Republika Srpska

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »


User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

http://cdn.nezavisne.rs/2015/01/640x427 ... 282575.jpg
Zar nisu sličnih, ako ne i istih genetskih korijena.?
Last edited by ZMIJA on 08.01.2015. 15:50, edited 1 time in total.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Ono što mene, kao običnog gradjanina RS zanima, kad ću ja moći da živim od svoje plate, kad će moja plata biti redovna i adekvatna naknada za posao koji radim?
Dalje, zanima me kad će vlasnik privatne firme prestati da govori za radnicu koja je izgubila svijest jer je previše radila a vjerovatno i gladna "Sklonite tu kravu odatle" I kad će to prestati da bude poželjan model ponašanja u našoj republici?
I da li će se to uopšte ikad desiti sa ovom i ovakvom vlašću?

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

A za tvoju informaciju, Zmile, preci Mladena Bosića su bili sveštenici Srpske Pravoslavne Crkve u vrijeme kad su se preci tebi sličnih busali u prsa knjižicama Komunističke Partije i nisu slavili ni Slavu ni Božić!

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Najlakše je postavljati pitanja,kad će se povećati plata, i kad će se od te plate moći da živi,što si i sama postavljajući pitanje dala odgovor, jer da ne živiš ne bi ni pitanje mogla pstaviti.
Veliko je pitanje šta je to adekvatna nagrada za određen posao.Čini mi se da ima mnogo onih koji se ne znoje puno na svom poslu,još ako je državni, tim prije i više.
Odvratan je ovaj prljavi kapitalizam,ali to je globalni problem i nije lokalna priča.Republika Srpska je sinonim slobode srpakog i ostalih naroda koji u njoj žive.Dobre zarade su u Slicijumiskoj dolini.
Nema vlasti koja će tvoje želje ispuniti,a o modelu ponašanja mogli bi mnogi početi razmišljati u naši Republici Srpskoj.
Mnogima je nešto teško izgovarati taj prefiks Srpski,pa ovu našu Republiku, da li svjesno ili nesvjesno kratimo.
Vlast je izabrao narod, i tu vlast ne moraš voljeti, ali uvažavati svakako.Sem ako neko nije poput ovog Salakića i Bosića.
Last edited by ZMIJA on 28.01.2015. 21:58, edited 1 time in total.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Iris wrote:A za tvoju informaciju, Zmile, preci Mladena Bosića su bili sveštenici Srpske Pravoslavne Crkve u vrijeme kad su se preci tebi sličnih busali u prsa knjižicama Komunističke Partije i nisu slavili ni Slavu ni Božić!
Ode ti Iris predaleko,to nema nikave veze sa stvaranošću.Sveštenici nisu sveci.A ko se i kolko gruao u prsa komunistička,je posebna nepotrebna priča na ovoj temi.Već kad je riječ o gruvanju u prsa, čini mi se da se uvjek isti u njh gruvaju,jednom kao Veliki Komunisti ,a zatim kao Veliki Srbi.Zavisno od cijene i vrste gruvanja na Berzi.
Ja vjerujem da bi se ti Bosićvi preci svešetenici u grobu okrenuli, kad bi znali kakvu im unuk politiku vodi sa ''Turcima'' u Sarajevu.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Nije globalna priča, ljudi u tom, kako ti kažeš kapitalističkom svijetu, lijepo žive od svoje plate imaju svoja prava koja im niko ne može oduzeti i uvijek ih ostvaruju. Mi smo nešto tipa Dominikanske Republike u vrijeme truhiljističke diktature.
Last edited by Iris on 08.01.2015. 17:24, edited 1 time in total.

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

P.S. A u koju ti grupu pripadaš, Zmile?
Gdje bi sebe svrstao?
Baš me zanima gdje bi sebe stvrstalo jedno stvorenje koje ovdje na Forumu, iza nekog pseudonima koji mu sasvim odgovara, pljuje sve što je sveto na ovom svijetu, omalovažava i vrijedja srpske borce veličanjem osobe kao što je Dodik!?

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Ponovo pitam, može li Republika Srpska sa ovakvom vlašću gdje se cijeni snalaženje a ne znanje i rad, u kojoj je bahatost, nekultura i beskrupuloznost poželjan model ponašanja postati pravna država u kojoj će radnik imati i ostvarivati svoja prava ili tonemo sve dublje i dublje u robovlasničko društvo gdje nekolicina ima milione a radnik je obespravljen i još mu govore da je sretan što radi.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Očito ti voliš da pitaš.Republika Srpska nema alternativu.Varaju se svi oni koji misle da će Republika Srpska , zbog nedovoljnog ličnog komformizma pojdinaca grupa i elita, kao takva morati nestati.Med i mlijeko ne teče ni u okruženju i u mnogim zemljama regiona, ali niko ne dovodi u pitanje opstojnost tih država.Mnogima više nedostaje patriotizma nego hljeba, uvažavajući sve probleme teškoće i iskušenja kroz koja prolazi Republike Srpska.Republici Srpskoj i prijeti najveća opasnost iznutra,na kojoj mnogi mešetri zdušno rade, u sudejstvu sa stranim neprijateljima i mrziteljima Republike Srpske.
Republika Srpaka je država u nastajanju,čega nažalost mnogi nisu svjesni kad vrše razne usporedbe sa nekim uređenim državama i realizovanim društvima.
Teorija po kojoj mi tonemo je omiljena tema upravo onih koji Republiku Srpsku nazivaju Genocidnom Tvoravinom,što se na brojnim primjrima može i dokazati.
Nije samo obespravljen radnik u Republici Srpskoj, i nije to isključivo proizvod Republike Srpske.Gjde je to mjesto u našem regionu da ne idemo dalje, gdje su radnici anđeli u raju i gdje teče med i mlijeko.Reci !
Last edited by ZMIJA on 28.01.2015. 21:55, edited 1 time in total.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Tadić je dodao da je zarad opšte relaksacije političkih odnosa u zemlji, a kako bi se smanjila politička zategnutost između dva politička pola u zemlji, spreman da sa predsjednikom Dodikom zajedno ode na koncert Baje Malog Knindže.

„Treba nekad i zapjevati i opustiti se malo. Lično, više preferiram rokenrol, ali meni je milo sve što je milo i mom narodu. Povešću sa sobom i Vukotu Govedaricu, on je vičan tim epskim melodijama i u svakom slučaju je pravi baja kad je narodni melos u pitanju“, zaključio je Tadić.

http://www.frontal.ba/novost/76465/-par ... -republike#
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Novi imidž Igora Radojičića

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

ПРОШИРЕЊЕ
ПОЈМА
ЈАВНО МЈЕСТО
ЈЕСТЕ СУЖЕЊЕ
ЗДРАВЕ ПАМЕТИ


Колико сам схватио, нешто се узјебало са Јавним Редом и Миром. А да би се то ријешило, прошириће се појам Јавни Простор.
Друштвене мреже ће се сматрати Јавним Простором. Трг Фејсбука. Булевар Гугла. Први твитерски приградски пут. Њих је мало.
Тако је МУП појаснио потребу да се то прошири да сам увјерен да се неће смирити док се Мрежашима не уђе у гаћице.
Цијели случај је Аматерски Импровизоријум.
У ситуацији када су сви системи разорени, послије рата и краха СФРЈ, а ми ни један не желимо да обновимо или изградио наново, јер нам свима одговара дерегулативна анархија и анархична регулација, доносити појединачне клинове да би зачепаљли рупе од којих је састављена каца, може да буде трагикомично а никако ефикасно.
Као у случају Муповог објашњења.
Власт која доноси законе који се не могу примијенити и провести, руши саму себе и није за власт.
Сјећамо ли се неко закона о пушачима и непушачима у кафанама и осталим јавним објектима. Шта је, на крају, било. Убудале се бациле паре, мало инспектори ходали и ником ништа. Пуши ко гдје стигне и коме стигне.
Власт која се боји Проширеног Јавног Простора и није за власт.
Власт која не умије да објасни и побије афере које узбуђују Јавност, било то у пивници или на Мрежи и није за власт.
Постоји Слобода Збора и Говора.
То није измислила ни ова, ни прошла, власт, ни Оесце, ни Охаер. Већ Тито и његови.
То се не може подвести под Јавни Простор.
Кориштење Друштвених Мрежа за слободу збора једнако је као и кориштење плаката.
Да ли су плакати Јавни Простор. Да ли су офсет машине на којима су штампани, Јавни Простор. Да ли је офсет плоча Јавни Простор. И да ли је онај ко је убацио плочу у машину, опрао је од гумиарабике и спустио ваљке за боју, нешто незаконски засрао у Јавном Простору.
Они који се баве свим овим, укључујући и Мрежаше, не разумију ни десети дио.
Укључујући и Народне Посланике.
Бореновић тражи подршку против стављањеа тог Проширења на дневни ред.
А не каже који је курац љетос радио кад је исти ушао као Нацрт.
Мада би му одговарало да сада МУП дође по мене због овог Који Је Курац.
Није ништа радио. Глумио Промјене. Јебао га Гласач који га је огласао.
Неки траже помоћ Оесцеа.
А познато је да од Оесце увијек од нас прави Оевце.
Јавност Републике Српске мора сама да рјешава своје послове. Као и Народни Посланици. Као и други.
У високофреквентном вијеку појам Слободе се проширио. То доноси нове одговорности. Нема више туђег курца за глогиње. Јер нема ни глогиња.
Појам рестрикција се такође модификује у високофреквентном интернетском свијету.
Дабоме да је слободно изразити се. Али је упитно да ли се мора имати обзира према неким масовним симболима као што је Пророк. Неупитно је, пак, да се не може убијати због тога.
Цијело друштво је пред новим изазовима.
Они који мисле да се све може регулисати законима, доћи ће врло брзо до закона о сезони лова, нпр, на Новинаре. Три недјеље. Као и на туне.
Јавност и друштво, НДД Сфера, морају градити своје координате и скале вриједности. Тада ће се ствари донекле регулисати.
А то је много теже од доношења лоших закона. Који се и онако лако набију наК. А онда се рупа проширује. Као Јавни Простор. Јавна Рупа.

Повуците Га
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Republika Srpska

Post by svraka »

ZMIJA wrote:Они који мисле да се све може регулисати законима, доћи ће врло брзо до закона о сезони лова, нпр, на Новинаре.
Ja mislim da se sve mora regulisati zakonima. Ne može, nego mora. A mora upravo zato jer smo, kao životinjska vrsta, spremni uraditi nevjerovatno zle i pokvarene stvari, samo ako ih zakon nije tretirao kao prekršaje.

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: НИЂЕ ВЕЗЕ; ПАРТИЈА ДЕСЕТ ПАПАКА

Post by schwabo No1 »

Када су неки неодговорни копилани, на друштвеним мрежама, објавили његову фотографију на којој су му у фотошопу доцртали брчиће и мало уредили фризуру, један наш уважени опозиционар је на сав глас прозивао власт и Органе власти зашто не предузимају ништа на кажњавању починилаца. Сада, када се законски покушава уредити ова област, на сав глас куди Владу да гуши "слободу говора". Ђе ту памет.

Ја сам за то да се омогући свакоме да слободно изнесе своје мишљење и идеје, али и да уредно одговара за јавно изнесене увреде и лажи.

Централна банка БиХ држи код једне њемачке банке све девизне резерве на основу којих се штампа домаћа валута (монетарна пасива мора бити у потпуности покривена страном активом - Ками, то значи да за сваку 1,95 КМ у оптицају мора да лежи један еуро у кешу). За сада су те резерве за око 500 милиона евра, ојра или еура, како год, веће од укупнопг новца у оптицају у БиХ. Милијарда КМ вишка, а новца недостаје у свим сферама. Ђе ту памет. Боље је од те исте банке у којој лежи наша лова, уз минималну камату, узимати скупе кредите са екстра великим каматама него пласирати властити новац на тржиште. Када Председник Републике сугерише штампање новца као сасвим реалну могућност, дрвље и камење оних који управо обећавају економски просперитет и процват. Ђе ту памет!

Ја мислим да би далеко ефикасније било прећи на систем еуроизације и постепено се ријешити услуга ММФ-а и ОХР-а, али то треба да предложи неко из ПДП-а (партије десет папака) као властиту идеју. Ниђе везе ни памети.

Главни у одбрани интегритета бившег начелника полиције у Зеници, за чијег командовања су на Озрену одсјецне главе наших суграђана, је народни посланик из нашег града. Који су његови мотиви сам Бог зна. Нормално би било да на само помињање Озрена буде довољно да му не да подршку ни за члана кућног савјета, а камо ли за председника Представничког дома. Ниђе везе ни памети.

Ја мислим да би наш саборац, и он је био припадник исте јединице, морао сљедећи пут подигнути руку за смјену, без обзира на страначку дисциплину.

Десет папака из странке која себе назива ПДП, захваљујући томе што је главни папак изабран за члана Председништва испред српског народа гласовима бирача са јасним националним опредјељењем које није српско, постало најпаметнији папци у роду сисарском! Ношени таласима ЈЕБЕН телевизије и одличним изборним резултатима (без компезације би имали цијела два и по посланика у Скупштини!), просипају памет и народњачку проминцијецију ко шупља врећа. Ниђе везе ни памети.

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Zdravstveni i penzioni sistem urušeni, plate u javnom sektoru i penzije isplaćuju se samo i isključivo iz kredita!!!!
A svi znamo kako bi se ti problemi mogli vrlo efikasno riješiti! Dovoljno je oduzeti jedan dio nelegalno stečene imovine, koliko se naš republički vrh napljačkao sa naših ledja. To nije kriminal, to je još gore, OTIMAČINA!

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Republika Srpska

Post by schwabo No1 »

Iris wrote:A svi znamo kako bi se ti problemi mogli vrlo efikasno riješiti!
О, Ајрисе, предизборна кампања је давно завршена!
Ниђе памети!!!
Iris wrote: Dovoljno je oduzeti jedan dio nelegalno stečene imovine, koliko se naš republički vrh napljačkao sa naših ledja.
Питај наподне посланике у Скупштини Републике Српске, из странке коју ти промовишеш, шта они мисле о том "одузимању" па нам то пренеси на форуму!

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Očigledno nismo na istoj talasnoj dužini!
Ti si uvijek u nekim kampanjama, a ja pričam o životu gradjana RS, ako nisi shvatio, koji postaje sve teži i teži!
Nije više problem plata u zdravstvu hoće li biti iste, manje ili veće i hoće li ih uopšte biti već je problem gdje će se ljudi uopšte liječiti? Očigledno, liječiće se onaj ko ima novca.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Republika Srpska

Post by KAMIKAZA »

:D Mene ne brine lijecenje,ja sam u dobrim odnosima sa Iris,ona ce da me lijeci, :D ali me brinu oni koji su se uhvatili nacelnika ,ako ih on bude lijecio nisam siguran da ce imati adekvatnu njegu. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Republika Srpska

Post by schwabo No1 »

Ето Швабо теби је то висило мјесецима
Моја грлице, виси то мени годинама, али ја то чувам као најстрожију тајну! Не говори никоме.
Што се тиче прикупљених донација за отклањање штете од поплава ствари стоје овако:
На рачуну за посебне намјене Министарства финансија и општем девизном рачуну, закључно са изводом на дан 28.01.2015. године, са стањем у 14:30, за поплавама угрожена подручја и становништво, уплаћено је укупно 14.644.071,29 КМ.
На рачуну за посебне намјене у НЛБ Развојној банци а.д. Бања Лука, укупно је прикупљено 11.043.468,18 КМ.
На девизном рачуну у Уникредит банци за подршку угроженом становништву налази се 3.598.603,11 КМ.​
Како и којим интезитетом се троше прикупљена средства одлучује Управни одбор фонда. Да ти не цитирам, ево ти линк па се кратко информиши о фонду:
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0% ... 0%BA%D0%B5

Иначе, мислим да је то једна од боље организованих хуманитарних акција на овим просторима, не само по ефикасности и брзини реаговања, него и по транспарентности и јавности прикупљања и трошења средстава. Уосталом, признање су одали и све компетентне европске организације и свој хуманитарни рад усмјеравају посредством Владе Републике Српске.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Republika Srpska

Post by grlica »

ISTRAGA U ROBNIM REZERVAMA RS: Gdje je završila pomoć namijenjena poplavljenom stanovništvu?
Objavljeno: 26.01.2015. - 21:50
Robne rezerve Republike Srpske trebalo je da budu ključna institucija za pomoć poplavljenom stanovništvu. Međutim, umjesto toga, oni su više vodili računa o tome kako da preskoče zakonom propisane procedure za nabavku roba

Piše: Ljiljana Kovačević
Već nekoliko mjeseci državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) po nalogu Tužilaštva BiH provjerava poslovanje Robnih rezervi Republike Srpske. Iz Robnih rezervi izuzima se poslovna dokumentacija, ispituju se sve nabavke roba, kao i dug od oko milion maraka za neuplaćeni PDV, koji iznosi oko osam miliona KM.

Tužilaštvo se bavi i nestankom raznih vrsta roba iz Robnih rezervi, koje su, po svemu sudeći, bila velika praonica novca.
Provjere se posebno odnose na period kada je direktor ovog javnog preduzeća bio Radovan Samardžija, koji je sa te funkcije smijenjen krajem aprila 2013. godine. Njega je naslijedio Dragan Vučković, ali je Vlada RS nedavno odlučila da ga smijeni i na njegovo mjesto postavi Dragana Prodanovića.

KOME JE DOSTAVLJENA POMOĆ

Robne rezerve Republike Srpske trebalo je da budu ključna institucija za pomoć stanovništvu poplavljenom u majskim poplavama prošle godine. Međutim, umjesto brige za unesrećeno stanovništvo, čelnici Robnih rezervi više su vodili računa o tome kako da preskoče zakonom propisane procedure za nabavku roba i da postignu “dilove” o isporuci određenih proizvoda sa povlaštenim dobavljačima.

Za vrijeme prošlogodišnjih poplava Robne rezerve su u svojim skladištima raspolagale određenom robom, kao i proizvodima koje su dobili u vidu donacija. Najviše proizvoda je nabavljeno od banjalučkog preduzeća “Venera”.

Međutim, prilikom distribucije roba (flaširana voda, mlijeko, paštete, mesni naresci, sanitarni materija) ugroženom stanovništvu nije se vodilo računa o tome da se obezbijedi validna dokumentacija o isporučenoj robi. Preciznije, ne postoje pisani dokumentovani dokazi da je roba zaista distribusana za potrebe popljavljenog stanovništva, osim što je to navedeno o Izvještaju o radu Robnih rezervi u period od 15. do 31. maja 2014. godine.

Posebna kontrola rada ovog preduzeća pokazala je da u pojedinim slučajevima Robne rezerve nije bilo otpremnica o dostavi robe, a da u slučejevima gdje je bila napisana otpremnica, taj dokument nije bio valjano popunjen (ne zna se ko je primio robu, ili nema potpisa o preuzimanju roba, ili je taj potpis nečitak).

Kontrola je utvrdila da je u veoma malo slučajeva roba dostavljanja opštinskim Kriznim štabovima, koji su, prema Zakonu o spašavanju i postupanju u vanrednim situacijama, jedini bili nadležni za preuzimanje roba iz Robnih rezervi.

Umjesto opštinskih Kriznih štabova, robu namijenjenu ugroženom stanovništvu su preuzimale razne osobe ili neformalne organizacije, koje za to nisu bile niti ovlaštene niti nadležne. U zvaničnim izvještajima Robnih rezervi navedeno je da su robe dostavljane poplavljenim opštinama, ali nijednu otpremnicu nisu ovjerile ovlaštene osobe opština u koje je pomoć dostavljana.

Problem nije bio samo u raspodjeli pomoći, već i u nabavci roba. Veći dio prehrambenih proizvoda Robne rezerve su u tom period nabavljale direktno od veletrgovaca, a ne od proizvođača, što je, samo po sebi, poskupilo cijenu nabavke.

Doduše, Robne rezerve su formalno dobile dozvolu Vlade RS za ovakvu vrstu nabavki, ali je notorno da su najveći dobavljači u vrijeme poplava bile firme sa kojima su Robne rezerve odranije imale razvijene poslove.

Oni su u tom periodu kamionima dovozili robu ispred skladišta Robnih rezervi sa unaprijed ispostavljenim fakturama, a naknadno je sve formalno pokrivano kroz postupak javne nabavke (pregovarački postupak bez objave obavještenja). Te aktivnosti su, prema saznanjima Žurnala, koordinisane iz Ministarstva finansija RS, lično preko savjetnika ministra, koji ima veze sa privatnom firmom “Venera”.

Robne rezerve su po nalogu Vlade RS robu nabavljale od različitih preduzeća, na odloženo plaćanje, jer ovo preduzeće u svom budžetu nema sredstva za ove namjene. Nakon svega, postavlja se pitanje načina na koji su Robne rezerve birale firme od kojih će nabavljati robe, odnosno da li je postupak javnih nabavki bio zakonit, potom stvarnih cijena nabavljene robe, cjelishodnosti takvih nabavki, posredničke uloge Robnih rezervi u postupku nabavke roba i modusa plaćanja nabavljenih proizvoda.


PRAŽNJENJE "VENERINIH" SKLADIŠTA

U toku majskih poplava Robne rezerve su od firme “Venera” nabavile roba u vrijednosti od 319.620,74 KM, od banjalučkog preduzeća “Zoki” 59.414,01 KM, dok obaveze prema “Vitinki” iz Kozluka iznose 8.322,91 KM. Od prnjavorskog “Metaleksa” nabaljeno je roba u vrijednosti od 1.472,30 KM, dok obaveze prema “Mlinpeku” iz Prnjavora za isporučeni hljeb poplavljenim područjima iznose 12.051 maraka. Obaveze Robnih rezervi prema banjalučkoj firmi “Milak” iznose 4. 285,71 KM.

Ukupne obaveze Robnih rezervi prema dobavljačima, nastale u vrijeme prošlogodišnjih poplava, iznose 405.166, 60 maraka.

Pošto Robne rezerve nemaju novca, pribjeglo se finansijskoj akrobatici, pa je Vlada RS odlučila da novac za izmirenje ovih obaveza obezbijedi sa računa posebnih namjena za pomoć poplavljenim područjima.

Vlada RS je donijela zaključak broj 04/-012-2-2006/14 od 10. septembra 2014. godine kojim se zadužuju Ministarstvo finansija da sa računa posebnih namjena za pomoć poplavljenimn područjima u RS JP Robne rezerve RS doznači iznos od 405.166,60 KM u cilju plaćanja roba robnih rezervi, koje su po osnovu Olduke Vlade RS borij 04/1-012-2-1043/14 od 15. maja 2014. godine nabavljene od različitih dobavljača u periodu od 15. maja do 19. maja 2014. godine.

Svim navedenim firmama, roba je plaćena sa računa posebnih namjena za pomoć poplavljenim područjima. U vladinom zaključku je navedeno da će Robne rezerve taj novac vratiti na račun posebnih namjena kada realizuije kredit kod Svjetske banke. Problem je što je taj kredit na dugom štapu i što od njega, po svemu sudeći, neće biti ništa, jer su Robne rezerve prezadužene, nisu solventne i ne mogu da dobiju pozitivno mišljenje Svjetske banke za kreditno zaduženje. Riječju, Svjetska banka neće odobriti kredi Robnim rezervama, a one neće vratiti novac na račun posebnih namjena.

Radi se o računu koji je Vlada RS otvorila u vrijeme prošlogodišnjih poplava, na koji su građani i firme uplaćivali novac za pomioć ugroženom stanovništvu (pozivom na određeni telefonski broj ili direktnom uplatom). Taj račun dio je budžetskog sistema, a prema Zakonu o budžetskom sistemu zabranjeno je da se sredstva budžeta troše za plaćanje materijalnih troškova rada nekog javnog preduzeća, u šta, nema sumnje, spadaju i obaveze Robnih rezervi prema dobavljačima.

Ukratko, Robne rezerve su robe nabavljale od firmi sa kojima su odranije imale razvijene poslove, za te nabavke nisu imale novac, pa je uskočila Vlada RS i odlučila da se dobavljačiu namire isplatom sa računa koji su punili donatori (građani i firme), bez ikakve šanse da taj novac bude vraćen.
Pri tome, Robne rezerve su potpuno neracionalno nabavljale određene robe. Tako su od povlaštene “Venere” nabavili 206.000 litara flaširane vode, a oko 19.000 litara od proizvođača u BiH, mada je “Venerina” voda bila značajno skuplja.

Simptomatično je da su Robne rezerve nabavljale određene robe (brašno, mlijeko, paštete), koje su već imale na zalihama kada su poplave počele. Ti proizvodi takođe su nabavljani od “Venere”. Tako su Robne rezerve za vrijeme poplava, umjesto svojih zaliha, praznile skladišta “Venere”, a sve pod geslom pomoći poplavljenom stanovništvu.

Nema sumnje da su Robne rezerve godinama sistematski uništavane, ali do sada još niko nije odgovarao za slom ovog javnog preduzeća. Preko Robnih rezervi su se odrađivali višemilionski poslovi, čime je ovo preduzeće dovedeno na rub propasti, sa dugom većim od 30 miliona maraka.

Mnogo je onih koji potražuju novac od Robnih rezervi: Rafinerija nafte Brod 8.000.000 KM, dug prema eskro računu iznosi 15 miliona maraka za nabavku đubriva u 2012. godini, dug prema dobavljačima iznosi 1,5 milion KM, 2,6 miliona maraka iznosi dug prema banjalučkoj firmi “VST TREND” (po osnovu presude Suda BiH za naknadu štete u poslu nabavke đubriva), UIO potražuje osam miliona maraka….

(zurnal.info)


и тако Швабо , свашта пишу ови новинари , коме више вјеровати ...
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Republika Srpska

Post by schwabo No1 »

grlica wrote:и тако Швабо , свашта пишу ови новинари , коме више вјеровати ...
Вјеруј новинарима, ако ти је драже. Можеш потражити исте информације и на званичној интернет презентацији Димитрија, Цицка Бјелице:
Ексклузивно - Извјештај о раду ЈП „Робне резерве РС“ у вријеме потопа: Влада РС набавила више хране за стоку него за становништво
Датум: 09. јун 2014. године
Као што видиш, он је ове податке објавио још у вријеме предизборне предкампање, а новинарка је, из само њој познатих разлога,актуелизирала проблематику. СИПА се бави робним резервама и у Федерацији и у Републици Српској већ годину дана. То није ништа ново. Ја не говорим о јавном предузећу које подлијеже законском нормама у пословању. Ако је неко прекршио закон што није расписао тендер за набавку паштета потребних за вечеру поплављеном становништву (а тендерска процедура траје два мјесеца), онда нека одговара. Питам се само када би поплављени вечерали!

То није била тема твога питања, нити мога непотпуног одговора.

Ти си мене питала о новцу прикупљеном у хуманитарне сврхе. Ја сам ти дјелимично одговорио. Више информација можеш наћи на сајту Владе, а можеш и појединачно тражити информације од управног одбора Фонда солидарности који располаже тим средствима.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

ПОНЕДЕЉАК, 02. ФЕБРУАР 2015
СИНХРОНИЗОВАНА
ГЛОРИФИКАЦИЈА
АНАРХИЈЕ
И ПРИЗИВАЊА
УЛИЧНОГ
РУШИЛАШТВА


Веома упјеван дует Младен Иванић – Младен Босић, против власти у Републици Српској, Есенесдеа и Додика, синхронизованији него у вријеме предизборне кампање, и, што је нарочито занимљиво, временски окренут уназад, са главном тезом да је Додик упропастио Републику Српску и да се власт бавила небитним темама док је економија пропадала, свакодневно се обрушава на Републику Српску, иако с њом немају никакве формалне постизборне везе, пошто су инсталирани, или су потписали инсталацију, за учешће у заједничким органима.
Блогерско-порталска сценографија у Републици Српској, њен тајни и обавјештајни суфлерај, поново подсјећа на тезу коју је лансирала прије избора. Избори су посљедња шанса за промјене и уклањање Режима. А ако то не успије, онда слиједи Анархија као једини преостали инсрумент. Пошто није успјело, Амо Анархијо, Амо.
Фахрудин Радончић је иступио у сарајевским медијима у славу 7. фебруара. Прошлогодишњи Седми Фебруар је био дан Велике Федерацијске Паљевине у неколико жупанијских и кантоналних центара и у Предсједништву БиХ, у Сарајеву.
Радончић сада отворено то проглашава историјским даном за БиХ и, за годишњицу, без задршке, иступа са правом да он, као лидер СББ, и странка, имају право да позову стотину, двјеста хиљада грађана да протестују.
Ове три цјелине, наизглед одвојене, дјелују повезано у двије равни.
Светри су класична абартована реторика предизборног усијања. И светри се, заједно и синхронизовано, интензивирају у веома кратком времену послије избора. Дакле, у времену када власт још није ни формирана, у Федерацији и на ниову Заједничких Органа, или када није ни могла да покаже никакве ефекте у кратком року, као што је то у Републици Српској.
Грађани, Анархија и Милион Незадовољних, о којима говори Радончић, блогопортали и Дуо Два Младена, недавно су, у октобру, имали право и прилику да кажу и ураде све што мисле да је потребно. Да изаберу друге, треће и било које.
Откуда сада телалима анархије, рушења и протеста, идеја да их, бираче, позову на рушилачку врсту избора.
Осим ако се не ради о инструисаној и синхронизованој акцији.
Обзиром да у највећем дијелу Насеобине, власти нема ни на видику, нејасно је против кога се организују Протести, Анархија и Асфалт Демократија.
Осим ако није против власти Републике Српске.
Власти Републике Српске, пак, морају политички професионално да пакују и јавности, и Народној Скупштини, испоручују законске пакете, идеје и реформе. А не да траљавим потезима граде полигоне за вјештачке позиве на Анархију.
У том свјетлу, сумњива је и Изјава Предсједништва Центраног Тројног Комитета и Извршног Комитета Велике Британије и Њемачке.
У њој се говори о запошљавању, социјалној политици и сличним масовним опијатима, о којима странци никад нису захтијевали да се говори. А све то у тренутку кад нема ни домаћина, ни домаћице, ни снаје, ни синова, у собама власти. Па није јасно коме се испоручују ти задаци. И зашта служе.
Углавном, у случају рушилаштва, анархије и Мајданског сценарија, штампаче позива знамо.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Republika Srpska

Post by svraka »

Морам признати да не могу докучити праву намјеру аутора ових ружних, смарајућих текстова. Постоје, по мени, двије опције, но обије су лимитиране личним, малограђанским интересима.
Опција број 1:
Ситни интересџија се прерачунао и сабрао. Схватио је да је прерано и преамбициозно ушао у пројекат рушења Додика, те сада са помирљивим текстовима покушава да изглади оно што је наорао.
Опција број 2:
Идеја постојања СНСД-а, и политике коју иста заговара, једина је исправна, но руководство странке је изгубило компас, те су смјене неопходне, јер се може десити да се већ на следећим изборима десе драстичне промјене на нивоу републичке власти. Назнаке тих могућих промјена су биле очите и на задњим изборима. Стога је боље на вријеме промијенити руководећу структуру у самој странци. Мијењањем постојеће гарнитуре власти у самом СНСД-у широм би се отворила врата за Рајкана.
Закључак: Рајко је или непревазиђени дупелизац (опција 1), или псето које гризе руку која га храни (опција 2).
У оба случаја сам сретан што нисам имао част да лично упознам ову персону.


Post Reply