Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by KAMIKAZA »

Nesto se sprema,ni jedna promjena nije bila da bi se pomoglo seljacima,pa nece ni ova.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by aquarius »

РС: 41 одсто пољопривредних површина је необрађено
У Републици Српској је, према подацима Регистра пољопривредних газдинстава, регистровано 309.784 хектара земљишта, од чега се обрађује 241.962 хектара.

Портпарол Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Бојан Кецман рекао је Срни да су засијане површине за пет година смањене за 46.000 хектара, па је тако 2007. године обрађивано 421.000 хектара, а 2011. године 375.000 хектара.

"Проценат необрађених површина у Републици Српској достигао је 41 одсто, а ситуација на нивоу БиХ је још неповољнија, јер се не обрађује око половине обрадивих површина", истакао је Кецман.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by Magyar »

Koliki je opstinski podsticaj za poljoprivredu ove godine?
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by dkrajina »

Pogledaj koliko je neobradive zemlje i sve je jasno,Jedino Usorac ima podsticaj.
Cim mu nesto fali on na tv i Mile ga odmah zove da pita sta fali.
zivot je surov

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by KAMIKAZA »

Nek im ore Dodik :D ja sam cvrsto odlucio da ne sijem nista,samo cu par godina 4 puta u godini proparivati zemlju da korov ne raste,posto sam probao dosta varijanti i svaka se pokazala kao losa,do sad sam svaki put izvukao nulu ili napravio minus,ovo mi se cini naj bolje,gubim samo 300 litara goriva godisnje,a to se da podnijeti,jer samo tako nemam nikakvog drugog rizika,i imam pozitivnu nulu bez rada ili sa malo rada. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by Magyar »

Ako moze neko da izdvoji podatak iz budzeta koliki je podsticaj! Ne mogu pronaci!
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by regeman »

400.000 km.




That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by Magyar »

dkrajina wrote:Pogledaj koliko je neobradive zemlje i sve je jasno,Jedino Usorac ima podsticaj.
Cim mu nesto fali on na tv i Mile ga odmah zove da pita sta fali.
Nije bas tako dkrajina. Ja uopste ne mislim da je to sto Usorac radi tako lako. Siguran sam da je imao neke privilegije u odnosu na ostale, ali krvav je to lebac.
KAMIKAZA wrote:Nek im ore Dodik :D ja sam cvrsto odlucio da ne sijem nista,samo cu par godina 4 puta u godini proparivati zemlju da korov ne raste,posto sam probao dosta varijanti i svaka se pokazala kao losa,do sad sam svaki put izvukao nulu ili napravio minus,ovo mi se cini naj bolje,gubim samo 300 litara goriva godisnje,a to se da podnijeti,jer samo tako nemam nikakvog drugog rizika,i imam pozitivnu nulu bez rada ili sa malo rada. :wink:


Ma kod nas je ono:"Nema racuna..." :smt002 Zato nam i jeste tako kako jeste. S obzirom koliki je podsticaj dobro je da se iko bavi poljoprivredom.
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by dkrajina »

Magyar,
Znam ja da je krvav lebac,ali sam kazes da kakav je podsticaj dobro da ikakao ide.
Sta uzgajati?
Proslu zimu krompir 3 mjeseca iz Ukraine uvozimo,smrznuto povrce iz Poljske,meso iz J.Amerike,psenica iz Madjarske itd...
To je odraz podsticaja u tim zemljama. U Austriji napr.zakon kaze prvo sve da se odkupi od domacih proizvodjaca pa onda da se uvozi.I nema veze kju kolicinu proizvodi,ako proizvede npr.paletu salate on ju proda.
Kod nas to neide tako i jos dugo nece ici.
Pogledaj ko su vlasnici firmi za uvoz?
A za Usorca sam svoje misljenje izneo,nemora da znaci da je tako ali na to lici.
Nemogu svi da imaju po 100 hektara zemlje.To znaci da oni manji treba da budu uguseni?
Krvav lebac i jos nepravilno podijeljen.
zivot je surov

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by KAMIKAZA »

Podsticaj je ove godine tu,nadam se,a iduce godine ga nema i niko razuman nece uci u riziko da ga danas malo poguraju a iducu godinu oderu porezima i raznim nametima,kad podju da plan prave na pet ili deset godina uz garancije vlade,i kad se ja budem mogao osloniti na njih i njihov podsticaj onda cu da sijem sta oni pozele.Osim toga treba ljudima koji nemaju privilegiju da dobiju drzavno zemljiste pod "zakup" povecati podsticaj u odnosu na te priviligovane,kao i onim sitnim koji imaju izmedju 5 i 15 hektara na raspolaganju,kao sto dkraina rece,velikima veliki kolac jer su oni sami sebi djelili,ili ako nisu onda su urlali da ih je i vlada cula a malima qrac,tusit ce ih dok ih ne nestane.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by KAMIKAZA »

KAMIKAZA wrote:Nesto se sprema,ni jedna promjena nije bila da bi se pomoglo seljacima,pa nece ni ova.
Vec sam opominjao,nesto se sprema, :) PDV je super stvar :D ali kako da kazes onoj babi kad dodje na trznicu da kupi jaja i ti joj kazes 10 jaja je marku + 19 feninga za porez,a baba te posalje u PM i ode kod drugog koji radi na crno. :D Dobri su ovi seljaci,ali do kada ce ovaj zulum da trpe.Iduce je uvodjenje obaveznog zdravstvenog i penzionog osiguranja,onako od oka jedno 300 KM za pocetak. :)
Sta moze seljak da otpise u ovom svemu,od poreza,nista,jer ne moze da podigne cjenu proizvoda za visinu poreza,i ovako su im cjene nikakve i njihov proizvod se ne placa redovno,a nerijetko dobiju neko smece u zamjenu,po zakonu porez se placa odmah nakon izdavanja racuna,prakticno seljak proda zito Stanicu i posalje racun,ovaj odmah otpise porez i seljak mora da ga plati odmah,(do sada ga je placao trgovac kad proda robu) a ovaj seljak pare za svoj proizvod ce da dobije iduce godine u djubrivu,i sta je onda u svemu tome dobro i kome,pa dobro je za Stanica i drzavu,ali seljak ce jos da nadoplacuje za svoj proizvod,koji i onako poklanja. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

+ добије Станић још и глас :smt003
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by grlica »

Ko zna -zna ! Kišna godina nekom je valjala pravo :wink: Ben i Holi :) :wink: 8)
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by Magyar »


Rusija traži objašnjenje od BiH: Odakle toliki izvoz?


Rusija sumnja da se se preko Bosne i Hercegovine na rusko tržište plasiraju proizvodi podrijetlom iz Europske unije čiji je uvoz zabranjen na temelju sankcija prouzročenih krizom u Ukrajini i od vlasti u Sarajevu traže pojašnjenje brojki koje ukazuju na ogromno povećanje bosanskohercegovačkog izvoza, prenose u utorak lokalni mediji u BiH.

Ruska služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor "Roseljhoznadzor" ranije ovog mjeseca pismom je upozorila veleposlanstvo BiH u Moskvi kako podaci ruske carinske službe potvrđuju da je u usporedbi s 2013. godinom uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda iz BiH u tu zemlju povećan za čak tri puta.

Taj podatak prošlog su tjedna objavili i mediji u Rusiji dodajući kako se sumnja da BiH zapravo provodi reeksport hrane proizvedene u EU, čiji je uvoz u Rusiju zabranjen.

U prvih devet mjeseci 2013. godine BiH je u Rusiju izvezla 1014 tona poljoprivrednih proizvoda, a u prvih devet mjeseci ove godine izvoz je iznosio 3123 tone.

Tako je, primjerice, ove godine izvezeno 389 tona grožđa, a prošle godine taj je izvoz bio "težak" tek 68 tona. Slični nesrazmjeri opaženi su i pri izvozu jabuka.

Ruske vlasti od BiH sada traže hitan odgovor o tome koliko BiH proizvede određenih poljoprivrednih proizvoda i na kojim površinama. To se posebice odnosi na jabuke, krušake, krumpir i grožđe.

Poljoprivrednici u BiH zabrinuti su jer drže kako bi Rusija mogla uvesti trgovinske sankcije i za njihovu zemlju.

"Plašimo se zabrane izvoza iz BiH u Rusiju i na to smo upozoravali, jer znalo se da će, nakon što je Rusija uvela sankcije EU, doći do pritiska na BiH u smislu da se preko nje izvozi u Rusiju", kazao je banjolučkim "Nezavisnim novinama" Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara.

Dojčinović također sumnja kako se preko BiH na rusko tržište plasiraju proizvodi iz EU, no krivce vidi u posrednicima.

"To ne rade proizvođači, već mešetari i tajkuni koji su iskoristili trenutak i vjerojatno uvoze i vrše reeksport", kazao Dojčinović.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH još se nije očitovalo o upozorenjima iz Moskve, prenosi Hina.

Iz uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO) najavili su kako će u slučaju potrebe provesti posebnu analizu izvoza u Rusiju.

U ovoj upravi ipak već raspolažu podatkom kako su ove godine u Rusiju iz BiH izvezene 94 tone tone krumpira, a prošle godine niti jedna.

Ruskim kupcima iz BiH za prvih deset mjeseci ove godine prodano više od dvije tisuće tona jabuka, a prošle godine svega deset tona.
Dnevnik.ba
Objavljeno: 25.11.2014 - 17:03
Mafija radi, mafija ne spava! :D
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by KAMIKAZA »

Rodilo sve ove godine,neznamo gdje cemo sa proizvodima, :D mi jedino imamo porast proizvodnje kopriva,a to Rusi ne jedu. :D
Malo smjesna stvar,Rusija se buni sto neko zaobilazi sankcije EU :D da je obrnuto i da se buni EU ja bih shvatio ali ovako mi ne ide u ovu moju tintaru. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by grlica »

Ajme meni šta to rade , ajme meni šta to sade , ajme meni nije mi dobro, ajme meni nije mi dobro .... :lol: izgleda će proizvođači ako bog da :D da nam stvore državu :)
Meni najljepše stu su se udružili , onaj naš i onaj njiov ;) :)
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje . . .

Post by vrsta8472 »

Мука натјерала, па се удружили
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Poljoprivredna proizvodnja, problemi, sugestije, ideje .

Post by corkan »

Muka natera I tebe da budeš fotoreporter na slavi crkvenog hora,
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

Post Reply