Republika Srpska

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Republika Srpska

Post by Lasse »

Читам малоприје на сајту СДС-а "Декларацију о основама политике будућег дјеловања" коју је усвојио Савез за промјене и требала би ми нека објашњења у погледу економске политике. Наиме, пошто видим да СДС и чланови те странке воле да се хвалишу својом десном оријентацијом, интересује ме које се то десно оријентисане странке у свијету залажу за "правичнију друштвену прерасподјелу у корист социјалних, здравствених и образовних потреба грађана" (како је наведено у декларацији)? У економској сфери, социјална правда и друштвена прерасподјела у корист сиромашнијих су увијек били идеали љевичарских партија и покрета, социјалиста, комуниста и сл., а никако десничара и десно оријентисаних странака.
Додатно збуњује и то што се у истој декларацији Савез за промјене истовремено залаже и за "смањење државне регулације". Па ајде сада, без икакве ироније и зле намјере питам, нека ми неко одговори како је могуће смањити државну регулацију, а истовремено правичније расподјелити друштвено богатство у корист социјалних, здравствених и образовних потреба грађана??

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

drzavna regulacija se odnosi inace na uplitanje u finansijske tokove i rad javnih preduzeca, tj uglavnom se odnosi na subvencije istih. Sto nema veze sa potonjim.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Босић: СНСД продаје нашу будућност
Понедељак 04. Ауг 2014 11:12
Грађани Републике Српске су довољно паметни да препознају циничну политику актуелне власти.

Она прави исте грешке које су још неке земље бациле на кољена - продаје будућност ради краткорочних циљева у покушају да се задржи на власти и избјегне неопходне реформе, рекао је у интервју Ослобођењу предсједник Српске демократске странке Младен Босић.

Иза нас је процес утврђивања страначких листи и кандидата за двије појединачне функције- члана Предсједништва БиХ и предсједника РС на октобарским изборима. Који су Вас разлози опредијелили да као кандидат Савеза за промјене не идете у изборну трку за неку од те двије позиције?

Ја сам требао бити кандидат за Предсједништво БиХ, али смо то мјесто препустили ради заједничког наступа опозиције на предстојећим изборима. Огњен Тадић је одличан кандидат за предсједника РС и убјеђен сам да ће и он и Младен Иванић као заједнички кандидати Савеза за промјене побједити у октобру.

У вези с тим неминовно је да се осврнемо и на истрајност предсједника СНС-а Јована Митровића у оспоравању кандидатуре Младена Иванића за члана државног Предсједништва. Ваш коментар?

-Ја не знам тачно мотиве због којих се Јован Хаџи Митровић одлучио да на овакав начин оспорава кандидатуру Младена Иванића, али иза те каднидатуре безрезервно стоји осталих седам странака чланица Савеза за промјене. Ја ником не спорим да има своје мишљење ко је какав кандидат, нисам ни мислио да сви имамо исто мишљење, али то би требала бити ствар компромиса ради заједничког наступа. У сваком случају кандидатура Иванића је предата, у ЦИК-у усвојена у складу са законом и та ствар је завршена.

Иако ће предизборна кампања званично кренути 12. септембра евидентно је да борба странака за наклоност бирача увелико траје. Како коментирате чињеницу да владајућа коалиција у РС-у користи сва јавна средства у сврху властите промоције?

-То ме лично не чуди, али су сви оне који и даље вјерују у СНСД очигледно изгубили компас. Жалосно је што су у протеклих осам година тотално демолиране све институције које би требале да се брину о трошењу јавног новца. Ми ћемо донијети законе и оспособити институције које треба да се старају, да се убудуће не злоупотребљава новац грађана. Таква политика треба да остане и надаље, без обзира које странке су на власти.

Економско - социјална ситуација у Републици Српској погоршава се из мјесеца у мјесец. Текућа буџетска ликвидност се одржава сталним кредитним задужењима. Како ће СДС током кампање одговорити на покушај власти у РС да на тај начин очува социјални мир и „купи“ бираче?

- Вјерујем да су грађани РС довољно паметни да препознају циничну политику актуелне власти. Она прави исте грешке које су још неке земље бациле на кољена - продаје будућност ради краткорочних циљева, у покушају да се задржи на власти и избјегне неопходне реформе.

За два и по мјесеца грађани ће се опредјељивати између будућности и економског колапса. Прво што ћемо урадити да бисмо избјегли колапс је доношење фер система опорезивања, који неће бити обојен политичким интересима. Средсва која се прикупе морају се усмјерити према инвестицијама у привреду, пољопривреду и у отварање фабрика и да на тај начин поново оживимо привреду која је овдје скоро умрла. Влада мора почети да штеди и да реже непотребне трошкове и трошење на непотребан луксуз, као што је, на примјер, кориштење службених аутомобила на садашњи начин. Овакве и сличне мјере би преусмјериле новац према буџету.

Слажете ли се с оцјенама аналитичара да РС-у требају не само персоналне него и суштинске, структуралне промјене како би се искорачило из постојећег стања?

- Да, у потпуности се слажем .Морамо почети гледати у будућност и кренути тим правцем. Требају нам закон и ред да би могли да се понудимо инвеститорима. То, такође, треба да омогући исте шансе за успјех које не смију зависиити од страначке припадности. То је једини начин да се поправи животни стандард и запосле људи. Наш циљ је да се створи економија која се развија и која се ослања на производњу, а не пропала привреда која се базира на протекционизму и корупцији.

Отварање, по ко зна који пут, приче о самосталности Републике Српске, дизање националних тензија, оптужбе на рачун опозиције да је пробосански орјентисана и да ради против интереса РС-а, темељи су на којима актуелни предсједник РС-а и лидер СНСД-а Милорад Додик покушава поново придобити грађане да гласају за њега и партију коју води. Вјерујете ли да такве приче имају и даље пролаз код бирача?

- Вјерујем да грађани РС знају да смо сви спремни да бранимо интересе РС. У том смислу нема разлика између опозиције и власти. Оно што Додик не успјева да разумије је да је јака економија стуб опстанка РС. Без јаке привреде не можемо отворити нова радна мјеста, побољшати животни стандард и омогућити будућност нашој дјеци. Ми ћемо се у овој кампањи усмјерити на програм оживљавања привреде и ту је главна разлика између нас и СНСД-а.

Више пута сте казали да једина опасност за РС постоји од актуеленe власти. Остајете ли код тих навода?

- Да. Зато што власт не успјева да отвори нова радна мјеста, нема успјеха у борби против корупције и не успјева да пружи наду младим људима. Таква власт не ради у интересу свог народа. На овај начин је угоржен наш начин живота и опстанак овдје. Видите да млади људи не виде овдје перспективу. Наравно, осим оних којима су родитељи високи функционери владајућих странака. Свим младим људима се мора омогућити иста шанса. На тај начин се обезбјеђује и сигурна будућност Републике Српске.

Евидентно је да се животу на вересију кад - тад мора стати у крај. Који су то приоритети на којима треба радити након октобра?

- Морамо се у области економије отворити, окренути свијету и довести више инвеститора. Морамо се обрачунати са корупцијом и онемогућити ситуацију да већином наших природних богатстава и економским потенцијалом управља двадесетак породица умјесто да плодове ужива већина грађана. Само покретањем привреде можемо створити услове да се исчупамо из дужничког ропства у које срљамо. То су промјене о којима говоримо.
Image

Image

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Republika Srpska

Post by Lasse »

regeman wrote:drzavna regulacija se odnosi inace na uplitanje u finansijske tokove i rad javnih preduzeca, tj uglavnom se odnosi na subvencije istih. Sto nema veze sa potonjim.
Нисам сигуран да се односи само на јавна предузећа. Хоћеш рећи да је могуће извршити "правичнију друштвену прерасподјелу у корист социјалних, здравствених и образовних потреба грађана" без снажније државне регулације??

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Како је Милорад Додик продао и ваздух Републике Српске!
Mилорад Додик продао је и ваздух Републике Српске. Звучи као лоша шала, али читав случај далеко је од сваке доскочице, и слане и неслане. Зато што су губици овог ентитета на продаји ваздуха „тешки“ десетине милиона евра.
...
Image
http://www.milovanbjelica.net/index.php ... Itemid=564

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Republika Srpska

Post by Magyar »

Ovo sto cu napisati nema veze sa ovom temom, ali procitace oni koji trebaju. S obzirom da se niko od forumasa nije javio, direktno od firme je stiglo obrazlozenje.Hvala im duplo. Prije dva dana sam na dvije teme objavio platnu listu sa zaradom ispod minimalca iz jedne nase cestite firme na kojima sam trazio obrazlozenje. Niko se nije javio sa konkretnim obrazlozenjem, ali je to naravno doslo do rukovodstva koje pazi i cuva da se ugled jedne takve firme ne ukalja pokazivanjem javnog dokumenta, tj. platne liste koja je transparentna i prije svega licno vlasnistvo. Navodno je ugled firme tim objavljivanjem bio ukaljan. Meni nije jasno zasto, jer takvu platnu listu nisam sastavio ja nego doticna firma. Da se ne bi obilo o glavu neduznom covjeku koji je ionako dovoljno ostecen takvom platnom listom i koji nije znao za ovo, ja sam odlucio da uklonim to na zahtjev rukovodstva.

Gospodin direktor je trazio i da se izvinim. Hocu gospodine direktore, ali licno i kada me pozoves na kavu. Mislim ne mora biti direktor, moze i neki sef, nije problem. Ako treba ostavicu ZMIJI broj, a i nisam ja nedostupan, znamo se mi. :smt007 :smt007 :smt007
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Млади европског десног центра у Бијељини
Датум: 04. август 2014. године
У Бијељини је претходног викенда, у организацији Младих Српске демократске странке одржана Љетна школа ДЕМYЦ-а (Демократске заједнице младих Европе) „Самоопредјељење – ко, шта и како“, која је окупила представнике подмладака демохришћанских, народних и странака десног центра из 18 европских земаља...
Image

http://www.milovanbjelica.net/index.php ... Itemid=482

Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

Lasse wrote:
regeman wrote:drzavna regulacija se odnosi inace na uplitanje u finansijske tokove i rad javnih preduzeca, tj uglavnom se odnosi na subvencije istih. Sto nema veze sa potonjim.
Нисам сигуран да се односи само на јавна предузећа. Хоћеш рећи да је могуће извршити "правичнију друштвену прерасподјелу у корист социјалних, здравствених и образовних потреба грађана" без снажније државне регулације??
naravno, pa poreze placaju profitabilne firme, ne gubitasi koji se odrzavaju tom regulacijom. Eno Srbija pumpa 8.5 miliona evra u zelezaru Smederevo mjesecno, a firma akumulirala pola milijarde evra gubitka u 2 godine. Ko od toga ima korist, radnici koji primaju drzavnu platu u propaloj firmi, fondovi, drzava? Bolje im je dati socijalni program ili pomoc dok ne nadju drugi posao ili se penzionisu. Navodim primjer.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Država mora voditi odgovornu politiku, i pored ekonomske politike mora voditi i političku ekonomiju.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Republika Srpska

Post by Lasse »

Знаш како реге, слажем се ја с тобом да је економски приоритет првог реда да се губиташи доведу у ред и мислим да то нико нормалан не може да оспори. Међутим, ту постоји један проблем. Замисли да се на државну касу као социјални случајеви прикопчају сви ти прекобројни радници који су годинама паразитирали у јавним предузећима. Добар дио њих су неквалификовани, довела их је некаква странка на радно мјесто, порески обвезници су плаћали за њихов (не)рад и сада их опет као незапослене треба да ставимо на леђа успјешних фирми које уредно измирују своје обавезе према држави. Па до кад ћемо моћи да измирујемо те обавезе? Да ли ће нам уопште остати иједна успјешна фирма ако их наставимо гушити порезима и на тај начин финансирати губиташе и паразите? И шта је то друго него класична љевичарска прерасподјела и регулација у којој власт, гушећи успјешне предузетнике, јефтино купује социјални мир на рачун економског прогреса.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

ne znam na sta se misli pod tim deregulacijom u deklaraciji..znam sta ona znaci recimo u ekonomskoj teoriji onako laicki. Mislim da institut socijalne pomoci postoji mimo uredjena drzave, odavno i svugdje i u najliberalnijem kapitalizmu. Naravno, neko ce naci posao neko nece, ne mogu svi ni dobiti tu pomoc, samo najugrozeniji, moraju neka pravila biti, ali to treba valjda da bude prelazna osnova da se smanji nezaposlenost a ne izvlacenje poreskih para od kojih ce neko leskariti i uzivati po principu bolje 200 km pomoci nego 400 plata. Sve to nema smisla bez smanjenja poreza jer ce se ugusiti privreda. Te probleme i uspjesnije zemlje tesko rjesavaju ali nezamislivo je da ljudi propalih firmi vec 30 godina nekakva prava traze i da niko nema volje da osmisli model da se to prevazidje, da se najugroezijima da pomoc, a da se imovina proda i namiri sta moze, a sta moze da se osposobi za rad.
To ce nazalost nekakav EU zakon presjeci ovde, prije svega novi zakon o radu koji ce vjer.ostale srodne pogurati, sa obzirom da im pelcer u BiH ne uspjeva mogu misliti na sta ce taj haos liciti, mi pored socijalnih slucajeva imamo i borce i jos sve redovne korisnike prava. Evo u Srbiji umjesto da sa novim zakonom o radu likvidiraju gubitase oni ih hrane jer ipak nije mala politicka podrska.
evo u prilog tome:
http://www.6yka.com/novost/61334/rate-k ... lavo-rastu
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Republika Srpska

Post by Lasse »

regeman wrote:Mislim da institut socijalne pomoci postoji mimo uredjena drzave, odavno i svugdje i u najliberalnijem kapitalizmu.
Постоји, да, али прво реални сектор мора да стане на ноге како би се то могло финансирати. А о чему ми да причамо кад је код нас још увијек највећи проблем јавни сектор и разноразни директори, чиновници, савјетници, а заправо заслужни страначки активисти због чијег паразитирања и идемо ка грчком сценарију. И онда управо од таквих слушамо како ће нам баш они и њихове странке увести ред. Док се тај проблем са јавним сектором и губиташима не ријеши, ми немамо о чему да причамо, а камоли да планирамо некакав економски прогрес или нешто слично.

User avatar
NemanjA
Posts: 270
Joined: 04.04.2007. 13:12

Re: Republika Srpska

Post by NemanjA »

СДС ће средства, која је одблокирао ОХР, донирати за обнову поплављених школа
Објављено: 05. август 2014. године
Одблокирана средства, која је СДС-у 2007. године блокирао ОХР, ћемо донирати за обнову школа које су оштећене у мајским поплавама, изјавио је Ненад Стевандић, посланик СДС-а у Народној скупштини РС.
http://www.sdsrs.com/index.php?option=c ... 5&Itemid=9
Mess with the best die like the rest.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Српске новине wrote:Добој: Брука око донације из Србије
Неизвесно како ће у Добоју расподелити новац који је као помоћ уплатила Србија. Уместо преусмеравања Дому здравља, средства предвиђена за „Фрезенијус“.
Велика прашина подигла се у Добоју после недавне посете делегације Србије Републици Српској и обелодањивања намере да ће, осим 600.000 марака за реконструкцију ОШ „Вук Стефановић Караџић“ за санацију од мајских поплава, као хуманитарна помоћ бити уплаћено и 400.000 марака за Општу болницу „Свети апостол Лука“.
Наиме, када су се премијер Александар Вучић, шеф дипломатије Ивица Дачић и народни посланик Драган Марковић Палма вратили из Добоја у Србију, а председник Републике Српске Милорад Додик, премијер Жељка Цвијановић и министар просвете и културе Горан Мутабџија у Бањалуку, пукла је брука.
Односно, речено је само оно што су сви у овом граду знали, а то је да Општа болница није претрпела никакве директне штете у поплави и да ће средства од донације отићи на погрешну адресу.
Можда би помогло правдање из Градског одбора СНСД да је болница имала индиректне штете, да у том вађењу није уследио још један „аутогол“.
Речено је да ће средства бити преусмерена за Дијализни центар, који је претрпео тоталну штету у поплави и да ће за његову адаптацију бити употребљена та донација из Србије, првобитно намењена болници.
Тек тада је кренула лавина критика и поновљени су ранији приговори да је премијер Вучић, на предлог својих домаћина, 400.000 марака за болницу, обећаних Добоју, требало да усмери на санирање штете у Дому здравља, који је тешко страдао у мајским поплавама.
Уништено је приземље у којем је Служба хитне помоћи, са лековима и свим санитетским материјалом који се тог 15. маја затекао у Служби.
Колико би добојском Дому здравља добро дошла свака донација, говори податак да су потопљену Хитну службу сместили у једну закупљену кафану. Помоћник директора Анђа Сушић рекла је да решење није адекватно, али да тренутно немају алтернативу.
Уместо да предложе давање средстава Дому здравља, из болнице је најављено да ће се донација преусмерити Немцима, односно предузећу „Фрезенијус - дијализна нега“, које од краја 2009. године газдује ранијом организационом јединицом добојске болнице.
Немци су у априлу наредне године преузели и 30 запослених из болнице, доносно све оне који су желели да пређу код новог послодавца. Само двоје медицинара се определило да остане у болници, а други од тада плату и остала права остварују у новом колективу, који барем наредних девет година, колико траје концесиони уговор, нема везе са пословањем болнице.
Како ће се разрешити ова ситуација, то нико поуздано не зна, а очекује се реакција и из Београда.
Градњу новог Центра финансирала је немачка компанија Фресениус Медицал Царе, а објекат вредан пет милиона марака је саграђен у приградском насељу Усора у бившој касарни ВРС и ОС БиХ.
После поплава, његово враћање у првобитнуо стање тече веома споро зато што су власници дуго чекали на процену штете од стране осигуравајућих кућа.
https://www.facebook.com/srpskenovine/p ... =1&theater
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

Lasse wrote:
regeman wrote:Mislim da institut socijalne pomoci postoji mimo uredjena drzave, odavno i svugdje i u najliberalnijem kapitalizmu.
Постоји, да, али прво реални сектор мора да стане на ноге како би се то могло финансирати. А о чему ми да причамо кад је код нас још увијек највећи проблем јавни сектор и разноразни директори, чиновници, савјетници, а заправо заслужни страначки активисти због чијег паразитирања и идемо ка грчком сценарију. И онда управо од таквих слушамо како ће нам баш они и њихове странке увести ред. Док се тај проблем са јавним сектором и губиташима не ријеши, ми немамо о чему да причамо, а камоли да планирамо некакав економски прогрес или нешто слично.
nije drzavna deregulacija moguca svugdje, recimo ne oko nac.dobara, bar ne bi trebalo, iako se to i kod nas privatizuje, ali recimo u uslugama je moguca. Sta fali da recimo privatna firma odvozi smece, ili da postoje 2, 3 koje to rade na opstini, siguran sam da bi usluga bila kvalitetna, a cijena pristojna i za korisnike i firme. Ima primjer Sm. Palanke cini mi se. Ali tu dolazimo do druge stvari, ljudi po selima ne placaju odvoz, 50% njih. Ne zanima ih, radije ce da bude okruzen smecem i da ga pali nego da plati odvoz. Jbg, to je ono, starije koka ili jaje, mi da imamo prosveceniju naciju ne bi bili na dnu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

http://slobodanvaskovic.blogspot.com/20 ... l?spref=fb
Литванци су у „Бирачу“ присутни од 1998. године. Веза за долазак Романова у „Бирач“ била је Гордана Рашета Блажић, која је наводно у родбинским везама са Милорадом Додиком; Додик јој је зет.
Горданин муж је дуго радио у Русији гдје је упознао Владимира Романова, те га преко Гордане повезао са Додиком који га доводи у РС.
Гордана Рашета Блажић је била члан Надзорног одбора Балакан Инвестмент Банке до 2006. године, и, како је сама изјавила за један портал, заступала је интересе Владимира Романова, власника Банке који ју је лично на ту функцију и именовао.

Бивши Директор „Бирча“ Војин Грковић 28.2.1998. године без Одлуке Управног одбора потписује Уговор о ангажовању УБИГ (Ukio Bankas Investicione Group – предузеће које дјелује као кровна организација за све Романове послове) за консултанта у процесу приватизације „Бирча“. На овај Уговор Влада РС, на челу са Милорадом Додиком, даје накнадну сагласност 4.12.1998. године.
За наведени посао УБИГ је наплатио 149.000 УСД.
Ово је очит сукоб интереса јер УБИГ, као једини консултант Владе РС као продавца „Бирача“, није могао да учествује у процесу приватизације.

То je јединствен случај у свијету да купац савјетује продавца како ће му продати Фабрику и још при том наплати своју услугу.

Поред наведеног, у 1998. и 1999. години, директор Грковић задужује „Бирач“ за 4 милиона УСД код УКИО Банке, стављајући под хипотеку виталне објекте Фабрике, знајући да те кредите неће моћи враћати, јер су потрошени на исплату плата, а не на покретање производње.
Дакле, кад је премијер постао Младен Иванић, није имао избора него да потпише споразум о продаји „Бирча“, јер је све отишло предалеко.

На дан потписивања Уговора, да би обезбједио да све протекне у најбољем реду, Додик шаље у Фабрику Ратка Марчету (који касније постаје Директор „Балкала“ а..д. Бања Лука) и извјесног Кривокућу, који је био у Додиковом обезбјеђењу док је био премијер у првом мандату.

Након тога, Ратко Марчета 12. децембра 2002. године оснива Предузеће “Балкал” а.д. Бања Лука, уз уписани оснивачки улог од 50.000 КМ. Иначе Ратко Марчета је по занимању поморац.

Марчета 15. маја 2003. године продаје Предузеће “Балкал” а.д. фирми “Corp sxstem Ltd” са сједиштем у мјесту Тортола на Британским Дјевичанским острвима, које је заступала Литванска држављанка Еурика Турониене. У регистар је уписан нови оснивач друштва, а Марчета је именован за директора „Балкала“. Ово је све циљано рађено како би се прави власници што теже утврдили у случају будуће истраге и у вези законских ограничења у погледу пословања повезаних правних лица.

“Балкал” а.д. Бањалука је куповао руду боксита од предузећа "Боксит" из Милића, та руда се упућивала Фабрици глинице "Бирач" а.д. Зворник која је вршила услужну прераду боксита. Наравно, цијена услуге је била симболична тако да је „Бирач“ увијек био у губитку.
Послије тога "Балкал" продаје прерађену глиницу по цијенама много нижим од тржишних једној од страних компанија Литванске "Укио групе", која ту глиницу коначно продаје на свјетском тржиштиу по многоструко већим цијенама (берзанским) и тако сва добит остаје извана РС, која остаје оштећена за порез на добит.

Само подсјећања ради, Фабрика глинице „Бирач“ је 1989. остварила нето добит у износу од 100 милиона УСА долара (преко 230 милиона тадашњих немачких марака).
Према подацима Синдиката металске индустрије и рударства РС, Фабрика глинице „Бирач“ у задње четири године, до упада контролних органа РС у фабрику 2. априла 2013. године, није уплаћивала доприносе за више од 1.000 радника. Дуг по основу доприноса и пореза на лична примања на дан 30.06.2014. године, према подацима Пореске Управе РС, износи 27.788.833 КМ, што чини најзначајни износ дуга према Пореској Управи РС. Док је држава сваке године повећавала намете и гушила предузећа која нису блискa власти, повлаштене фирме годинама нису плаћале обевезе према држави.

Поред наведеног, Фабрика глинице „Бирач“ је створила и милионске обавезе према предузећима у РС и БиХ, од чега преко 19 милиона КМ према Јавним предузећима (у већинском власништву РС) и 36,86 милиона КМ према осталим предузећима.

Обавезе Фабрика глинице „Бирач“ према Јавним предузећима (у обавезе „Бирача“ према јавним предузећима укључене су и обавезе “Алумине“ д.о.о. Зворник према „Електро Бијељини“ у износу од 4.119.561 КМ и обавезе“ Алумине“ д.о.о. Зворник према "Жељезницама РС" у износу од 4.434.000 КМ):


Овде треба имати у виду да се значајан износ обавеза „Бирча“ отписивао задњих година због притиска власти, а износи који су до сад отписани не улазе у ове суме тренутног дуга, тако да би износ обaвеза био и већи.

Само треба навести податак да је „Електро Бијељина“ у задњих 8 година, од 2006. до 2013., отписала 33.759.631 КМ ненаплаћених потраживања. Може се претпоставити да отписана потраживања од „Бирча“ чине значајн дио ове суме.

Обавезе Фабрика глинице „Бирач“ према осталим предузећима:


Вријеме ће показати да ли је Влада РС давала гаранције за дуг „Бирача“ према „БХ гасу“и "Рафинерији нафте" а.д. Брод.

Да сумирамо, укупне познате познате обавезе Фабрика глинице „Бирач“ износе:
Image
Поред наведеног, Агенција за Банкарство је допуштала Балкан Инвестмент Банци да депозите грађана РС износи у пореске рајеве, пласирајућу сумњиве кредите без икаквог обезбјеђења, иако је била дужна да то на вријеме спријечи.
Када се саберу само јавно познати подаци, долазимо до застрaшујућег износа од близу 210 милиона КМ нанесене штете и то:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
TEMPLAR
Posts: 163
Joined: 02.08.2010. 22:23

Re: Republika Srpska

Post by TEMPLAR »

Dobar clanak

Nema nijednog dila da nije isao preko Dode - sto znaci da ga u svemu ima i da on zatvara sve kombinacije od suda ,policije, IRB-banke pa do devicanskih ostrva.

Covjek je MILIJARDER a ne milioner.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Просто је невјероватно што предсједници Владе РС Жељки Цвијановић смета чињеница да ће средства, која је Српској демократској странци блокирао ОХР, након иницијативе СДС-а према ОХР-у бити пребачена угроженима у мајским поплавама, изјавио је лидер СДС-а Младен Босић, коментаришући оптужбе Цвијановићеве која је СДС због овог чина оптужила да сарађује са ОХР-ом.

Босић је изразио жаљење што се премијерка у овако тешким тренуцима, када се РС суочава са новим поплавама, бави тако ниским ударцима.

„ У тренуцима када пријети нова катастрофа и када је РС у изузетно тешкој ситуацији Цвијановићева се бави и подмеће причу о тобожњој пробосанској политици. Јасно је да је СДС странка која је стварала РС и нема потребу да се било коме правда, а поготово не Жељки Цвијановић, СНСД-у и Милораду Додику“, категоричан је Босић.

Не могу да вјерујем, истиче Босић, да премијерки смета ситуација да је Српска демократска странка тражила да се средстава, која су јој годинама блокирана, пребаце онима који су настрадали у поплавама.
„ Док она покушава да критикује и такву ситуацију ми покушавамо да помогнемо народу који је угрожен, а са друге стране Жељка Цвијановић и СНСД покушавају да помажу својој дјеци и тајкунима који стоје иза њих“, каже Босић.
Image

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Док нам Додо слаже причу о некаквом пробосанству државотворне СДС његови пријатељи у ХДЗ, уз његов јавно исказан благослов, траже дио Републике Српске... :(
Za treći entitet traže malo i teritorije Republike Srpske
Petak 08. Aug 2014 09:59
HMS: Vaša stranka se zalaže za preuređenje BiH, da na toj srednjoj razini između opština i savezne, bh., razine postoje 3 ili 4 entiteta, od kojih bi jedan bio s hrvatskom većinom. Bi li tako uređenje osiguralo ekonomski napredak, jeftiniju i efikasniju državu?
...
http://www.rtvbn.com/314284/HDZ--Za-tre ... ike-Srpske
Image
Коментари...
Nataša BL
07.08.2014 14:20
Džaba vam je Dodik obećao treći entitet, od oktobra više neće biti na vlasti, a SDS to nikad ne bi dozvolio da uradite.
98 22

Maksim
07.08.2014 14:20
Eto ti ga sad treci entitet Milorade!
97 11

CB
07.08.2014 14:21
Nikad!
87 14
=====================
Али... 8)
Image
Teritorijalne korekcije ni pod razno!
Petak 08. Aug 2014 12:44
Reagujući na izjavu Dragana Vrankića, poslanika HDZ-a u Parlamentu BiH, da bi Republika Srpska trebala pretrpjeti izvjesne teritorijalne korekcije kako bi se formirao treći entitet na prostoru BiH, kandidat Saveza za promjene za predsjednika RS, Ognjen Tadić, ističe da o tome nema ni govora...
http://www.rtvbn.com/314344/Teritorijal ... -pod-razno
Тако да нема друге но у октобру:
Image

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Republika Srpska

Post by spile_86 »

Cvijanović: SDS izgubio kompas

Predsednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je za formiranje zajedničke službe u SO Srebrenica za pitanja prava boraca Vojske Republike Srpske i takozvane Armije BiH, za koji su glasali odbornici SDS-a, prvo za stav trebalo pitati borce i ratne vojne invalide Republike Srpske.

"Evo, ja sam danas ovde u Rogatici na obeležavanju njihove krsne slave i ovo je pravo mesto gde mogu da potraže odgovor, a moj politički odgovor na to jeste da je SDS odavno izgubio politički kompas i sve moralne orijentire", poručila je Cvijanovićeva.

Sve to se vidi, ističe ona, po nizu dosadašnjih postupaka i koraka koje ti ljudi preduzimaju.

"Dakle, morate zaštititi ono što zahteva da se tretira sa dostojanstvom i dignitetom, a odnosi se naravno na stvaranje Republike Srpske i na činjenicu da treba da pozicionirate i da se borite i radite sve poslove onako kako treba da bi zaštitili Republiku Srpsku", navela je premijer Srpske.

Pri tome, podvlači Cvijanovićeva, to nikada ne znači da nekome drugom treba raditi na štetu, ali neke stvari jasno su razgraničene i moramo da se toga pridržavamo.
Premijer Srpske smatra da su "mnogi izgubili sve orijentire i kompase".

Odbornici SDS-a u SO Srebrenica glasali su za predlog bošnjačkih odbornika da u opštinskoj administraciji budu spojene srpska i bošnjačka služba za boračko-invalidsku zaštitu, što je izazvalo nezadovoljstvo među veteranima Vojske Republike Srpske, preneo je danas "Glas Srpske".
http://www.pressrs.ba/sr/vesti/vesti_da ... ompas.html

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Image
Информативна служба СДС wrote:Лажи Жељке Цвијановић
Објављено: 09. август 2014. године
Чиста лаж је тврдња премијерке Републике Српске Жељке Цвијановић , као и медија под контролом СНСД, да је у општини Сребреница СДС подржао формирање заједничке службе за права борачких категорија.

Покушавајући да сакрије чињеницу да је најгори предсједник Владе у историји Републике Српске, премијерка крстари РС и измишља лажи на рачун СДС.

Овим је Жељка Цвијановић дефинитивно показала да нема стида и да власт види само као средство за постизање личних интереса.

Да има образа поднијела би оставку због безочног непотизма када је запослила свог сина у Електропренос БиХ.

Просипањем лажи Жељка Цвијановић не може сакрити чињеницу да су она и СНСД економски уништили РС.

СДС као утемељитељ РС ће наставити да ради у интересу грађана, који ће 12. октобра имати прилику да кажу шта је боље за њих.
Image

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Додик плаши народ да би сакрио своју катастрофалну владавину
Објављено: 10. август 2014. године
"Главни одбор СДС-а упозорава ове који су тренутно на власти да престану са грозничавим запошљавањем на све могуће функције и положаје у привреди, јавним предузећима, институцијама и Влади, те да се суздрже од склапања нетранспарентних уговора вриједних на десетине милиона КМ, јер то неће имати никакав ефекат уколико се грађани опредијеле за промјену власти", изјавио је предсједник СДС-а Младен Босић у паузи сједнице Главног одбора СДС-а у Источном Сарајеву.
Image
http://bit.ly/1sNoUkc

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Republika Srpska

Post by pat »

не може сакрити чињеницу да су она и СНСД економски уништили РС.
Ova tuga od esto ju neki drzavom zovu se pljacka i unistava od kada je nastala.
Od ovih izlizanih likova neki novi ne mogu proci i tako sve u krug.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by просвјета »

Поскупила регистрација аутомобила
...
Висина пореза за аутомобиле

Кубикажа стари износ нови износ

до 1.150 ццм 30 КМ 45 КМ

преко 1.150 до 1.300 ццм 40 КМ 60 КМ

преко 1.300 до 1.600 ццм 50 КМ 70 КМ

преко 1.600 до 2.000 ццм 75 КМ 100 КМ

преко 2.000 до 2.500 ццм 200 КМ 250 КМ

преко 2.500 до 3.000 ццм 650 КМ 900 КМ

преко 3.000 ццм 1.000 КМ 1.300 КМ
Image
http://frontal.rs/index.php?option=btg_ ... vost=45213

Post Reply