Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by KAMIKAZA »

Sreca sto imamo Povelic :D ,inace bi pocrkali od zedji :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »


BiH pogodio zemljotres jačine 4,5 stepeni, poslije njega još jedan. Očekuje se novi !

Šire područje Bosne i Hercegovine 15-ak minuta iza jedan sat pogodio je zemljotres jačine 4,5 stepeni po Richteru. Ljuljanje tla koje je potrajalo 10 sekundi mnoge je probudilo i kod dijelastanovništva izazvalo paniku.
(Foto: Forum/Klix.ba)

Image

Image

Podrhtavanja tla se osjetilo u većem dijelu BiH, u gradovima Zenica, Sarajevo, Banja Luka, Goražde, Bihać...


M4.6 - 1km SW of Zenica, Bosnia and Herzegovina 2012-07-27 23:12:23 UTC
DYFI? - V


Nearby Cities
1km (1mi) SW of Zenica, Bosnia and Herzegovina18km (11mi) ESE of Travnik, Bosnia and Herzegovina19km (12mi) WNW of Kakanj, Bosnia and Herzegovina19km (12mi) E of Novi Travnik, Bosnia and Herzegovina53km (33mi) NW of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina



'Razoran potres pogodit će i BiH'
'Hoće li se to dogoditi za pet mjeseci, pet, 15 ili 50 godina, manje je važno. Vjerujte da nisam pesimist ako kažem da će tada kao kule od karata popadati većina zgrada koje su pravljene od početka devedesetih do danas', kaže seizmolog Trkulja.

Predsjednik Društva za zemljotresno inženjerstvo RS Drago Trkulja kazao je za portal Haber.ba da je činjenica da se BiH nalazi na trusnom području koje periodično pogađaju snažni potresi.

'Razoran potres očekuje se i u Zagrebu'
Najveća opasnost za grad'Razoran potres očekuje se i u Zagrebu'

Za ilustraciju je naveo primjer Banje Luke, gdje je prvi snažniji potres jačine 5,5 stupnjeva po Richteru zabilježen 1888. godine, zatim je 1935. zabilježen potres iste jačine, 1969. bio je katastrofalan potres od 6,3 stupnja po Richteru, da bi posljednji jak potres banjalučko područje pogodio 1981. godine.

Novije zgrade padat će kao kule od karata

"Dosadašnja statistička istraživanja pokazuju da će Banju Luku, ali i područje istočne Hercegovine u budućnosti sigurno pogoditi potres približne razorne snage kakav je bio onaj na sjeveru Apeninskog poluotoka. Hoće li se to dogoditi za pet mjeseci, pet, 15 ili 50 godina, manje je važno. Vjerujte da nisam pesimist ako kažem da će tada kao kule od karata popadati većina zgrada koje su pravljene od početka devedesetih do danas! Najveći broj objekata koji je građen u ovom razdoblju ne ispunjava standarde za projektiranje i gradnju na trusnim područjima, zbog čega bi potres jačine šest stupnjeva po Richteru, ali i nešto slabiji u našim gradovima porušio čak do 70 posto stambenih zgrada", upozorava Trkulja.

Iz Centra za seizmologiju federalnog hidrometeorološkog zavoda u BiH kažu da su pod velikim rizikom područja Banje Luke, Treskavice, Trebinja, Nevesinja, Mostara i Neuma.

Seizmolog Rusmir Gorušanin ocijenio je da je realno očekivati da će u sljedećih 50 godina ova područja pogoditi potresi jačine od oko 5,5 stupnjeva po Richteru.
Danas.hr


Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by Franz »

0:46 "ja sam lezala, nisam spavala i to me probudilo..."

Bosno moja... :P
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by MAXIMUS »

Već se pojavili i vicevi ...

- Faaatoooo !Osjetili ga noćas !?
- Bogumi nisam ima mjesec dana ! :lol: :smt005
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
BETMEN
Posts: 726
Joined: 11.12.2007. 00:24
Location: TU NEGDJE
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by BETMEN »

NIje za zezati se, al nas i potresi obilaze kao opstinu, kakvi smo kad nas i katastrofe obilaze.
POSMATRAM VAS

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

George Carlin : O spasavanju planete

Post by MAXIMUS »

Planeta je prošla daleko gore stvari od nas. Preživjela je zemljotrese, erupcije vulkana, pomjeranje tektonskih ploča i grebena, uticaj sunčevih pjega, magnetne oluje, izmjenu magnetnih polova, stotine hiljada godina bombardovanja kometama, asteroidima, meteorima… prošla je globalne poplave, tsunamije, požare, erozije, kosmičko zračenje, ledeno doba… A mi mislimo da će nešto plastičnih kesa i aluminijskih konzervi napraviti neku strahovitu štetu? Planeta neće nigdje! Mi ćemo nestati! Mi odlazimo! Pakujte se, ljudi, idemo!

Oko nas je previše ljudi koji se vječito brinu o svemu. Po cijeli dan bauljaju i svaku minutu svog života troše na – brigu. Zabrinuti su za zrak, za vodu, brinu o zemljištu. Sekiraju se za štetu koju donose insekticidi, pesticidi, dodaci hrani, kancerogeni, pogubiše živce nerviranjem o štetnosti plina, azbesta… a posebno se zadaju po jednom ptianju – kako spasiti ugrožene vrste?
Da vam kažem nešto o ugroženim vrstama: spašavanje ugroženih vrsta je samo još jedan arogantni pokušaj ljudi da kontrolišu prirodu. Arogantno je miješati se u posao prirode. To nas je i dovelo u nepriliku. Zar niko to ne shvata? Više od 90 posto svih vrsta koje su ikad živjele na ovoj planeti – izumrlo je. Istrijebljene su. Nismo ih sve ubili mi. Jednostavno su nestale. To je ono što priroda radi. U našem vremenu dnevno izumre oko 25 vrsta i to bez obzira na naš uticaj. Dakle, bez obzira kako se mi ponašamo prema Planeti, 25 vrsta su danas ovdje, a sutra ih nema.
Pa, pustite ih da odu barem dostojanstveno. Ostavite prirodu na miru, zar nismo već uradili dovoljno? Toliko smo samovažni da smatramo kako će svako od nas nešto spasiti: Spasite drveće! Spasite pčele! Spasite kitove! spasite puževe! A naša najveća arogancija je – Spasimo Planetu! Je l’ se to neko zeza sa mnom? Da spasimo Planetu? Mi se još uvijek ne znamo ni za sebe pobrinuti, ne znamo brinuti jedni za druge, a sad ćemo mi, eto, spašavati jebenu Planetu!? Kako se ne umorite od tog sranja? Smoriše me tim jebenim Danom Zemlje, crkavam od silnih pravednika koji brinu o zaštiti okoliša, tih bijelih buržujskih liberala što misle da jedina stvar koja u ovoj zemlji nije kako treba je to što nema dovoljno biciklističkih staza. Ljudi pokušavaju učiniti svijet sigurnim za svoje automobile.
Uz to, te pobornike zaštite okoliša živo zaboli za Planetu. Znate šta njih interesuje? Čisto mjesto za život, njihov lični habitat. Uski, samovažni interes me ne impresionira. Dakle, treba konačno shvatiti da Planeti nije ništa. Planeta je u redu! Ljudi su sjebani! U odnosu na ljude planeta je sjajno! Tu je već četiri i po milijarde godina. Mi smo tu – koliko – stotinu hiljada godina, možda dvije stotine hiljada godina?
A tešku industriju primjenjujemo tek nešto više od 200 godina. Dakle, to je 200 godina prema četiri i po milijarde godina. I nekako smo se uvjerili da smo mi velika prijetnja, da možemo ugroziti ovu prelijepu plavo-zelenu loptu, koja plovi oko Sunca. Planeta je prošla daleko gore stvari od nas. Preživjela je zemljotrese, erupcije vulkana, pomjeranje tektonskih ploča i grebena, uticaj sunčevih pjega, magnetne oluje, izmjenu magnetnih polova, stotine hiljada godina bombardovanja kometama, asteroidima, meteorima… prošla je globalne poplave, tsunamije, požare, erozije, kosmičko zračenje, ledeno doba… A mi mislimo da će nešto plastičnih kesa i aluminijskih konzervi napraviti neku strahovitu štetu? Planeta neće nigdje! Mi ćemo nestati! Mi odlazimo! Pakujte se, ljudi, idemo! Još gore, mi za sobom nećemo ostaviti nekog pretjeranog traga. Možda nešto stiropora. Možda.

A mi ćemo već odavno biti bivši, još jedna neuspjela mutacija, još jedna okončana biološka greška, evolucijski podbačaj. Planeta će nas otresti kao perut, površinsku neprijatnost. Znate kako je Planeta? Pitajte one ‘manekene’ što su hiljadama godina zaleđeni u santama leda, pitajte tragove u vulkanskom pepelu. Ili pitajte sve one ljude koji žive na Havajima što su izgradili kuće na aktivnim vulkanima, pa se pitaju zašto im lava ulazi u dnevni boravak. Planeta će još dugo, dugo, dugo vremena biti ovdje nakon što nas nestane. Samu će sebe izlječiti, samu će sebe prečistiti jer to je ono što ona radi. Planeta je samokorigujući sistem. Zrak i voda će se oporaviti, zemlja će se obnoviti, a ako je istina da plastika nije razgradiva – pa onda će Planeta stopiti plastiku u neki novi materijal zemlja+plastika. Jer Zemlja ne dijeli naše predrasue prema plastici. I plastika je došla iz zemlje, a Planeta je gleda kao još jedno svoje dijete.

Može biti da je jedini razlog što nam je zemlja omogućila da izmigoljimo taj da joj stvorimo plastiku, koju ona želi za sebe ali nije znala kako je napraviti, pa smo joj mi zatrebali. To bi mogao biti odgovor na vjekovno filozofsko pitanje: Zašto smo ovdje? Zbog plastike, budale! Eto, plastika je tu, pa je naš posao završen. Možemo biti odstranjeni. I smatram da je to već počelo. Budimo fer, Planeta nas vidi tek kao manju neprijatnost, nešto s čim se može nositi. Siguran sam da se Planeta zna braniti. Šta biste vi uradili da ste na njenom mjestu, pokušavate se odbraniti od jedne dosadne vrste koja samo donosi nevolje?

Da vidimo: Hm, virusi? Virusi bi mogli biti dobri, jer čini se da je vrsta osjetljiva na viruse. A virusi su prepredeni, mijenjaju formu, mutiraju čim se razvije vakcina. Možda da prvi virus bude onaj koji će dovesti u pitanje imunološki sistem što će ih ostaviti bez zaštite prema svakovrsnim boleštinama. Možda da se taj virus širi seksualnim odnosima? To će ih odbijati od aktivne reprodukcije. Zvuči poznato, zar ne? Ja mislim da smo dio nećeg nesagledivog, nekog višeg reda, ili zovite to kako hoćete. Znate kako ja to zovem? Veliki Elektron! Veliki Elektron se ne sekira, ne nagrađuje, ne osuđuje – samo jeste. Kao i mi. Na neko vrijeme.

http://www.6yka.com/novost/26212/george ... ju-planete
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by KAMIKAZA »

Image
Ovdje su oznacene zone buducih zemljotresa,navodno se africka plata podvlaci u zoni crvene linije pod evropsku i tako dolazi do zemljotresa.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by regeman »

uuu j...nas ruzno :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by KAMIKAZA »

Nesto jako blizu,zato Dodik kaze da ce uskoro gradjevinari imati pune ruke posla. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by grlica »

prava hronika u pravo vrijeme
\ivjeli novi [trpci!
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

У БЛ данас 46!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by KAMIKAZA »

Ufffffffffffff 46 :shock: ima da svi postanete crnci :D Stvarni nenormalno,mislim da ovako nije bilo nikad,mada neki pricaju o 1951 godini,ali sumnjam jer su svi koji to pricaju samo culi. :D Svi su rodjeni poslije 1971 a znaju kako je bilo 1951. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

А прије двије године

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by KAMIKAZA »

Odlukom Milorada Dodika helikopter nase armije je poletio bez goriva i uputio se put zarista. :)

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by Opti Myst »

ALELUJA!

Pada prva kisa u Prnjavoru!
Nakon duuugo dugo vremena.

Ali avaj, odmah nam je struje nestalo...
klasika...
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Izgledalo je kao neka velika kataklizma, kada se sva ona prasina podigla. Normalno je postalo to, da nakon neke vece oluje nestane struje pa ako poprave do sutra ujutro bice super.

Uglavnom kisa padaaaaaaa :-))))))
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by Magyar »

Sve što možeš danas, uradi juče!

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by čiča »

Sve su to priče na nivou teorija zavjere, al nekad davno sam slušao o tome, kao Rusi prilikom proslave dana pobjede uvijek manipulišu vrijeme rastjerivanjem oblaka, a to kao navodno ima negativan uticaj na klimu.
U svakom dimu ima vatre.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by vrsta8472 »

Машта се сикирате за сушу и сл. Ми у Прњавору од када постоји научили смо да живимо без воде. И сада шта нам Амери могу, са тим радарима - ништа :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Re: Perfect disasters - Priroda uzvraca udac

Post by čiča »

Pametno bi bilo početi saditi velike kaktuse u proljeće, ova vrućina taman kao ona u pustinji na divljom zapadu, jeftinije rješenje za vodu od prnjavorskog.

Post Reply