Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

Post Reply
User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by Hunter »

Prvu deceniju novog milenijuma ne obiljezavaju ni veliki ratovi, ni zaraze, nego nesto drugo, prirodne katastrofe. Zadnjih godina svjedoci smo raznim razornim katastrofama, uragan koji je poplavio New Orleans, zemljotresi u iranu, cunami u jugoistocnoj aziji, i zadnje sto se desilo je ciklon koji je pogodio Burmu, sve ove katastrofe su odnijele na desetine, pa cak i stotine hiljada zivota. Sta se to dogadja sa prirodom? Pokrenuli smo masinu za masovno unistenje svojim djelovanjem na prirodu, pocevsi od njenog zagadjenja, pa sve do manipulacija vremenskim prilikama. Sta nam se desava, i sta ce nam se desiti? Vec smo vidjeli strasne posledice koje su ostavile proslogodisnje suse u evropi, poplave u aziji, sibirske zime u sjevernoj americi, neko je pokrenuo domino efekt, i on se nece zaustaviti dok ne srusi i poslednju dominu u nizu, koja je odgovorna za pocetak svega, a to je moderna civilizacija kakvu sad pozmajemo, u ovom ratu covjecanstvo je osudjeno na poraz, jer i pored sve ljudske pameti, priroda je neukrotiva. Cekaju nas teska vremena, a ona su vec pocela...
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Sjecam se dok su jos Dinosaurusi zagadili prirodu svojim tramobilima, razno raznim djidja midjama i onda im dosao kraj.. Promjenila se klima za 180stepeni...
Maaa daaaj...

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

seljo, kad su dinosauri izumrli promjenu klime je izazvao drugi faktor, a to je udar asteroida negdje na podrucju juzne amerike, cini mi se da je u brazilu, ali nisam siguran
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

A kad su izumrli nasi pradjedi... Ko je onda udario? Nijemac? :smt005

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Hunter ,ti negativno utices na klimu , kao prvo tvoj traktor pusi jer ga vozis na loz ulje :lol: a brate i u furunu puno trpas nemre se sokakom proci kad zalozis !!! :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

haha, ova ti je dobra kami, al na zalost nece vise da mi prodaju loziku, a eurodizel skup, tako da orem na ler gasu, ne bi li sto manje potrosio :D tako da nema zagadjenja
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hunter, cuo sam da si se jako rasirio...
Pa jbt, kolka ti onda pluca imash i jesi li svjestan koliko njima trujes okolish?!?!
Ocekujem da ces za primjer poceti da dises na slamku :smt005

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

e seljo moj dragi, samo vi laprdajte, svi cete umrijeti :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

T4XOM4P
Posts: 15
Joined: 07.05.2008. 23:40

Post by T4XOM4P »

Hunter wrote:seljo, kad su dinosauri izumrli promjenu klime je izazvao drugi faktor, a to je udar asteroida negdje na podrucju juzne amerike, cini mi se da je u brazilu, ali nisam siguran
To je samo pretpostavka. Ima i drugih teza.

zacaria
Posts: 1041
Joined: 20.08.2006. 19:35

Post by zacaria »

priroda nam SAMO vraca sto smo mi njoj cinili....
O fredlani gruntibugli..Vaše mikturacije jesu mi ko plurdlani garblikoči i lurdgni sni
Grupe, zazivam Ti,I huptozno da dranglaš me krinklim bindlvurdlama / ili da te bacim međ gobervarte svojim blarglgnječuronom čuvaj se ako te ne!"

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JA SAM NA MOJ TRAKTOR UGRADIO KATALIZATOR :lol: SAD JE EURO 4 I IMA OZON PLAKETU !!! :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

to je slabo, moji imaju i filtere cestica, tako da sad zadovoljavaju i euro 6 normu, sta kazes na to :D a idu i na bio dizel :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

:D Ma vidi ti njega ,ja od sutra i krmaci ugradjujem katalizator, pa necete vi Serezani sa nama !!! :lol: :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

seljo, kad su dinosauri izumrli promjenu klime je izazvao drugi faktor, a to je udar asteroida negdje na podrucju juzne amerike, cini mi se da je u brazilu, ali nisam siguran
Nebih da ti kontriram ali mislim da je ta kamenčuga aterirala u sibirskim prostranstvima.
haha, ova ti je dobra kami, al na zalost nece vise da mi prodaju loziku, a eurodizel skup, tako da orem na ler gasu, ne bi li sto manje potrosio
Preradi mašinu na biodizel :wink: . Uskoro će slovenci otvoriti rafineriju u K. Dubici :) Možeš i da sipaš korišteno jestivo ulje, samo nađi neku pečenjaru koja troši velike količine istog i eto te na zelenoj grani.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ispostavilo se da je Bio Dizel stetniji za prirodu nego obicni.. osim toga, taj bio dizel je krivac za naglo poskupljenje prehrambenih proizvoda ... :wink:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

seljak iz skakavaca wrote:Ispostavilo se da je Bio Dizel stetniji za prirodu nego obicni.. osim toga, taj bio dizel je krivac za naglo poskupljenje prehrambenih proizvoda ... :wink:
Poskupili su zbog toga sto su Ameri vecinu kukuruza davali za biodizel, nisu sirili kapacitete pa se desilo da kukuruz za ''ostalo'' poskupi jer ga nema dovoljno.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ispravka rege, od kukuruza se ne pravi biodizel, nego bioetanol, a biodizel se pravi od uljarica, a hrana na svjetskom trzistu je poskupila zato sto su ameri i eu 30% zitarica poslali u proizvodnju biogoriva, i dok se u eu koristi biodizel, kao gorivo za poljoprivredu, kojem su skinute akcize, kod nas jos dere eurodizel jako sumnjive kvalitete, i jos sumnjivije cijene, koja iz dana u dan sve vise raste.

aqua
evo ti opsirniji opis
Svjeze analize busenja stijena u krateru Cxicxulub, na poluostrvu Yucatan,Mexico, ukazuju da je navedeni udar asteroida prijedhodio istrebljenju dinosaurusa za 300.000godina.

Ovime se izgleda potvrdjuju razmisljanja skeptika teorije da je asteroid precnika 16 km svojim udarom bio jedini uzrocnik istrebjenja dinosaurusa, te da su ostali dogadjaji kao erupcije vulkana, zagrijevanje i efekat staklene baste i udari drugih asteroida odigrali svoju ulogu.

Izvor: Journal, Proceedings of the Natural Academy of Sciences.

ipak je amerika, a sve ostalo se nadovezalo kao domino efekt

Sto se tice sibirskih prostora, ta eksplozija se zove tunguska katastrofa, vise i o tom:

Image

Tijek događaja [uredi]

Većina očevidaca svjedoči o jednoj eksploziji, no neki i o više njih, koja se dogodila 30. lipnja 1908. u Sibiru. Prilikom eksplozije su stabla u krugu od 30 kilometara uništena i spaljena, te svinuta, a prozori i vrata u 65 km udaljenom mjestu Wanawara su popucali. Procjenjuje se da je događaj obuhvatio područje površine od 2.000 km2 i uništio 60 milijuna stabala. Čak su i putnici Transsibirske pruge, udaljene 600-tinjak km, svjedočili o potresima i svjetlima na nebu. Jedan lovac je preminuo od snažnog pritiska od eksplozije, a moguće je da je poginulo i više ljudi.

Tek se 19 godina kasnije, 1927., jedna ekspedicija uputila na to područje kako bi istražilo što se dogodilo. Profesor Leonid Aleksejvič Kulik je vodio ekspediciju te je 1938. napravio i slike regije. Još je 1921. nagovorio Sovjetsku vladu da mu financira istraživanja. Nije začudo našao nikakav krater, nego samo uništeno i spaljeno drveće. Ekspedicija Gennadya Plekhanova nije pronašla nikakvu radijaciju.

Jačina eksplozije [uredi]

Prema procjenama, jačina eksplozije od 10 do 15 Megatona TNT-a bi bila potrebna da prouzroči takvo uništenje. To odgovora višestruko većoj snazi od one od atomske bombe „Little Boy“ bačene na Hiroshimu 1945. Neki spominju i jačinu od čak 50 Megatona TNT-a.

Teorije [uredi]
Slika uništenih drveća 1927.
Slika uništenih drveća 1927.

Uzrok eksplozije do danas nije razjašnjen. Pretpostavlja se da je meteor eksplodirao 5 kilometara iznad tla te da zbog toga nije prouzročio krater. Do danas nisu pronađeni komadići impaktora. Ekspedicije u 1950-ima i 60-ima su otkrile jaku prisutnost elemenata Nikala i Iridija na tom području, koji su inače prisutni u meteorima, no moguče je da su i vulkanskog porijekla. Vjerojatnost da se radi o meteoru je poprilično velika.

1930. je britanski astronom F. J. W. Whipple iznio teoriju po kojoj je uzrok eksplozije bio mali komet. Da je sadržavao samo led i prah, potpuno bi izgorio prilikom ulaska u atmosferu te ne bi ostavio nikakvog traga nakon eksplozije, što bi se uklopilo u događaje. To još pojačava i svjetleće nebo koje se vidjelo danima nakon eksplozije iznad Europe. Slovački astronom Lubor Kresak je čak predložio da bi se moglo raditi i o komadiću kometa Encke. No, Zdenak Sekanina je objavio članak u kojem je kritizirao tu teoriju jer bi takva vrsta kometa dezintegrirala, pa da je vjerojatnije da se radi o meteoru.

No, postoje i neki neobjašnjivi fenomeni. Ruski geolog Vladimir Epifanov je iznio teoriju po kojoj je metan izlazio iz tla i eksplodirao, što se dogodilo i u Candu u Španjolskoj. Druge teorije, koje su više spekulativne i hipotetske prirode, govore o antimateriji koja je pala iz svemira, deuterij iz kometa koji je u dodiru sa atmosferom prouzročio prirodnu hidrogensku eksploziju, malu crnu rupu pa čak i do toga da je NLO pao na zemlju ili da su vanzemaljci spasili zemlju uništivši meteor koji je mogao prouzročiti veliku štetu.

Zbog toga je događaj postao vrlo popularan te je bio spominjan u raznim serijama i filmovima.

Image
Slika uništenih drveća 1927.
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Grupa italijanskih istraživača, pod rukovodstvom Lika Gasperinija, objavila je u listu 'Tera nuova' članak u kojem opisuje geološko istraživanje jezera Čeko u Sibiru, koje se nalazi osam kilometara severozapadno od mesta pada čuvenog tunguskog meteorita, i koje je moglo nastati 1908. godine.

Dubina i neobičan oblik jezera kazuju da je ono, u stvari, krater stvoren posle pada nebeskog tela, odnosno njegovih delova, prenela je agencija Interfaks.

Nad teritorijom basena reke Jenisej 30. juna 1908. godine proletela je velika vatrena kugla koja se rasprsla na visini od pet do deset kilometara nad sibirskom tajgom.

Eksploziju su zabeležile sve svetske seizmičke stanice. U tajgi je ostala pustoš na teritoriji većoj od 2.000 kvadratnih kilometara, a tokom nekoliko dana na nebu Sibira beležena je intenzivna svetlost.

Jezero Čeko nalazi se na teško dostupnom terenu, pa se veruje da ono nije postojalo pre ovog događaja. Ranije se pretpostavljalo da je jezero vulkanski krater ili da ga je stvorila reka Kimču.

Istraživačka grupa Gasperinija pokazuje da su te hipoteze malo verovatne. Dubina kratera od 50 metara i njegov konusni oblik daju osnovu za pretpostavku da je jezero nastalo kao rezultat pada meteorita.

Ma da se za ovu eksploziju jos i okrivljuje nikola tesla, koji je svojom igrom sa em talasima izazvao snaznu eksploziju. i cemu sad vjerovati?
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Sve je to tralalaa... Gomila besposlenjaka istrazuju nesto sta ne poznaju, i tvrde stvari u koje ni sami ne vjeruju.. Al eto, vazno je postaviti svoju verziju price i provuci se kroz svjetske medije...
Totalno mi je smjesno kada cujem tamo neke chike na TeVeju kako pricaju
kako je prije trilion, bilion, milion itd godina ovaj- ili onaj pisao tu pod nekom jabukom, ili kruskom....

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ako se vec jednom desilo, ne znaci da se nece desiti i u buducnosti, mozda cak i jako bliskoj, npr, 2029, kad ce onaj asteroid da prodje veoma blizu zemlje
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hunter wrote:ako se vec jednom desilo, ne znaci da se nece desiti i u buducnosti, mozda cak i jako bliskoj, npr, 2029, kad ce onaj asteroid da prodje veoma blizu zemlje
Ne boj se ti za to.. Ima svijet svog zastitnika, svog Brus Vilisa :smt005

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

on ce do tad pod zemlju, a protiv tog ne mogu nista ni brus, chuk, arnie, silvester, dolf, pa cak i brus li da se vrati iz mrtvih, sa ostatkom opakih momaka
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hunter wrote:on ce do tad pod zemlju, a protiv tog ne mogu nista ni brus, chuk, arnie, silvester, dolf, pa cak i brus li da se vrati iz mrtvih, sa ostatkom opakih momaka
Cekaj, pa za koga ti navijas?? :smt005


Odmah sam ja skontao da si ti sumnjiv :D :D

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

navijam za domace, uvijek ima vise navijaca :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ispravka rege, od kukuruza se ne pravi biodizel, nego bioetanol, a biodizel se pravi od uljarica, a hrana na svjetskom trzistu je poskupila zato sto su ameri i eu 30% zitarica poslali u proizvodnju biogoriva,
Da, sorry. Tako nesto sam i procitao al ne upamtih.
Totalno mi je smjesno kada cujem tamo neke chike na TeVeju kako pricaju
kako je prije trilion, bilion, milion itd godina ovaj- ili onaj pisao tu pod nekom jabukom, ili kruskom....
SiS strikes again. Tako je seljo, nedaj bagri svjetskoj da ti krusku otmu :lol: :wink:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Post Reply