Gramatika

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
Zujo
Posts: 200
Joined: 22.02.2007. 09:54

Post by Zujo »

Kp, kako svuci na slovenskom "na vrh brda vrba mrda"?

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Eine kleine perversion ... :wink:
Eto !!! Znam i ja Njemacki !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
zozon
Posts: 2768
Joined: 23.06.2002. 22:17
Location: Mjesto, nego sta........
Contact:

Post by zozon »

Mene samo zanima jedna stvar.

Vidim da neki ljudi (gomila ljudi) piše -te odvojeno od drugog lica množine u prezentu (vi radi te). E, sad hoću da pitam, ako vec pišete "radi te", zašto onda ne pišete i "radi m" ili "radi o sam"? :D

To vam sve ide zajedno, uključujući oblike za futur (radiću, radićes, radiće...), osim kod glagola koji završavaju na -ći (ići, *iću, *ićeš...), gdje se piše odvojeno, tj. puni oblik (ići ću, ići ćeš...).

Znam da gnjavim, ali mi je to malo smijesno i nelogicno.
You must not know 'bout me...

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Ovdje je pola ljudi strasno nepismeno... 8)

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Nicky wrote:Ovdje je pola ljudi strasno nepismeno... 8)
Nazalost imas pravo 8)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

Nicky wrote:Ovdje je pola ljudi strasno nepismeno... 8)
nasao se Dositej da kaze....cuti tamo...a i ti darius...instalises ha ;)

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

zozon wrote:Mene samo zanima jedna stvar.

Vidim da neki ljudi (gomila ljudi) piše -te odvojeno od drugog lica množine u prezentu (vi radi te). E, sad hoću da pitam, ako vec pišete "radi te", zašto onda ne pišete i "radi m" ili "radi o sam"? :D

To vam sve ide zajedno, uključujući oblike za futur (radiću, radićes, radiće...), osim kod glagola koji završavaju na -ći (ići, *iću, *ićeš...), gdje se piše odvojeno, tj. puni oblik (ići ću, ići ćeš...).

Znam da gnjavim, ali mi je to malo smijesno i nelogicno.
U pravu si. Nikad se nije pisalo "radi te". A što se tiče futura, kad sam ja bio prvi, drugi razred učio sam srpskohrvatski i bilo je pravilno pisati i "radiću" i "radit ću" s tim da se obadvoje čitalo "radiću". To "radit ću" je zapadna varijanta vjerovatno. Ja na to ne obraćam pažnju, veze nemam kako to pišem.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
odlikas7450
Posts: 305
Joined: 18.05.2007. 11:30

Post by odlikas7450 »

Morate razumjeti da je ovdje na forumu gomila djece kojima nas jezik nije bio prvi koji su naucili, a pored toga svi oni idu ili su isli u njemacke, austrijske ili americke skole.
Tako, da im puno ne zamjerate na gramatickim greskama. Super je i ovo sto znaju.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ма, " Све 5 " - кажу комшије преко Саве. :lol:

Битно је да се ми разумијемо. Зар не !?

Мени једино смета кад неко неког исправља, а не види да и сам гријеши. Не само уопште, него и у посту којим указује на грешке !? :roll:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

zozon wrote:Mene samo zanima jedna stvar.

Vidim da neki ljudi (gomila ljudi) piše -te odvojeno od drugog lica množine u prezentu (vi radi te). E, sad hoću da pitam, ako vec pišete "radi te", zašto onda ne pišete i "radi m" ili "radi o sam"? :D

To vam sve ide zajedno, uključujući oblike za futur (radiću, radićes, radiće...), osim kod glagola koji završavaju na -ći (ići, *iću, *ićeš...), gdje se piše odvojeno, tj. puni oblik (ići ću, ići ćeš...).

Znam da gnjavim, ali mi je to malo smijesno i nelogicno.
:lol: :D :wink:
da sam htjeo uciti isao bi dalje u skolu

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Nije htjeo vec htio.

Primjetila sam jos jednu gresku koja se konstantno ponavlja. Ljudi cesto pisu rjecicu NE zajedno sa glagolima a odvojeno sa pridjevima. Pa tako dobijemo...Nevolim kad si ne raspolozen. Valjda treba da ide obrnuto. Evo, profesorica je tu pa moze da nam potvrdi pravilo. :)
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

rjecicu
jel ova rijec ispravna??

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Hirurg wrote:
rjecicu
jel ova rijec ispravna??
Умјесто одговора, ево неколико цитата са једног Форума, па просуди сам:
po starom pravopisu (koji sam ja ucila) u gimnaziji bilo je pravilno rječica...
prije izvjesnog vremena pricam sa kolegama upravo o istoj rijeci...
pravopis i gramatika su se uveliko promjenili,tako da po danasnjem pravopisu nije tacna ni moja rječica ni tvoja riječca,vec rječca!
Po pitanju ove RECICE deminutiva od REC, a i od REKA.

Mene su ucili da se primjena JE i IJE vrsi na osnovu ustanovljavanja dugog
ili kratkog E u izgovoru ekavskim narjecjem.

Postujuci to pravilo i sam izgovor, onda bi rezultat bio RIJEC i RJECICA.

Ta nova pravila, nikako mi nisu jasna. Toliko je nuzno bilo da se nakon naziva:
SrpskoHrvatski jezik, naprave srpski i hrvatski. Tomu svemu pridodamo bosanski.
а за ентузијасте по питању правописа ево корисног линка:
http://pravopis.tripod.com/
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
zozon
Posts: 2768
Joined: 23.06.2002. 22:17
Location: Mjesto, nego sta........
Contact:

Post by zozon »

aquarius wrote:Мени једино смета кад неко неког исправља, а не види да и сам гријеши. Не само уопште, него и у посту којим указује на грешке !? :roll:
Jesam ja u pitanju? Ako jesam, slobodno ispravi! Ja volim kad me ispravljaju. :)

Ne kazem da svi treba sve da znaju i da robuju pravopisu i gramatici. Treba se samo potruditi. Toliko price o cirilici, o jeziku i slicnim stvarima, a ovdje se covjek moze nacitati svakakvih gluposti.

Pravopis je vazan dio naseg jezika, pa smatram da treba raditi na tome da se on ocuva ovakav kakav je. :)
You must not know 'bout me...

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Hirurg wrote:
rjecicu
jel ova rijec ispravna??
Rjecca LI se uvijek pise odvojeno!

Sjecam se da sam u osnovnoj ucila da je pravilno rjecica. No, dobro. Korekcije su uvijek dobrodosle. Kao sto zozon vec rece, ne bi trebalo da smo robovi pravopisa, potkrade se ponekad i pokoja greska ali na neke osnovne stvari moramo obratiti malo vise paznje.
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Jesam ja u pitanju? Ako jesam, slobodno ispravi! Ja volim kad me ispravljaju.
Не, ниси ти у питању. Не бери бригу ! Није ни важно ко је, само наводим примјер.

Такође сматрам да не треба робовати правилима, али прозивати ( исправљати ) неког и при том правити правописне грешке је безобразлук. Нико од нас овдје није дежурни лектор или Богом дан па да исправља остале.

Требамо се трудити, али је битније шта је речено него како је речено. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
gorica vrhovac
Posts: 340
Joined: 04.03.2007. 00:45

Post by gorica vrhovac »

odlikas7450 wrote:Morate razumjeti da je ovdje na forumu gomila djece kojima nas jezik nije bio prvi koji su naucili, a pored toga svi oni idu ili su isli u njemacke, austrijske ili americke skole.
Tako, da im puno ne zamjerate na gramatickim greskama. Super je i ovo sto znaju.
tako je! I ja sam hodala u Slovensku skolu pa me niko nije ucijo srpskohrvacki! Znam toliko koliko sam se naucla od mame i tate! Pa neko je nekad reko "pisi kao govoris"!
Image

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

neko je nekad reko "pisi kao govoris"!
Вук Стефановић Караџић.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Snowflake
Posts: 332
Joined: 21.09.2007. 15:53
Location: Sibovska
Contact:

Post by Snowflake »

gorica vrhovac wrote: ucijo srpskohrvacki!
Hajde da te i ja jos nesto naucim(nemoj se ljutiti,to je za tvoje dobro).
Izmedju I i O se ne pise j.Nije uciJo nego ucio.
I nije srpskohrvaCki nego srpskohrvaTSki

Ja ne smatram da znam sva pravila pravopisa ali NE MOGU gledati kada neko pise NEmogu,biJo,komeNdija,kuputI cu...To su stvarno neke osnove,i to bi VALJDA trebalo znati...
I love you just the way you are...

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Snowflake wrote:komeNdija
Snowflake, ova rijec postoji u nasem jeziku, i nije greska napisati komendija! To je narodni izraz za ringispil. :lol: :lol: :lol:

Hirurg, nisam ja Dositej,ja sam glup

User avatar
Sweety
Posts: 172
Joined: 28.10.2007. 15:50

Post by Sweety »

Nicky wrote:
Snowflake wrote:komeNdija
Snowflake, ova rijec postoji u nasem jeziku, i nije greska napisati komendija! To je narodni izraz za ringispil. :lol: :lol: :lol:

Hirurg, nisam ja Dositej, ja sam glup
Ona je MALO u pravu.U nasem narodnom jeziku postoji i unici,dje... :lol:

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Pa, ova rijec stvarno postoji. Probaj u rjecniku. :lol:

Za VRSTU I HIRURGA!!!

E vas dvojica ste komeNdija, cisto da se zna...Znam da zozon nije editovala moj post, zbog gramatickih gresaka koje su napisane poslije edita, a isto znam da ste samo vas 2 lika toliko napaceni pa da ispravljate sta neko napise.

INACE, BILO JE LAKO ZAKLJUCITI DA JE TO HIRURG, JER SAMO TI PISES MALIM SLOVIMA, NE UDARIS SPACE POSLIJE ZAREZA, I NE ZNAS ZA STA SLUZI TACKA . ILI DOT. NEXT TIME BAR TO SREDI, DA SE NE SRAMOTIS...JADO...UGLAVNOM TI SI PROCITAO, OSTALI NE MORAJU.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Nicky, nemam volje sve da citam ovdje pise. Ukratko, nista ti nisam prepravljao :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Sweety
Posts: 172
Joined: 28.10.2007. 15:50

Post by Sweety »

E,odavno se nisam ovako nasmijala.Ali mislim da nije lijepo od tebe Hirurg da diras Vuka.
Nicky,samo se nasmijesi,i prijedji preko toga.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

Sweety wrote:E,odavno se nisam ovako nasmijala.Ali mislim da nije lijepo od tebe Hirurg da diras Vuka.
Nicky,samo se nasmijesi,i prijedji preko toga.
ma da ja sam zmaj, al nek je nicky napisao sta je.a o mojoj ispravci :shock: hvala nicky sto mislis da sam toliko mocan selam

Post Reply