Problemi sa prikljucivanjem wireless-a

Moderator: Hirurg

Post Reply
User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Problemi sa prikljucivanjem wireless-a

Post by skywalker »

Pozdrav svima.

Trenutno koristim dial-up, i stvarno je nepodnosljivo. Pa zbog toga planiram drugi vid interneta. Htjeo sam ADSL al ne podrzavaju jos uvijek moj pozivni(668). Htjeo bih wireless al imam par problema. Prvo, nalazim se jedno 10-13 km vazdusne linije od prnjavora. Cuo sam da postoji AP na LJubicu i da bih ga ja mogao vidjeti sa ove strane(Palackovci, Smrtici). Problem je dakle u udaljenosti i u tome sto bih morao postaviti jos jedan AP na obliznje brdo,jer nemam direktno vidljivost sa ljubicem. Na taj AP bi se prikacilo jos nekoliko korisnika. Dakle taj AP bi imao vidljivost sa ljubicem, a mi sa njim. Mene konkretno interesuje jel ovo izvodivo i koliko kosta? Drugo sto me interesuje je koji su paketi u ponudi i koliko bi brzina bila degradirana u odnosu na broj korisnika?

Hvala unaprijed za odgovore.

i jel postoji neka mogucnost pa da nemoram bas imati potpunu vidljivost sa AP-om?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Treba ti samo antena od 24 decibela AP G-mod i mozes uhvatiti 100 signal jer imam prijatelja koji je udaljen od bazne stanice oko 7 kilometara i ima malte ne pun signal...ako imas jos par ljudi u svojo blizoj okolini koji su isto voljni za net mozete napraviti svoju loklanu mrezu pa da u nju pustite net samo treba prvo doci i izviditi teren da li je izvodljivoi da li ima zainteresavanih...minimum troje...imas pakete od 60Kb do 1Mb bez ogranicenja najjeftniji ti je 20KM mjesecno a najskuplji 130KM...imas izmedju koliko hoces mugucnosti :))))))
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Bodo »

Zona.ba Wireless (koji mi koristimo) nema baznu stanicu na Ljubicu. Najbliza pristupna tacka na toj strani grada je na silosima. Dovodjenje konekcije preko medjutacke je izvodljivo ali i skupo. Recimo da bi oprema bila oko 500 - 600 KM.

Za detalje oko brzina i cijena pogledaj www.zona.ba

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Znaci corak, a sta mislite o adsl-u, sto moj broj ne podrzava, ja zvao informacije, zena mi rece dve reci i nista vise. Jel to zbog centrale il neceg drugog?

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Pa zona.ba ima baznu stanicu na Motajici, jest da ju ja nevidim, smeta mi suma. Koliko bih metara kabla moga koristiti otprilike izmedju kartice i antene.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Bodo, sa silosa se vide Paklackovci, mislim da moze imati pun signal sa antenom od 24 decibela kao sto Bojan sa Radunjevcem :idea: :arrow:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Bodo »

Nije bas tako. Pristupna tacka na silosu je slabije snage nego na Radunjevcu. Najbolje da se odes prijaviti u Mobilix, neko ce ti izaci na teren i vidjeti sta moze (ako moze) i koliko novca.

Pozdrav!

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Dobro oticicu u mobilix kad mognem... A koliko ce mi naplatiti ako izadju i vide da zivim u prilicnoj dolini i ako nemogne nista se napravit... :( :cry:

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Postoji samo jedan nacin da saznas...a to je da odes do MOBILIX-a :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

MENI JE OSTALA SAMO MOGUCNOST DA SRUSIM 10-20 HEKTARA SUME NA RADUNJEVCU I IMACU SVE OPCIJE OTVORENE !!! :D SAD OZBILJNO JEL MORA POSTOJATI TA VIDLJIVOST :shock: I AKO SI U NEPOSREDNOJ BLIZINI RADUNJEVCA ? :?:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ne mora ako imas dovoljno kesa :mrgreen:


P.S.

Ovo je ozbiljno :)))))))
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

E de mi reci sta je to sto postoji pa da se sa tim moze koristiti wireless bez opticke vidljivosti, i koliko to kosta?

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

OKLEEEE MIII PAREEE ??? :smt005 LAKSE MI JE SAD SASJECI SUMU SVEDNO NIJE MOJA A I DRVA SE DOBRO PRODAJU :lol:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Preko 700KM nisam bas siguran koliko tacno...
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Zanimljivo. a gdje se to moze naci, mislim kako se zove ta oprema, ko ju proizvodi?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Otidji u MOBLIX :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Pa oticicu u Mobilix, ali cim mognem. Neznam kad cu u prnjavor, posto idem u derventu u skolu, i nemam kad dolaziti u prnjavor. Mozda sledeci vikend. A interesuje me kakva je to oprema i ko ju prizvodi?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

www.zona.ba tu ti pise sve :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

Da probam da pomognem i razjasnim neke stvari.
Opticka vidljivost je neophodna osim u posebnim situacijama (blizina AP, povoljna refleksija). Moguce je i pokusati sa improvizacijama, ali to moze uzrokovati probleme u jacini signala i protoku, pa ne bih preporucio.
Sjeca sume prema Radunjevcu je mozda finansijski privlacna ideja, ali za wireless uglavnom beskorisna, jer su tamo postavljene sektorske antene usmjerene prema gradu.
To je ujedno i pojasnjenje onoga sto je Bodo rekao za AP na silosu, na kome je omni-antena slabije snage. Zato Bojan ima bolji signal sa dosta dalje bazne stanice i zato bi tesko upalilo da se cak i sa 24dB antenom dobije kvalitetan signal na vise od 3-4 km. Zao mi je, ali tako stoje stvari.
Rjesenje koriscenjem opreme koja ne zahtijeva opticku vidljivost je lijepo za reci, ali poprilicno nerealno u nasim uslovima. Nije neizvodljivo, ali je vremenski udaljeno, jer bi se morala postaviti i druga predajna oprema. Da ne smaram - nema 'ljeba.
Drugo ranije predlozeno rjesenje kupovinom tzv. biznis paketa je moguce, kosta oko 600 KM jednokratno, ali ima (osim cijene) i vrlo bitan nedostatak (citaj: opticka vidljivost). Znaci - jok.
Najbolje (a bogami i jedino koje pije vode) rjesenje bi bila bazna stanica na nekom zgodnom mjestu u selu. To je ideja koja se trenutno razmatra u Palackovcima, Strpcima, Lisnjoj...
Zgodno mjesto podrazumijeva da ima dobar polozaj u odnosu na potencijalne korisnike oko sebe i da vidi Motajicu (nizi od ona dva vrha koja se vide iz Prnjavora).
Kada sam sa ljudima iz Bijeljine (preko kojih to sve fercera) pricao o nuznom broju novih korisnika da bi postavili baznu stanicu, tacno je da su rekli da ih mora biti bar 20. Da se ne lazemo, tesko je i uz veseli stroj nakupiti na brzinu toliko ljudi, a posebno kada je na vidiku finansijski izdatak.
Neka bude 10, a za razliku cu ja da probam da ih obrlatim.
Da remiziram (kako je lijepo govorio jedan moj profesor) - pokusajte se organizovati i skontati "zgodno mjesto". Nakon toga se javite u "Mobilix", pa cemo zajedno otici na uvidjaj i onda cu da ih ganjam da postave opremu. To je to. Pozdrav!

User avatar
skywalker
Posts: 16
Joined: 08.02.2007. 16:26
Contact:

Post by skywalker »

Hvala za odgovor. Vidjecu sta se moze, kao sto kazes tesko je skupiti korisnike. Kad to sredim eto me u Mobilix...

Post Reply