Prodaja magle na kulturan nacin

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

Ma to i ja kazem, nije sarkazam, rodjak nosi uvijek litru rakije tom doci. :D
jedno je castiti drugo davati pare za nesto sto taj mora u skladu sa zakonom da uradi, nazalost relnost je drukcija a zdravlje svima bitno.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by KAMIKAZA »

:D
regeman wrote:Ma to i ja kazem, nije sarkazam, rodjak nosi uvijek litru rakije tom doci. :D
.
Mozda u ljekovite svrhe :D u tom slucaju nije mito vec hvatanje sevapa :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by seljak iz skakavaca »

Nego, ovaj piramidas sa proslih strana, Ognjiste,..
Odem ja ljetos dolje, da jedem i da budem vidjen :lol: , narucim, kad; u pozadini rasprava,.. Sve u svemu, nadredjeni medju poslusnima, veli svom podredjenom iliti konobaru, da je gazda porucio da mu valja doci sat ranije svaki dan, da izglanca tapos i WC,.. i onda poce natezanje (napominjem- pred gostima, tj, ja sirotinja sam- polu_gost), te "da mu ja jos i cistim wc za 400 marki, necu" te "ako neces, idi,.. cekaju te na autobuskoj za manje, ko te zadrzava",..
Dodje covjeku da zajauce, a misleh, ´covjek fino posluje, konobari se trude,.. sigurno je i ostalo na nivou",..

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by Brankica »

seljak iz skakavaca wrote:Odem ja ljetos dolje, da jedem i da budem vidjen :lol: ,
E dragi Seljak,to vase od ljeta do ljeta sto pojedete i potrosite nije dovoljni da bi neko poslovao citavu godinu.S vasarom zamre i ova carsijica.
te "da mu ja jos i cistim wc za 400 marki, necu" te "ako neces, idi,.. cekaju te na autobuskoj za manje, ko te zadrzava",..
Dodje covjeku da zajauce, a misleh, ´covjek fino posluje, konobari se trude,.. sigurno je i ostalo na nivou
Nivo ili ne,nemoj misliti da je kod drugih drugacije.Ljudi vise ni takve poslove nemaju gdje naci.Prodjite "gradom" pola lokala je prazno.
Nema one rijeke zaposlenih ljudi sto je u 15-16 sati prolazila s posla i trosila.
Umjesto butika markirane robe preplavile radnje "druga ruka" relativno ocuvanih zapadnjackih dronjaka za sitne novce.To je zbilja naseg stanja.Tu se mi nalazimo,na zalost ,a ti jaukao ili ne!Mi ne jaucemo,nemamo kome :-).Ne cuju nas!

Od fabrickih hala postali su restorani za sprovode(to jos dobro ide :-) ),svadbe i naravno sportske dvorane.Vazno je da se imamo gdje rekreirati jer smo se ulezali od nerada,svojom ili ne svojom voljom.
A ni vi,inozemci niste ono sto ste nekad bili,dolazite i sa sobom nosite prasak za ves,ulje,salame(nije cudo kad je tamo jeftinije),ovdje od vas profitiraju samo zubari,frizeri i cevabdzije.Umalo da zaboravim,i policija sto bi rekao Kami.
To ti je tako,poslije ako odlucis da ostavis koji "ojro" u svom gradu,jedi,cuti i ne slusaj.I ne okreci se puno,mogao bi ti ko prici za sto pa sta ces onda,trosak :-)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by KAMIKAZA »

Kad rece ovo jevtinije na zapadu :D elem ,dodje moj komsija da kupi neke masine u ovaj svapski dunjaluk,i slucajno kad je kupio kamion i masine,skrene u prodavnicu da se malo podmiri,bolje mirise sve sa zapada :D Ugleda ti on meso i cjenu,vjerovatno upao u neku rasprodaju i toliko se odusevio sa svim tim da je na kasi od onoga malo cu ovo,malo ono,vidi i ono je lijepo,tako da se nakupilo 37 KG mesa,a covjek ima sto se kaze kod kuce kao pravi domacinm, krmke i sve kao na maloj farmi,ali kad je ovako jevtino nije mogao da odoli. :wink: A nas baksuze uhvati neka nostalgija pa hocemo domace,i onda nam sve izbacuju na granicama,kao nekoj bjedi,sada zadnji put kad sam isao,neki turcin je navadio bar 100 kila sira iz Forda,a nas jedan natovario par vreca paprike na krov,i to onako bez tregera,pa samo povezao spagom kroz vrata,a vozi se BMW :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by Magyar »

NELOGIČNE CENE GORIVA NA PUMPAMA U BIH I SRPSKOJ
Dizel skuplji od benzina!
Litar evrodizela na pumpama Srpske košta oko 2,45, a litar benzina 2,35 maraka! Čudan odnos cena nije posledica najnovijeg poskupljenja već činjenice da 60 odsto vozača u BiH koristi dizel, pa se naftašima više isplati da gorivo koje više prodaju bude skuplje.

Od svih republika bivše Jugoslavije, jedino u BiH evrodizel je konstantno skuplji od benzina! U Sloveniji benzin je od evrodizela jeftiniji za 15 feninga i košta oko 2,70 maraka, dok u Srbiji njegova cena iznosi 2,52, a dizela 2,50 maraka. U Hrvatskoj litar benzina košta oko 2,67, a dizela 2,53 marke, dok je u Crnoj Gori i Makedoniji dizel od benzina jeftiniji za oko 0,20 maraka.
U Udruženju za unapređenje bezbednosti saobraćaja RS kažu da od 980.000 registrovanih motornih vozila u BiH, 60 odsto koristi evrodizel, što je osnovni razlog više cene ovog goriva!
Veća zarada

- Proizvodnja benzina je dosta skuplja i složenija tako da bi bilo normalno da i ovo gorivo bude skuplje. Međutim, kod nas nije tako jer se ide na varijantu da bude skuplje gorivo koje se više koristi, kako bi se njegovom prodajom zaradilo što više novca. Takođe smatram da je poslednje poskupljenje goriva u RS apsolutno neopravdano. Zbog snežnog nevremena i kolapsa saobraćaja mesec dana su poslovali sa malim zaradama, pa to žele da nadoknade poskupljenjima - kaže predsednik ovog udruženja Milenko Jaćimović.
Mitrović: U drugim zemljama manje dažbine

Domaći naftaši tvrde da je nedavno poskupljenje opravdano, ali smatraju da bi bilo logično da je benzin u Srpskoj i BiH skuplji od dizela. Vojin Mitrović, predsednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS, kaže da su u državama okruženja, u odnosu na benzin, opterećenja na dizel manja.
- Da bi se podstakao razvoj privrede, dobro bi bilo smanjiti dažbine na dizel. Međutim, to bi automatski značilo manje novca u budžetu, pogotovo što većina vozila u BiH ide na ovo gorivo. S druge strane, kod nas je rafinerijska cena benzina manja, ali je za pet feninga veća akciza, u odnosu na litar dizela - ističe Mitrović.
Njegovo mišljenje deli i ekonomista Siniša Božić, koji naglašava da je na domaćem tržištu formirana veštačka cena evrodizela.
- Jednostavno, ovo gorivo se više troši, zbog čega se naftašima isplati da njegova cena bude viša od cene benzina. Međutim, zanemaruje se činjenica da se dizel daleko lakše i jeftinije dobija iz sirove nafte nego što je to slučaj sa benzinom. To znači da je cena dizela formirana više nego proizvoljno. S druge strane, cene svih goriva kod nas su zaista nerealne. Naime, od jula 2008. godine sirova nafta na svetskoj berzi pojeftinila je za 30 odsto, dok je gorivo u RS, u odnosu na taj period, čak skuplje za deset odsto - naglašava Božić.
Podsetimo, pre tri dana na benzinskim pumpama u Srpskoj gorivo je poskupelo od pet do deset feninga za litar, što je, ne računajući samo cene u julu 2008. godine, najveći iznos u proteklih petnaestak godina! Tako je benzin sa 2,30 poskupeo na 2,35, a dizel sa 2,35 na 2,40, pa čak i na 2,45 maraka za litar.
Realan odnos

Nikola Grbić, predsednik Udruženja prevoznika RS, kaže da u Srpskoj ima oko 2.100 prevoznika sa preko 3.600 kamiona.
- Svi kamioni koriste dizel, tako da nas ne čudi što je on skuplji od benzina! Kod nas je sve mimo sveta, pa i cene goriva. Zbog čestih poskupljenja i previsoke cene dizela razmišljamo da blokiramo ulice jer već dugo poslujemo sa gubicima - kaže Grbić.
Međutim, načelnik Odeljenja za marketing i reklamu „Optima grupe" Rade Vidaković tvrdi da benzin objektivno treba da bude jeftiniji od dizela.
- Na svetskoj berzi benzin je od dizela jeftiniji za 12 feninga, dok su u BiH akcize na benzin veće za pet feninga. To znači da bi benzin kod nas trebalo da bude jeftiniji za sedam feninga u odnosu na dizel, a on je jeftiniji za desetak feninga. To je rezultat činjenice da je bh. tržište nezaštićeno. Naime, većina rafinerija u okruženju ima viškove benzina koje plasira na tržište u BiH. Zbog toga je i domaća rafinerija prinuđena da ovo gorivo prodaje po nižoj ceni. Ne možemo da izvozimo benzin na susedna tržišta, dok rafinerije u okruženju to mogu. Zato bi trebalo uvesti reciprocitet, čime bi se zaštitila domaća proizvodnja - kaže Vidaković.
On dodaje da je, s druge strane, u BiH veća potražnja za dizelom, što takođe utiče na to da je njegova cena viša od cene benzina.
- Ipak, dizel se kod nas prodaje po realnoj ceni - ističe Vidaković.
Maja Bašić
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

pa i 5 km kad bi bio svi bi vozili..pjeske ici ili biciklom je sramota ovde.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by vrsta8472 »

То је монопол и неуређена држава. Да ли је неко израчунао колико се дневно прода нафте у БиХ, па то помножи са 2.45КМ?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by ZMIJA »

Ovdje se vješto skreće s teme, ulazeći u cjenovnu razliku benzina i dizela.
Ovdje je činjenica da je generalno sve gorivo neopravdano poskupjelo, i ima trend daljeg poskupljenja,zašto ,na to pitanje trteba dati odgovor .
Ovdje je dobro rečeno, da veliki snijeg i jaka zima je poslužila za dizanje cijene goriva.
Šta će biti ako uskoro,izraelski avioni bobarduju iranska nuklearna postrojenja ,ovi će cijenu goriva podić na 10 km,možda će samo za zlato prodavati gorivo, jer lopovi trebaju da se bogate na račun naroda to je jasno ko dan.
Koliko su sve ovi tajkuni napravili benzinskih pumpi u Republici Srpskoj, i ne mogu sve rentabailno poslovati kao i posleratne pilane gdje je svako selo imalo dvije pilane, i sve dok imamo ovoliko pumpi na kilometar puta bagra će dizati cijenu i pljačkati narod i državu, i razlog za podizanje cijene bit će razlog i malo veći ljetni pljusak.
Ja sam dugo ovisnik benzinske pumpe ali voljela bi da podignu cijenu na 10 km pa neka ovce mirno pasu dok ih ovi čobani šišaju,ako neka tako i treba. :smt005 :smt005 :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

vrsta8472 wrote:То је монопол и неуређена држава. Да ли је неко израчунао колико се дневно прода нафте у БиХ, па то помножи са 2.45КМ?
pa sta si ti mislio da ce ruska braca davati gorivo za marku. bice 3km do kraja godine.
u BiH ima oko milion vozila cini mi se, po 5km svaki dnevno da trosi...


ispravka..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by vrsta8472 »



Реге, ти као пророк :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by aquarius »

Eh, zamisli da imaš ovaj problem :)
Djevojka pije benzin

Prošle godine popila 19 litara

U emisiji "Moje čudne ovisnosti" na mreži TLC djevojka Šenon (Shanon) priznala je kako svakog dana pije po 12 kašičica benzina.

Kanal TLC procijenio je da je tokom prošle godine u sebe unijela skoro 19 litara benzina. Ispijanje benzina može prouzrokovati opekotine, povraćanje, dijareju te i smrt.

Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by vrsta8472 »

Скуп спорт :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by MAXIMUS »

Pa i nije ... litra rakije je tri puta skuplja i to po nabavnim cijenama :lol:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by KAMIKAZA »

Ma nije njoj tesko kupovati benzin ,vec donje rublje :D ova je zivi bacac plamena,za njom niko ne smije da hoda sa cigarom :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by čiča »

Cjena benzina od ekplotisanja sirove nafte do finalne obrade i dolaska na benzinsku pumpu košta trenutno oko 0.80 € , razlika u cjeni sa onom koju imate na benzinskim pumpama se djeli između države i vlasnika pumpi u zavisnosti od visine poreza.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by MAXIMUS »

Zanimljiva su ova poskupljenja goriva , uvjek isti razlog .... ,,poskupila sirova nafta na svjetskom tržištu,,
U redu ! A sjeća li se ikad iko kada je pojeftinila ta ista nafta na svjetskom tržištu da je pojeftinilo gorivo !?
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

to je staro nepisano pravilo kad jednom poskupi ne pada vise na istu cijenu :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by KAMIKAZA »

Koliko sam ja shvatio i cuo,cjenu na pumpama diriguje kursna lista i odnos dolara i eura,pa tako ,ako skace dolar skace cjena gorivu na pumpama,a ako slucajno skace euro onda opet logicno skace i cjena goriva na pumpama :D znaci previdjeno je samo skakanje,nigdje nema pojevtinjenja,tu je sva logika :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by Franz »

Bicikl mama. :D
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

Franz wrote:Bicikl mama. :D
sad ce i oni da poskupe :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by KAMIKAZA »

Ko li ce prvi u nas da izmisli tablice i osiguranje za bicikle :D a ko ce da pravi nove tablice znat cemo nakon izbora. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by regeman »

kami ne reci dva puta :D

inace oko cijena nafte..pa spekulanti su godinama sav novac ulagali u nekretnine...pa energetske kompanije pa internet..kad je to opustoseno ostalo je samo da idu na cvrste stvari..hrana i nafta..sad se tu grupisu zato je sve skocilo duplo.
jedna osoba je otkupila sav kakao sa londonske berze za par godina :smt002
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Prodaja magle na kulturan nacin

Post by murgo »

KAMIKAZA wrote:Ko li ce prvi u nas da izmisli tablice i osiguranje za bicikle :D a ko ce da pravi nove tablice znat cemo nakon izbora. :D
..oni izmisljaju ono sto se u praksi u drugim drzavama vec pokazalo besmisleno i vise nije u upotrebi...
nema zabave bez zena i rakije

Post Reply