Vodovod Povelic

Sve što je vezano za lokalnu politiku u opštini Prnjavor

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by grlica »

jedino što preostaje Prnjavoru je da mole Boga da im ne presuši Dobra voda --- tada bi bili tek u banani!
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by corkan »

Ako bude suše pustićemo vam malo iz jezera Drenova
Image
Grlice za tebe je patka.
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

User avatar
Koridor92
Posts: 378
Joined: 04.08.2012. 17:11

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by Koridor92 »

ZMIJA wrote:Da budem cinična i ironična, ja bih je podigla na 2 km,a kad ovi odu s vlasti, da i oni sledeći podignu na 4 km, ovo govorim na osnovu vlastiti spoznaja, glede mentaliteta nas nazovi građana Prnjavora ,jer smo obićne p....,to govorim s razlogom, ali da ne obrazlažem, jer mi je jezik pun otrova, pa da me neko ne prebije.
:smt023 :smt023 :smt023

dugo nisi nešto pametnije napisao od ovoga. imaš piće :smt006 :smt006 :smt006
Zabranjeno je svako neovlašteno kopiranje i umnožavanje, distribuiranje, iznajmljivanje, davanje na korištenje i javno izvođenje ovog materijala ili bilo kojeg njegovog dijela u komercijalne ili bilo koje druge svrhe, bez odobrenja vlasnika.

samuraj
Posts: 279
Joined: 09.05.2012. 17:15

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by samuraj »

LJudi koji o svemu odlučuju u prnjavoru,da ućare sebi, nama bi vadili krv i prodavali a da ne bi poskupjeli vodu ili izmislili kvar negdje u tuku.
To narodu i treba,jer mu je mozak ko u bijelog pileta pa nek nam vade duše.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

http://www.facebook.com/questions/10152 ... d=24918642

Само је 9 за поскупљење воде :lol:

Баш ме интересује, хоће ли Жуна опет да буде против :lol:

Ne plaćajte vodu
Opštinski odbor Partije demokratskog progresa uputio je javni apel stanovnicima Prnjavora da ne plaćaju vodu po novoj cijeni od jedne marke.
Или ово Od cijene voda vri
Protest, koji su pratile jake policijske snage, protekao je bez incidenata, a Odbor za proteste će prema riječima člana ovog organa, Brane Žunića, nastaviti sa radom kako bi se istrajalo u zahtjevima za smanjenje cijene vode, koja pored trostrukog poskupljenja i dalje nije za piće.

Odbornik Partije demokratskog progresa u opštinskom parlamentu, Brane Žunić, jedan je od članova Odbora za proteste. Na neki način bio je veza između učesnika protesta i skupštinske sale, gdje se održavala sjednica Skupštine opštine. Njegov prijedlog da se o vodi raspravlja na idućoj sjednici Skupštine ili da se o tome govori na jučerašnjoj sjednici je – odbijen.
:smt001
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by ZMIJA »

Žuna nije vše član odbora za proteste ,a načelnik opštine odobrava poskuoljenje vode.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

vrsta8472 wrote:
ФБ анкета са питањем Da li podržavate najavljeno poskupljenje vode sa 0,80 KM na 1,34 KM
Zasto je kod mene vec sada 1 KM :D mora da znaju da se slabo navikavam na promjene pa mi podizu polako :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »



Нису ови наши најгори :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

Uvjek ima gore.
Naj crnje je ovo objasnjenje,da su gradjani krivi za poskupljenje jer koriste stare sisteme iako su izgradjeni novi. :smt005 ti njihovi novi sistemi su kao nas Povelic,pojeli milione,a ne vrijede ni marke.Kako moze gradjanin da bira koji sistem ce da koristi,do sata je nadlezan vodovod i ako se radi o novom sistemu do sata onda je i kriv on,od sata su privatne linije,i ako tu dolazi do rasipanja ili bilo cega,jer ni on sam ne zna sta je htio da kaze sa tim,onda gradjanin placa svaku kap i dovoda i odvoda,i ne vidim tu razlog za poskupljenje.Jos kad se pogleda sadasnja cjene 1,8 KM onda se moramo upitati kolika bi bila cjena nafte da je mi kojim slucajem imamo. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by grlica »

.
Last edited by grlica on 13.04.2013. 22:11, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

Има ли каквих нових информација у вези водовода?

Просто не могу да вјерујем да су се Иловчани - смирили :mrgreen:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

vrsta8472 wrote:
Просто не могу да вјерујем да су се Иловчани - смирили :mrgreen:
Rekao sam ja da njih samo veterinar moze da smiri. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

Poskupljuje voda koja nije za piće





U regionu gotovo svakodnevno se govori o mogućim poskupljenjima komunalnih usluga. Ali, kada gradski vodovod najavi poskupljenje vode koja nije za piće, javlja se ogorčenje među potrošačima.

Slučaj je to u BH gradu Prnjavoru, gdje je tim povodom bila naša ekipa. Boris Gagić.
А Прњавор.инфо се чита само тако. Поздрав за директора који нас рекламира :smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

Vidis ti njih kako se ne skidaju sa Prnjavor infa,bas su Forum ovisnici. :D
Kako se samo izvraca istina,sad se ,da bi ljepse zvucalo, prica u €uro Centima :D a znamo da je ovdje zabranjeno vrsiti naplatu i obracunavanje u stranoj valuti. :smt110 Ali stvarno lijepo zvuci kad je upola,nekako manje boli. :P
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by ZMIJA »

Možda ovi sa tv amblemom aladinove lampe ,i ne naplačuju u km ovima već u evrima,pa ih je s toga i razumjeti .
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

Hajde da se sad malo uozbiljimo,da direktor ne cuci dzaba na Prnjavor infu,a i nacelnik nije nista bolji :D vec da cuju glas naroda,a nece ga cuti dok god budemo cutali. :lol:
Moj predlog je da se ponudi dogovor,i prihvati cjena vode od 1 KM uz garanciju da se nece povecavati bar u narednih 3-5 godina.Svako povecanje vece od ovoga bi ugrozilo standard naj veceg broja nasih gradjana,a svaka niza cjena od 1KM ,ugrozava rad Vodovoda,tako da je to jedna zlatna sredina,sa obzirom na situaciju koju imamo. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by ZMIJA »

Podizanje cijene vode samo po sebi ne rešava problem, i kad bi voda bila i 5 km, to nam je i gospodin Đurić i sam rekao,onda je besmisleno tražiti bilo kakve garancije o kojima ti govoriš,a da je stvar više nego ozbiljna uvjerit će se građani u narednom periodu,
Konačno dolazi vrijeme da se podvuče jednom i za svagda jedna debele crta kad je u pitanju vodosnabdjevanje vodom u Prnjavoru.
Rešenje se hitno mora tražiti i ne trpi nikakva nadmudrivanja u smislu politizacije oko cijene vode u smislu hoće li je biti i kolika će biti,ovo me neobično podsjeća na odlazak u svatove kad se raspravljamo o boji kravatae, a da još nismo ni odjelo kupili.
Akcioni plan oko prevazilaženja ovog gorućeg problema u Prnjavoru treba u cijelosti da predloži uprava ovog javnog preduzeća,zajedno sa načelnikom opštine i to što prije to bolje,jer ova prepucavanja prko medija ne vod nikuda.
Ja nisam ničiji savjetnik,a pogotovo besplatni,ali rešenje se može naći i mora i to pod hitno.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

savaš
Posts: 107
Joined: 16.11.2012. 18:07

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by savaš »

da li je tačna informacija da je raskinut ugovor sa preduzećem iz Vlasenice oko izgradnje vodovoda Povelič? Priča se da jeste i da to preduzeće seli svoje radne mašine i opremu iz nekog skladišta u Šibovskoj gdje su valjda bili stacionirani???

User avatar
IloVa
Posts: 265
Joined: 01.07.2007. 10:26
Location: Austrija

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by IloVa »

KAMIKAZA wrote:
vrsta8472 wrote:
Просто не могу да вјерујем да су се Иловчани - смирили :mrgreen:
Rekao sam ja da njih samo veterinar moze da smiri. :D
bez vrijedjanja molim...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

http://www.scribd.com/doc/135752017/Spo ... ta-Povelic

Споразум о реализацији пројекта Повелич
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by ZMIJA »

A šta je sa dosadašnim izvođačima rdova i njihvim tužbama opštine kod jednostranog raskidanjaugovaora.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

http://www.arilje.org.rs/forum/Zdravstv ... uage=sr-RS

Вода - кривац за 80 посто свих болести и смрти људи развијеног света


''Према истраживањима, 80% савремених болести у директној је вези са водом за пиће. Болести проузроковане водом убију дете на сваких осам секунди и одговорне су за 80% свих болести и смрти људи у развијеном свету. Ова ситуација је још трагичнија јер одавно знамо да се све ове болести могу лако спречити''. (а не радимо ништа поводом тога).

www.un.org/News/Press/docs/2003/sgsm8707.doc.htm

Уверавање на једној теми да азбестне цеви (које су труле већ деценијама у Ариљу) и пластичне цеви (које су скоро постављене у неким ариљским селима) уопште нису штетне за здравље људи, подстакла су ме да мало дубље истражим ову материју, а докази, које сам нашао у многим студијама, говоре да је штетност тих водоводних цеви много већа него што сам мислио, тј. превазилази и моје најцрње слутње!

Одговор сам поставио у посебу тему (топиц) јер је, изашавши из оквира азбестних и пластичних цеви, прерастао у важну тему о води, о којој се врло мало зна.

Тема која ме је иницирала да ово напишем:

www.arilje.org.rs/forum/Aktuelnosti/410 ... Д0%Б8#4130

Због оних које мрзи да читају цео пост, написаћу укратко његов садржај:


- Полиетиленске ПЕХД цеви (пластичне) за воду већина урађених студија сврстава у веома штетне за здравље људи, јер се уз присуство хлора из воде разграђују и ослобађају у воду бензен и ксилен (ксилол) , чије штетно дејство се појачава када се нађу заједно, а, такође, ослобађају и бисфенол А (БПА), трихлороетилен и још 33 до сада детектована испарљива органска једињења (волатиле органиц цомпоунд - ВОЦ), која су већином веома штетна и ко зна колико још других штетних материја (неке су у каснијем тексту набројане).

Биће довољно да набројим штетна дејства само неколико од њих - бензена, ксилена, бисфенола А и трихлороетилена.

Бензен изазива леукемију, канцер лимфног система, плућа и бешике, менструалне проблеме, лоше утиче на репродуктивне органе код жена, оштећује ДНК сперме што се повезује и са леукемијом код деце, изазива повраћање, иритацију желуца, вртоглавицу, поспаност, конвулзије (брзо грчење и опуштање мишића које доводи до неконтролисаног трешења тела - појављује се код епилепсије), убрзан или неправилан рад срца. ''Дуготрајно излагање бензену утиче штетно на коштану срж, смањује ниви црвених крвних зрнаца и доводи до анемије''. ''Бензен може проћи преко мајчине крви до фетуса, или се наћи у млеку дојиље''. ''Многи извештаји указују да гутање, чак и слабо бензеном контаминираних намирница (и воде), представља потенцијални ризик услед могућег кумулативног ефекта (таложења у телу). У новије време посебна пажња је фокусирана на присуство бензена у неким флашираним и конзервисаним освежавајућим и воћним напицима. Мања количина бензена може да се синтетизује у пићима која садрже витамин Ц (тј. аскорбинску киселину) и натријум бензоат''.

Доза бензена у води која је канцерогена и која изазива леукемију при дужем излагању је 0,00015 мг (0,15 ппб) по литру (страна 112.), па пошто је изузетно мала, можемо претпоставити да би могла бити једнака оној дози бензена која се ослободи оксидационим процесима хлора и ПЕХД полиетиленских водоводних цеви, а која се унесе у организам орално или удисањем.

оехха.ца.гов/wатер/пхг/пдф/БензенеФинПХГ.пдф

Главни ефекат удисања испарења ксилена доводи до оштећење централног нервног система, са симптомима као што су главобоља, вртоглавица, мучнина и повраћање. Дуготрајно излагање ксилену изазива оштећење јетре, бубрега, канцер, леукемију, главобољу, раздражљивост, депресију, несаницу, узнемиреност, екстремни умор, дрхтавицу, поремећај концентрације и краткорочне меморије. Прекомерно излагање ксилену може да штетно утиче на мозак, дигестивни систем, ухо, очи, срце, бубреге, јетру, плућа, кожу, нос, репродуктивни систем, грло и на труднице (и бебе у стомаку - има тератогено дејство, ствара абнормалије).

http://www.environment-agency.gov.uk/bu ... n/254.aspx

Ингестија ксилена изазива гастроинтестинални стрес и може изазвати токсични хепатитис.


Бисфенол А (БПА) је вештачки полни хормон, по саставу сличан естрогену. Користи се као додатак пластици да би очврсла.
Налази се у скоро свакој пластици, цд-има, двд-има, играчкама, конзервама (у епокси смолама које служе као унутрашња облога конзерви), пластичним флашицама за бебе, цуцулама, амбалажи хране и пића, у белим пломбама за зубе (обавезно добро испрати уста после стављања пломби)... Бисфенол А изазива озбиљне хормонске поремећаје, неплодност, рак дојки и простате, повећање леукемије и канцера тестиса код мушких мишева, метилације ДНК ланца, што доводи до епигенетских промена.

Акумулира се у телу, посебно у трудноћи.

Бисфенол А је најштетнији на почетку трудноће. Труднице са повећаном количином бисфенола у организму имају два пута већу вероватноћу да ће њихове бебе патити од потешкоћа са дисањем због оштећења плућа, астме, бронхитиса или инфекције.
Може изазвати неплодност, синдром полицистичних јајника код жена и проблеме са ерекцијом код мушкараца.
Повећава ризик од болести срца јер потискује (инхибира) хормон који нас штити од срчаног удара, оксидационог стреса и оштећења крвних судова.

Смањује способност организма да ефикасно користи инсулин. Због тога гуштерача покушава да произведе још више инсулина, а високе количине инсулина у крви смањују способност тела да користи енергију из масти, што доводи до претварања вишка шећера у триглицериде који се затим претварају у сало. Све ово повећава ризик од дијабетиса и гојазности.
Доводи до повећане агресивности, хиперактивности, анксиозности и депресије девојчица до 3 године (које су уносиле бисфенол А преко пластичних бочица, кутија за храну или пупчане врпце мајке).
Десет пута мање количине бисфенола А од оних које су прописане као безопасне разарају ћелије црева и изазивају синдром пропусности ћелија дебелог црева, па кроз оштећене ћелије дебелог црева бактерије и токсини улазе у крвоток и шире се по целом телу изазивајући оштећења ткива и органа.

''Бисфенол А (БПА) се ослобађа у садржај пластичних ПЕТ боца нормалном употребом, при излагању топлоти и разним средствима за прање, али и при нормалним условима, што значи и да пластична боца са водом која стоји на столу може бити штетна''.

Закључци до којих су амерички научници дошли после петогодишњих истраживања недвосмислено упућују на постојање везе између нивоа бисфенола-А у крви и мушке неплодности.

Бисфенол А има негативне ефекте по функционисање црева.

- бисфенол А узрокује поремећај ендокриног система јер опонаша хормоне тела,
- код деце је штетан утицај бисфенола А највише изражен,
- бисфенол А штетно утиче на развој фетуса, мозга и понашања код деце,
- штетно делује на простату код фетуса и деце, и утиче на прерану појаву пубертета, и гојазност,
- мења функције нервног система, смањује способност меморисања, омета спајање можданих ћелија битних за меморију, учење и понашање, може проузроковати губитак пажње и хиперактивност,
- штетно делује на кортикостерон (регулисање енергије, промета минерала, имунолошка заштита и одбрана од стреса),
- штетно делује на штитну жлезду и лучење тријодтиронина (утиче на раст и развој, метаболизам, регулисање телесне температуре, и фреквенције откуцаја рада срца),
- повећава опасност од стварања рака,
- подстиче развој неуробластома (тумора),
- већ у много мањој дози од прописане као безбедне канцерогено и штетно делује на јајнике фетуса мишева, трајно мења механизме у хипоталамусу који зависе од естрогена, а одговорни су за сексуално понашање женке миша,
- истраживања из 2008. доказала су да штетно делује на рад срца, да узрокује дијабетис и повећава лучење ензима јетре.

Истраживања групе научника са Медицинског факултета Универзитета у Јејлу показују да бисфенол А може штетно да делује на мозак.

Најновија истраживања показују да повећане дозе бисфенола А могу да утичу и на појаву инсулинске резистенције, стања организма које је претеча шећерној болести.

Смањите употребу пластике у кући, нарочито оне у кухињи.
Избегавајте пластичне чаше, флаше, посуђе, тањире, пластичне кутије за храну.
Замените пластику стаклом, порцуланом и неглазираном керамиком, здравим посуђем које је безопасно и инертно.
Купујте бебама само стаклене флашице, јер пластичне садрже бисфенол А.


Трихлороетилен (Трицхлороетхyлене - ТЦЕ) који излази из полиетиленских ПЕХД цеви за воду штетно утиче на централни нервни систем, бубреге, јетру, имуни систем, мушки репродуктивни систем, штети развоју фетуса (и мајци и беби), а има штетан утицај на срце и жуч.

''Одбор се сложио са закључком ЕПА-е (У.С. Енвиронментал Протецтион Агенцy) да је трихлороетилен (ТЦЕ) карциноген за људе преко свих начина излагања. Ово је засновано на убедљивим доказима о узрочној повезаности излагању трихлороетилену (ТЦЕ) и појави рака бубрега, лимфома (канцера лимфног (имуног) система) и рака јетре''.

http://www.awwa.org/files/Publications/ ... _2210a.pdf

Кафа без кофеина може да садржи трихлороетилен, органски растварач који се користи да се одстрани кофеин. Сви органски растварачи су канцерогени или неуротоксични или и једно и друго.

- Због разграђивања уз присуство хлора и озона као оксиданата, које нису имали у виду они који су написали гаранцију од 50 година, век пластичних ПЕХД цеви је далеко краћи (у неким градовима ПЕХД цеви су већ процуреле, а почеле су да се користе тек од 2003. у водоснабдевању, значи, нису трајале ни 9 година).

- Азбест из азбест цементних цеви веома је штетан и изазива канцер бројних органа и леукемију, као и друге опасне болести, што доказују бројне студије (поставио сам линкове ка њима у тексту испод). Које болести азбест узрокује нећу писати у овој краћој верзији, да се не бих понављао, надам се да сам вас са пластичним цевима довољно заинтригирао да прочитате цео текст.

- Азбест-цементне цеви којима је већ преко 10 година истекао рок трајања у Ариљу и које се распадају, нису само штетне због азбеста, већ и због цемента из кога у пијаћу воду излазе на десетине канцерогених супстанци.

- У овом малом истраживању, потврдио сам сам себи да су све цеви за воду које се масовно употребљавају веома штетне за здравље људи (неке при реакцији само са водом ослобађају штетна једињења, а неке то чине при реакцији са хлором из воде). Алармантно је то да у 21.веку нити имамо здраве цеви за воду, нити здрави поступак пречишћавања воде. Као да неко намерно бира материјале цеви за воду који ће сами или са хлором бити штетни за људе, као и штетне поступке дезинфекције воде који ће ући у широку примену.

- Немојте правити исту грешку постављајући ПЕХД полиетиленске цеви, јер ни оне нису безбедне по здравље (као ни азбест-цементне цеви), разлажу се уз присуство хлора из воде и канцерогена једињења из пластике одлазе у воду коју ми пијемо, а кроз направљене пукотине ће да пролази прљавштина из земље и канцерогена једињења асфалта.

- Стаклене и керамичке цеви, као најинертнији материјали (не реагују ни са једном супстанцом из воде за пиће, укључујући и хлор) биле би најбољи и најздравији избор, али нису усавршене да подносе притисак воде која се транспортује пумпама. Шта би радили доктори и фармацеутска индустрија када би имали тотално здраву воду за пиће и тако отклонили највећи потенцијални фактор настанка канцера, леукемије и других болести.

- Флаширана вода у пластичној амбалажи је, такође, штетна, јер свака пластика, па и ПЕТ и ПЕХД (ХДПЕ), разграђује се и из ње канцерогена и штетна једињења прелазе у воду (бензен, ксилен, толуен, бисфенол А...), чак и на собној температури.

- Ниједно средство за дезинфекцију воде које се тренутно користи за градске водоводе није без штетних ефеката, нарочито када им се доза мало повећа у неким ситуацијама (пречишћавање цеви, можда грешке у аутоматским подстаницама за хлорисање...). Повећане дозе хлора у реакцији са органским и неорганским супстанцама из воде стварају веома канцерогена и штетна једињења.

Више од 250 различитих врста штетних продуката дезинфекције воде (ДБП-а), већ су идентификовани (а има и 62% још неидентификованих једињења).

- Природни органски материјал се у фабрикама воде смањује разним техникама пре дезинфекције. Рзавска вода припада водама друге категорије, баш зато што има много природног органског материјала, а, такође, има и много неорганских супстанци (тврда је), па је њен избор да се са њом снабдева пола Србије веома проблематичан! Такође, транспортовати рзавску воду до Београда, 200 километара далеко, је посебан ризик, јер дезинфекциона средства временом губе дејство, па би та вода морала да се дезинфикује неколико пута, што повећава шансе за стварање штетних продуката дезинфекције воде (ДБП), тј. опасних и канцерогених једињења.

У самом Ариљу, да би се вода довела до ариљских насеља, удаљених, отприлике, свега 3 км од фабрике воде, вода мора да се поново хлорише у аутоматским подстаницама, које раде без надзора људи и без тренутне провере узорака тако хлорисане воде. Па, можда је баш повећана доза хлора у води у тим аутоматским подстаницама, неидентификована од људског фактора, била узрок неколико случаја леукемије у насељима Поглед и Вране. А о канцеру да и не причам на нивоу целог Ариља. Наравно, то су све претпоставке које треба испитати и неутралисати као потенцијалне факторе леукемије и канцера. Што више смањимо потенцијалних фактора леукемије и канцера, то ће нам Ариљци бити здравији. Ето посла за ариљске докторе, лаборанте, молекуларне биологе, биохемичаре и оне који брину о народном здрављу.

Пошто вода носи велику опасност од канцера, леукемије и осталих тешких болести, потребно је да се проверавају узорци воде на славинама у сваком насељу Ариља. Обавезно треба увести и контролу воде на чесмама у домаћинствима, значи на крају дистрибутивног ланца воде, а не само на његовом почетку (у Фабрици воде). Ето садржаја још једног великог пројекта који би био веома користан за Ариљце, а запослио би неколико стручних људи.

- Ни једна метода која се тренутно користи за дезинфекцију воде не може да уклони све штетне продукте дезинфекције, па су зато прописане дозвољене количине штетних продуката дезинфекције, тако да и она вода која изађе из фабрике воде као пречишћена, има у себи мале дозе штетних продуката дезинфекције који се временом нагомилавају у нашим телима и кад се нагомилају постану узрок болести. Зато треба мењати разне воде за пиће, чистити организам, бавити се спортом тако да се штетне материје излуче знојењем...

- Бројне студије доказују да хлорисана вода може изазвати канцер дебелог црева и бешике, срчане болести, закречење артерија, артериосклерозу (посебно када се хлорисана вода пије у комбинацији са млеком), срчани удар, шлог, сенилност, повећава ризик од побачаја, дефекта неуралне цеви (у трудноћи) и других урођених дефеката, може изазвати астму, бронхитис, проблеме са дисањем, артритис (реуму - упалу зглобова), оштећује кожу и косу, повезују га са раком дојке, а многи научници верују да је хлорисана вода одговорна за већину канцера код људи.

Још већа опасност од пијења хлорисане воде је туширање и купање нарочито топлом хлорисаном водом и кући и на базенима, пошто тада више хлора и штетних супстанци уђе у тело. Паре које тада излазе садрже 50 пута више штетних хемикалија него вода док је пијемо, због чињенице да хлор и већина других контаминирајућих једињења испари много брже и по нижој температури од воде.

Зато градски базен који се одавно планира у Ариљу, у Вилиману, не би требало да се хлорише, већ би требао да користи воду директно из Рзава, уз филтрацију и евентуално још неке нехемијске методе пречишћавања (можда унапређена метода осунчавања као средство дезинфекције и загревања воде), јер константан проток воде спречио би појаву загађења базенске воде - нико се до сада није заразио купајући се у Рзаву, па неће ни у базену који користи Рзавску воду (уз већи проток воде). Од хлора у базенима има много више штете него користи. И да додам да тај базен не треба да замени Рзав (како су неки хтели да ураде) већ да буде алтернатива у хладним месецима.

Хлорисана вода уништава заштитне ацедофилне бактерије у нашем организму, мења и уништава незасићене есенцијалне масне киселине који су градивни блокови људског мозга и централног нервног система, а повећане дозе хлора у води могу довести веома брзо до зачепљења артерија, артериосклерозе и срчаних болести (код уобичајених доза тај процес траје 10-20 година).

Многи научници верују да хлорисана вода изазива мистериозну болест - смрт у колевци беба (Судден Инфант Деатх Сyндроме - СИДС).

Студија из касних '70-их утврдила је да хлорисана вода, по свему судећи, повећава ризик од гастроинтестиналног канцера у животу сваког човека за 50 до 100 %.

Машине за прање судова загађују ваздух у соби са хлорованим органским једињењима креираним детерџентом за прање судова и онда излазе у ваздуху који ми удишемо. Из машине за прање судова изађе пет до седам литара ваздуха у кућни ваздух сваког минута рада. Хлор реагује са остацима хране. Керамички дискови, који се користе уместо детерџента, потпуно избегавају проблем и каже се да су око 75% јефтиније него детерџент.

- Флуорисање воде је, такође, веома штетно, а излагање краткотрајно већим или дуготрајно мањим дозама флуора у сваком облику (вода, паста за зубе...) веома је штетно за физичко, ментално и духовно здравље. Поред тога флуор квари зубе. Купујте пасте за зубе без флуора.

- Уместо да буду безбеднији по здравље, нове методе дезинфекције воде које се уводе као замена хлору могу да буду 523 пута опасније, а њихови многи штетни нуспроизводи који настају не прате се јер нису регулисани законом! Многи штетни нуспроизводи и хлорисања се не прате јер нису регулисани законом.

Постоји 61 једињење са генотоксичном (изазивају леталне - смртне или наследне промене у генетичком материјалу полних или телесних ћелија) или канцерогеном активношћу, чије се концентрације у пијаћој води не контролишу јер то закон није одредио. Стварно запрепашћујући податак! А број им није коначан.

- У даљем тексту писао сам о штетним и корисним ефектима већине метода за дезинфекцију воде за пиће:

Хлорни препарати за хлорисање:

Хлор (течност) (Цхлорине - Цл2),
Хлорни гас (Цхлорине гас - Цл2),
Хлорни креч - (цхлоринатед лиме - ЦаЦл(ОЦл)),
Хлорамин - (Цхлорамине - Моноцхлорамине - НХ2Цл, Дицхлорамине - НХЦл2 и Трицхлорамине (Нитроген трицхлориде) - НЦл3),
Капорит - калцијум хипохлорит (Цалциум хyпоцхлорите - Ца(ЦлО)2),
Натријум хипохлорит, Живелова вода, Лабаракова вода или варикина - (Содиум хyпоцхлорите, Еау де Јавел, Јавел wатер, Еау де Лабаррацqуе - НаОЦл).
Хлор диоксид - (Цхлорине диоxиде - ЦлО2),

Флуор,
Персирћетна киселина (Перацетиц ацид, пероxyацетиц ацид, ПАА - Ц2Х4О3),
Озон (О3),
Ултравиолентне УВ лампе,
Титанијум диоксид (ТиО2),
Јонско, колоидно и нано сребро (Аг),
Водоник пероксид (Х2О2),
Зеолит,

Фотолиза воде у ултра вакууму (пхотолyсис оф wатер ин тхе вацуум УВ - ВУВ),
Ултразвук,
Фентон процес,
Микроталаси,
Сонофотокатализа,
Пулсирајућа (пулсна) корона,
Радиолиза (јонизација) воде,
Јонска измена,
Влажна оксидација (wет оxидатион),
Оксидација у суперкритичној води (Суперцритицал wатер оxидатион - СЦWО),
Природно осунчавање,
Јабуково сирће,
Замрзавање,

- Само свеже млеко животиња (краве, овце, козе...) или жене, сирово, незагревано, нема 7-кетохолестерол (7-кетоцхолестерол), канцерогену материју, али чим се загреје на шпорету, пастеризује или загреје у микроталасној рерни у млеку се стварају канцерогене материје (7-кетохолестерол - 7-кетоцхолестерол). Млеко у праху је опасније и од млека загреваном микроталасном рерном, јер има највећу количину 7-кетохолестерола (7-кетоцхолестерол).

Испоставило се да је свако млеко које се загрева или кува канцерогено - што се више загрева, то је канцерогеније. Једино свеже, некувано млеко је потпуно здраво (али постоји опасност од бактерија и микроорганизама ако је крава болесна или ако се млеко загади временом).

- Кућни филтери за воду су корисни, али треба их пажљиво бирати, јер већина може имати штетне ефекте.

- За дестиловану воду постоје опречна мишљења - постоје тврђења да је она једина вода која је безбедна за пиће, док други тврде да може бити штетна ако се дуже време употребљава.

- Из веома занимљиве књиге о води, њеним особинама, пречишћавању, оплемењивању... коју је написао је Мирослав Мика Марковић, копирао сам текстове о соларној води, магнетизованој води, пречишћавању воде замрзавањем...

- Здраво посуђе је оно од стакла, порцелана, глине, керамике (посебно неглазиране, глазура може имати олово), емајла (под условом да није обијено).

Штетно посуђе је пластично, тефлонско, алуминијумско, алуминијумска фолија, бакарно.

Инокс посуђе (од нерђајућег челика) и гусано посуђе (од ливеног гвожђа) испуштају у храну неке супстанце (тешке метале...), није тотално инертно, али је много боље од пластике и тефлона.

Ново посуђе које има ознаку "Греен" и "Ецо", а комбинација је керамике и метала, веома је штетно:

''Наиме керамика је лепљена са специјалним лепком које је исто тако штетно приликом загревања, јер испарава, а керамика је од нано честица, које још нису баш испитане. Те нано честице се јако лако завлаче у наш организам, продиру веома снажно улазе у наше ћелије, лепе се на наша плућа и прелазе крвно-мождану баријеру и улазе у мозак''.


- Да ли је профит узрок овакве немарности одговорних људи (научника, института, лабораторија, доктора,...) или је узрок томе нешто друго, тема је за размишљање. Сигуран сам да, ако се хоће, могу веома брзо да се усаврше или уведу (вероватно се већ знају) и здраве цеви за воду и здрави начини дезинфекције воде .

Углавном, у нацистичким логорима, да би држали под контролом заробљенике и онемогућили њихову побуну, стављали су им флуор у воду. Данас нам стављају флуор (постоји закон који то обавезно налаже у Србији), хлор, трују нас са штетним супстанцама које настају у реакцији хлора и озона са водом, са бројним штетним супстанцама које излазе из зидова водоводних цеви,..., да ли зато што не може да се измисли тотално здраво пречишћавање воде и тотално здраве цеви за воду или је то потребно да би се разбољевали, куповали лекове за болести које су произвели они који нам и продају те лекове или је у питању, опет, контрола људи као у нацистичким логорима, одузимање основног права човека на слободу, здравље, духовно и ментално развијање.

- Закључак - пијте када год можете изворску, бањску и природну минералну воду (која не треба да постане свакодневна замена за обичну воду) и чувајте је само у стакленим флашама и балонима. То треба да ураде прво они који су болесни, који желе да очисте тело од токсина, они који посте, а и сви остали ради превентиве. Ставите газу на славину, пустите воду да оточи неколико минута пре него што је попијете. Избегавајте удисање водене паре док се купате јер у њој могу бити многобројна штетна испарљива органска једињења. Током 10 минута туширања, преко коже у крв ће ући иста количина штетних састојака из воде, као да сте попили један литар воде. Из ПВЦ завеса у туш кабинама, дејством вруће воде, значајно се повећава количина штетних испарљивих органских једињења која се мешају са штетним једињењима из водене паре, па у туш кабини може бити као у гасној комори - ефекти се не примећују одмах, али временом су веома опасни јер се штетне материје које се уносе кроз кожу и удисањем таложе у телу. Избегавајте туширање баш врућом водом и удисање водене паре док се туширате, јер се у воденој пари налазе и штетна испарљива органска једињења.

- Пошто сам у овом тексту поменуо и преписао са других сајтова неколико алтернативних метода лечења које су многима помогле, иако бивајући уздржан (тражећи противречности и промовишући природне лекове), да ипак истакнем упозорење и поновим речи аутора једног од тих сајтова (www.ivantic.net/Zdravlje.htm):

''ЗБОГ ЗАКОНСКЕ ОБАВЕЗЕ ИСТИЧЕМ

УПОЗОРЕЊЕ:

СВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ КОЈЕ СУ НА ОВОЈ СТРАНИ И НА ПРАТЕЋИМ ЛИНКОВИМА ИЗНЕТЕ

СПАДАЈУ У АЛТЕРНАТИВНЕ МЕТОДЕ ЛЕЧЕЊА

И ИЗРАЗ СУ ЛИЧНОГ СТАВА АУТОРА ОВОГ ТЕКСТА КОЈИ НЕМА МЕДИЦИНСКО ОБРАЗОВАЊЕ.

СВАКО КО ИХ ПРИХВАТИ И ПРИМЕНИ ЧИНИ ТО НА СОПСТВЕНУ ОДГОВОРНОСТ

Уколико некоме смета што ове текстове није приредило одговарајуће стручно лице,

нека се прво запита зашто је до тога морало да дође,

и нека провери тачност самих информација,

а не да о информацијама суди само на основу статуса онога ко их преноси.

Истина треба да буде ауторитет, а не да ауторитет буде истина.


СВАКА БОЛЕСТ ЈЕ ИЗЛЕЧИВА

САМО БЕСПЛАТАН ЛЕК ЈЕ ПРАВИ ЛЕК''.

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

Потписан Споразум о пројекту "Повелич"

Image

У општини Прњавор данас је потписан Споразум о реализацији пројекта "Повелич" којим се дефинишу најважнија питања о даљем току реализације пројекта водоснабдијевања шест мјесних заједница у сјеверном дијелу општине.

Споразум су данас потписали начелник општине Прњавор Синиша Гатарић, предсједник Одбора за изградњу Небојша Тодић и вршилац дужности директора предузећа "Водовод" Прњавор Бранислав Ђурић.

Гатарић је рекао да је за реализацију пројекта на рачуну у банци већ на располагању 2.500.000 КМ и да ће средства бити повлачена у складу са одвијањем радова.

"У току је избор извођача радова. Имам информацију да је 16 предузећа преузело тендерску документацију. Један од кључних услова за добијање посла биће да цијеви које се буду уграђивале у систем имају сертификат и испуњавају стандарде који ће гарантовати квалитет изградње и здравље грађана", изјавио је Гатарић.

Он је додао да је ово један од најзначајнијих инвестиционих пројеката на подручју општине и да ће вишак воде бити усмјерен према граду када буде завршено снабдијевање Грабик Илове, Велике Илове, Шибовске, Печенег Илове, Смртића и Палачковаца.

Тодић је прецизирао је да ће цијена прикључка до шахта бити 1.250 КМ по домаћинству. "Уплата ће се моћи одвијати у пет рата, што ће у овој тешкој економској ситуацији олакшати да мјештани добију воду, а ми завршимо пројекат", рекао је Тодић.

Ђурић је након потписивања споразума истакао да ће "Водовод" Прњавор у складу са кадровским, организационим и техничким могућностима пружити пуну подршку реализацији овог пројекта.

Предсједник Скупштине општине Прњавор Борко Лукановић подсјетио је да је локални парламент на једној од ранијих сједница дао овлаштење начелнику да потпише овај споразум и изразио очекивање да ће се сви потписници придржавати преузетих обавеза како би пројекат, након вишегодишњег застоја, био приведен крају.

Споразумом је предвиђено да радови на пројекту "Повелич" буду завршени најкасније до краја 2015. године.

СРНА
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vodovod Povelic, Kremna i ostali problemi

Post by KAMIKAZA »

Po ko zna koji put se potpisuje ,ljube se kao na slavi,a vode ni za lijeka. :P Dok se oni ljube i poslednji bunar ce da se zatrpa,i onda prica pocinje iz pocetka.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Post Reply