Vlada Republike Srpske

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

Post Reply
User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Vlada Republike Srpske

Post by Sheki »

Predloženi budžet u suprotnosti sa odlukom o štednji u RS
Još 24 miliona maraka za plate


Autor: Tijana Veselinović | 24.11.2008. - 05:00
www.blic.co.yu


BANJALUKA - U nacrtu budžeta RS za 2009. ne može se primetiti da će bilo kome u Vladi biti smanjena plata. Sedam ministarstava dobiće za plate više novca nego u 2008. godini, dok će preostalih devet resora raspolagati sa istom sumom.

Mada je Vlada RS 2009. proglasila godinom štednje i saopštila da će premijeru, ministrima i svim zaposlenima u Vladi, republičkim upravama, agencijama...sa primanjima većim od 2.000 KM, plate biti smanjene za deset odsto, budžetom je planirano da se ukupno za lična primanja izdvoji oko 24 miliona KM više nego u 2008. Najveće povećanje za plate treba da dobije Ministarstvo za građevinarstvo - 26 odsto više nego u 2008. godini. Zatim slede Ministarstvo privrede i energetike koje će dobiti 23 odsto više novca za plate, Ministarstvo saobraćaja i veza RS dobiće 17 odsto više, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave 10 odsto više...
U Ministarstvu finansija RS kažu da su novčana izdvajanja za plate veća zbog određenog broja pripravnika koji su primljeni u četvrtom kvartalu 2008. u skladu sa programom Vlade RS.
„Nacrtom budžeta nije došlo do povećanja plata budžetskim korisnicima“, tvrde u Ministarstvu finansija RS. Oni dodaju da će se više novca za plate izdvojiti i zbog poštovanja Zakona o izmenama i dopunama Zakona o platama zaposlenih u oblasti prosvete i kulture koji je počeo sa primenom 1. jula ove godine.
„Mali deo novca odnosi se i na novoformirane institucije, kao što su privredni sudovi“, dodaju u resoru finansija RS.
Međutim, nacrtom budžeta je određeno da se za institucije, koje treba da budu formirane u 2009. godini, izdvoje inicijalna sredstva za početak rada. Predviđeno je formiranje pet okružnih privrednih sudova i viši privredni sud, te agencija za ispitivanje načina sticanja imovine. Novac će im dodeliti Ministarstvo pravde RS, a isplate nisu uvrštene u stavku plata.
Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da očekuje objašnjenje Ministarstva finansija za nacrt budžeta, jer su predložene stavke za plate u suprotnosti sa odlukom o nepovećavanju plata i smanjenju za jedan deo zaposlenih.
Ona podseća da sindiklaci ne prihvataju odluku Vlade o zaustavljanju rasta plata u 2009. godini, naročito jer ne postoji garancija za rast plata u 2010. godini.
- Neozbiljno je doneti odluku o štednji koja se odnosi samo na radnike, a da istovremeno ne postoje strategija i plan kao odgovor zbog sveobuhvatne krize - navodi ona. Mišićeva će primedbe sindikalaca na nacrt budžeta obrazložiti u utorak na sednici NSRS.
Predsednik Saveza poslodavaca Damir Miljević kaže da je Vlada trebalo da predloži isti budžet kao i prošle godine.
- Na taj način bi se poslala jasnija poruka o javnoj potrošnji, štednji i ostavljanju prostora za investicije - dodaje Miljević.
On smatra da je trebalo već napraviti plan rasterećenja privrede u smislu smanjenja određenih poreza, ukidanja administrativnih taksi...
- Potreban je i svojevrsni krizni scenario, odnosno plan mera ako slučajno dođemo u situaciju da više od polovine preduzeća više ne može da radi. Hrvati nameravaju da oforme interventni fond za slučaj propadanja preduzeća - dodaje on.


Dva miliona maraka za strategiju razvoja

Nacrt budžeta RS za 2009. iznosi 1,67 milijardi KM i veći je za šest odsto u odnosu na rebalans budžeta 2008. Vlada RS namerava da u 2009. izdvoji i dva miliona KM za izradu strategije razvoja Republike Srpske. Za otplatu spoljnjeg duga u 2009. namenjeno je 121 milion KM što je za 28 odsto više nego ove godine, dok je unutrašnji dug manji i iznosi 65,9 miliona KM. Za konsultantske usluge u vezi sa gradnjom mreže autoputeva u RS biće plaćeno oko 4,1 milion KM.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Eto da malo prodisktujemo o radu Vlade RS... Da vidimo njihove odluke, a nase odgovore... 8) :lol: :wink:

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Kilometri kroz Srpsku

J. GLIŠIĆ, 23.11.2008 18:48:17
novosti.rs

BANjALUKA - Pošto je potpisivanje Ugovora o koncesiji, korišćenju i izgradnji mreže autoputeva, vredne 2,9 milijardi evra, između RS i austrijske kompanije „Štrabag“, nekoliko puta najavljivano, a potom odgađano, ugovor bi u ponedeljak konačno trebalo da bude potpisan. Ugovor i Protokol o početku gradnje prvih kilometara mreže autoputeva, u ime RS potpisaće premijer Milorad Dodik i ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović, a u ime „Štrabaga“ direktori kompanije, Rudolf Kraf i Feliks Kozelek.
Ministar Čubrilović za „Novosti“ kaže kako se Protokol odnosi na deonicu Banjaluka - Doboj, jer je studija izvodljivosti gotova, a glavni izvedbeni projekat se očekuje na proleće.
- U Protokolu stoji da, ukoliko mi obezbedimo sve druge uslove, građevinski radovi bi mogli da počnu već u junu iduće godine - objašnjava Čubrilović.
Prema njegovim rečima, posle toga sledi izgradnja dela autoputeva prema koridoru Pet C, odnosno Doboj - Jakeš, za koji se trenutno radi projekat. „Štrabag“ bi odmah pristupio izradi studije izvodljivosti za pravac Banjaluka - Kupres. Deonice prema Bijeljini i Prijedoru gradiće se po fazama, kako je predviđeno ugovorom.
- Ugovor nije menjan, a protokolom želimo da ubrzamo datum početka izgradnje. Vreme izgradnje ne bi trebalo da bude ugroženo, ukoliko mi budemo spremni da na vreme rešimo imovinsko-pravne odnose - kaže Čubrilović.
Pregovori sa „Štrabagom“ oko izgradnje mreže autoputeva traju već dve godine. Budući koncesionarizračunao je da će gradnja 397 kilometara autoputa, pet deonica, koštati 2,907 milijardi evra bez poreza, carina i drugih javnih davanja. Konačna cifra znaće se posle završetka studija izvodljivosti i projekata. Koncesije će se dodeljivati za svaku deonicu pojedinačno, kada će se znati i precizno koštanje izgradnje. „Štrabagu“ će koncesija biti dodeljena na 30 godina, uz mogućnost produženja na još 15, a fiksna koncesiona naknada koju će „Štrabag“ platiti iznosi 800.000 evra.
Premijer Dodik ranije je objasnio da u ugovoru sa „Štrabagom“, čiji je predlog nedavno usvojio i parlament RS, nema nikakvih obaveza i garancija i da će se za one delove autoputeva za koje studija izvodljivosti kaže da nisu ekonomski isplativi, angažovati sredstva iz esploatacije deonice Banjaluka - Gradiška. Godišnja zarada od ove deonice, nadaju se u Vladi, trebalo bi da bude oko 15 miliona evra.
Predviđeno je da mreža svih deonica autoputeva bude završena do 2017. godine. Današnjem potpisivanju ugovora i protokola, pored delegacije austrijske kompanije, prisustvovaće predsednik RS Rajko Kuzmanović, predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić i ministri u Vladi RS.

FINANSIJE PREMA AUSTRIJSKOM PREDLOGU

Deonica KilometraŽa Vrednost

Banjaluka-Doboj 72 km 468 miliona evra
Doboj-Jakeš 46 km 276 miliona evra
Glamočani-Kupres 110 km 1,1 milijardi evra
Banjaluka-N. Grad 71 km 426 miliona evra
Jakeš-Bijeljina 98 km 637 miliona evra

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Vidi, vidi, koliko su se cijene po kilometru smanjile. garant ovi Austrijanci imaju bolji digitron :lol:

i garancija i da će se za one delove autoputeva za koje studija izvodljivosti kaže da nisu ekonomski isplativi, angažovati sredstva iz esploatacije deonice Banjaluka - Gradiška. Godišnja zarada od ove deonice, nadaju se u Vladi, trebalo bi da bude oko 15 miliona evra.
Ugovor je ok, ali je ovo losa stavka po meni. Npr zasto iz neceg profitabilnog finansirati neprofitabilni dio koji ce to biti vjerovatno za 15ak godina. Bolje je tamo gdje nema dovoljnog protoka izgraditi dobru magistralu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Nisam upratio sta se desilo sa autoputem BL-Gradiska..?? To se nastavlja graditi, ili kako?

I, pominje se 2017. godina kao godina zavrsetka radova; na sta se moze komotno okaciti jos 5, dakle 2023. god, pa se na to sabere 30 godina, koliko Strabag ima koncesiju (zamisli, UZ MOGUCNOST PRODUZENJA NA JOS 15) sto bi trebalo znaciti da ce RS tek 2053, tj 2068. godine imati koristi od toga auto puta (mislim na finansiski dio).. a tada ce, taj autoput, biti vise nego zreo za potpuno renoviranje.. Isprepadah se, jbt!!!
Osim toga, negdje sam citao da u ugovoru nema nikakvih garancija od strane Strabaga..

Bas me zanima ko je zaduzen za odrzavanje istog.. Nadam se Strabag, dok god ima koncesiju.. Ili ce to ici dodatno na ledja drzave...??!!

Neznam, jbt kad smo bijeda.. uzas je to, zivo sam se prepao cim sam pomislio na sve te cifre (mislim na rok izgranje, koncesiju)....

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Koncesiju daju i bogatije zemlje..drukcije je prilicno tesko izgraditi, i to jos dobre puteve. Strabag ce voditi i odrzavati puteve u tom periodu i ubirati prihode. Sad ne znam, mozda ima nekih stavki oko zemljisnog pojasa, kako to ide ne znam. A Strabag ce placati koncesionu naknadu, kao i procenat, doduse manji, od putarine..ali generalno osim tog puta ka Doboju i ovom prema Gradiski nema dovoljnog protoka..tehnicki minimum za isplativu gradnju je 12.000 vozila na dan, a praktrino to je oko..15.000. Ovaj dio ka Gradiski ima 19.000, a prema Doboju sumnjam da ima vise od 7, 8 hiljada..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Od tih odbrojanih 15000, treba odbiti neki procenat vozila koji se krecu lokalno.. ili npr, ako neko ne zeli preko auto puta zbog putarine...

Nego, da se vratimo na onaj prvi tekst...
Meni je ta strategija o stednji bila istog momenta smijesna, kada sam je prvi put procitao (cini mi se da si ti Rege okacio taj clanak).. Elem, kakva sada zalosna stednja od 10% sa masnih prihoda, kada su taj isti prihod ove godine povecali za 50% (ako me dobro sjecanje sluzi).. Ko koga ovde hebe u zdrav mozak??
Takvo nesto zelim i sebi :lol: Neka mi firma prvo poveca platu za 50%, a onda posle pola godine neka stedi na meni 10% :) Ja sav sretan :twisted:

Ipak, danas se nisam nasmejao.. Znaci, ni tih 10% nisu odrzivi, vec se grabi jos vise.. Jbt, onda neka nista ne stede, jeftinije cemo proci :lol:

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Veoma lijepa strategija. Dok ima neka se trosi, dok se narodu oci mazu... Ja bih, takodje, istog trena pristao na ovakvu stednju u mojoj firmi...

SIS, kako ide pjesma ona? ;-)

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

Kritikovali ste Kamikazu za pjesmice, a vidi sad njih... :lol:

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

A on moze a SIS ne moze? ili sta? VI rekoste svi da smo mi u krivu, a sad ako mi to isto radimo opet smo u krivu? A crvene li objektivnosti...

gavro
Posts: 19
Joined: 17.10.2008. 20:27

Post by gavro »

Novi putevi?
auuuuu.....
Ma prekrasno....

Od cijih para?
:?: :!:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Od tih odbrojanih 15000, treba odbiti neki procenat vozila koji se krecu lokalno.. ili npr, ako neko ne zeli preko auto puta zbog putarine.
Sto se tice ovoga ,'' ne boj se'', onaj ko bude morao ici preko autoputa tj kamioni na koje svi racunaju ice preko njega i da ne zele. Vidjeces kako pod pritiskom stranaca vazi zabrana prolaska lokalnim putevima. :lol: . Ali nadam se da cemo dobiti te puteve, mnogo bi znacili tj mnogo ce znaciti za 15ak godina, valjda.
Meni je ta strategija o stednji bila istog momenta smijesna
Budalastina, mada to nema veze sa strankom. Svi to rade.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

И за колико стижемо у БЛ новим ауто путом? 8)
Image

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Stizemo za devet godina :lol: bar po prvom roku!

User avatar
stripi79
Posts: 260
Joined: 15.12.2007. 21:24
Location: München/Palackovci
Contact:

Post by stripi79 »

seljak iz skakavaca wrote:Stizemo za devet godina :lol: bar po prvom roku!


Drug sa ovim nasim ljudima koji su sad na vlasti za oko 99 god. :) :cry: :wink:
.....zivot je cudo.....

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

No neeeed za zurbom. Mile ce to srediti. Ima da ih tuuuuzi. On voli da tuzi, evo hoce i Rafija da tuzi!!

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

stripi79 wrote:
Drug sa ovim nasim ljudima koji su sad na vlasti za oko 99 god. :) :cry: :wink:
Nemoj tako, nece nam posle dozvoliti da skripimo po njemu :)
Ovaj nevjerovatni dokumenat (ugovor sa Strabagom) oko kojeg se vec oko dvije godine muce; nije bez razloga odugovlacen! Ima to sve svoje, hocu reci- imace neko svoje (trebalo je pronaci nacin kako da se uz taj projeka i nasi guzovani opare)
Sheki wrote:SIS, kako ide pjesma ona?
U d-molu, ili c-molu??? u duru? :)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

:D Hajde zapjevajte sta ste se stisli, koga se bojite ? :D
Ja sam malo skeptican sto se tice ovih autoputeva, boze daj, ali tesko izvodljivo, mislim na ovo bez obaveza, po meni ovdje Dodik malo ,ma sta malo , laze puno :D ,ugovorom se RS obavezuje da ce snijeti svu razliku ,tj. gubitak Strabagu ,i to za cijeli period dok traje ugovor.To je kao npr. kad bi se ja obavezao da cu Hunteru odkupiti sav urod psenice u narednih 30 godina i to 1000 kg po dunumu za cijenu od 2 € kg, a ako on ne ubere 1000 kg po dunumu ja njemu dodjem 2000 km odstete za svaki zasejani dunum, iako i ja i on znamo da ce maksimalni urod biti 350 kg, i da na 1000 kg nema sansu da dodje, gdje je tu logika, brojali su auta, ali nisu mislili da je tu 50 % njih koji su posli na pivo i imaju samo dvije marke u dzepu, glupa je predpostavka da ce iko ko radi za 300-500 km svaki put kad podje za BL, platiti 10 km ,od prometa koji ce da imaju nece moci ni radnicke plate da poklope, sve ostalo ce da nam naplate preko raznih poreza, a Dodik ce sebi dici spomenik za zivota koji ce se zvati pusti auto put. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

gavro
Posts: 19
Joined: 17.10.2008. 20:27

Post by gavro »

kamikaza....
ma joook!!!!!!!!!! :twisted:

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Vinjete ljudi, vinjete, a ja za 45 minuta ionako stignem do doboja, za 30 do bl, ne treba meni neka usteda zvana autoput :D tu moze lako da se poleti :D
Nego, kami, ajd da se ti i ja dogovorimo za ovaj otkup psenice, sto si predlozio, ja sam zadovoljan i da prepolovimo :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Samo nesto da dodam, zbog naseg premijera, koji voli mnogo da obecava, koji je govorio seljacima proljetos, sijte sto vise kukuruuza (kad je bio 0.7 km po kg) otkupicemo sve po cijeni od 0.45 km po kg, tacnije negdje oko 40000 tona, a na kraju se desilo da otkupi samo 10000 tona po cijeni od 0.3 km po kg, meni je ostalo na njivi, pod ovim snijegom jos oko 50 hektara kukuruza, da ceka bolje i ljepse dane, kad cu moci ubrati oko 30% sadasnjeg prinosa, i gdje sam tu ja, i ljudi koji su prosli isto kao i ja. Zasto je vlada obecala plavi dizel, sa skinutim akcizama i drumarinama, Cijena b bila oko 1.5 km po litri, a mi smo u udarnoj sezoni placali po 2.5 km litru goriva. Nesto je trulo u drzavi bosni, toliko trulo da smrdi do slovenije, ministar finansija je rekao da ce se to regulisati kroz subvencije, kakve crne subvencije kad su skinuli sa budzeta za poljoprivredu koji je bio bijednih 88 miliona jos 8, tako da je ostalo 80, a za poredjenje, u hrvatskoj, u kojoj postoje i plavi dizel, i smanjene cijene djubriva, i povrat 50% investicija seljaku, njihov budzet za poljoprivredu je milijardu i 100 miliona eura, i koji ***** onda on trazi sa pametovanjem od poljoprivrede, kad je jedina zemlja koju posjeduje, ona u saksiji sa cvijecem, za koju se brine njegova zena
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
SCG
Posts: 486
Joined: 12.04.2006. 22:52
Location: Prnjavor City/CH

Post by SCG »

jeli .. a kako oni to zamisljaju da autoput prolazi kraj prnajvora (ili kroz, posto se sad nastavlja izgradnja grada i na onu drugu stranu magistrale) ??
www.kkmladost76.freeforums.org

KK MLADOST 76'= PONOS GRADA

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

SCG wrote:jeli .. a kako oni to zamisljaju da autoput prolazi kraj prnajvora (ili kroz, posto se sad nastavlja izgradnja grada i na onu drugu stranu magistrale) ??
Nece biti bas toliko blizu..a i nije grad problem..ce da se rusi :lol:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Glupost je da se rusi kad imamo tolike njive i pustare oko grada, po meni je jevtinije izmjestiti zamisljeni autoput i imati 2 km vise za izgradnju nego rusiti naselja, ali u nas se nista ne radi sa logikom ,pa nece ni ovo. Osim toga, dok oni pocnu sa radovima, bit ce jos stotine novih kuca zapoceto na toj njihovoj trasi, jos uvjek niko ne sprecava izdavanje odobrenja za gradnju na mjestima kud taj put prolazi, kao npr. novo naselje pod Radunjevcom, i na starom i na novom putu se podizu objekti a bogami i izmedju njih :D kao i na jos puno lokacija. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

SCG wrote:jeli .. a kako oni to zamisljaju da autoput prolazi kraj prnajvora (ili kroz, posto se sad nastavlja izgradnja grada i na onu drugu stranu magistrale) ??
Ево одговора...
vrsta8472 wrote:
Izgradnja autoputa naišla na probleme

Izgradnja dionice autoputa Banja Luka - Doboj, koja u dužini od 30 kilometara prolazi koz prnjavorsku opštinu, predstavljaće najveći problem u ostvarenju projekta. Naime, autoput najvećim dijelom prati stari magistarlni put Banja Luka - Prnjavor, a taj dio je veoma naseljen i bogat stambeno-poslovnim objektima.

Problem predstavlja to što će sa desne strane magistrale u pojasu širene 50 metara morati biti porušeni svi objekti u cilju izgradnje prnjavorske dionice, koju u Direkciji za puteve i infrastrukturu smatraju najkritičnijom, zbog potencijalnog neslaganja velikog broja lokalnog stanovništva, koji bi bili suočeni sa rušenjem.

Iz Centrlnog ureda za imovinsko-pravne odnose u Banjoj Luci upozoravaju da će u Prnjavoru situacija biti sliča kao u Lakatašima, jer će u obje opštine stanovništvo biti izrazito pogođeno rušenjem objekata i oduzimanjem zemljišta.

- Olakšavajuća okolnost problema u laktaškoj opštini predstavlja činjenica da se naselje nalazi u ravnici, pa je moguća izgradnja puta neposredno pored naselja uz izmjenu projekta ili, u krajnjem slučaju, tzv. "izmještanje objekata". Prnjavorska opština nažalost predstavlja nerješivu zagonetku u načinu obeštećenja pogođenih stanovnika, koja stoji pred Vladom i našim Uredom ali je zasigurno da će objekti biti rušeni - izjavio je načelnik Centralnog ureda za imovinsko pravne odnose, Radoljub Krčević.

Na konferenciji za štampu, koja će se održati sutra u 15 časova, Načelnik opštine će se zvanično oglasiti povodom novonastalog problema.

Bosnal
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply