Prnjavorski WLAN

Moderator: Hirurg

patakmeister
Posts: 9
Joined: 03.11.2006. 10:47

Ha a šta da kažem

Post by patakmeister »

Ja ću od 1.1.2007 imati donwload od 3 MB/s a upload od 1MB/s! :lol:

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

A ja za koji dan donwload od 2 MB/s a upload od 512 kb/s ?

Koliko vas ima na 3Mb?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

MaNe
Posts: 20
Joined: 06.11.2006. 13:48
Location: LJ-SLO

Post by MaNe »

Vrsta, samo za informaciju i orjentaciju: VDSL 4 Mbps / 512 Kbps = 29,21 EUR (cca 60 KM),
neograničen promet

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Jel' to ima u Prnjavor? :wink:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

MaNe
Posts: 20
Joined: 06.11.2006. 13:48
Location: LJ-SLO

Post by MaNe »

NEEEEEE. rekao sam samo za informaciju. To me je podsjetilo kada se internet prodavao
skoro na kašičice haha. Pred 10-tak godina sam radio sa 4-5 KB/sec. Ograničen vremenski
pa ograničen količinski i kad se sada sjetim toga slabo mi dodje.
Na žalost nije Prnjavor već Ljubljana.

MaNe
Posts: 20
Joined: 06.11.2006. 13:48
Location: LJ-SLO

Post by MaNe »

Vrsta, ne znam koje imate sve ponudnike jeli to samo državni telekom odnosno njegov kakav
"sinčić" ili ima tu još neki privatni neodvisni igrač. Samo za primjer: zadnja godina dana
ovdje je privatnik dobio 20.000 naručnika (naravno koristi infrastrukturu telekoma pošto ovaj
više nema monopola) i izmedju ostalgo sada se nude paketi neograničeni 10 Mbps / 2 Mbps: (35,47 EUR ili oko 70 KM).

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ipak je ovo Bosna 1Mb je plafon za "obične smrtnike"...znam samo da jos jedan korisnik ima tu brzinu a ostali uglavnom ispod 512 kb/s... jos ce mnogo da protece vode Dunavom i Savom dok mi dobijemo tu brzinu neta, ovo je privatno WLAN a Telekom (jos uvijek drzavni) daje adsl uglavnom 384 kb/s sa tim da si igraničen na 1Gb podataka, ja na ovom WLAN-u sam ne ogranicen u "skidanju" :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

n0b0dy
Posts: 4
Joined: 15.01.2007. 12:00
Location: EU

Post by n0b0dy »

Taj WLAN sto spominjete!! jel to WLAN kao da svaki racunar sto ima WLAN karticu moze da uhvati sgnal? ili je konekcija opticka sa radio signalima??? Nemoguce da citav grad ima pristup WLAN znaci svaki telefon ili laptop sto podrzava WLAN mogo bi konektovat
Image
There is no replacement for qubic displacement!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

n0b0dy wrote:Taj WLAN sto spominjete!! jel to WLAN kao da svaki racunar sto ima WLAN karticu moze da uhvati sgnal? ili je konekcija opticka sa radio signalima??? Nemoguce da citav grad ima pristup WLAN znaci svaki telefon ili laptop sto podrzava WLAN mogo bi konektovat
Ta konekcija za sada a nadam se da ce uskoro biti ona bez opticke vidljivosti....mada i sada se moze sa jacim antenama da dobije kvalitetan signal bez opticke vidljivosti :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

vrsta nemoj da sanjas o takvom netu jos je i ovo frisko napravljeno...sjeti se samo modemske konekcije i onda ljubi onaj AP na krovu...;)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ovi sa ZONE nisu normalni ne radi msn kada sam na ZONI niti mogu da procitam mail pa se moram konektovati preko modema...ako neko zna razlog zasto je to tako neka napise SAD ODMAH da ne zovem vise one u BN :)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Zvao ja. Bilo je problema sa mail serverom (tako rekose), pa je restartovan. Sada je OK.

Iskoristio bih ovu priliku da ih pohvalim.

Jeste da zna biti rupa i problema sa protokom (sve rjedje ako cemo posteno) i da zna biti zastoja kada su problemi sa strujom (sto nije do njih), ali to mozemo uzeti pod redovne probleme u radu. Svi ih imamo, pa je to i normalno. Bitno je da se problemi, kada ih ima, rjesavaju brzo i efikasno.

Zato su vrlo stabilni sa brzinom protoka i sto je posebno bitno, ne smaraju nas ogranicenjima. Ne moram misliti da li cu skinuti neki film ili slusati radio uz nesto drugo. Ne znam da li su ikoga iskljucivali zbog toga. I sve to ulazi u cijenu koja je sasvim u redu, pogotovo sada.

Nadam se da se nece pokvariti od ovih pohvala...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prnjavorski WLAN

Post by vrsta8472 »

Bodo wrote:Zelim ovim putem da pokrenem incijativu medju rajom u gradu da se pokusamo dogovoriti i napraviti svoju lokalnu bezicnu mrezu.

Ovakav vid umrezavanja u vecim gradovima je odavno postao uobicajena stvar pa kad mozemo imati 5 internet stranica posvecenih gradu zasto ne bismo imali i svoj WLAN.

Da nabrojim samo neke karakteristike i mogucnosti ovakvih mreza:
- Download/upload i do 500 KB/S
- Ogromna baza svega i svaceg, naravno, slobodnog za upload (.mp3, slike, DivX....)
- Idealno za igranje svih mreznih igara bez ijednog poznatog problema oko propusnosti mreze
- Mogucnost pokretanja internog chat, web ili messanger servisa
- ITD....

Tehnicki zahtjevi i cijena
- Korisnik mora da ima opticku vidljivost sa pristupnom tackom (AP), WLAN mreznu kartu i antenu (koja se lako napravi)
- Cijena po korisniku izadje oko 150 - 200 KM

Napominjem da je ovo sve jos jedna velika ideja i zelja (ne samo moja nadam se) i za pocetak bih volio da svi zainteresovani ostavljaju svoje poruke na ovom forumu a, ko zna, jednog dana pokrenemo i stranicu.

Nemam nekog velikog iskustva sa ovim mrezama ali vjerujte da je internet pun stranica i foruma (cak i na nasem jeziku) na kojima moze(te)mo pronaci sve sto je potrebno. Od igle do lokomotive.

Bilo bi dobro da se u ovo ukljuce i igraonice jer im to donosi velike mogucnosti. Zamislite citav Prnjavor igra CS preko jednog servera...
Ovo je bila ideja prije dvije godine...a sada za 750 KM koju trebamo uloziti u opremu mozemo da umrezimo sav grad, jer je dosta ljudi ima net od ZONE ...treba nam jedan uredjaj od 600KM i antena od 150 KM da se postavi na Radunjevac i da svi oni koji imaju net sa ZONE mogu da se umreze u zajednicku mrezu ciji bi protok bio 54 mb/s :)))) Znaci za pocetak su potrebna neka ulaganja, sto nas se vise prijavi bice manja uplata za opremu po korisniku...kada se skupe pare ko kod bude htio da bude sa nama moze da se prikljuci ALI ce morati plaitit negdje oko 30KM prikljucak a te pare ce se sakupljati da se kupi jos opreme i da se postavi oprema na neko drugo mjesto...sta mislite o tome?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ako ćemo realno ,to je za sada " best buy " na tržištu.
I sam sam na vjetrometini. Dvoumim se između ZONA- W-LAN-a , ali opet ista priča AP, pa AP.
Trebaju im korisnici širiti mrežu po gradu. Mislim :smt021 Oprema, koliko meni rekoše u startu oko 170 KM. Puno je brate.
Druga solucija je TEOL-ov ADSL. Telefon ( sa svim mogućim pretplatama ), 50 KM za modem i 30 KM za start paket, ali uz ograničenje od 1 GB. Kriminal !!!

I čovjeku dođe da :smt022

Vrsta druže, smatram tvoj prijedlog veoma konstruktivnim i itekako ću ga podržati.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ideja je na mjest samo je treba realizovati :) Ja sam tek danas kod sebe podigao 0DC klijent mada imam vec pola godine lokalnu mrezu u komsiluku, prava stvar za razmjenu podataka ali to je samo jedan mali dio sta se sve moze raditi, nadam se da ce se uskoro javiti dovoljan broj ljudi da nesto konkretno odradimo.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Image

Pogledajte brzinu a to je mali dio koliko bi bilo kada bi smo napravili tu mrezu od 54mb/s :lol:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

vrsta8472 wrote:Ideja je na mjest samo je treba realizovati :) Ja sam tek danas kod sebe podigao 0DC klijent mada imam vec pola godine lokalnu mrezu u komsiluku, prava stvar za razmjenu podataka ali to je samo jedan mali dio sta se sve moze raditi, nadam se da ce se uskoro javiti dovoljan broj ljudi da nesto konkretno odradimo.
i ja sam za mrezu ali vidim ovde nama vise ljudi koji su zainteresovani...mislim da bi trebalo da se negdje objavi da ljudi citaju

User avatar
tasmanian_devil
Posts: 93
Joined: 13.02.2007. 14:19
Location: Prnjavor

Post by tasmanian_devil »

I ja mislim da bi to bilio dobro urditi.Stvar je sto zona zabranjuje sav lokalni saobracaj unutar zona mreze tako da...Jedino je rjesenje dignuti server pod linuxom i to je to..

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ima druga tema otvorena ako nisi upucen!!!

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

DAJE SE NA ZNANJE!
Zgodno mi bi ovo iz "Salaša", pa nisam odolio, iako postoji tema i za takve citate.

Bazna stanica "ZONA Prnjavor 5" je proradila.

Lokacija je na jednoj od kuća na brdašcu iznad Crvenog krsta. Time je (skoro) završeno pokrivanje grada signalom. Znam da još ima pokoja rupa, ali teško da će se u skorije vrijeme (čitaj: do proljeća) pojaviti još neka bazna stanica u gradu.

Dakle, novom baznom stanicom pokrivena je Lazina voda, naselje u Radlovcu ispod groblja i ispod ukrajinske crkve, dio Babanovaca, dio Maćinog brda i dijelovi grada koji su na padinama prema Crvenom krstu.

Vrlo skoro će biti puštena u rad bazna stanica "ZONA Palačkovci", koja će pokriti dobar dio Palačkovaca, Smrtića, Pečeneg Ilove, pa i neke dijelove derventske opštine.

U planu je (ja se nadam do kraja oktobra, a svakako prije zime) postavljanje još dvije bazne stanice. Jedna bi trebala biti u Štrpcima i pokrivaće i dio Babanovaca, Donje Ilove i Palačkovaca, a druga u Mravici, koja će pokriti i dio Gornje Mravice, Galjipovaca, Ratkovca i objekte na magistralnom putu oko silosa u Ratkovcu.

Pozdrav!

User avatar
BURZUM
Posts: 1361
Joined: 21.12.2005. 05:01
Location: Dolina gladi.....

Post by BURZUM »

Respect... To se postuje !! 8)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

jako na losem mjestu podesena nazalost....bio sam danas na dva mjesta da provjerim signal i niko nije uhvatio zonu 5 jer je skrivena visokim kucama okolo....tako da je bazna na punom promasaju postavljena... :(

User avatar
AziLanT
Posts: 133
Joined: 11.10.2007. 11:24
Location: Evropa

Post by AziLanT »

7,2 Mbit/s nema kabla nema nista,ali zaboli glava nakon 2 sata.
Nauka i religija nisu suprostavljene.
Nauka je samo previse mlada da bi razumela.

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Мобиликс, гдје би требала бити тачно та базна станица у Палачковцима?
Живјели!!!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

Hirurg wrote:jako na losem mjestu podesena nazalost....bio sam danas na dva mjesta da provjerim signal i niko nije uhvatio zonu 5 jer je skrivena visokim kucama okolo....tako da je bazna na punom promasaju postavljena... :(

Post Reply