Omladinska politika

Sve što je vezano za lokalnu politiku u opštini Prnjavor

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

Post Reply
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

СТАВОВИ СРЕДЊОШКОЛАЦА О ПРОБЛЕМИМА И
ПОТРЕБАМА МЛАДИХ НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ ПРЊАВОР 2010.


Комплетан документ можете овдје преузети

Све додатне информације на и мејл info@nasavizija.org


Укратко о „Нашој визији“...

Удружење младих „Наша визија“ Прњавор је омладинска, непрофитна, невладина, едукативна и хуманитарна организација младих људи удружених на добровољној основи, чији основни циљеви дјеловања подразумијевају да млади људи кроз активности на реализацији пројекaта стичу искуства из различитих друштвених области, те да на основу тако стечених знања и вјештина, широј друштвеној заједници, а првенствено другим младим људима, омогуће квалитетније услове за живот. Циљеви рада овог удружења обухватају развој и унапређење омладинске политике на локалном нивоу, лобирање код надлежних локалних и државних институција за већу бригу о младима, стварање предуслова да млади људи изразе своје креативне способности, побољшање њиховог положаја у заједници кроз развој различитих едукативних, хуманитарних и социјалних програма, као и креирање пројеката који подстичу развој и унапређење локалне заједнице.

Брошура коју држите у рукама, резултат је пројекта који је имао за циљ идентификацију основних проблема и потреба средњошколске популације са подручја општине Прњавор како би се на тај начин дошло до података неопходних за процес доношења локалне омладинске политике. У ту сврху креиран је анкетни упитник који је садржавао укупно 34 питања из области запошљавања, стамбене, здравствене и социјалне политике, мобилности и информисаности, спорта, слободног времена и активности младих, културе, образовања, заштите животне средине и свих других области релевантних за живот младих. Истраживањем се настојало доћи до ставова ученика „Гимназије“ Прњавор и „Средње школе“ Прњавор, дакле средњих школа које похађа највећи број средњошколаца са подручја општине Прњавор. Најважнији резултати до којих се дошло овим истраживањем приказани су на следећим странама.

Пројекат „Ставови средњошколаца о проблемима и потребама младих на подручју општине Прњавор 2010.“

Анкетно истрживање за потребе пројекта „Ставови средњошколаца о проблемима и потребама младих на подручју општине Прњавор 2010.“ реализовано је током октобра мјесеца 2010. године. Анкета је била анонимна и добровољна а на њу се одазвало укупно 784 ученика из обе средње школе са подручја општине Прњавор (60 % свих средњошколаца). Добар одзив средњошколаца, говори у прилог тези да су млади заинтересовани за своју будућност, као и да изражени ставови, до којих се дошло овим истраживањем, указују на могуће правце дјеловања у рјешавању проблема ове популације. Анкету је попунило 268 ученика „Гимназије“ Прњавор (78 % свих гимназијалаца) и 516 ученика „Средње школе“ Прњавор (53 % свих ученика) што указује на репрезентатитвност узорка истраживања. Полна структура анкетираних (59 % дјевојака и 41 % младића) такође, одговара стварном броју ученика у ове двије средње школе.

Резултати анкетног истраживања

Једно од најважнијих питања за све средњошколце јесте „Шта планирате након завршетка средње школе?''. Ово истраживање је потврдило тезу да сам избор средње школе даје и одговор на питање шта након њеног завршетка јер је највећи број гимназијалаца изразио став да ће наставити школовање. Оно што је позитивна новина јесте и велики проценат осталих средњошколаца који ће се, судећи према одговорима у анкети, одлучити за наставак школовања. Студирањем, осим што се стичу потребна знања и вјештине, већи број младих стиче и високе квалификације, што је нашој земљи, која се налази у процесу транзиције, веома потребно јер тиме добија већи број високо стручних и образованих кадрова, али не треба да занемаримо чињеницу да се велики број младих одлучио за наставак школовања из других разлога. Један од испитаника у анкети изразио је став да је „боље бити студент него незапослен“ а овоме у прилог говори и велики број испитаника који су још увијек неодлучни (више испитаника није сигурно шта ће након завршетка средње школе него оних који су одлучили да се запосле).

Image

За потребе овог истраживања било је важно испитати преференције ученика средњих школа ка појединим факултетима. Сматрамо да је то битно самим ученицима (будућим студентима) али и њиховим родитељима, професорима а свакако и локалној заједници. Студирањем се подижу лични квалитети али одговарајућим избором факултета и дипломирањем на одређеним студијским групама подиже се и квалитет стручности на локалном нивоу (посебно ако се зна да је понуда радне снаге одређених занимања у нашој заједници минимална или је уопште нема). У том смислу било је занимљиво истражити размишљања средњошколаца о факултетима које намјеравају да упишу.

Истраживањем се дошло до очекиваних резултата јер би се највећи број испитаних средњошколаца одлучио за студирање на неком од факултета из групе друштвених наука који се чешће уписују од факултета из групе техничких наука. Занимљиво је да се подједнак број испитаника из обе школе одлучио за студирање на неком од факултeта из групе медицинских наука иако се у постојећим средњим школама не образују ученици овог образовног профила. Такође, уочљив је релативно мањи број гимназијалаца који би се, судећи по резултатима истраживања, одлучио за студирање на неком од техничких факултета. Истраживање је показало да велики број средњошколаца још увијек није сигуран који факултет ће уписати након завршетка средње школе. Овакви одговори средњошколаца нису случајни. Сматрамо да је потребно да надлежне институције учине напоре ка промоцији студирања и предностима које доноси стицање факултетске дипломе. У том случају резултат ће бити већи број средњошколаца опредјељених за студирање.

Image
Last edited by vrsta8472 on 21.12.2010. 20:42, edited 3 times in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

Период одрастања специфичан је по томе што су млади често изложени различитим ризичним стиловима понашања који могу имати далекосежне посљедице по здравље. Истраживања Свјетске здравствене организације показују да су водећи ризици по здравље младих пораст злоупотребе дувана, алкохола, опојних дрога, пораст менталних поремећаја и обољења, сексуално преносивих инфекција, неправилна исхрана и недовољна физичка активност. У складу са Европском повељом о учешћу младих у животу на регионалном и локалном нивоу, носиоци извршне и законодавне власти, заједно са представницима организација младих, требали би развијати и промовисати стратегију за младе који су изложени здравственим ризицима.

Нашим истраживањем су се, од проблема са којима се сусрећу млади са подручја наше општине, посебно жељели испитати проблеми са којима се суочавају средњошколци независно од тога да ли су они сами узрок тог проблема или су изложени проблему чији узрок не потиче од њих. Резултати истраживања показују да највећи број средњошколаца као најприсутнији проблем међу својом популацијом перцепира алкохолизам. Опредјељујући се за овај модалитет, средњошколци су показали зрелост и правилну идентификацију проблема кога су и сами свјесни. Као ни на једном другом питању овдје се очитује њихов јединствен став. Наведену униформност у одговорима нарушавају једино одговори ученика „Средње школе“ Прњавор који су као појаву нарочито присутну међу младима идентификовали међусобно и насиље према другима (за овај модалитет су се опредјелиле углавном ученице поменуте школе). Идентификоване појаве међу младима заслужују интересовање надлежних институција и стручних лица.

Image

Под слободним временом младих најчешће се подразумијева дружење са пријатељима, сурфање интернетом, провођење времена са породицом, посјета родбини, бављење спортом или хобијем, слушање музике или гледање телевизије, читање, одлазак у кино, на концерте, представе или излете, политички или хуманитарни активизам, итд., дакле, различите активности којима је заједничко да чине јако важан сегмент живота младе особе. Слободно вријеме је неорганизовани сегмент времена на који друштво и власти имају пресудан утицај и из тог разлога је квалитетно провођење слободног времена веома важно за младе особе јер у процесу сазријевања одлучујуће доприноси коначном обликовању личности.

Препознајући значај слободног времена за развој младих особа, нашим истраживањем жељели смо анализирати најчешће начине на које средњошколци са подручја наше општине проводе вријеме када нису у школи. Резултати до којих смо дошли показују да млади своје слободно вријеме проводе доста пасивно, односно да велики дио времена троше на активности које не унапређују њихово физичко стање(већ чак супротно) или на активности које у недовољној мјери подижу ниво њиховог знања. Највећи дио средњошколаца изјаснио се да најрадије слободно вријеме проводи на „Facebook“-у или гледајући ТВ а поражавајућа је и чињеница да чак 10% анкетираних своје слободно вријеме најрадије проводи у кафићима. На овом мјесту треба истаћи и релативно позитиван однос младих према бављењу спортом. Све наведено указује да младима системски треба помоћи у проналажењу квалитетних начина провођења слободног времена.

Image
Last edited by vrsta8472 on 21.12.2010. 20:43, edited 3 times in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

За узраст у коме се налази већина средњошколаца, веома је важно квалитетно кориштење слободног времена али и надоградња у образовном и културном смислу. Из тог разлога, анкетом се жељело доћи до података о броју књига које средњошколци прочитају у слободно вријеме независно од школских обавеза. У овом пројекту се, под књигама подразумијевала белетристика, популарна, научна и стручна литература коју млади читају у своје слободно вријеме. Сматрамо да је ово важно питање,посебно ако се знају све могућности које нуди модерна технологија а са којом су повезани најшећи начини на који млади проводе своје слободно вријеме. Такође, одговорима испитаника на ово питање, посредно се може процијенити и оптерећеност средњошколаца школским градивом.

Резултати до којих смо дошли указују на слабу заинтересованост младих за популарну или стручну литературу јер 42 % свих испитаника у последња три мјесеца уопште није прочитало књигу ван наставних обавеза. Све ово говори да млади из мноштва садржаја који су им доступни радије бирају савремене начине кориштења слободног времена у коме због силних рачунара, телефона, Facebook-a, Survivora или Фарми све мање има мјеста за књигу. Младима је потребно приближити књигу и створити навику читања а у том процесу умногоме може помоћи управо савремена технологија. Један од начина јесте да се на популарним интернетским форумима (које најчешће читају млади) врши представљање и најављивање популарних романа и остале литературе. У рјешавању овог проблема могу помоћи и професори језика, који треба што чешће да препоручују књиге које би могле да буду занимљиве младима и да на часовима дискутују о књигама које су занимљиве младима.

Image

Спорт има веома битну улогу у животима младих људи. Управо у узрасту коме припадају наши испитаници, најмања је разлика између рекреативног и професионалног бављења спортом јер већина средњошколаца који ће у будућности бити професионални спортисти, највише напора да то постану улаже управо током свог средњошколског образовања (познате су „спортске гимназије“ у развијеним друштвима). У ранијем периоду услове за бављење спортом у већој мјери обезбјеђивала је држава док је данас бављење спортом скупље и захтјева много више личних издвајања да би се постигли одређени резултати.

Одговори испитаника на ово питање показују да млади препознају предност бављења спортом јер се чак 61 % испитаних бави спортским активностима. На подручју општине постоји више спортских колектива у којима тренира велики број средњошколаца али је далеко већи број који рекреативно упражњавају спортске активности. Да би се ова позитивна мотивисаност младих за бављење спортом валоризовала, тј. да би наши млади спортисти постизали што боље резултате, потребно је унаприједити рад клубова и обогатити садржаје у спортским објектима. За младе је веома важно и правилно бављење спортом, које поред инфраструктурних услова, захтјева познавање предности и недостатака које сваки појединачни спорт носи са собом. У последње вријеме на нашем подручју су изразито популарне теретане у којима млади вјежбају. За нормалан психофизички развој потребно је да млади познају ризике прекомјерног вјежбања и кориштења стимулативих препарата а у томе значајну улогу, поред тренера, могу имати професори физичког васпитања, биологије и хемије.

Image
Last edited by vrsta8472 on 21.12.2010. 20:43, edited 2 times in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

Младима треба омогућити активније учешће у друштвеним дешавањима, посебно на локалном нивоу. Својом активношћу у омладинским школским тијелима као што су савјети ученика, различите секције (еколошка, информатичка, новинарска), парламент младих итд., младима се даје могућност за реализацију својих идеја. Активношћу у овим тијелима млади се, сходно својим склоностима, припремају за друштвено користан рад у омладинским организацијама које представљају виши институционални ниво на коме млади могу да дјелују. Из тог разлога локалне власти дужне су пружити подршку омладинском организовању, као што су дужне и да пруже могућност њиховим представницима да буду директни актери у областима које су од значаја за њих. Предности које млади својом активношћу у омладинским организацијама доносе локалној заједници су вишеструке а односе се прије свега на правилну идентификацију и благовремено рјешавање проблема којима су изложени јер млади најбоље знају шта им недостаје.

Један од кључних циљева овог истраживања био је испитивање спремности средњошколаца за рјешавање различитих проблема којима су изложени млади. Резултати показују да је већина средњошколаца спремна дати свој допринос побољшању положаја младих кроз активност у омладинским организацијама (око 40 % испитаних средњошколаца) али и да је одређени број младих и даље скептичан по питању предности које младима нуди активност у омладинским организацијама. О разлозима за овакво стање може се само претпостављати али један од многобројних јесте и недовољна информисаност о активностима омладинских организација и могућностима које оне нуде у процесу рјешавања проблема младих.

Image

Неке од карактеристика које нарочито долазе до изражаја у младости су оптимизам, изражена жеља за усавршавањем и напретком, хуманост и припадност заједници. Такође, младост карактеришу идеје, прогресивност и способност за промјене. Потенцијал за промјене који младост носи са собом потребно је правилно усмјеравати у циљу добробити свих. Млади су веома способни за идентификацију проблема у заједници и веома често имају конкретне идеје за његово позитивно рјешење. Сматрамо да млади треба да буду партнери локалне заједнице и да својом активноћу у омладинским организацијама, као и другим формалним и неформалним омладинским тијелима, могу дати допринос за унапређење локалне заједнице.

Истраживање је показало да је велики број средњошколаца (41 % анкетираних) учествовао у рјешавању неког од проблема у својој улици, насељу, селу или разреду, као и да велики број са жаљењем констатује да није имао прилику да својом активношћу помогне рјешењу идентификованих проблема (29 % анкетираних). Позитиван став средњошколаца само донекле нарушавају одговори 18 % анкетираних који сматрају да се младе мало шта пита поводом проблема у заједници. Све ово показује да млади имају жељу да својим идејама и активношћу помогну локалној заједници али да је потребно њихово активније учешће што је посао локалних институција (школе, НВО, мјесне заједнице, извршна и законодавна власт,итд.). Сматрамо да се младима треба указати шанса приликом рјешавања било ког проблема у нашој заједници, јер ће се тиме услови за живот младих али и свих осталих категорија становништва значајно побољшати.

Image
Last edited by vrsta8472 on 21.12.2010. 20:44, edited 1 time in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

Ријеч, двије о Омладинској политици...

„Омладинска политика представља стратегију коју друштвена заједница предузима у циљу побољшања статуса младих у Републици Српској, као и рјешавање проблема омладине. То је документ са утврђеним циљевима, стратегијом и посебним програмима из појединих области.“ „Општи интерес остварује се доношењем и реализацијом утврђеног документа омладинске политике на републичком, градском и општинском нивоу.“ „Омладинском политиком, из претходног члана, уређују се основни циљеви, правци развоја и задаци у омладинском сектору, као што су питања: васпитање младих, његовање моралних, естетских, културних и спортских вриједности, развијање физичких и духовних вриједности личности, свијест о хуманистичким вриједностима, личној и друштвеној одговорности, социјално-здравственој заштити, запошљавању, екологији и др.“ „Омладинска политика се дефинише на нивоу Републике, града и општине за краткорочни (годишњи) и средњорочни (петогодишњи) период.“ „ Средњорочни и краткорочни план омладинске политике доноси, за подручје града или општине, Скупштина града или општине на приједлог надлежне комисије за младе, уз учешће омладинског савјета општине или града.“ – Закон о омладинском организовању Републике Српске („Службени гласник Републике Српске, број 98/04.).

Истраживање је показало да средњошколци нису довољно упознати са предностима које омладинска политика као средњорочна стратегија има за омладинску популацију, односно да је потребно извршити њену промоцију на локалном нивоу у циљу израде и доношења овог документа.

Image
Last edited by vrsta8472 on 21.12.2010. 20:44, edited 1 time in total.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

Рекли су прњаворски средњошколци ...

„Највећи проблем у нашем граду везан је за мало мјеста гдје се млади могу окупљати. Постоји само Занатски центар а сви знамо шта се тамо дешава.“ - Мушкарац, 17. година, „Средња школа“ Прњавор;

„Сматрам да доношење Омладинске политике не би био добар избор зато што младе не треба укључивати у политику јер и овако има превише препирке између политичара.“ - Мушкарац, 17. година, „Средња школа“ Прњавор;

„Мислим да млади немају подршку државних институција за побољшање тренутног положаја. Млади би требало да мање конзумирају алкохол али то је све до наше свијести и разумијевања за здравијим животом.“ -Жена, 17. година, „Средња школа“ Прњавор;

„Мислим да би требали отворити Омладински центар у Прњавору гдје би се омладина могла окупљати и расправљати о ситуацијама у којима се налазе данашњи тинејџери.“ – Жена, 16. година, „Средња школа“ Прњавор;

„Млади у нашем граду немају мјесто гдје би се могли окупљати и дружити. Излазе у Занатски центар или још чешће вријеме проводе по интернету или Facebook-у. Ово је проблем који би се заиста требао ријешити. Мислим да би општина могла значајно утицати на његово рјешење изградњом спортског центра или кина.“ - Жена, 18. година, „Гимназија“ Прњавор;

„Велики број младих живи на селу и из тог разлога немају могућност да чешће учествују у активностима младих у граду. Потребно је пронаћи модалитете да се млади са села активније укључе у активности младих у граду.“ - Мушкарац, 18. година, „Гимназија“ Прњавор;

„У нашем граду дефинитивно нису задовољене културне потребе младих. Сматрам да би се стање поправило када би се направило кино или омладински културни центар гдје би млади могли да проводе слободно вријеме, гдје би се организовали концерти, забаве и слично али без присуства алкохола.“ - Жена, 17. година, „Гимназија“ Прњавор;

„С обзиром да сам ученица Гимназије, приморана сам да наставим школовање. Будући да са завршетком ове школе не добијам никакво звање, самим тим имам минималне шансе да се добро запослим, а школовање на факултету је доста скупо нарошито у ова времена.“ - Жена, 18. година, „Гимназија“ Прњавор;
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: Omladinska politika

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 12:05, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Omladinska politika

Post by regeman »

Postoji citav set projekata koji se moze odraditi, naravno potrebno je imati iskustva u tome i pisati dobre projekte- ovo se odnosi na konkurse koje finansiraju strane ambasade gdje sve detaljno i precizno mora biti odradjeno.. Nekoliko projekata, koji imaju ekonomsku crtu i korist po opstinu su spremni, cekaju se pojedini konkursi nakon praznika i generalno, ako bude dovoljno donacija, (posto je i taj dio smanjen), i malo srece bice predstavljeni ovde tokom 2011. godine.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

regeman wrote:Nekoliko projekata, koji imaju ekonomsku crtu i korist po opstinu su spremni, cekaju se pojedini konkursi nakon praznika i generalno, ako bude dovoljno donacija, (posto je i taj dio smanjen), i malo srece bice predstavljeni ovde tokom 2011. godine.
Крајње је вријеме да се на дијелу покажу и докажу квалитетне идеје. Имамо супер пројекте, а надамо се да неће баш толико ови странци да ове године "заврну славину".
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Omladinska politika

Post by Brankica »

Koliko je uopste mjesto pitati ovdje ali mozda neko od forumasa ili gosta ovog foruma zna dali postoji kakav servis ili sluzba koja vodi finansije za drustvene organizacije koje okupljaju mlade.
mislim da to predstavlja prilicno problem u svim organizacijama ,a kako opstina vecim dijelom finansira iste,ukoliko ne postoji ovakva sluzba,misljenja sam da nebi bilo lose uposliti strucnu osobu koja bi opsluzivala sve drustvene organizacije koje okupljaju omladinu a pri opstinskim sluzbama.korist bi bila visestrana ,kontrola protoka i nacina trosenja adekvatna i sve mogucnosti kao i sumnje u malverzacije time bi bile otklonjene.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Omladinska politika

Post by vrsta8472 »

МИНИСТАРСТВО НЕМА НОВЦА ЗА БИКИНИ ЖУРКЕ

БАЊАЛУКА, 4. АВГУСТА /СРНА/ -

Разлог за незадовољство појединих омладинских организација са истока Републике Српске резултатима конкурса за суфинансирање омладинских пројеката и манифестација крије се у чињеници да им Министарство породице, омладине и спорта Српске ове године није одобрило средства, будући да нису намјенски утрошили раније одобрени новац или испунили друге услове конкурса, рекла је Срни помоћник министра за омладину Бранка Малешевић.
"Поједине омладинске организације, попут Омладинског савјета Милићи, који је био међу најгласнијим критичарима начина расподјеле средстава, прошле године је највећи дио новца подржаног пројекта 'Августовски дани културе и спорта' потрошио на организацију концерта једне београдске музичке групе и бикини журку. Неодговорно је новац грађана трошити на овакве ствари", навела је Малешевићева.

Малешевићева је прецирала је је ова организација у посљедње три године, укључујујући и овогодишњи конкурс, од Министарства добила 20.000 КМ.

Она је посебно изразила негодовање због оптужби на рачун Министарства да су омладинске организације са истока Српске занемарене, имајући у виду чињеницу да је од укупно пристиглих пројеката са истока који су испунили услове конкурса одобрено више од 60 одсто.

"С друге стране, омладинским организацијама из западног дијела одобрено је 54 одсто од укупног броја пројеката који су испунили услове", рекла је Малешевићева.

Она је подсјетила да је, од укупног броја пристиглих пројеката, на адресу Министарства стигло 30 одсто од организација из источног дијела Српске, а 70 одсто из западног.

"Од тих 30 процената, више од 40 одсто није задовољило основе услове наведене у конкурсу, као што су правдање средстава одобрених прошле године, упис у омладински регистар или су имали недозвољене трошкове унутар предложеног пројектног буџета", навела је Малешевићева.

Она је рекла да организације које на незаконит начин покушавају доћи до новца стварају лошу слику о омладинском сектору, иако у Српској дјелују бројне омладинске организације које својим радом доприносе побољшању положаја младих на локалном и републичком нивоу.

"Министарство ће и убудуће подржавати такве организације и квалитетне пројекте, посебно оне који су републичког и регионалног карактера, а именовати и санкционисати оне појединце и организације који покушавају остварити личну корист на незаконит начин", поручила је Малешевићева.

Она је додала да локална заједница треба финансирати квалитетне омладинске пројекте локалног карактера, док Министарство, као републичка институција, мора првенствено подржати пројекте који су од републичког, регионалног или међународног значаја за младе.

"У намјери да помогне младима, ресорно министарство је и ове године суфинансирало и квалитетне локалне пројекте, имајући у виду тешку економску ситуацију и мале буџете локалних заједница", рекла је Малешевићева.

Генерални секретар Омладинског савјета Републике Српске Дарко Стефановић сматра да нису основане оптужбе да Министарство дијели Српску на источни и западни дио, те додаје да се иза оваквих прозивања крију лични интереси појединих представника омладинских организација.

Он је подсјетио да је Савјет, као кровна републичка омладинска организација, главни партнер Министарства у свим активностима и да је и ове, као и претходних година, у комисији за расподјелу средстава предложила једног од три члана.

"Чињеница је да је ове године износ средстава која су се додјељивала по конкурсу био знатно мањи него прошле године, али су најквалитетнији пројекти добили подршку Министарства", рекао је Стефановић Срни.

Предсједник Омладинског савјета Милићи Стефан Милић изјавио је Срни да Министарство породице, омладине и спорта Српске ове године генерално мало средстава издваја за омладинске пројекте, као и да ова општинска омладинска организација интерно кореспондира са ресорним министарством и штити интересе младих.

"Задовољни смо Министарством породице, омладине и спорта Републике Српске и имамо разумијевање за његов рад у овој тешкој кризи. Јасно је да нема довољно средстава за бројне омладинске пројекте у Српској", додао је Милић.

Према његовим ријечима, Омладински савјет Милићи врши интерну коресподенцију са ресорним министарством и лобира за интересе младих да добије што више средстава.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply