Recepti

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Zujo wrote:Mogu li vas pitati jednu stvar? da ne otvaram novi topic...
ne radi se o politici, nego zelim znati dvije stvar.

to je: sta bi ponudio strancu, iz nasih jelovnika, i na kraju mu rekao: e ovo ti je iz moga zavicaja?

ja bih pomislio odma na: burek, pita. ali ima toga koliko hoces (ajvar, tulumbe, cupavci, hormasice, cevapi,...)

sta vi mislite?
ako vam pase, da ne skrecem s teme, mogao bih otvoriti novu temu... [/u]





ps. vrsta, hvala za piroge.
Ni tulumbe, ni hormasice, ni burek nisu nasa tradicionalna jela...

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Да не гријешимо душу па заборавимо прасе на ражњу... :D
Живјели!!!

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

sta bi ponudio strancu, iz nasih jelovnika, i na kraju mu rekao: e ovo ti je iz moga zavicaja?
Под број један Пироге. По том традиционалном украјинском јелу смо специфични у БиХ. Знам људе који док нису дошли у Прњавор, никад нису чули за ово јело.
А на другом мјесту, пасуљ са сухим месом.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Joj forumaši, baš ste neki..ja sam otvorila ovu temu da bih dobila novih ideja i recepata a vi ništa :cry: ... kako ću se sad ja udati :?...



:lol: :roll:

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

Sneza wrote:Joj forumaši, baš ste neki..ja sam otvorila ovu temu da bih dobila novih ideja i recepata a vi ništa :cry: ... kako ću se sad ja udati :?...



:lol: :roll:
udaj se za kuvara i rijesen problem :lol: :lol:

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

E baš... onda bi on morao samo da kuha a ja bih samo jela :? nebi to valjalo :lol:

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

KUKURUZA; PRESNAC; JAGLE (pola vas nije ni culo za ovo HAAA :lol: ), TROP;POPARA........ :smt005 E OVO SVE STO SAM NABROJAO NISAM VOLIO DA JEDEM I ZATO SAM SPREMAN DA TO OD SRCA PONUDIM STRANCIMA ;PA NEKA SE PRO*ERU !!!!!! :lol:
E GDJE DA ZABORAVIM GRUSEVNJAK (TO JE ONAJ TIP PRESNACA STO SE PO OBICAJU PRAVI OD PRVOG KRAVLJEG MLIJEKA KOJE SE IZMUZE POSLIJE TELENJA :smt078 ) STARI SRPSKI OBICAJ !!!
Last edited by KAMIKAZA on 06.11.2007. 11:41, edited 1 time in total.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Joj forumaši, baš ste neki..ja sam otvorila ovu temu da bih dobila novih ideja i recepata a vi ništa ... kako ću se sad ja udati ...
Ево узимам у обавезу себи да ти једном дневно доставим рецепт за неку сластицу и помогнем ти да постанеш праааааава домаћица. Заузврат, не тражим ништа. :wink:

Па да почнемо:

Pileća prsa sа šampinjonima

Vrijeme pripreme: 45 min.

Sastojci:
# 1/2kg šampinjona 2 pileća prsa 1 žlica maslaca 1/2kiselo vrhnje 2žlice majoneze 2 tvrdo kuhana jaja 5 kiselih krastavaca peršin vegeta sol papar limun sok

Priprema:
Pileća prsa skuhati u malo vode začinjene s vegetom i ohladiti. Šampinjone sitno narezati i pržiti na maslacu dok ne puste vodu. Kad voda ispari maknuti s vatre. Prsa očistiti od kože narezati na kocke, dodati šampinjone, osoliti, popapriti, staviti peršin i izmješati. Pustiti da se ohladi 15 min. Staviti smjesu u duboku staklenu posudu, dodati jaja krastavce majonezu i kiselo vrhnje promješati i staviti u hladnjak.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Kiseli kupus

Post by VUK-RS »

Kiseli kupus

Image

Sastojci
kupus
so (3 kg na 100 kg kupusa)

Priprema
Kupus za kiseljenje se stavlja u toku druge polovine novembra ili prve polovine decembra, a ako živite u hladnijim predelima planete onda može i mjesec dana ranije jer će u januaru da se smrzne ako ga držite na balkonu.

Kaca ili bure sa kupusom se drži u podrumu gdje je temperatura vazduha ujednačena tokom zime. Kacu ili bure treba najpre dobro oprati, zavrne se i dobro zategne slavina da se kupus prilikom kiseljenja pretače. Kacu smjestiti na mjesto gde će da stoji ali je podići od poda na tri cigle ili kamena.

Kupus za ostavljanje treba da bude čvrst, a glavice srednje veličine. Najbolji je šumadijski ili horgoški kupus. Kupus se očisti od spoljnjih listova, zareže korjen, pa stavlja u bure tako da korjen bude dole kako je kupus rastao.

Image

Image

Tako naređano bure naliti hladnom vodom, najbolje izvorskom ili bunarskom. Na kraju u vodi rastvoriti 3 kg soli na 100 kg kupusa i preliti. Ako neko voli slanije može dodati još 1 kg soli ali je 3 kilograma sasvim dovoljno.

U napunjeno bure ukrstiti 2 daske i preko njih staviti veliki kamen bjelutak izvađen iz čistog planinskog potoka.

Image

Ne smije se stavljati mermer ili neki drugi mekši kamen jer ga so nagriza. Bure prekriti i ostaviti da se kupus kiseli. Prvih 5-6 nedelja pretakati ga dva puta nedeljno, tako što se pod slavinu podmetne lonac ili kanta, otoči voda iz kupusa pa se zatim ponovo ista vrati odozgo u kupus. Tako nekoliko puta. Pretakanje se vrši da se so izmeša, da se raso ne oteže i da kupus pre stigne. Ovako spremljen kupus može da traje do početka juna meseca.

Ukoliko ubacite očišćem hren(kren) kupus će dobiti zlatnu boju,a neće promjeniti ukus.

E,sad kad bude kiselog kupusa,biće sarme,rasola i mnogo vitamina C.

Podvarak

Image

Potrebno je:
- 1 kg kiselog kupusa (ribanac), dvije glavice crnog luka, malo dimnjene slanine, list lovora(lorbera), biber, vegeta i meso(kotleti,vrat,potrbušina ili but) po izboru.

Kupus potopiti u vodu i posle pola sata dobro iscjediti. Na slanini proprziti sjeckani luk, dodati kupus, promješati, pa dinstati poklopljeno uz povremeno dolivanje vode. Kada je kupus mekan, dodati malo ulja ili masti, biber, list lovora(lorbera), vegetu po ukusu i zapeći u rerni(20 minuta dovoljno).

Možete servirati kao prilog uz teleće,svinjsko pečenje ili bilo koje drugo meso ili još bolje budete stavili u rernu da se zapeče poredati meso izmedju kupusa.

Ukoliko želite možete koristiti i riblje meso,izostavite slaninu i imaćete posno jelo.
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
sneki
Posts: 400
Joined: 01.10.2007. 16:49
Location: Austrija

Post by sneki »

[quote="Sneza"]Joj forumaši, baš ste neki..ja sam otvorila ovu temu da bih dobila novih ideja i recepata a vi ništa :cry: ... kako ću se sad ja udati :?...
Evo recept udavaj se :D
KOKOS TORTA
4 jaja
12 dag secera
5 dag brasna+za kalup
5 dag ostrog brasna
5dag brasna od kokosa
5 dag maslaca sobne temperature+za kalup
25 cokoladnih kokosovih prutica(PRIMJER BOUNTY)
4 kasike likera od kokosa
5 dl slatkog vrhnja
3 ucvrscivaca od slaga
5cokoladnih kokosovih cokoladica za ukras
Na pari dobro izmijesajte jaja sa secerom.Cim se lijepo stvrdne maknite sa sporeta.
Kad se ohladi,umijesajte sve 3 vrste brasna i otopljeni maslac.
Polovicu tijesta ulijte u namasten i pobrasnjen kalup promjera 28 cm.
Na to rasporedite narezane cokoladice.Zalijte preostalim tijestom i pecite 40 min
u pecici zagrijanoj na 160 C.Ohladjenu tortu nakapajte malo likerom.
Istucite vrhnjesa ucvrscivacem.Ukrasno nanesite na povrsinu torte.
Prije posluzivanja ukrasite narezanim cokoladnim pruticima.
PRIJATNO! :wink:
Neki piju od tuge,neki od radosti a neki od jutra...

User avatar
sneki
Posts: 400
Joined: 01.10.2007. 16:49
Location: Austrija

Post by sneki »

KUGLICE SA EUROKREMOM

200 grama kristalnog secera
300 grama mljevenog keksa
150 grama margarina
100 grama cokolade
200 grama eurokrema.
50 grama kokosovog brasna.

Uspinovati secer u 2 dl vode.
Dodati margarin i cokoladu.Kada se istope dodati keks.
Od mase oblikovati kuglice i uvaljati ih u kokos.
Staviti eurokrem u spric za ukrasavanje i ukrasiti svaku kuglicu na vrhu.
Neki piju od tuge,neki od radosti a neki od jutra...

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Vala VUCE svaka ti cast za ovaj kiseli kupus!
Image

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Post by murgo »

KO ZNA STA JE CICVARA?
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Цицвара

Састојци

* 1/2 литра воде
* кукурузно брашно
* со
* кајмак или сир
* маст

Начин припреме


У 1/2 литра воде ставити кашику масти, па уз мешање додати брашно и месити све док се не добије маса без грудвица. Додати со по укусу. Служити топло са сиром или кајмаком.

Љиљана, Падинска Скела

Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Post by murgo »

AQARIUS, DA NISI SLUCAJNO ZAMIJENIO CICVARU SA PUROM? POZDRAV
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ja samo odradio copy/paste , evo uvjeri se:

http://kuvar.krstarica.com/c/predjela/p ... a/cicvara/

I meni je ovaj recept sumnjiv. :?
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
MilanM76
Posts: 183
Joined: 08.11.2007. 01:41
Location: Prnjavor

Post by MilanM76 »

RECEPT ZA NEUSPJEH ''MLADOST 76''

Petorka: Zoki, Shule, Kiseli, Mladjo, i JA.

User avatar
DJ_$rbo
Posts: 515
Joined: 11.11.2007. 22:28
Location: tamo negdje ispod neba a iznad zemlje ...
Contact:

Riblja corba

Post by DJ_$rbo »

Riblja čorba je jedna od najomiljenijih jela u našim krajevima. Riblja čorba ima specifičan ukus koji mora da se pogodi.
Dobra riblja čorba se sprema u kotliću, na tronošcu i na otvorenoj vatri, a može se spremiti i na šporetu.
Sastojci za 10 porcija
3 glavice crnog luka
1 šoljica ulja
1/2 čaša belog vina
1 čaša soka od paradajza
so, biber, vegeta, malo sirćeta
1 suva ljuta paprika
3 kesice začina za riblju čorbu
mali komadići mešane ribe (rep i glava) rečne
ikre i mleča
Priprema
Crni luk iseckati sitno ili ga samleti, staviti ga u ulje,
dodati 1 čašu vode i dinstati ga dok ne bude penasto.
Dodati 3 kesice začina za riblju čorbu i dobro promešati
da ne bude grudvica, zatim dodati vodu i ostaviti da se kuva.
Kod 1. ključanja skloniti čorbu i dodati so, malo bibera, vegetu, sok od paradajza, 1/2 čaše belog vina, ljutu papriku suvu celu (ne gnječiti je) i malo sirćeta.
Čorbu uvek probati da bi se pogodio ukus. Staviti je opet na vatru i kuvati je dok ne proključa, skinuti je sa vatre
dodati ribu i izgnječenu ikru i mleč.
Ikru i mleč će te prethodno iznječiti sa viljuškom ili
rukom. Kuvati je na tihoj vatri oko 10 minuta.
Čorba mora da bude ljuta, slana, kisela.
Čorbu ne mešati da se riba ne bi raspala.
Ponekad shutnja moze reci hiljadu rijechi...

User avatar
mala
Posts: 405
Joined: 20.06.2007. 23:56
Location: Bogu iza opanaka
Contact:

Re: MADJARSKI GULAS-PAPRIKAS

Post by mala »

Kirk_H@mmett wrote:Sastojci:

800 g junetine
1 kasika ulja
2 velike glavice luka
2 cehna bijelog luka
1 veza mrkve i persuna
1 kasika ljute mljevene paprike
so
1 kasicica zacina paprike
3 dl vrele vode
500 g manjih krompirica
250 g paradajza
5 feferonKi :)
1 pavlaka/vrhnje

Uputstvo:

U vecoj serpi zagrijati ulje. Luk isjeci na kriske, bijeli luk na sitne kockice, junetinu isjeci na kocke pa sve zajedno proprziti u serpi.

Ma da se ODERES jeduci, i OBAZVEZNO STAVITI KANTU VODE PORED SEBE! :smt118
je l' ovo "onaj" recept..... cini mi se da jest'....Hvala Bogu, konacno sam ga pronasla :smt026
:evil:

User avatar
MilanM76
Posts: 183
Joined: 08.11.2007. 01:41
Location: Prnjavor

Post by MilanM76 »

A sto mene ovdje niko ne razume...pricate li vi na ovoj temi mojim jezikom :smt026

User avatar
DJ_$rbo
Posts: 515
Joined: 11.11.2007. 22:28
Location: tamo negdje ispod neba a iznad zemlje ...
Contact:

Pa pricamo

Post by DJ_$rbo »

A koja ti je petorka za sledeci mec ???
8) 8) 8)
Ponekad shutnja moze reci hiljadu rijechi...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JOJJJ IMAM JA JEDAN RECEPT ;SAMO NEZNAM DAL DA VAM KAZEM !!!:smt017

ALI EVO ODACU TAJNU :D UZMETE TAVU STAVITE U NJU MALO MASTI ILI ULJA; NARAVNO UPALITE RINGLU ;I U SVE TO RAZBIJETE JAJE; DODATE SOLI PREMA VASEM UKUSU ;PECETE TRI MINUTA I ETOOOOOOOO SPECIJALITETA !! :wink: HAAAAAAAAAAAAAA JEL DOBAR; ZNAO SAM DA ZA OVO NISTE CULI ;SAD UJUTRO SVI DA ISPROBATE !!! :D :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
MilanM76
Posts: 183
Joined: 08.11.2007. 01:41
Location: Prnjavor

Post by MilanM76 »

KAMIKAZA wrote:JOJJJ IMAM JA JEDAN RECEPT ;SAMO NEZNAM DAL DA VAM KAZEM !!!:smt017

ALI EVO ODACU TAJNU :D UZMETE TAVU STAVITE U NJU MALO MASTI ILI ULJA; NARAVNO UPALITE RINGLU ;I U SVE TO RAZBIJETE JAJE; DODATE SOLI PREMA VASEM UKUSU ;PECETE TRI MINUTA I ETOOOOOOOO SPECIJALITETA !! :wink: HAAAAAAAAAAAAAA JEL DOBAR; ZNAO SAM DA ZA OVO NISTE CULI ;SAD UJUTRO SVI DA ISPROBATE !!! :D :wink:
BRA'O KAMIKAZA.
DAO SI MI IDEJU KAKO DA MOJE IGRACE PROIGRAM. IZ FRIZIDERA IZBACITE POKVARENA JAJA POSTO NEKO VREME NIJE BILO STRUJE (TO SAM JA) OSTALA POLUSVJEZA JAJA PO TVOM RECEPTU RAZBIJEM U TIGANJ. AKO TAD NE POBIJEDIMO NECEMO NIKAD. JELO SE ZOVE MUCKANI SUBA BEZ ZUBA. A ZA SALATU UZMITE "KISELI" KRASTAVAC. DOK SE TO SVE NE SERVIRA IGRAJTE "TETRKIS."

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

MilanM76 wrote:
KAMIKAZA wrote:JOJJJ IMAM JA JEDAN RECEPT ;SAMO NEZNAM DAL DA VAM KAZEM !!!:smt017

ALI EVO ODACU TAJNU :D UZMETE TAVU STAVITE U NJU MALO MASTI ILI ULJA; NARAVNO UPALITE RINGLU ;I U SVE TO RAZBIJETE JAJE; DODATE SOLI PREMA VASEM UKUSU ;PECETE TRI MINUTA I ETOOOOOOOO SPECIJALITETA !! :wink: HAAAAAAAAAAAAAA JEL DOBAR; ZNAO SAM DA ZA OVO NISTE CULI ;SAD UJUTRO SVI DA ISPROBATE !!! :D :wink:
BRA'O KAMIKAZA.
DAO SI MI IDEJU KAKO DA MOJE IGRACE PROIGRAM. IZ FRIZIDERA IZBACITE POKVARENA JAJA POSTO NEKO VREME NIJE BILO STRUJE (TO SAM JA) OSTALA POLUSVJEZA JAJA PO TVOM RECEPTU RAZBIJEM U TIGANJ. AKO TAD NE POBIJEDIMO NECEMO NIKAD. JELO SE ZOVE MUCKANI SUBA BEZ ZUBA. A ZA SALATU UZMITE "KISELI" KRASTAVAC. DOK SE TO SVE NE SERVIRA IGRAJTE "TETRKIS."
:smt005
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Juče sam kuhao i prisjetio se par majstorija ...
Evo jednog odličnog priloga ....
Očistiti karfiol ( cvjetača ) i skuhati na pari ( a može i normalno u vreloj vodi ali se gube vitamini ) kuhati po želji ali paziti da se ne prekuha ( može se jesti i polukuhana )
Ja je kuham duže ,, da se topi u ustima,,
Na drugoj strani na laganoj vatrici ugrijati 50ml tečnog šlaga i u njemu rastopiti sir ( Blue ili buđavi kako neko kaže ) ... lagano miješati po ukusu dodati bibera i kada se sir istopi pustiti ga da se napola ohladi i stegne u polu tečnu masu ...
Na vreo karfiol staviti istopljeni sir u razmacima tako da se ponovo rastopi i uvuče u svaku poru karfiola ...
Da prste poližeš !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Post Reply