Crni oblaci nad Prnjavorom

Sve što je vezano za lokalnu politiku u opštini Prnjavor

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

Post Reply
User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

JER OTJERATI 400 RADNIKA I ONOGA KO JE HTJEO ZAPOSLITI JOS DODATNIH 600 A POSLIJE PLJESKATI ONOME KO ZAPOSLI 10 (privremeno ); SE MOZE SAMO OKARAKTERISATI KAO TEROR VLADAJUCE STRUKTURE ILI PROSTIJE KRIMINAL; OSIM TOGA POSTOJE DOKAZI DA SE GOSPODA IZ VLASTI DOGOVARALA DA UZ PROVIZIJU
Gdje su ti dokazi?Ja bih to bas rado vidjeo.Ajd nadji ih,da ne bide trla baba lan.A da cu ih pitati hocu,samo da vidim po kom to osnovu fercera,da me ne setaju od sobe a do b,vec da tacno pitam ono sto me zanima i na sta moram da dobijem odgovor.Bar po zakonu.

Mi smo gori od Afrike.Zasto?Zato sto se samo u jebenom Prnjavoru setaju ljudi i drkaju narod kao Dusanici.Rezultate njegove vlasti u odredjenim firmama mozete vidjeti na onim slikama iz prime.meni je to dovoljno.
zato sto se samo u Prnjavoru i okolini moze desiti da jedna fabrika koja je zaposljavala 400 radnika pretovori u sportsku dvoranu.buhaha.jebeni retardi.

a te price ko ima kakav dokaz,koga sta zanima u vezi privatizacije pa nek pita nadlezne.Evo ja hocu.Prdim vise od ovog stucanja i pljuvanja klempe po forumu a ovamo vecina nece da dupe pomjeri.

daleko od toga da ce ovi Jugovici biti mozda bolji,ali od Dusanica gori ne postoji.I zato ako treba i na nelegalan nacin treba oteti to od djubreta dok se jos sta spasti moze.Kad su vec ne kriminalan nacin preuzeli istu tu firmu.
Lijepe su te ekonomsko-pravne teorije koje nasi vrli profovi pisu o tome kako treba upravljati preduzecima i ko je legalan i legitiman da vrsi to isto.Samo,ne ide prvo sverc i kranje godinama pa onda pozivanje na pravila trzista i akcije kad si vec ko fol bizMismen.heh
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

DOKAZ ZA OVO ODGONJEJNJE COVJEKA KOJI JE HTJEO DA ZAPOSLI TE LJUDE;MISLIM DA VISE NIJE NI POTREBAN; JER DOVOLJNO JE POGLEDATI STA JE STVORIO U ONOJ ZABITI ;GDJE JE ZAPOSLIO LJUDE IZGRADIO OBJEKTE I PROIZVODI PORED OSTALOG I KOPACKE ZA SVJETSKI POZNATE FUDBALERE ;CITAO SAM NESTO DA JE RONALDINJO BIO PREZADOVOLJAN I NAKNADNO NARUCIO 50 PARI; A UGOVORI SU POTPISANI ZA NAREDNIH 5 GODINA; STETA JE TAKVE LJUDE TJERATI A OSTAVLJATI FUKARE.
ZA OVU SPORTSKU DVORANU CE SE USKORO CUTI; OSIM TOGA DOVOLJNO JE VIDJETI UGOVOR O CIJENI ZAKUPA KOJI JE OPSTINA ZAKLJUCILA SA NJIMA ;CINJENICA JE DA JE TAJ ZAKUP PREVISOK . A dokaz ce oni sami liferovati uskoro;da se ja sad ne kompromitujem !!! :lol:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

KAMIKAZA wrote:DOKAZ ZA OVO ODGONJEJNJE COVJEKA KOJI JE HTJEO DA ZAPOSLI TE LJUDE;MISLIM DA VISE NIJE NI POTREBAN; JER DOVOLJNO JE POGLEDATI STA JE STVORIO U ONOJ ZABITI ;GDJE JE ZAPOSLIO LJUDE IZGRADIO OBJEKTE I PROIZVODI PORED OSTALOG I KOPACKE ZA SVJETSKI POZNATE FUDBALERE ;CITAO SAM NESTO DA JE RONALDINJO BIO PREZADOVOLJAN I NAKNADNO NARUCIO 50 PARI; A UGOVORI SU POTPISANI ZA NAREDNIH 5 GODINA; STETA JE TAKVE LJUDE TJERATI A OSTAVLJATI FUKARE.
ZA OVU SPORTSKU DVORANU CE SE USKORO CUTI; OSIM TOGA DOVOLJNO JE VIDJETI UGOVOR O CIJENI ZAKUPA KOJI JE OPSTINA ZAKLJUCILA SA NJIMA ;CINJENICA JE DA JE TAJ ZAKUP PREVISOK . A dokaz ce oni sami liferovati uskoro;da se ja sad ne kompromitujem !!! :lol:
Nisam ja tebe napao da ih ti moras dati:)samo kazem ako ima dokazanek ih da nadleznima.Pljuvanje ne vodi nicemu.Sto se tice fukara,pa kazem da je lako sprdati se za vrijeme rata i zgrtati milione na svercu a sada da bi zastitili tu kradju,kao dusanic oko prometa poziva se na legalitet i legitimnost i zakone.red mora da se uvodi,pa ako su za nijansu bolji od Dusmanica a jesu onda je to znak kakvog takvog uvodjenja reda.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Ne mislite li da je malo isfurano non-stop ponavljati (od strane nekih), a bogami i slusati (od strane ostalih) kako "postoje sigurni dokazi", "samo je pitanje dana", "dokazi ce se sami liferovati" i sl.

Igramo se teorije zavjere? Dokazi su tu oko nas? Cuce i cekaju da porastu?
Ma dajte...

Ako vec imas dokaze Kamikaza ili znas Nekoga ko ih ima, a bojis se (ili se boji) za svoje dupe, ima nacina. Postoje kopir-aparati, ovjere (tamo negdje), koverte i silne adrese kojekakvih Organa Gonjenja I Istjerivanja Pravde, Borbe Protiv Kriminala...
Fino posalji (govorim ovo svima koji navodno imaju Dokaze za bilo sta), a usput obraduj i silne sitne i one druge novinarske duse, pa cemo i mi Obicni to da vidimo.
Tako ce tesko moci i smjeti da se ogluse Organi.

Ja sam po opredjeljenju vise za desni centar (nadam se da mi ne sporite pravo na licno opredjeljenje) i programski su mi blizi Klempini, nego ovi od Druga Drage, ali partije ne cine programi, nego ljudi, a ljudi su (gotovo svi u vrhu svih partija) izuzetno lopovski nastrojeni.

Molim vas da mi ne turate pod nos kako su Jedni veca bagra od Drugih. Razlika je u tome sto su nam jedni pred nosom (samim tim vise boli), a drugi nisu. Nemojte se zavaravati - broj sa puno nula je puno veci kod Debelog & poltrona. Malo smo u mraku, pa se ne vidi, ali...
Kako je lijepo receno - G.... uvijek isplivaju na povrsinu.
Samo sta do tada...

Vec vise od godinu dana na vlasti su Drugi u odnosu na Nase, sada sa kraljevskim ovlastenjima koja vec uveliko koriste, pa ce jedva docekati da vide sve gorepomenute Dokaze, da ih se rijese...
Navodno...
Sve su to ista @#$%&, kako rekosmo.

Previse vec tupim...
Sanjam o danu kada ce ovdje Vlast i Opozicija da budu u suglasju oko bitnih pitanja. To, naravno, ne moze biti niko od Trenutnih (i tamo i ovamo). Neki mladji, bolji, manje zaguljeni i zadojeni, iz jedne i druge stranke. I neke trece, ako je bude.

Tada ce omladina da ima pravo glasa, da se cuje ideja Male Evrope, SOZ-a ili neke druge organizacije, da grad ima park i plan, da selo ima podrsku i motiv, svasta nesto...
Utopija?
Mozda...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

:smt023 ODLICNO NAPISANO !!!
SAMO NE MISLIS LI DA BI U DANASNJE VRIJEME I U SITUACIJI KAKVA JE U PRNJAVORU BILO: NEPOSTENO ;NEODGOVORNO I OPASNO ;NAVESTI NEKOGA KAO SVJEDOKA I COVJEKA KOJI IMA DOKAZ ???
OSIM TOGA SVI SMO MI SVJESNI DA NI LIJEVI NI DESNI NISU DOBRI; ZATO NAM PREOSTAJE SAMO DA PROBEREMO OD DVA ZLA ONO MANJE; JA SAM POLITICKI NEOPREDJELJEN MADA TO NE IZGLEDA TAKO; I POKUSAVAM STVARI SAGLEDATI STO JE MOGUCE REALNIJE; I U OPOZICIJI SU STARI KOMUNISTI I SDSovci ;CAK OVIH IZ SDSa IMA VISE U OPOZICIJI NEGO U SAMOM SDSu :lol: SVE SU TO STARE FUKARE KOJE SAMO ZANIMA LOVA; JA SAM ZA MLADJE KADROVE NEOVISNO KOJE POLITICKE OPREDJELJENOSTI; JER OVE NE ZANIMA DA LI GRAD IMA KINO ;DOM KULTURE ; PARK..... NJIMA TO NETREBA ALI SVE TO SU ONI IMALI U SVOJE VRIJEME ; PA ZASTO TO ONDA OTIMAJU DOLAZECIM GENERACIJAMA ? :wink:
NAMA JEDINO PREOSTAJE DA IH DOVEDEMO U SUKOB I DA SE MEDJUSOBNO POTAMANE !!! :smt005 ZA NESTO KONKRETNIJE SMO NEMOCNI !!! 8)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Da ne bude zabune, nisam ja ni mislio da se bilo ko imenuje.
Dokazi su najcesce opipljivi i nije nuzno da se zna posiljalac (bar ne sirim masama). Zna se dobro zatalasati kada Velike Tajne prosetaju medijima.
Hmmm...
Kada je medijima i njihovim sefovima to u interesu, u sta se bas i ne bih kladio. Bez obzira sto bi to obicnom covjeku bilo sasvim normalno, posto se radi o Nasim i Njihovima. A u stvari su samo Isti...

Ideja o medjusobnom tamanjenju je simpaticna, ali poprilicno utopisticka, mislim.
Previse oni vole svoja dupeta i pozicije (sa ili bez fotelja - to je potpuno svejedno) da bi se upustili u rizik "konacnog obracuna". Trebaju jedni drugima.

I tesko je da neko mladji, obrazovaniji, sirih vidika prodre do mjesta na kome ce se za nesto pitati.
To je cuveni princip negativne selekcije (koji u prirodi postoji samo u ljudskom rodu), koji vlada na ovim prostorima vec vise od 50 godina.
Oni Gore su uvijek vukli za sobom Podobne Klimoglavce, a ne Sposobne Kriticare. :x

Prosto je smijesno gledati kako Odredjeni Mladi trckaraju za Drugom Dragom kroz Prnjavor kao pudlice. Takav ce da dobije Mjesto prije nego onaj drugi, sa drugacijom idejom.
Molim da se niko ne nadje uvrijedjen!
Ovaj primjer navodim zato sto je cest na ulici i dostupan svacijem oku.
Nista bolje nije ni medju mladim SDS-uzdanicama.
Glavni po glavicama miluju Podobne. :(

Da unesem i malo vedrine u post.
Iz dobro obavijestenih izvora (joj - jesam exkluzivac :!: ) znam da u oba tabora ima Nasih.
Postoji Kriticna Masa onih koji misle drugacije, zive za ljepse danas i svacije sutra, a ne za juce i sebe. Znam da imaju dobre ideje, dobre namjere, volju i zelju.
Da li ce imati i snage da se izbore za to, ne znam.

Lome se koplja ovih mjeseci na obje strane.
Da ce se prelomiti na pravu stranu, ostaje nam da se nadamo.

Pa da tamo nekad, za jedno dvije godine, pokrenemo temu: Vedro nebo nad Prnjavorom... :D

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Nazalost,moze samo da se konstatuje da obje stranke,a to su SDs i SNSd nemaju programe.Proslih godina programi su se zasnivali na plitkom lokal patriotizmu i na asfaltiranju.Ostalo,tj stvari koje bi trebale ''pasti'' pod lokalnu vlast nisu ni pomenute.A mnogo ih je,od gradskog gradjevinskog zemljista,ekologije,rada inspekcija,privlacenja investicija i prezentacije optstine-nista.
Ne znam, ko je taj Drago koga pominjete?Ne mogu da skontam ovako po imenu ali sam primjetio jednu stvar a to je da je najveci broj poltrona,propalih ''biznismena'' i propalih ili neuspjesnih studenata zauzeo glavne pozicije po tim partijama.Naravno,efekti su manje vise vidljivi.Od rada opstine i opstinskih sluzbi,odbora cega vec preko elementarne i politicke (ne)kulture u medjusobnim odnosima.Konsenzus istih nisam vidio skoro nikada,a ako vec ne mogu da se podnose u licnim odnosima moraju da rade zajedno oko vecine stvari,bar za dobrobit onih ljudi za ciji se glas bore.
Jos jednom kazem,ovo pljuvanje po forumu nicemu ne vodi.Ako neko ima informacija nek ih proslijedi nadleznim organima.Evo mene bas zivo zanima sta ce mi reci povodom parkinga.Trazicu fizibiliti studiju o istom i pravni status istog nakon gradnje pa cemo da vidimo kako odredjeni u vlasti postuju zakon,kako o gradnji a tako i o dostupnsoti informacija.
Last edited by regeman on 19.04.2007. 11:51, edited 1 time in total.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

uKrINA
Posts: 91
Joined: 19.08.2006. 12:45
Location: Prnjavor, Republika Srpska

Post by uKrINA »

Uopšteno gledajući jesam za ovakvu vrstu dijaloga i razmjenu mišljenja i stičem utisak da se, pošto poznajem svu trojicu forumaša (drlonc, regeman, kamikaza) može voditi dobra diskusija kada bi se svi poznavali, svačije pobude i pozicije. Naravno bez letećih filozova i provokatora.

Ono što mi smeta je da smo spremni da počnemo veliku "priču", naravno ne izostavimo ni paljbu i svakojakve riječi na nečiji račun, a da prije toga ne skontamo da postoje činjenice, ne istina, jer je ona u rukama Svevišnjeg, koje bi trebali znati, ili barem pitati, prije priče.

Svaka Priča od nečega mora početi. Ove do sada su počinjale i bavile se samo "posljedicama", po meni loše. 'ajmo probati se pozabaviti u našoj Priči i uzrokom.

Samo ću vam skrenuti pažnju na dva preduzeća, Promet i Sloga.
- Od kada su problemi u tim preduzećima?
- Da li ste pročitali Zakon o privatizaciji preduzeća?
- Da li znate kada su ova preduzeća privatizovana i po kome obliku?
- Ko je i kako radio procjenu vrijednosti preduzeća, pravio privatizacioni bilans prije
privatizacije?
- Da li ste pročitali ijedan ugovor o prodaji državnog dijela kapitala u postupku privatizacije,
koja je prednost vlasnika državnog dijela kapitala, iako je manjinski do 30% u odnosu na
ostale akcionare?
- Koje su obaveze i prava sitnih i ostalih akcionara u AD?
- Koje su namjere i motiv ljudi koji su kupovali preduzeća?......

Kad na ova pitanja imamo od barem površan odgovor, onda možemo da se fokusiramo na to gdje je tu Opština i Načelnik, ne samo Prnjavor i koja je njena moć!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

''pošto poznajem svu trojicu forumaša (drlonc, regeman, kamikaza)''

ja te vjer.poznajem ali ne znam ko si.


Evo ja bas citam zakon jer me mnogo vise stvari zanima otkako smo pokrenuli diskusiju na ovakav nacin,bez stalnog pljuvanja klempe.
ukrina,shvatam da bi ti rado da vidis kako ferceraju stvari po zakonu,nazalost vidis da ne ide sve bajno tj po knjigama i zakonima nasih profova.Ne samo kod nas nego svugdje.Evo pokusacu da dam svoje misljenje:
Od kada su problemi u tim preduzećima?
Koliko znam pocetkom i za vrijeme rata.tad je najveci dio privrede propao.Ne mogu reci da je i prije bilo bajno ali za vrijeme rata su definitvino propali.
Moja mama je radila u Slogi i od te firme,drzave,bilo koga zaduzenog za istu nije dobila nista,ni marku,ni akciju,dionicu, sta god.

Da li ste pročitali Zakon o privatizaciji preduzeća?
Evo ja upravo sada.



Da li znate kada su ova preduzeća privatizovana i po kome obliku?
Za Promet mogu,tj privatizaciju istog kao i Prnjavor ekspres znam kako su privatizovani jer poznajem par ljudi sa kojima sam blizak.Privatizovani su tako sto su jednim dijelom ljudi za sporet prodavali akcije dusanicu a u drugim firmama kao sto je Pr.Ekspres,a ne sumnjam i u prometu su radnici ucjenjivani,tako sto im se prijetilo otkazom,bolovanjem,neplacenim sta vec samo da daju akcije.naravno odredjen dio akcija je kupljen.Na taj nacin je Dusanic dolazio do akcija i tu treba inspekcije malo vise da se zadrze.Zna se da se uvijek problemi oko privatizacije stvaraju oko akcija,kupovine istih itd.

Evo jedna zanimljiva opaska iz zakona,koja bez obzira na sve daje finu sliku:

rivatizacija je dio ukupne privredne i razvojne strategije i politike Republike Srpske, koja se sprovodi u cilju postizanja:

a) bržeg privrednog rasta u uslovima tržišne privrede,

b) očuvanja produktivne zaposlenosti i stvaranje uslova za nova radna mjesta,

v) tehnološke modernizacije privrede Republike Srpske,

g) uvođenje novih, modernih i efikasnih metoda menadžmenta u privredu Republike Srpske,

d) uključivanja privrede Republike Srpske i njenih preduzeća u razvojne tokove evropske i svjetske privrede, te u međunarodno tržište kapitala,

đ) podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srpskoj,

e) podsticanja uključenja preduzetnika porijeklom iz Republike Srpske, koji poslovnu aktivnost obavljaju u inostranstvu u razvitak privrede Republike Srpske.
privatizacija sloge je donijela prenamjenu funkcije iste te smanjenje broja zaposlenih.A o ulaganju u Primu smo vidjeli po slikama.Zar se tada ne raskida ugovor sa kupcem?
Shvatam ja to sto govoris o procentima akcija i upravljackoj strukturi ali prije svega toga mora da se vide rezultati privatizacije.Da je bilo rada drzave,do ovih sudskih epiloga ne bi ni doslo u slucaju prime vec bi ista bila ''oduzet'' od dusanica.

O ostalim pitanjima tipa ko je radio priv.bilans ne znam,to mi nije struka,poznajem usput neke norme i pravila,pa nam mozes reci podrobno ako znas.[/quote]
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

uKrINA
Posts: 91
Joined: 19.08.2006. 12:45
Location: Prnjavor, Republika Srpska

Post by uKrINA »

Problemi u našim preduzećima su počeli još za onoga sistema. Tranzicija bi sama od sebe dolila još ulja na vatru. Što je i, na neki način i uobičajeno. Ali mi smo imali i rat i njegove posljedice.

Međutim, neka preduzeća su i prije privatizacije počela da kupuju interne dionice za radnike i sa dobrim odnosima i menadžmentom uspjele da prebole privatizaciju i sigurno će biti dobre firme u budućnosti.

Naša je sreća što nismo imali velike sisteme, pa je udar privatizacije ublažen, uglavnom sa privatnim preduzetništvom.

Znam da je nekada, 1999. godine Opština tražila od Direkcije za privatizaciju i tadašnje Vlade da se iz početnog privatizacionog bilansa Prnjavor Ekspresa izuzme Autobuska stanica (Opština pravila sa budžetskim sredstvima), iz Vučijaka izuzme Ergela i iz Cera izuzme Banja Kulaši, jer su to subjekti od posebnog interesa za Opštinu. Nikada nije ni odgovoreno na te zahtjeve, a kamoli udovoljeno.
Promet je u toku privatizacionog postupka, a na osnovu nekih smiješnih "ugovora", bez pravnog osnova iz socijalističkog perioda upisao i privatizovao prodavnice, odnosno objekte koji su vlasništvo građana u mjesnim zajednicama. Koliko znam samo je jedna mjesna zajednica uspjela vratiti u svoje vlasništvo svoj objekat. Ovo jesu apsurdi, ali je tako.
Ja znam da će građani uvijek prst uperiti na najbliže, Opštinu. Ali, isto tako znam da je na veći broj devijacija i budalija Opština nije mogla imati uticaj. Nije je niko ništa ni pitao. Bez obzira ko je bio "gore" na vlasti.

Međutim, problem je u lošem Zakonu o privatizaciji i lošoj provedbi istog.
Po meni, bolja verzija privatizacije je bila ona prva koja se ponudila, nego ova vaučerska iz 1998. godine.

Zakon je omogućio da neko, bilo fizičko ili pravno lice može da kupi državni paket akcija u X preduzeća bez ikakve garancije, počev od porijekla novca, pa do sudbine tog preduzeća, iako takav kupac ima prioritet u upravljačkoj strukturu. Ugovor o projaji sklapa Direkcija, nakon nekog nekog perioda ili 30 dana blokiranog računa, ako ne ide može se ići u prekid Ugovora ili u stečaj. U međuvremenu, šta bude da bude. Kontrolu vrši Direkcija i Vlada.

A Privatizacioni fodndovi su tek posebna priča. oni su imali nekoliko dana duže vrijeme za ulaganje od građana. Imali su uvid u koja preduzeća su građani uložili vaučere, pa su mogli da procijene da li da ulažu određena preduzeća. A poslije privatizacije, koliko ja znam PIF-ovi i sitni akcionari nisu ulagali novac u preduzeća, nego čekaju rasplet, malo prodaje akcija i uglavnom čekaju da neko drugi uloži (uglavnom Država i/ili kupac državnog dijela), a ako bude dobiti dijeli se po procentu. Sto bi se reklo, postoje akcionari bez obaveze i oni s obaveze, a smanje više istim pravima.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Naša je sreća što nismo imali velike sisteme, pa je udar privatizacije ublažen, uglavnom sa privatnim preduzetništvom.
Ovo je tacno.Nismo imali sisteme kao Zastava pa da citav jedan grad propadne zbog toga.Opet ni ta privatna inicijativa nije podrzana od strane drzave.Sve su na svoju ruku radili.
Promet je u toku privatizacionog postupka, a na osnovu nekih smiješnih "ugovora", bez pravnog osnova iz socijalističkog perioda upisao i privatizovao prodavnice
Nisam siguran ali mislim da su ih prodali ili iznajmili za budzasto?.Koliko se sjecam,kao razlog su naveli laksu prodaju ostalih dijelova kao sto su Banja i par restorana i sl.naravno,to nisu uradili.Ne znam ko je bio u upravnom odboru Prometa tada,ali mi je drago da se ipak oteo iz ruku Dusanica.Promet ima (ili je imao) dobru infrastrukturu,raspored i opsluzenost prodavnica,obuceno osoblje.Firma koja je primjerom uspjesne privatizacije trebala dati dodatni poticaj ostalim soc-firmama.

Znam da su svi kukali na taj privatizacioni zakon iz 98e.U svakom slucaju ni ovi do sada nisu dali neke rezultate tako da je tesko praviti poredjenje.A da je manipulacija bilo,prije svega sa stecajima,raskidima ugovora i sl.bilo je i kod nas i kod svih tranzicionih zemalja.Samo sto je to kod nas bilo specificno jer je vecina ljudi neobrazovana i pojma nema nista o vaucerima i akcijama,a oni koji bi to trebali da pojasne ili daju savjet za pametno ulaganja su manipulatori.
Mi kasnimo sa privatizacijom vec nekih 5=6 godina i tek sada dobijamo pojedine institucije i agencije koje treba da se bave istom.naravno,problemi su poceli oko ovih firmi kao Promet i sloga,a i bilo je glupo za ocekivati da ce to proci ''ad acta'.
Naravno,vidjecemo i taj revizorski izvjestaj.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Pa gdje ste ljudi, dosad?

Post by Dripac »

Kakvo prijatno osvjezanje na prnjavor.info, aplaudiram nacinu na koji se ovde diskutuje! Vas sam trazio.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

...

Post by Franz »

Citam,upijam svaku rijec i ne mogu da vjerujem...za svaku pohvalu!
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Malo skacemo sa teme na temu, ali neka - valja se.

Propast nasih preduzeca jeste vezana za rat i raspad bivse drzave, ali osnovni problem je bio u nacinu poslovanja tih i silnih drugih preduzeca na ovim prostorima.
Sto bi rekli Nadrealisti, bolan je bio prelaz na TRZICNU privredu. I da nije bilo rata, stvari bi ispale mozda malo losije, ali o nekom cvjetanju ruza nije moglo biti ni govora.
U SFRJ je vazio sistem fantasticnog socijalnog, zdravstvenog, pa i prosvjetnog sistema. Bila je to bezgranicna moc male (vrlo male) elite, koja je zarila i palila, i ogroman postotak necega sto bi se moglo nazvati donja (vrlo donja, rekao bih) srednja klasa.
"Socijalno, zdravstveno i redovna plata", stancic, plac i kucica, cak i vikendica, yugo ili lada, 10 dana mora u nekom kampu, cekovi, cekovi, cekovi...

Sve se i pocelo raspadati kada silne rupe u ekonomiji Copavi Zagorac nije vise mogao da zakrpi parama izmuzenim od arapske, africke i druge nesvrstane brace...

Sistem drzavne ekonomije pije vode samo u slucaju velikih ekonomskih kriza i potresa, kada sve klizi, propada i ima smisla samo dok privreda (ono sto ostane) ne stane na noge.
Hitler je to rijesio proizvodnjom naoruzanja i ratovanjem (serem mu se na metod), Ameri new deal-om, a nama poslije kredita nije pomogao ni SKOJ, ni KP, ni CK, a bogami ni SUBNOR...

Bilo je sanse da se ti padovi ublaze i prevazidju, ali nikad rijeseno nacionalno pitanje je kvalitetno iskorisceno od pojedinaca zeljnih mrvice vlasti i spasa nije bilo. Nazalost...
Nisam YU-nostalgicar, da ne bi bilo pogresnih shvatanja.
Da je bilo OK i da je moglo biti fantasticno, jeste, ali bila je to pogresna i nesrecna drzava, sazidana na pogresnim temeljima, sto je Balasevic tako slatko opisao (sa sve stanjem svijesti naroda i narodnosti) u pjesmici.

Kada je ludilo minulo, silni giganti su ostali bez trzista (sto je bilo kljucno), bez znacajnog broja ljudi, pogotovo strucnih, sa dotrajalim sredtvima za rad ili bez njih...
Trebalo je cudo da se to vrati bar u stanje iz 90.
I tesko da je neki Dusanic ili neki takav mogao i da je htio to rijesiti. Preduzeca koja rade tu su zahvaljujuci tome sto su ih kupili (pitanje na koliko posten nacin) ljudi koji su imali trziste i tehnologiju. Samo im je trebala radna snaga - jeftina do zla Boga, koja radi za smijesne pare.
Niko ne spominje "Standard", a tamo ljudi crnce po 12 sati za platu bijednika. Tu je, kao, izvrsena pravedna i uspjesna privatizacija?

Za ozbiljnu diskusiju je sta je tu i koliko mogla da ucini opstina i koliko je tu cije krivice.
Sumnjam da ce revizije bitno da poprave stanje i otkriju velike nepravilnosti.
Vjerovatno je dobro zataskano ono sto nije bilo kako treba, a nisam nesto siguran da je aktuelni Premijer i zainteresovan da se bas sve rascisti. On odredjuje revizore da prekontrolisu kako je izvrsena privatizacija po zakonu koji je on donio i koja je izvrsena uglavnom za vrijeme njegove prosle vladavine.

Mislim da je od silnih "Promet"-ovih lokala i prodavnica vrlo mali broj ostao.
Radnici su ih prvo zakupili, a onda za smijesne pare otkupili i to je sve pojela maca.
Pogledajte samo sve one lokale od bivse gvozdjare,pa sve niz ulicu do Trga i veliki dio lokala sa obje strane Trga. Zalosno...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ipak i pored loseg poslovanja tih firmi i kao sto drlonc rece Arapskih i Africkih zajmova,SFRj privreda sa sve nacionalnim predznacima je imala dobru startnu poziciju pred tranziciju.Daleko od toga da bi nam cvjetale ruze,ali bi bili napredniji od danasnjih clanica EU Poljske,Rumunije,Slovacke,Madjarske.
Ne bih ni ja da ovo zvuci kao jugonostalgicna prica ali istina je da su ostale zemlje iz kom-bloka bile bijedne sa platom od 40maraka.Ako smo sta trebali od SFRJ uzeti to je socijalno,zdravstveno i obrazovno naslijedje.
Kako su one otisle naprijed a ne nazad zna se.Rat unistava ekonomiju.
Ipak,da sve ne bude kukumakanje jer od toga se ne zivi mi smo se mogli fino izvuci iz ove gabule da se vec 95e pristupilo ozbiljnim ekonomskim reformama.Danas bi vec bili napredna zemlja/regija.jer reforme kakve god bile,brze ili sporije nakon 12g daju vidljive rezultate.Da je bilo zdravog pristupa.Sijeci gdje moras a ostalo razvijaj.
Zasto je nije bilo?Pa zbog ovakvih indijanaca kao Neskovic,Dusmanic,onda ona Paljanska ekipa ,Bobar.Jednostavno to su ljudi koji poznaju zakon sverca i kriminala,ne poznaju poslovno pravo,trzisna pravila,medjunarodne odnose.Kad su glavne firme u drzavi 10ak godina bile firme nastale svercom tu ne moze ekonomija da ozdravi.naravno,divljali su 10 godina zahvaljujuci vlasti.Prvo Karadzic,pa onda Dodik,Cavic i opet Dodik su legalizovali poslovanje tih ljudi cije greske danas moraju da ispravljaju.Zbog EU i pritiska njenih komisija.A i neki krediti treba da se vrate.
Mene zanima kada ce sadasnji premijer da izda tj objavi strategiju ekonomskog.kulturnog i sportskog razvoja RS.Jer mi na strategiju razvoja sopstevne drzave cekamo 12godina.
Vjerovatno nismo ni svjesni,zbog dolazaka za za godisnje odmore ,koliko ljudi se odselilo u zadnjih 10godina zbog lose privrede.Ogroman ljudski,radnicki,intelektualni potencijal koji je pristao na kompromise za 1000 evra vani.

Ovo jeste mozda presiroka prica ali ima veze sa sudbinom firmi kao Promet i Sloga.Zamislite da te firme danas normalno rade.u njima bi posao moglo naci 10ak ekonomista,pravnika i masinskih inzenjera.A o samom broju radnika da ne pricamo.Kako direktno zaposlenih tako i indirektno.

Ocigledno dugo treba nekim ljudima na odgovornim pozicijama da shvate da je tranzicija bolna cak i ako se posteno sprovodi a o ovakvom nacinu koji je prezentovan od svih struktura u RS od 95 pa na ovamo da ne pricamo koliko je bolan,i destruktivan po sopstveni narod.Ljudi je tamo sve manje,sve manje ih se i vraca.Sela su pusta sa sve novim kucama,asfaltom i strujom.I ako neko ne krene da osposobljava ove firme koje su propadale godinama,crno nam se pise,koliko god to odredjenim ljudima djelovalo panicno,smijesno i tupavo.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

:smt023 MA VI STE SVE BOLJI U DISKUSIJAMA !!! TAKO TO TREBA DA SE RADI SAMO STETA STO TO NIKO OD OVIH IZ VLASTI NE CITA; ONI PAMTE SAMO ONO STO JE BILO JUCE (a nikako sta je bilo prije 12 godina i sta su nam tada obecavali) I ZANIMA IH SAMO STA CE IM SE DESITI SUTRA (za prekosutra i dalje ce razmisljati kasnije) A TO JE MALO DA BI SE VODIO NAROD !!! :wink:
PREVEDENO I UPROSTENO NA JEZIK NAS PROSJECNIH SMRTNIKA ;SPRCALI SMO 12 GODINA U MIRU A DA NISTA NISMO OSTVARILI A PERSPEKTIVA ZA NAREDNIH 12 JE ISTA ; NI U NJIMA NAM NECE BITI PUNO BOLJE ; CAK MOZE DA NAM SE DESI DA SE I OVAKO LOSE STANJE POGORSA !!! :wink:
UKLJUCICU SE I JA U OVU DISKUSIJU CIM IMADNEM MALO VISE VREMENA !! 8)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

uKrINA
Posts: 91
Joined: 19.08.2006. 12:45
Location: Prnjavor, Republika Srpska

Post by uKrINA »

Možda se čini da u ovakvim diskusijama ponekad se ode preširoko, ali ako hoćemo da stvari sagledamo objektivno, to je i nužno. Ako ništa drugo, onda zbog već rečenoga, potrebe da se pričamo o uzroku, a ne samo o posljedicama. Ako smo u stanju, naravno.

Dijagnozu „bola“ možemo tražiti u vremenu onog sistema, pa i ratnom vremenu. Ali, ipak, naša muka počinje u pravom smislu, u okviru opšte tranzicije ne samo kod nas, već cijelog regiona, početkom privredne tranzicije, odnosno početkom privatizacije,

Privatizacija je bila nužan i, unaprijed se znalo, bolan proces. Pravednost je , ipak u drugom planu u odnosu na realnost. U Evropi su primjenjivana tri modela privatizacije. Već smo rekli da smo bili započeli po jednom (po meni boljem), pa odustali i odlučili se za vaučersku privatizaciju, za koju realno nismo bili spremni. U startu je dato narodu lično ili putem PIF-ova da „odlučuju o nekoj, svojoj vrijednosti“. Sa ove vremenske distance sad možemo da vidimo koliko je narod na to bio spreman, a kamoli bio stručno upućen. To je takav model privatizacije i ne mora da znači da je loš, ali mi nismo bili na to bili spremni kao društvo u cjelini. To mi nekako liči kao kad seljak zasije travu, ne zbog trave i njene koristi, nego da održava njivu da ne bi rastao korov. Narodno rečeno, taljiganje.

Već je rečeno da je sam start bio problematičan. Ali i Zakon o privatizaciji je bio, u najmanju ruku, nedorečen. Posebna je priča set zakona koji moraju da prate privatizaciju, a koji su, ili bili loši, pa pretrpili silne izmjene, ili nisu ni postojali dugo nakon Zakona o privatizaciji (zakon o preduzećima, zakon o stečajnom postupku, hartijama od vrijednosti i sl). Zanimljivo je pročitati obrazloženje Zakona o izmjenama zakona o preduzećima iz 1998. godine http://www.rsprivatizacija.com/zakoni/zakon_o_pred.htm .

Sada svi kritikuju i gunđaju. Postavlja se pitanje koje odgovoran. Najlakše je reći zakon, jer je on omogućio. Po meni mnogi su odgovorni. Bez želje za politizacijom, sve Vlade su odgovorne, a najviše ona iz perioda 1998-2000. Zato što je počela ovaj proces, po meni nespremno, ali i ostale, zavisno koliko su se u njemu snalazile.

Često se postavlja pitanje učešća opština u svemu ovome. Na gore navedenom linku postoje tekstovi zakona sada važećih, a u njima i zakoni koji su prije važili. Ako pročitamo te zakone, nigdje se ne spominje opština. Samo Vlada, neka ministarstva, Direkcija za privatizaciju (sada Agencija), Narodna skupština.
Srbija je opštine uvela u ovaj proces barem time što je rekla da jedan dio kolača od privatizacije (mislim da je 10%) vraća opštini iz koje je privatizovano preduzeće. Kod nas nema ni toga.

Po meni država nije trebala da dopusti da se većina „kao“ malih preduzeća proda samo za staru deviznu štednju, jer se problem deviznih štediša privatizacijom nije riješio. Barem da im je neko pomogao, nego je stvorena podloga za manipulacije.

Sadašnja Vlada mora da prizna da je u startu pogriješeno (ista je kao i 98), jer kako onda tumačiti da sada treba Investiciona banka, a tada nije trebala, tada je moglo da prođe sa onakvom Direkcijom, a sada „nova“ Agencija....

Svi kažu da je privatizacija javna. Ja još nigdje nisam vidio ni jedan kompletan Ugovor o prodaji dijela državnog preduzeća! Ili se slabo snalazim po sajtu direkcije za privatizaciju.

Moram kamikazi da kažem da nisam razumio na koju vlast je mislio kada je rekao da je džaba pisati, jer to vlast ne čita. Ne znam za republičku, ali naša prnjavorska vlast čita šta mi pišemo. Čak, koliko ja znam, i učestvuje u forumu. Ne bih da otvaram polemiku, ali vlast je, ipak širok pojam. Kao što reče sinoć jedan političar, biti u vlasti, nemora značiti biti kralj.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

uKrINA wrote:
Moram kamikazi da kažem da nisam razumio na koju vlast je mislio kada je rekao da je džaba pisati, jer to vlast ne čita. Ne znam za republičku, ali naša prnjavorska vlast čita šta mi pišemo. Čak, koliko ja znam, i učestvuje u forumu. Ne bih da otvaram polemiku, ali vlast je, ipak širok pojam. Kao što reče sinoć jedan političar, biti u vlasti, nemora značiti biti kralj.
PA TAKO I TREBA ; ONI TREBA DA CITAJU NASE MISLJENJE JER VLAST KOJA NE CUJE GLAS NARODA NEMOZE DUGO DA OPSTANE !!!
MISLIM ZA SVAKU POHVALU JE DA SE I ONI DRUZE SA NAMA PA MAKAR I KAO SPIJUNI !!! :smt005
ONAJ KO SA NAMA OVDJE PROVEDE SEST MJESECI ;POSTANE AUTOMATSKI PROTIVNIK VLASTI; MI BI I NACELNIKA OKRENULI PROTIV NJEGA SAMOG; SAMO DA HOCE DA NAM POSVETI MALO VREMENA !!! :lol: :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

uKrINA
Posts: 91
Joined: 19.08.2006. 12:45
Location: Prnjavor, Republika Srpska

Post by uKrINA »

Ne skreći s teme zadnjih desetak postova!


(predlažem da, ako diskusije budu išle normalno, njihov sadržaj bude posebna tema.)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Evo bas sada sam nasao analizu casopisa ekonomist o privatiziciji u Rs-BiH.Sam naslov teme modeli razni efekti isti dovoljno govori o sporosti,nestrucnosti i losem vodjstvu privatizacije od strane odgvoronih-Vlade RS.
znaci prvi model je bio u fazonu podjele javnih akcija od oko 830 preduzeca.evo da ne razglabam:

RS je usvojila model koji se oslanjao na javnu ponudu akcija pri cemu je veliki deo predviden u zamenu za vaucere kojima je raspolagalo stanovništvo. U masovnu vaucersku privatizaciju ukljuceno je 830 preduzeca, što strateških što nestrateških. Preduzeca cija je knjigovodstvena vrednost veca od 300.000 KM, a ne spadaju u strateška, privatizuju se tako što maksimalno 55 odsto kapitala ide u vaucer ponudu, 10 odsto ide u Fond PIO, pet odsto u Fond za restituciju, dok ostatak od 30 odsto državnog kapitala ide u komercijalnu prodaju. Preduzeca cija je vrednost manja od 300.000 KM privatizuju se iskljucivo komercijalnim metodama - prvenstveno licitacijom, a po potrebi specijalnom licitacijom, odnosno direktnom prodajom. Strateška preduzeca u RS privatizuju se po posebnom programu: najviše 20 odsto ide u vaucer ponudu, u Fond PIO do 10 odsto, u Fond za restituciju do pet odsto, d

a citajuci tekst dolazim do nekog misljenja tipa ovoga:
Usitnjenost vlasništva koja se dobija masovnom vaucerskom privatizacijom nužno namece pitanje upravljanja privatizovanim preduzecima cije se performanse nikako ne bi promenile zamenom društvenog ili državnog vlasništva velikim brojem akcija u posedu gradana koji su slabo motivisani za ucešce u njihovim upravljanju.

ljudi su dobijali akcije raznoraznih firmi za koje nisu culi i nemaju pojma o cemu se tu radi.Moja baba je fobila Luku Brcko i sta to njoj znaci?Nista,samo stvara probleme onome koji bi to kupio i ulagao ,te em mora eventualno moju babu da nagovara da proda,pa placaj takse,pa ovo ono...sporo.


Sto se tice te iste sporosti.Evo:
U RS je donošenjem zakona o PIF-ovima i
društvima za upravljanje privatizacionim fondovima sredinom 1998. godine stvorena pravna osnova za njihovo funkcionisanje. Ipak, do osnivanja prvih društava za upravljanje investicionim fondovima proteklo je dosta vremena.
Berza je formalno osnovana u junu 2001. godine, ali pocetak rada kasni uveliko. Osnivaci berze su banke koje imaju brokerska odeljenja i par berzanskih posrednika. Iako direktor Berze prve transakcije najavljuje za pocetak 2002. godine, cini se da je ova najava preoptimisticka.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ma ta Karadžina lutrijska privatizacija nije u samom startu bila ozbiljna.
Ova aktuelna je takođe loša. Otvara mogućnost da likovi sumnjivih poslovnih i moralnih kvalifikacija
( čitaj Dušanić ), starom deviznom štednjom i podmićivanjem ogovornih u Direkciji za privatizaciju, preko noći kupi 20-tak firmi, koje onda isišu ko vampir krv. Preostane ljuštura, koja ne vrijedi ništa i frustrirani radnici.

Velika prnjavorska preduzeća su jedno do drugog dovedena na rub propasti, sumnjivim poslovima, neopravdanim pozajmicama i nepovoljnim kreditima, da bi se uskoro našla pod stečajem. Oni koji su se tim " kriminalom" okoristili, na kraju sage se pojave kao investritori ili kupci pomenutih preduzeća. ( Sloga npr. )

Sve mi to znamo, ali oni koji bi trebali raditi svoj posao ( Tužilaštvo, Sud, Policija ) sjede skrštenih ruku, jer policajci slušaju komandira, koji je postavljen po političkoj liniji. Sud su davnih dana "pustili niz vodu", i sveli ga na riješavanje povrata imovine raseljenim Bošnjacima.

Hapse samo one koji odbijaju da plate reket ili se na drugi način zamjere "glavnokomandujućem".
O vladavini prava govore samo onda kada zakon ide njima na ruku.
U zatvorima , uglavnom sjedi sirotinja i sitni kriminalci.

Sume sumarum, j.ebena vremena , prijatelju moj !
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Stvarno je bilo blesavo ono lutrijsko rasporedjivanje akcija.
Naravno, i to bi trebalo pod navodnike - taj navodni faktor srece pri dodjeli.

Tesko da bih se mogao odluciti sta je bilo gluplje - to ili ona (vazeca) raspodjela da tek rodjena beba i penzioner dobiju po 20 vaucera...
Da je bar bilo nekih obracuna dodatnih vaucera na osnovu godina staza (i ulaganja u drustvenu imovinu), moglo bi da se proguta bar malo, gledano sa moralne strane. Ovako...

Ne znam da li bi bilo moguce da neka strucna komisija skonta da li je neko preduzece dovedeno do propasti ili je na to bilo neminovno osudjeno. Naravno da je toga bilo, ali bih volio znati u koj mjeri u kom preduzecu.
Svakako da nije slucajno da preduzeca kupuju bivsi rukovodioci, ali ne mogu da se otmem utisku da bi malo njih prezivjelo i da je vrhunski tim strucnjaka bio na celu.

Kako god, privatizacija je (uglavnom) zavrsena i ostaje samo insistiranje na stalnoj reviziji sa sve strucnijim i nezavisnijim revizorskim timovima. U uslovima jednopartijskog sistema, kakav je trenutno kod nas, to nije lako, ali valja nam ustrajati.
Trebalo bi to unijeti u zakone - revizija ne moze da zastari. Pa ko izdrzi.
Sto vrijeme vise odmice, manje je sanse za popravak, ali ostaje bar mogucnost moralne satisfakcije.

Kad pomenuste privatizaciju strateskih preduzeca (koja to tim cinom prestaju da budu), ne mogu da ne kazem koliko mi je bolo oci (i druge organe) razlika u nacinu privatizacije Telekoma i Rafinerija.
Za Telekom je bar postovana procedura - prijedlog Vlade (ne sjecam se koje), pa odluka skupstine da se ide u privatizaciju, pa silne druge odluke, tenderi i sta vec ne, dok se nije doslo do ovoga.
Naravno, za vrlo ozbiljnu diskusiju je da li je to uopste trebalo raditi, da li je uradjeno po propisima i koliko je realna postignuta cijena. O samoj realizaciji cemo moci da pricamo kasnije.

Postupak oko privatizacije Rafinerija i Petrola je totalno okrenut naopacke.
Odlucio Sef da proda, pokupio "malu, ali odabranu" delegaciju, nasao ruske bogatase (da ne diskutujemo o njima) i izasao pred svoju nasu televiziju i rekao kako je nasao kupce.
Onda ide u svoju nasu Skupstinu, svoju nasu Vladu i skuplja papire.
Divan je taj apsolutizam...
"Nezavisnim" novinarima ne pada na pamet da upitaju bar zasto se islo naopako. Aplauzi na sve strane... Ni u ovom slucaju ne bih otvarao diskusiju o tome da li, kako i koliko.

Samo me boli dok gledam kako neki (jako pojedini) u posljednjih 10 godina krcme ono sto se decenijama stvaralo (nebitno u kakvom sistemu, na koji nacin i sa kojim posljedicama).
Ono za sta su sebe dali nasi ocevi i majke, sipali svoje radne sate u silne doprinose, dobijali manje plate (a mi prazne frizidere) da bi "preduzece" otvorilo novi pogon...
Bas boli...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Mene bode u oci to sto Agencija za privatizaciju kao da samo ceka da se bilo ko pojavi sa zeljom da kupi firmu pa da mu je utrpaju.Niko tu ne vodi racuna o socijalnom dogovoru kako bi to rekli politicari,niko ne vodi racuna o projektovanom broju otpustenih i ubuduce zaposlenih radnika.O uvodjenju novih tehnologija,ili makar kolicinom ulozenih evra u jednom tehnoloskom periodu.Naravno,sve te stavke treba da budu utrpane u Ugovor o kupovini.Kao sto ukrina rece nijednog moguceg ugovora nema u javnosti.Na osnovu koje fore je Krajisnik privatizovao fabriku obuce Sloga i kako je izbaceno iz ugovora da treba da zadrzi svoju djelatnost i odrzi socijalni mir u tranzicionom periodu od 5g,kako to obicno biva?
Shvatam da je taj Krajisnik bio direktor Sloge,ili sta vec ali nije ju on osnovao da neko sad samo tako preko noci pocne da gradi sportsku halu.Nemam ja nista protiv sportske hale ali ovo je za smijeh.Smijace nam se ljudi kad cuju ovakve stvari.Pa nije ni cudo sto imaju stereotipe o nama.
Nije u nadleznosti opstine da provodi prodaju ali opstina treba da ucini maksimalne napore u privlacenju kupaca.Agencija tu samo treba formalnost oko prodaje i ugovora obavlja. obavlja.Valjda zato i dobijaju tih 10 odsto od prodaje,sto su radili nesto.
Ne znam zaista ko bi objasnio cak i da je nadlezan kako se od 1 fabrike napravila sportska hala.Posebno od fabrike koja ima potencijal,jer se sad u Srbiji a i u Bosni otvaraju mnoge fabrike obuce.Da je to bila neka krs fabrika koja nema potencijal u kapitalistickom uredjenju pa hajd.Ipak,plasim se da odgovore nece dati ni opstina ni agencija za privatizaciju.

Sto se tice rafinerije,postoji jedna utemeljena prica.Naime,veliki pritisak je vrsen u proteklom periodu od nekoliko godina kad god se pokusalo popraviti stanje. Vrsen je veliki pritisak od strane Vlade Hrvatske i strane Vlade Srbije.svako je vrsio pritiska na svoje predstavnike u BiH.Muslimani jajare kao i uvijek nisu mrdale pisom,pa je uz obilatu pomoc okruznog tuzilastva iz rafinerije opljackano sta god se moglo,a Srbijanci i Hrvati ''jeli'' trziste.
Naime,zasto se vrsio pritisak?Zato sto su i Ina i Rafinerija Pancevo u kreditnim aranzmanima,u dugovima zbog restruktuiranja i uvodjenja novih eko tehnologija,i nije im trebao pad proizvodnje i uvoza u Bosnu.
Naravno,poltroni iz naseg naroda,premijera,ministara su se potrudili da tako ostane.Isto tako i Hrvati u FBIH.Ovo je provjerena informacija.
Naravno,Dodik kakav konj bio ipak je najveci politicar od svih nasih,iz jednog prostog razloga jer je zavrsio politicke nauke a ne Pravo ili Ekonomiju u Pristini.Znaci nije on toliko dobar koliko su ovi losi.
I sta ce,covjek se sjetio da Rafineriju mozes spasti samo ako je prodas vecoj bagri od one koja je gusi.naravno to su Rusi koje zabole ***** zbog Panceva i Siska.uradice tu sta budu htjeli uraditi,a rezultate cemo vidjeti uskoro.Uostalom,ovo je solidno trziste za njih i cisto sumnjam da ce ispustiti takvu priliku,prije svega zbog slabe konkurencije i novih tehnologija upreradi i razvoju nafte koje oni sami razvijaju.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Hm, bojim se da se nismo razumjeli.
Nisam prigovarao na razloge prodaje, vec na nacin na koji je to izvedeno.

Da se postovala procedura (sto je bio red), uradilo bi se kao i sa Telekomom, a vrijeme ne bi bio bitan faktor, jer je i Vlada i Skupstina jednopartijska (ono sto je potrebno) i vrlo brzo bi se sve odluke nasle na stolu. i onda bi bolo oci zbog loma preko koljena, ali bi nam mogli zacepiti usta principijelnoscu u proceduri.

Potpuno se slazem da je problem Rafinerije Brod trebalo rijesiti. Tragicno je (pogotovo za silne radnike) sto se od zavrsetka rata sve Vlade (i stranke) prenemazu i kupe sta se jos moglo pokupiti. I slazem se sto je Debeli (kad mu se vec moze) izabrao Ruse. Ostaje nam da se nadamo da ce oni to staviti u pogon i podici na noge citav kraj (zbog sebe, a ne zbog nas, naravno).

Brod je jedan par opanaka i tu nema sta posebno da se prigovori.
Ali Modrica?
Jedna od dvije rafinerije baznih ulja u ovom dijelu Evrope (ako se ne varam), koja je radila i za vrijeme rata (razumljivo) i koja nije imala problema sa trzistem (sto je najbitnije).

Moguce je da su Modrica i Petrol (sa 80-tak pumpi koje same po sebi prilicno vrijede) bile "kusur" ili neophodni prilog (desert, reklo bi se). Ko ce ga znati?

Kao i ostale prodaje. Mozemo kukati, pitati se izmedju sebe, gundjati, ali nista promijeniti.
Neka (eventualna) buduca revizija ce pokazati da li je to bilo to ili samo punjenje dzepova provizijama. Nadam se zbog ljudi koji su od toga zivjeli i zbog svih nas da ce biti vajde.

Ako ne bude, ****** smo cvorka - nemamo jos puno toga za prodati...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Nisam ni mislio da si prigovarao,samo mi se cinilo da je bas zbog te pozadine i desavanja u rafineriji u proteklih 12 godina pribjegnuto ovakvom nacinu.Jer bi bilo koje drukcije da kazem legalnije prodavanje povuklo jos veci bijes muslimanskih politicara,vjer.bi se tu ukljucili sukcesivni elementi i naravno u svom tom mulju bi rafinerija opet najebala.
Ne volim Dodika,ove iz SDs-a jos manje,ali nekad moras biti politicar bas u izvornom smislu te rijeci.Ne znam da li ce i koliko brzo rafinerija uspjeti da se oporavi ali mi se ovaj potez,kakav god nacin bio,ne dopadao mi se ili ne, najlogicniji.
Moguce je da su Modrica i Petrol (sa 80-tak pumpi koje same po sebi prilicno vrijede) bile "kusur" ili neophodni prilog (desert, reklo bi se). Ko ce ga znati?
Dobro si primjetio,vidis nisam o tome ni razmisljao.Pa,moraju nekako da im stvore profit dok se ulaganja u Brodu ne pocnu isplacivati.

Nemamo jos puno za prodati,opet uskoro ce se potegnuti pitanje sta se uradilo sa novcem od prodaje, i kako se taj novac distribuirao dalje, tj u sta se ulagalo i sta se podrzavalo.Ali,do toga ima jos vremena.Dok se ne zavrsi prodaja Elektro sistema.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Post Reply