ali nisu toliko vični pretjeranoj ,,papirologiji i birokratiji,, !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by regeman »

Nije problem poticaj i bavljenje poljoprivredom, ima ljudi koji to zele raditi ali brzo odustanu nakon par godina jer nemaju kome prodati a ovamo se uvozi sve i svasta. O ucjenama i damping cijema, vezama uvoznika i vlasti moze hunter da nam kaze ali njemu se to sve zgadiloprilicno vjerujem :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by MAXIMUS »

regeman wrote:Nije problem poticaj i bavljenje poljoprivredom, ima ljudi koji to zele raditi ali brzo odustanu nakon par godina jer nemaju kome prodati a ovamo se uvozi sve i svasta. O ucjenama i damping cijema, vezama uvoznika i vlasti moze hunter da nam kaze ali njemu se to sve zgadiloprilicno vjerujem :D
U svakom slučaju ! Ali kada bi ti isti koji daju poticaj dali garancije za otkup proizvedenog bila bi druga priča !
Uzmi primjer USA oni daju poticaj za sjetvu kukuruza i isti ga i otkupljuju tako da je ogromna većina poljoprivrednih proizvođača prešla na tu kulturu i plaćeni su po prinosu ! e sad ... tu dolazi politika i mešetarenje ! jbg.
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by Magyar »

MAXIMUS wrote:
Navedi mi jedno selo koje ostvaruje te rezultate u proizvodnji hrane a pogotovo da živi od toga ako izuzmemo našeg HUNTERA !?
Ništa lično MAGYAR ali ovakav stav u proteklih 20 godina i liječenje kompleksa zbog geografskog porjekla nas je i dovelo ( mislim na opštinu Prnjavor ) tu gdje jesmo ... loših puteva , infrastrukture i međuljudskih odnosa !
Ima ih brate mnogo, ako hoces da imenujem samo kazi.Ti koji rade kao Usorac pa cak i vise.Na prnjavorskoj opstini je dosta ljudi koji se bave poljoprivredom.Mislim da nisi bas informisan koliko se radi poljoprivreda na nasoj opstini.Ratarstvo, zivinarstvo, stocarstvo, vocarstvo, vinogradarstvo...Mnogo je potencijala

Pa ne znam sta bih ti rekao, ja licno nemam problema sa geografskim porijeklom iako zivim na selu.Za 5 min sam u gradu(autom naravno) tako da meni to ne znaci nista.Nema mjesta u gradu za koje bih se mijenjao.Znas kako kazu:''Moje selo vece od Pariza'' :lol: Nego, kad vam dosade te rupe po asvaltu,dodjite na selo.Po selima ima toliko asvalta da vise nemamo gdje luka posijati :lol: :lol: :lol:
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by regeman »

Ali kada bi ti isti koji daju poticaj dali garancije za otkup proizvedenog bila bi druga priča !
pogodio si problem. Nedavanje garancija je odlican uvod u ucjene. Nije to nista, i po Vojvodini ista frka, znas ko daje garancije i pomoc ratarima? Koka kola i Nestle. A kad dodju da otkupe to isto dovedu pun autobus svojih strucnjaka, ove domace iz fabrika vani i cesljaju 3 dana sve zivo, od papira do proizvodnje, ali da su korektni jesu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Putevi u Prnavor City-u

Post by MAXIMUS »

Magyar wrote:Ima ih brate mnogo, ako hoces da imenujem samo kazi.Ti koji rade kao Usorac pa cak i vise.Na prnjavorskoj opstini je dosta ljudi koji se bave poljoprivredom.Mislim da nisi bas informisan koliko se radi poljoprivreda na nasoj opstini.Ratarstvo, zivinarstvo, stocarstvo, vocarstvo, vinogradarstvo...Mnogo je potencijala
Koliko ih je kao Usorac !_ Volio bih čuti taj podatak ! Vrati se koji post gore pa ćeš vidjeti da se uzelo za primjer farme koje mogu svojom proizvodnjom hrane podmiriti 20 000 stanovnika .... na tu tvrdnju sam odgovarao !
Da je ratarstvo , živinarstvo stočarstvo itd itd zastupljeno na našoj opštini to mi je jasno i drago mi je zbog toga jer jedino tu možemo napraviti konkretan pozitivan iskorak ! Čak zastupam tezu da se preorjentišemo na proizvodnju zdrave hrane jer to će tek biti ,,IN,, ! Tu je šansa manjih proizvođača udruženih u jednu asocijaciju čija bi uloga bila samo da nađe tržište i plasira robu koja je na cjeni i ne mogu je tek tako oboriti menađžeri bjelosvetskih monopolističkih korporacija .
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Post Reply