Republika Srpska

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Ваљда неће нико рећи оним Македонцима и Мгминдовцима, чиј је ујак Тимков!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
raspaduci
Posts: 101
Joined: 12.03.2012. 23:25

Re: Republika Srpska

Post by raspaduci »

I nekadašnji glavni predstavnik (zastupnik) za Coca Colu u RS ili BiH zaboravio sam to je bilo 2001 2002. godine.
Njemu para ne fali ali fali marketinga. :smt005

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Republika Srpska

Post by svraka »

Preminuo je Mikeš. Neka mu je laka crna zemlja. Ono što sam čuo baš me šokiralo. Navodno, ostalo je upražnjenih 5 radnih mjesta. Ako je tako, čovjek je baš bio sposoban. O pokojnicima sve najbolje.

User avatar
svjedok.saradnik32
Posts: 1473
Joined: 02.03.2012. 08:27

Re: Republika Srpska

Post by svjedok.saradnik32 »

http://www.atvbl.com/atv-video-medicins ... ta-zemlju/
Medicinsko osoblje odlazi na rad u inostranstvo. U agencijama za posredovanje pri zapošljavanju kažu, to je najtraženije zanimanje, u Njemačkoj, Austriji i Norveškoj.


Dnevno ih kontaktira bar 12 građana koji žele napustiti zemlju. U Sindikatu medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske upozoravaju da ukoliko se ovakav trend nastavi, ostaćemo bez dobrog kadra i vrhunskih stručnjaka.

“Ono što je još pogubnije za nas, što ljudi ne odlaze tamo zbog boljih uslova rada i plaćanja. Oni nakom dvije, tri godine stiču pravo na spajanje svojih porodica. Otići će nam čitave porodice. Ovo je možda sada malen broj ljudi koji trenutno odlazi, ali će sigurno odlaziti sve više i više ljudi. Ono što ja znam jeste da uče strane jezike, kontaktiraju Njemačku, Švedsku i Holandiju”, kaže Ranko Palačković predsjednik strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

I zaposleni medicinari odlučuju se za promjenu radnog mjesta, za neko čak i lošije u inostranstvu. U UBKC kažu da oni koji su ih napustili nisu zadovoljni uslovima rada kada odu, a da su poslovi koje obavljaju najčešće njega teških bolesnika.

“Naravno da postoji fluktuacija kadra. Jedan dio medicinskih sestara i tehničara je zainteresovan da ode vani, da radi u drugim ustanovama. To kod nas još nije tako izraženo, iako tiho čujemo da postoji interesovanje”, kaže Mirko Stanetić, direktor UBKC Banjaluka.

Od nedavno Njemačke vlasti dozvoljavaju medicinskim radnicima da posao u toj zemlji traže bez posredovanja agencija. To osjete i u školama stranih jezika. Najviše učenika je na časovima Njemačkog.

“Stiče se utisak da su polaznici koji upisuju Njemački jezik zainteresovani za odlazak vani. Najčešće upisuju početne nivoe A1 ili A2, kako bi polagali međunarodno prizbnati ispit na Geteovom institutu”, ističe Dragica Banjac, vlasnica Dialogosa.

Za odlazak u inostranstvo nisu zainteresovani samo medicinski radnici, već i mnogi drugi. Upućeni kažu da se traže i kuhari, ali da ima dosta razlika u obrazovnom sistemu pa dolazi do poteškoća za ispunjavanje uslova.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!
Прије него што пустиш језик у погон, провјери да ли ти је мозак укључен..

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Republika Srpska

Post by Magyar »

Ko zadnji izadje neka ugasi svjetlo!
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Republika Srpska

Post by pat »

Svjetlo je davno ugaseno, sada hodamo u mraku i trazimo vrata. :wink:

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Svjetlo je davno upljeno još 90. godina prošlog stoljeća,pa sada nemamo šta da radimo, jer ,oni koji dans imaju sreću da rade, rade po 22 sata dnevno,mnogi na crno, i za veoma male pare kod svojih robovlasnika.
Image
Last edited by ZMIJA on 21.02.2015. 12:40, edited 1 time in total.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
raspaduci
Posts: 101
Joined: 12.03.2012. 23:25

Re: Republika Srpska

Post by raspaduci »

Svaka medicinska sestra - brat u inostranstvu može biti samo njegavatelj - ica. pod uslovom da zna jezik, a ako hoće da radi svoju struku mora ići još u školu.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Image
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Komentar dana

21. 02. 2015
PRESS
GODINE OPASNOG ŽIVLJENJA - MARIJA MAJSTOROVIĆ LUČIĆ

Srbi - mentalno zapuštena nacija
Nekada su se takve stvari dešavale nekom drugom, u dalekom belom svetu. Čitali smo o njima u rubrici "bizarno". Kod nas, svake prestupne godine. Danas su postale naša stvarnost, svakodnevica. Šest stravičnih slučajeva u Srbiji od početka godine, za nepunih 50 dana. Dva raskomadana tela, jedan nos odsečen mačetom nasred ulice... Dva zločina zbog nekoliko hiljada evra, treći zbog prekog pogleda i nekoliko reči. Hronološki prvi, a možda i najpotresniji monstruozni zločin od početka godine bio je onaj kada je Borislav Zornić, u trenutku nervnog rastrojstva, kroz prozor s drugog sprata zgrade u centru Beograda bacio tek rođenu kćerkicu.

Mislila sam da dalje ne možemo, da smo odavno dotakli dno. Ali, očigledno ima još. I ko zna šta nas tek čeka. Sudeći prema zastrašujućoj statistici, ovo je tek početak. Od poremećaja vezanih za strah pati 23,6 odsto, od agresije 26,1, od paničnog straha 10, a od posttraumatskog stresa 18 odsto stanovništva Srbije. Samo onaj koji je ove podatke znao nije iznenađen što svake nedelje Srbija dobije novog Hanibala Lektora. Jer, Srbi su postali mentalno zapuštena nacija.
Ratovi, kriza, nemaština - stiže nas sve pomalo. Masakrira ona generacija koja je devedesetih trebalo da ima život, a imala je samo sankcije, hiperinflaciju, izveštaje iz Vukovara, Bosne i Kosova sa crnim bilansom. Nesumnjivo, nakon dve decenije stresnog življenja, političkih kovitlaca, sankcija i bombardovanja, kvalitet života naših građana bitno je narušen u svim segmentima. Čini se da je najgore onima koji su se nadali da će 2000. biti godina kada će nam se otvoriti vrata raja. Oni su doživeli najveći poraz.
Psiholozi kažu da je svakom čoveku najteže da se nosi s krizom kada ima utisak da je ostavljen na cedilu i da nikoga ne zanima. Upravo takvi svoj bes, očaj i nezadovoljstvo iskazuju na monstruozan način. Prebiju ženu, ubiju poslovnog partnera, siluju, piju, tuku se ili dignu ruku na sebe. Nije ovo samo crni februar 2015, ovo je naša crna sadašnjost, a po svoj prilici - uvod u još tamniju budućnost. Odrasla je izgubljena generacija, koja bi trebalo da čini stub društva. Ali, ona sve jeste, samo oslonac nije. Ni starima, a ni deci koju donosi na svet. Umesto stuba, to je tempirana bomba koja svakog časa može da nas sravni do temelja. Ako već nije, a da nismo ni svesni.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

raspaduci wrote:Svaka medicinska sestra - brat u inostranstvu može biti samo njegavatelj - ica. pod uslovom da zna jezik, a ako hoće da radi svoju struku mora ići još u školu.

Potpuno netačno! Rade kao njegovatelji baš upravo zato što slabije znaju jezik, a kad ga savladaju bolje rade kao medicinski tehničari, bez polaganja bilo kakvih stručnih testova.

User avatar
raspaduci
Posts: 101
Joined: 12.03.2012. 23:25

Re: Republika Srpska

Post by raspaduci »

Onda mi nije jasno zašto od rođaka ćerka mora ići još u školu u Beču ako hoće da radi kao medicinska sestra a ovde je završila za med. sestru i vrlo dobro govori jezik. Neka mi to neko sada objasni, da i ja znam o čemu je riječ. :D

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by Hirurg »

Pa iris sve zna...nemoj tako javno da joj zavlacis :)

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

raspaduci wrote:Onda mi nije jasno zašto od rođaka ćerka mora ići još u školu u Beču ako hoće da radi kao medicinska sestra a ovde je završila za med. sestru i vrlo dobro govori jezik. Neka mi to neko sada objasni, da i ja znam o čemu je riječ. :D

Razni "moraju" još u razne škole da idu, a ljudi koji su naučili jezik i hoće da rade čim nadju posao rade niko im ne traži polaganje bilo kakavog predmeta ili testa što se tiče stručnog znanja.
A znaš geni su čudo tako da uopšte ne iznenadjuje činjenica što se nije uspjela snaći u inostranstvu.
Samo nije poenta u tome šta ko radi i koliko se snašao.
Činjenica je da ljudi odlaze i RS, odlazi kadar SSS ali i VSS i to jako obrazovan kadar: ing.mašinstva, elektrotehnike sa završenih niz edukacija nakon osnovnih studija, ljekari specijalisti i to vrlo rijetkih i teških spec.koje je najteže iškolovati.
A da im je dobro u RS ne bi išli jer ne ide niko rado u novo, nepoznato i strano pogotovo nakon godina stresa tokom školovanja na osnovnim pa nakon toga na specijalističkim studijima.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Republika Srpska

Post by seljak iz skakavaca »

Priblizna si istini, ali fale nijanse. Bitne.
Naime- diplomu medicinara ovde priznaju kao doktorske studije.
Ima, zapravo, jedna prepreka. Moras pola godine raditi kao medicinska sestra i nositi slusalice oko vrata. Tek onda, uz dva svedoka i diplomu bivas verifikovan u doktora.
E sad, bunili su se ljudi koji su doktorirali, jer izadje da je njima trud bio uzalud.
Njima su naknadno omogucili da uz dodatni, tromjesecni kurs, kod nas mesara, postanu hirurzi. Nakon kursa, oni su spremni da, recimo, uklone slijepo crijevo, amputiraju (nedaj Boze) ruku, nogu. Da izvrse besprijekornu depilaciju pred operaciju (i mi surimo). Zna naostriti noz. Dovoljno.
Nama sa njima, istina, nije lako. Neozbiljni, ponekada i bez motivacije, pa ostete debelo crijevo, drob, izadje sadrzaj.. cirkus sa njima.
Peri, cisti.
Al´ nam je u drugu ruku bitno zbog lobija. Jer, takav doktor, koji u toku kursa ima priliku da svojim ocima vidi i proces proizvodnje suhomesnatih i mesnatih proizvoda, nece poslije hodati okolo po skolama i pricati djeci o stetnosti mesnih preradjevina. Niti ce pisati clankove za tabloide, tipa Blic, itd, kako mesari truju raju preradjujuci otpad. :D

P.S. Uce, uce.
I prijeratne diplome moraju da se "opravdaju". Ne pricam gluposti, znam doktora koji je morao da polaze, dokaze. I medicinsku sestru.
I, nije korektno vrijedjati ljude pricajuci o "losoj genetici za snalazenje", jer ovo nije Balkan gdje moras da se snalazis, iako si strucan. Ako posjedujes validnu diplomu, poslodavac je zakonski primoran da te prijavi kao strucno lice i placa minimalni licni dohodak odredjen po strucnoj spremi. I to je tako u bilo kojem poslu.
Ako si stolar, onda si stolar (ako radis taj posao). A ako si stolar bez skole, a radis isti posao, onda si NK/pomocni radnik i imas manja primanja (e ovde se mozes dokazati, pa odobrovoljiti gazdu da te plati kao "strucnjaka" :D )

User avatar
raspaduci
Posts: 101
Joined: 12.03.2012. 23:25

Re: Republika Srpska

Post by raspaduci »

Ja sam debelokožac, mene ta genetika nije ni dotakla. ima jedna izreka kod švaba. Vertrauen ist gut aber kontrolle ist besser.

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Republika Srpska

Post by murgo »

raspaduci, du hast Recht!

razglabanje ne koristi nicemu. "Nase " diplome nisu priznate...zavisi o kojem zanimanju se radi...medicinska sestra moze raditi kao "Pflegerin" (njegovateljica) bez prava da smije da pacijentu da injekciju itd...pogotovo nasi ljekari moraju da dokazu strucno znanje...
Od diplome zavise i plate. Ako diploma nije priznata, za rad u struci se dobija manja plata...
Na zapadu je realnost ovakva: citav radni vijek moras da se dokazujes! Sta ti vrijedi diploma ako nisi sposoban da obavljas svoj posao!
A najvaznije je da znas jezik, usmeno i pismeno.
nema zabave bez zena i rakije

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Potpuno netačno! Kad već iznosite lična iskustva. U toj istoj Njemačkoj radi psiholog koji je fakultet završio u RS, dobio je radnu dozvolu, nostrifikovao diplomu, nostrifikovao psihoterapijski rad i dobio dozvolu za privatnhu praksu bez da je polagao i jedan test iz stručnog znanja. Vjerovatno je problem u nepotpunoj dokumentaciji koja se dostavi te je moguće da negdje traže da se još nešto dostavi.
Ali ponavljam nije poenta kako se ko snadje u tom inostranstvu već je problem što stručan kadar odlazi iz RS.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Republika Srpska

Post by Magyar »

Ono sto ja znam je to da stomatolozi ne mogu dobiti posao bez polaganja strucnih ispita. Uglavnom je onako kako je seljak iz skakavaca napisao.
Iris wrote:već je problem što stručan kadar odlazi iz RS.
To i nije neki problem. Vise ce biti posla za one koji ostaju. Drzava nikad nije mogla da zadrzi kadar da ne odlazi, a i nece moci. Sta moze da im ponudi???
Sve što možeš danas, uradi juče!

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Da biće više posla, ali visoko obrazovani kadar u RS je već i preopterećen poslom zbog nedostatka stručnog kadra ali nije za to adekvatno plaćen.
I problem je u tome ako RS napuštaju visoko obrazovani ljudi jer im je život težak ovdje šta je onda sa zidarom, molerom.....kakav je njihov život!!!???

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Nije samo u Republici Srpskoj problem odliva visoko obrazovanog kadra,to je problem cijelog regiona,prije svega Srbije koja je najviše pogođena odlivom obrazovanih i visoko obrazovani mladih ljudi.Odmah poslije Srbije taj sindrom zahvatio je BiH iz koje ne ''biježe'' samo obrazovani i visoko obrazovani.Bježe svi koji imaju gdje ''pobjeći''

Prema mišljenju stručnjaka, odljev mozgova jedna je od najvažnijih posljedica problema nezaposlenosti kako u svijetu, tako i u zemljama regiona. Posljedice odljeva mozgova širokog su razmjera i imaju vrlo negativan pa čak i poguban učinak na društvo u kojemu je ova pojava prisutna. Vrhunski stručnjaci svojim znanjem i radom pridonose povećanju stepena razvoja zemlje, njene proizvodnje te standarda stanovništva. Stoga, njihov odlazak neizbježno uzrokuje usporavanje ili čak nazadovanje privrede matične zemlje i s druge strane, napredak privrede zemlje u koju su otišli.

Prema tvrdnjama stručnjaka za migracije, mjere koje mogu zaustaviti odljev mozgova iz neke zemlje nisu nimalo jednostavne. One uključuju reformu obrazovnog sistema koja bi omogućavala korištenje stečenih znanja i vještina nakon školovanja, poboljšavanje radnih uvjeta, adekvatne uvjete za istraživački rad, povećanje plaća osobama s posebnim profesionalnim sposobnostima, itd. Okolnosti koje bi povećavale motivaciju naučnika i stručnjaka za ostanak uključuju i sigurnost egzistencije kao i mogućnost rješavanja stambenog pitanja.

Stručni kadar nije samo kadar koji posjeduje diplomu i formalno obrazovanje,savremeno tržište rada traži prije svega znanje potvrđeno u praksi,a to ovi koji žive na Zapadu vrlo dobroi znaju o čemu govorim.Diploma je samo jedana ulaznica na savremeno tržište rada,gdje se ona kao takva potvrđuje ili ne.Naši ljudi zaposleni vani su se u glavnom potvrdili kao dobri radnici i stručnjaci u svim sverama djelatnosti ,a neki koji su imali sreću da se ovdje uhljebe,pogotovo u takozvanom javanom sektoru (državne jasle) još uvjek žive u nekim prošlim vrijedonosnim sistemima,gdje lična i pojedinačna odgovornost prema poslu i radu pripadala tamo nekoj državi.( partiji) koja je o tome trebala da misli.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Republika Srpska

Post by Iris »

Zmile, tema je "Republika Srpska" upravo zato pišem o problemu odlaska kadra iz RS. A to je ono što bi nas i trebalo najviše da zanima jer to je naša zemlja.
Visoko obrazovani kadar koji odlazi su uglavnom "u najboljim godinama" znači ljudi koji su završili osnovne studije, potom specijalističke ili poslijediplomske studije zavisno o kojem fakultetu se radi, potom radili u prosjeku 5 godina, znači stasali kao stručnjaci a još mladi.

User avatar
raspaduci
Posts: 101
Joined: 12.03.2012. 23:25

Re: Republika Srpska

Post by raspaduci »

Ljudi moji i oni koji završe u Sloveniji bez dodatnih ispita i prakse nema ništa, to je provjereno. i iz Njemačke ima odliv doktora idu gdje je veća plata a manje se radi. Kod nas na žalost stanje nije ni blizu koliko se o tome govori. Učiš žuljaš tu klupu godinama stekneš diplomu i zvanje a radiš na mješalici.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Iris wrote:Zmile, tema je "Republika Srpska" upravo zato pišem o problemu odlaska kadra iz RS. A to je ono što bi nas i trebalo najviše da zanima jer to je naša zemlja
Nažalost mnogi ne misle tako, i računaju da je Republika Srpska samo privremeno, a ne trajno jedina njihova otadžbina,namjerno neću da kažem zemlja,jer mi taj termin zvuči nekako ''poznato''Nije našoj otadžbini jedini i najveći problem odliv visokostručnog kadra i odlazak maladih uglavnom bez povrataka.Odlaze i stari ,takođe bez povratka,a onda se zna šta slijedi.Pusta zemlja.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Post Reply