Сијенке прошлости...

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

И Дража је био нечији отац, бар, кога је прогутала тама комунизма...
Image
http://www.jadovno.com/intervjui-report ... VS01fntmkp

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Добро си нашао примјер: црвени ким погубио човека на правди Бога.
Свака част чика Змиле... [emoji41]

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Сијенке прошлости...

Post by Bato24 »

Zbog vaših sijenki prošlosti mi mladi ne možemo da živimo normalno. Malo li je problema zbog sijenki iz 90-ih nego se sad povlače i 40-e. Hajde onda da se vratimo u 1389-u pa da rehabilitujemo Vuka Brankovića. Istoriju nikad niko nije napisao kako jeste niti će iko ikad. Ostavite se vi sijenki prošlosti nego se okrenite naprijed i osvijetlite ove sijenke koje stoje ispred nas.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

Vi mladi morate uzeti stvari u svoje ruke.Morate se probuditi !Nije dovoljno biti samo mlad.
Mlad je i Novak Đolković,ali za njega nije čuo svijet samo zato što je mlad, već što dobro drži reket u rukama, i njime najbolje na svijetu mlati.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
arrow
Posts: 76
Joined: 18.05.2013. 12:35

Re: Сијенке прошлости...

Post by arrow »

ZMIJA wrote:Vi mladi morate uzeti stvari u svoje ruke.Morate se probuditi !Nije dovoljno biti samo mlad.
Mlad je i Novak Đolković,ali za njega nije čuo svijet samo zato što je mlad, već što dobro drži reket u rukama, i njime najbolje na svijetu mlati.
U pravu si ali se moras sloziti i da nije imao teg oko vrata sto mu deda i otac stavise oko vrata vec naprotiv samo vjetar u ledja !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

И, гдје нам се деде химна?
Ко ју промјени...
Гдје нам се деде грб?
Ко га промјени?

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Сијенке прошлости...

Post by Bato24 »

Nije Vam Đoković baš najbolji primjer. On je uporan i iskoristio je to. Ja sam uporan i evo završiću fakultet i onda moram gledati odakle je vedro. Malo li je što će me na razgovoru za posao pitati za koju sam stranku opredijeljen, treba još da me pitaju jesi li moji bili za Četnike ili Partizane. Ja hoću da vučem naprijed, ali kako kada je komšiji koji nema da kupi hljeb najveći oroblem što su rehabilitovali Dražu? Pomozite nam!

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

Đokovića sam navela samo kao snažnu metaforu,naravno da svi ne mogu dohvatiti tu zvijezdu na nebu,ali mogu bar u nebo gledati bistrih očiju i zdravog razuma.
Nije dovoljno samo fakultet završiti,danas fakultet imaju i oni koji nikad u životu kraj faklteta nisu prošli.
Spominješ stranku pri zapošljavanju,to je malo postao mit,za one koji se školuju za držanu administraciju,u mojoj kompaniji ni jedna stranka nema blage veze glede zapošljavanja,traži se određeno znanje i sposobnosti, i određeni rezultati u radu, a diploma je samo formalna stvar.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Сијенке прошлости...

Post by Bato24 »

Nije to baš mit ali nema veze. Znam dosta primjera vezanih za moju struku ali dobro. Ne želim da se i ova tema svede na raspravu o tome jer je to presipanje iz šupljeg u prazno. Mene samo zanima, glede ove teme, šta dobro može donijeti otvaranje Pandorinih kutija iz daleke prošlosti? I šta se postiglo ovim što je odlučeno nedavno?

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Неће те питати за странку, но ће странку питати за тебе, Бато... :D

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

А добро је што се скида ореол безгрешности са једних и брише бесрамна љага са имена других.
Питати старе иловчане шта мисле о "недавној" одлуци...

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

Bato24 wrote:Nije to baš mit ali nema veze. Znam dosta primjera vezanih za moju struku ali dobro. Ne želim da se i ova tema svede na raspravu o tome jer je to presipanje iz šupljeg u prazno. Mene samo zanima, glede ove teme, šta dobro može donijeti otvaranje Pandorinih kutija iz daleke prošlosti? I šta se postiglo ovim što je odlučeno nedavno?
Ja govorim u načelu,naravno postoje i izuzeci, ali oni nisu pravilo.Ja neznam, ni ko si ni kakve si struke ,pa preljavanje iz šupljeg u prazno je van konteksta, u konkretnom slučaju.
Ne bi se s tobom složila,Pandorine kutije i nastaju kad se nešto stavlja pod tepih,a tepih kad tad mora da se podigne.Dakale, treba na vrijeme i sukcesivno razbijati mitove i tabue o našoj prošlosti i sadašnjosti,kako bi nas što manje zaklanjale njene sijenke.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Ето ту се слажемо!
Тако се постиже интериделошки компромис... :)

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

Image
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Image

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

И ово смо гурали под тепих рођаци... :(
Танасије Узуновић - Ђенерал Милан Недић - Бомбардовање Београда од стране савезника на Ускрс

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Сијенке прошлости...

Post by Bato24 »

Dobro, evo, ''ljaga'' je skinuta sa njegovog imena. Da li je tu sad kraj? Ili će sad druga strana da pokrene svoja pitanja? Pa opet jedni pa drugi i tako u nedogled. Ja istoriju uvijek uzimam sa rezervom. Smatram da postoji jedna istina ali da se ona nikad ne može cijela saznati. Pogotovo kod velikih događaja kao što je ovaj. Nekada treba znati i kada se povući.

User avatar
arrow
Posts: 76
Joined: 18.05.2013. 12:35

Re: Сијенке прошлости...

Post by arrow »

Ne ne ne nego cemo cekati da kralj pobjegne i da nas uce odbrane......e Srbi e Srbi !!!

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Када сјене оду на спавање,
ноћу се истина пробуди,
и будан ум има сазнање...

СРБИЈА СЕ БУДИ

Ноћ се хвата, Србија се буди,
постаје она стара.
Шапат иде од јаруга до појата,
Од камена до пастирског пламена.
Даљине светле од звезда и ватара.

Људи у тами постају страшни и мрки,
Давнашња дела опет се збивају,
Намерници сву ноћ на прозор куцају,
Погледом само Бога називају.
Око при дрхтавој свећи сене.
Пушка плане, хитро. Скоро ће да сване.

Над Србијом ноћ се хвата, ноћ доброг заборава.
Прљава копрена се са Србије скида,
Сијају шуме од светлих успомена,
Нема више пораза ни стида
У сваком пазуху брда, у гнезду крстина и сена
по јунак спава.

Коњи сву ноћ касају, уши радосно чуље,
Чују се одасвуд јуначки крици. Одасвуд гласник хода.
Путеви су опет бели као да су њима јездили
Само устанички коњаници.

Србија се буди,
животом витешким опет живи од сутона до зоре.
Сви који су за смрт њену били криви,
Који нису пали на њеном прагу,
Постају опет људи, спирају са имена љагу.

Србија се опет буди,
Све што се зачиње у напаћеној утроби жена,
Све што ниче из мисли и семена,
Све што на тлу Србије живи и роди
Намењује се слободи.

Десанка Максимовић

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by ZMIJA »

INTERVENTNA - TANJA JANKOVIĆ
Istina o Draži
Radost zbog rehabilitacije Draže Mihailovića pokvarilo mi je ponovno korišćenje mučenog "đenerala" u dnevnopolitičke svrhe. Javio se Šešelj, kome treba medijska pažnja nakon 12-godišnje izolacije, Kolinda jer odavno je nema sa fašističkim izjavama ili Nebojša Stefanović, koji je imao pola sata pauze između dve izjave na temu razno, pa mu uleteo Draža da popuni termin. A da ih pita čovek ko je bio Draža, gde se školovao, koliko jezika je govorio, kako je formirao četnički pokret i ko je prvi počeo borbu protiv fašista u Drugom svetskom ratu i zašto Šarl de Gol nikada nije došao u zvaničnu posetu Titu dok je bio predsednik Francuske, ne verujem da bi znali odgovore na sva pitanja.

Oduvek su me nervirale neznalice i površni mediokriteti koji su istoriju učili isključivo iz udžbenika koje su pisali pobednici bez ikakve želje da čuju i drugu stranu, da otkriju i saznaju i ono što ne piše u Titovim lektirama i knjigama koje su lektorisali Leka Ranković i Krcun.
Kada sam kao 18-godišnja maturantkinja vranjske gimnazije za maturski rad odabrala temu "Razvoj i ciljevi četničkog pokreta", moj profesor istorije rekao je da će mi odobriti temu iako mu je sugerisano "da to nije pametno jer bi moglo pogrešno da se protumači". U to vreme rađao se Srpski pokret obnove i postajao ozbiljna pretnja komunističkom režimu Slobodana Miloševića, pa su ljudi iz "službe" nekoliko puta razgovarali s mojim profesorom. Prijateljski su mu savetovali da je najbolje da tema ne bude odobrena jer će se direktno protumačiti kao akt protiv države. Nikada mi nije rekao šta je njima rekao, ali se dobro sećam da je meni rekao: "Tema ti je odobrena. Drago mi je da se interesuješ za nešto o čemu niko nikada u ovoj školi nije ni pričao, a kamoli pisao. Znaš da literaturu za ovu temu nemaš, ali ne sumnjam da ćeš je ti nabaviti."
Literaturu sam nabavila sa Huverovog instituta u SAD, zvala sam i nekoga iz redakcije tadašnjih "Pogleda" iz Kragujevca, pa su me povezali sa nekim istoričarima iz dijaspore koji su mi pomogli. Razgovarala sam i s nekim preživelim ravnogorcima. Naučila sam mnogo o četničkom pokretu, ali i saznala da će Draža jednog dana biti rehabilitovan. Generalu Mihailoviću učinjena je velika nepravda. Ali i četničkom pokretu, koji je satanizovan, i istoriji, koju su pobednici falsifikovali, i generacijama, među kojima je i moja, koje su falsifikatori istorije decenijama držali u zabludi. Zato možda nisam mogla da budem oštra, a na početku mi je to bila namera, prema onima koji o Draži sude, a o njemu, sigurna sam, znaju iz lektire i filmova o Titu na Sutjesci i Neretvi. Neznalicama ne mogu da zamerim, njih žalim.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Сијенке прошлости...

Post by просвјета »

Кад већ:
Одликовања Драгољуба Драже Михајловића:
Cpeбрна медаља за храброст, уручена 1913.
Споменица за Српско – турски рат, уручена 1913.
Споменица за Српско – бугарски рат, уручена 1913.
Златна медаља за храброст, уручена 1915.
Енглески Војни крст, уручен 1917.
Бели орао са мачевима четвртог реда, уручен 1918.
Бели орао са мачевима петог реда, уручен 1920.
Споменица за рат 1914 – 1918., уручена 1920.
Златна медаља за храброст, уручена 1920.
Албанска споменица, уручена 1921.
Орден Светог Саве четвртог реда, уручен 1928.
Бугарски Командирски крст Светог Александра, уручио лично цар Борис у Софији 1936.
Чехословачки Орден белог лава трећег степена за војне заслуге, уручио лично председник 1937.
Француски Ратни крст, доделио генерал Шарл де Гол, 1943.
Америчка Легија заслуга првог степена, највиши орден намењен странцима, доделио председник Хари Труман 29. марта 1948. Уручен Дражиној кћерки Гордани 2005.

Keyser Söze
Posts: 163
Joined: 14.07.2014. 11:41

Re: Сијенке прошлости...

Post by Keyser Söze »

ImageUploadedByTapatalk1431796835.394921.jpg
ImageUploadedByTapatalk1431796835.394921.jpg (198.16 KiB) Viewed 15515 times
(Ne)Sreca pa svaka medalja ima dvije strane, a net sve trpi...

http://www.6yka.com/mobile/novost/81050
Velikodusno rodjace, raspolagati tudjom mukom, nije mala zajebancija


User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Сијенке прошлости...

Post by vrsta8472 »

Ово се рехабилитацијом Драже Михаиловића, треба посматрати са правне стране. Јер Дража за вријеме суђења, није имао ни адвоката ни прилику да се брани. Што би рекао наш народ, "Кадија те тужи, кадија ти суди".
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply