Prnjavorski WLAN

Moderator: Hirurg

Post Reply
Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Prnjavorski WLAN

Post by Bodo »

Zelim ovim putem da pokrenem incijativu medju rajom u gradu da se pokusamo dogovoriti i napraviti svoju lokalnu bezicnu mrezu.

Ovakav vid umrezavanja u vecim gradovima je odavno postao uobicajena stvar pa kad mozemo imati 5 internet stranica posvecenih gradu zasto ne bismo imali i svoj WLAN.

Da nabrojim samo neke karakteristike i mogucnosti ovakvih mreza:
- Download/upload i do 500 KB/S
- Ogromna baza svega i svaceg, naravno, slobodnog za upload (.mp3, slike, DivX....)
- Idealno za igranje svih mreznih igara bez ijednog poznatog problema oko propusnosti mreze
- Mogucnost pokretanja internog chat, web ili messanger servisa
- ITD....

Tehnicki zahtjevi i cijena
- Korisnik mora da ima opticku vidljivost sa pristupnom tackom (AP), WLAN mreznu kartu i antenu (koja se lako napravi)
- Cijena po korisniku izadje oko 150 - 200 KM

Napominjem da je ovo sve jos jedna velika ideja i zelja (ne samo moja nadam se) i za pocetak bih volio da svi zainteresovani ostavljaju svoje poruke na ovom forumu a, ko zna, jednog dana pokrenemo i stranicu.

Nemam nekog velikog iskustva sa ovim mrezama ali vjerujte da je internet pun stranica i foruma (cak i na nasem jeziku) na kojima moze(te)mo pronaci sve sto je potrebno. Od igle do lokomotive.

Bilo bi dobro da se u ovo ukljuce i igraonice jer im to donosi velike mogucnosti. Zamislite citav Prnjavor igra CS preko jednog servera...
Last edited by Bodo on 18.07.2005. 16:54, edited 1 time in total.

ALFA

Post by ALFA »

BODO uz tebe sam ..............

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

..

Post by Happy »

ma ideja je super samo mislim da je cijena ipak malo veca od pomenute. potreba vizuelne vidljivosti izmedju svih antena je stvarno velik problem u prnjavoru.
Pozdrav

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Nije sve tako crno...

Post by Bodo »

Znam za pomenute probleme ali postavljanjem par kvalitetnih AP uredjaja sa kvalitetnim antenama za pocetak bi predstavljalo veliki izdatak. Ali povecanjem broja korisnika (a takvih ima sigurno) smanjili bi se troskovi za krajnjeg korisnika.

Recimo dio grada gdje ja zivim bi se pokrio sazgrade Gimnazije a opet sa gimnazije bi isao link na zgradu radija. E odatle vec mozes birati gdje dalje postaviti AP. Centar grada bibilo najlakse pokriti.

Jedino Happy tebi ce biti problem dole. Ali moze se i to rijesiti.

Mislim da bi jedan nod sa kvalitetnim AP-om i antenom dosao oko 300 KM.

Krajnjem korisniku je potrebna obicna kartica koja kosta oko 100 KM i home made antena (cantena)...

User avatar
Striker
Posts: 540
Joined: 31.05.2003. 00:42
Location: prnjavor
Contact:

...

Post by Striker »

ovaka je ideja vec bila medju nama jednome prije 1,5god. u roniju nas desetak i vise se bilo skupilo da tako nesto napravimo cak je gazdarica ronija teta spomenka bila voljna kupiti svu opremu za to i postaviti neki glavni server iz ronija ali je tada sve bilo veoma skupo ne za nju nego za nas tako da se odustalo od toga ali garantujem da bi i sada svi pristali na to ako budes trazio ili nesto bilo od ovoga javi mi se pa cu ti reci ko je jos zainteresovan za vako nesto :)))
P.S. izvinite za tacke i zareze zurim ;)
Image

ZeVs
Posts: 14
Joined: 29.06.2002. 14:35
Location: Olimpus
Contact:

Post by ZeVs »

Odlicna tema...

..koliko mi je poznato Zagor.net je imao u planu da postavi par access point-a po gradu sto bi bilo super jer bi se tako uspostavila lokalna mreza na nivou grada, koja bi vjerovatno bila free, a paralelno bi smo imali i izlaz ka netu..to bi mo mom misljenju za sada bilo najbolje rijesenje, jer ipak neko treba da se brine o APima i ostalim stvarima, a nas je ipak malo da bi smo to preuzeli na sebe...iako, mozda se varam..:)

S druge strane, imam ovde u BG neke poznanike koji su povezani na BG wireless mrezu...posto ima dosta korisnika, masovno se razmjenjuju mp3, filmovi i sl..imaju svoj ftp server a i izlaz ka netu koji se placa, ali ne znam kolika je cijena...vise o ovome pogledajte na http://www.bgwireless.net/

E sad, nisam ni ja trenutno informisan koliko kosta kartica i antena za krajnjeg korisnika ali mislim da nije bash ni jeftino...sto se tice lokacija AP, da li neko zna moze li se postaviti AP na radunjevac, gore gdje je ona metalna tabla...mislim da je ona tacka vidljiva iz malte ne svih djelova grada...a ako ne, mozda Mont Ljubic..da li je to izvodljivo?
Evo jos jedan link pa proucite situaciju:
http://www.elitesecurity.org/forum/70

pozdrav
Nekad sam bio fin i zlatan dechko, a onda mi je deda poklonio modem...

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Zahuktava se...

Post by Bodo »

Odmah na pocetku veliki pozdrav ekipi!
Drago mi je sto ima istomisljenika i da postoje velike sansa da projekat zazivi...

Nacuo sam da Zagor.net ima u planu postavljanje nekoliko AP-ova u gradu ali dokle je to sve stiglo ne znam. Ali slazem se da ih treba svakako kontaktirati i vidjeti sta nam mogu ponuditi. Recimo da nam rade odrzavanje mreze i da nam pruze uslugu interneta koju bi im placali...

Forum koji je ponudio ZeVs je fantastican i za mene, trenutno, najbolji izvor informacija. Takodje bih ponudio i jednu hrvatsku prezentaciju na adresi http://www.wifihr.net/ .

Sto se tice cijene opreme mislim da za krajnjeg korisnika bi ona iznosila oko 200 KM. Vjerovatno zvuci mnogo ali kad se uzme u obzir koje su mogucnosti mreze i da nema naknadnih ulaganja mislim da je vrijedno ove novce. Na internetu se mogu pronaci seme za pravljenje kvalitetnih antena (cantena) tako da bi se ovdje dosta ustedjelo. Kartica, mislim, ne bi trebala biti preko 100 KM. (Nasao sam na forumu cjenovnik kartica ispod 50 Evra)

Naravno najskuplji bi bili Acess Point. Mada sam i tu nasao neke pravo jeftine cijene za velike mogucnosti. Reklamiraju AP dometa 8 km bez vanjske antene oko 80 Evra. Sa antenom i do 20 km. Ovo su sve cijene firmi iz Beograda pa bih te zamolio ZeVs ako budes imao vremena da se raspitas o cijenama opreme. S obzirom da je WLAN tu postao svakodnevnica i ponuda opreme je sigurno veca. Dok bi ovi nasi ovdje sigurno zapaprili cijene da extra profitiraju na nama.

Smatram da bi Ap-ove trebalo postavljati u gradu jer Ljubic i Radunjevac nemaju neke od uslova. Prije svega napajanje Ap-ova i rutera koji bi radili sa njima. Po mojim nekim racunicama najbolje mjesto u gradu bi bio stub na zgradi Radio Prnjavora. (bolji je od Telekoma svakako ali nas sigurno ne bi dozvolili) Odatle bi mogli postavljati sledece AP-ove. Moj dio grada bi se jedino mogao pokriti sa zgrade Gimnazije. A Gimnazija ima opticku vidljivost sa zgradom radija... Najlakse ce biti pokriti centar grada. Trg i Sarajevsku. U Sarajevskoj bi u zgradama mogli razvuci obicni LAN i tako ustedjeti na opremi i svesti sve na jedan dobar AP i antenu... Mada bi ZeVs i ti imao problema sa svojim dijelom grada.

Ne smijemo zaboraviti i centralni server koji bi trebao biti bijesna masina. Neki P IV sa dosta RAM-a i mnogo GB... Za rutere su dovoljne P II na nekih 300-injak MHz, 64 MB rama i do 2 GB prostora na HDD. To bi se moglo lakse osigurati jer takve masine na zapadu se bacaju u smece...

Da cujem vase ideje!

Predlazem da se probamo dogovoriti da prvom prilikom organizujemo sastanak svih zainteresovanih pa da popricamo uzivo...

P.S. Mozda bi Opstina pristala da nam pomogne

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

..

Post by Happy »

znas kako. projekat definitivno ima buducnost ali vjerujem samo u slucaju da mu se prikljuce ili opstinske vlasti ili jace firme jer je novac koji treba da se ulozi ipak prevelik za nas obicne studente i tinejdzere.

E sad ako cemo napravit najjeftiniju varijantu svega toga onda mozda i uspijemo ali znate vec sta se desava sa jeftinim stvarima.

minimalno 200 KM po korisniku....uf ...bogami to je dobar dio moje plate. dobro bi se zamislio.


sto se tice moje pomoci evo da da vam kazem da na stub radio prnjavora 99,9 % mozete racunati. mislim na ovaj stub u gradu. na Ljubic i Radunjevac stvarno ne zelite da postavite uredjaje jer je napajanje katastrofalno.

SAVJET:

Treba sa ljudima iz Zagora da se napravi predracun. Onda i samo onda cemo znati na cemu smo. Bodo kad dodjes u Prnjavor idemo do Sixa i Spasoje da razgovaramo o tom pitanju.

cAo.
Pozdrav

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Ne damo se...

Post by Bodo »

Happy ocekujem od tebe da budes jedan od organizatora a ne savjetnik!

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Strana za pogledati...

Post by Bodo »

Malo sam luto gore navedenim forumom i naisao na odlicnu prezentaciju firme iz novog Sada koja ima u ponudi sve potrebno za Wirelles. Pogledjte http://www.albicom.co.yu/

Cijene WLAN kartica od 37 eura i AP od 61 eura... Omni antena za AP 56 eura...

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

...

Post by Happy »

taj sajt je stalno nedostupan. jbga.

a kad ti dolazis pa da idemo u Zagor? Koliko ja vidim ima nas trojica na forumu koji su za provodjenje ovog projekta.
Pozdrav

ZeVs
Posts: 14
Joined: 29.06.2002. 14:35
Location: Olimpus
Contact:

Post by ZeVs »

E ovako...

sto se tice opreme koja nam treba...gledao sam cijene...problem je sto
ovako na pamet ne mozemo da sracunamo koliko ce sve da nas dodje..jer treba vidjeti koliko ljudi bi u startu bili spremno da se prikljuci
mrezi pa da se na osnovu toga gleda kako i gdje rasporediti pocetne AP, te koje AP uzeti....koliko vidim za sada na ovom topicu nas je jako malo..treba umati u vidu i to da smo ja i Bodo veci dio godine van Prnjavora, tako da u ovaj projekat ulazimo prvenstveno volonterski i za dobrobit svih nas, pa i samog grada...
Kad je rijec o AP, njih ima od 50 eura pa na dalje...na svim mjestima na netu se predlaze da kada se pravi mreza, da se oprema prvo testira ako je moguce pa tek onda kupi...jer ipak se radi o bezicnim komunikacijama na koje mogu da uticu razne stvari...
S obzirom na sve ovo...mislim da je najbolje da Happy, posto je trenutno u Prnjavoru kontaktira Zagor.net i vidi sa njima gdje su oni sada po tom pitanju...mislim da bi ovo bio OK projekat za njih, jer bi im se pruzila sansa da na taj nacin zarade nesto od prodaje pristupa net-u, jer po ovakvoj situaciji kakva je sada mislim da se vecina raje kaci na teol.net tako da se pitam kako je Zagor jos uvijek ziv...inace, po mojim informacijama, Zagor.net je imao u planu bezicni net..samo su valjda imali frke sa postavljanjem AP, jer da bi postavili na AP na neku zgradu moraju imati saglasnost svih stanara, a to i nije bas jednostavno...skupa struja jebiga..:)

U slucaju da od Zagor.net-a ne bude nista...tada se situacija malo komplikuje...u tom slucaju mislim da je najbolje rijesenje da ljudi od nas koji su na povoljnim mjestima za AP...kupe po AP koji ce da radi i u klijent modu te da se povezuju izmdju sebe..ostali se kace na te AP-e...ovo i nije bas neko rijesenje sem ako ne planirate da drzite masine non stop uplaljene...iz tog razloga bi najbolje bilo kada bi se angazova Zagor...

cujemo se..
Nekad sam bio fin i zlatan dechko, a onda mi je deda poklonio modem...

User avatar
Djule
Posts: 64
Joined: 25.10.2002. 00:29
Location: Prnjavor Village

Post by Djule »

Ovak'... iskreno nema razloga da se mjesa bilo ko, za odrzavanje mreze mozemo da se brinemo i sami... posjetio sam par sajtova sa ovom temom... novac za opremu bi se mogao obezbjediti upisninom... mislim da bi ovako nesto podrzalo dosta raje tako da ne bi bilo problema ni za opremu a ni odrzavanje ne bi bio neki veci problem...

Pozzz...
Koliko je ovde ljudi, koji li sam ja?

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

..

Post by Happy »

informacije iz Zagor.net su :

Da bi imali kvalitetnu mrezu svaki korisnik bi morao da ima AP. Kartica i antena nisu dovoljni.

Da bi imali kvalitetnu mrezu trebali bi uzeti D-Link AP-e, a oni kostaju izmedju 230 i 250 KM.

Toliko za sada. Pricacu jos sa Drazenom sutra.
Pozdrav

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

...

Post by Happy »

kako pricaju neki ljudi iz bl koji imaju iskustvo u pravljenju ovakvih vrsta mreza SVE je dobro dok na mrezi postoji 10-15 korisnika. cim se taj broj uveca propusnost veze bude ravna brzini puza.
Pozdrav

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ja sam CUO da ce mozda biti od ovoga nesto, samo treba dovoljan broj zainteresovanih :lol: :?:
Zna li iko dokle se doslo sa tim :?: :idea:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mochuga
Posts: 529
Joined: 19.08.2004. 05:11
Location: Odavlene

Post by mochuga »

Ja sam takođe veooooooooma zainteresovan. :idea:

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Sve nas je vise :lol: samo hoce li iko to ponovo da pokrene :?: :idea:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bodo
Posts: 70
Joined: 19.06.2002. 16:50
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Bodo »

Hajde da se pokusamo "pokrenuti" preko foruma.

Sta je potrebno:

Ulaganje od nekih 200 do 250 KM i dobra pozicija na krovu kuce ili zgrade za postavljanje antene.
Bilo bi pozeljno navesti koje dijelove grada vidite sa mjesta na kojem bi postavili antenu. U obzir dolazi samo opticka vidljivost.

Ja se prvi prijavljujem.

Dijelove grada koje vidim su dio Lazine vode, prnjavorsko Dedinje i dio zgrada oko bolnice i ulici Rada Vranjesevic.

Sledeci?

User avatar
SasaKrek
Posts: 104
Joined: 27.01.2004. 16:29
Location: Prnjavor
Contact:

Post by SasaKrek »

Nema se ovdje puno za pricati..... ja sam definitivno ZA !!!

Za one koji ne znaju... zivim u centru u zgradi preko puta "MINJONA" !!!

Mislim da odatle vidim dobar dio grada.. nista posebno... ali vidim....

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Prijavljujem se drugi :lol:
Ja vidim odlicno SILOS i predajnik na Ljubicu...zivim na najnizoj tacki u Prnjavoru, tako da nemam opticke vidljivosti ni sa gimnazijom( koja se pominje), ni sa cim drugim osim ovoga sto sam pomenuo...
U mojoj ulici, Mirka Bijelica, bilo bi jos zainteresovanih, ali oni imaju isti problem kao ja :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

PA AKO SE TRAZI DOBRA LOKACIJA ZA TAKVO NESTO MISLIM DA BI IDEALNO BILO NA BRDU KUD SUSAKA ILI SUVAJACA A ONI SE NAPAJAJU EL. ENERGIJOM OD TRAFO STANICE KOD KLAONICE 600 metara udaljenosti TAKO DA IMAJU MOZDA NAJ JACU STRUJU I MAKSIMALNU PREGLEDNOST STO JE ZA TAKVO NESTO I POTREBNO !
JA SAM ZA MADA SA TOG MJESTA MI NE ODGOVARA ALI TREBA GLEDATI INTERES VECINE A SA TOG MJESTA SE VIDI RIBNJAK,RATKOVAC,LAZINA VODA OPCENITO CJELI GRAD I UDALJENO JE SVEGA 150 metara VAZDUSNE LINIJE OD UL.MIRKA BJELICA.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

KAMIKAZA wrote: UDALJENO JE SVEGA 150 metara VAZDUSNE LINIJE OD UL.MIRKA BJELICA.

Eto idealnog mjesta, jos samo da to pokrenemo...postavimo tu jedan predajnik a jedan na gimnaziji
i sav grad je pokriven
8)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
SasaKrek
Posts: 104
Joined: 27.01.2004. 16:29
Location: Prnjavor
Contact:

Post by SasaKrek »

e narode znate sta.....

ne bi bilo lose da oni koji zive u malo daljim dijelovima od centra.... da se popnu na krov i objave slike ili posalju iste mailom da znamo sta nam je ciniti....
da znamo sta se vidi sa vaseg krova zato sto MORATE imati opticku vidljivost

User avatar
SasaKrek
Posts: 104
Joined: 27.01.2004. 16:29
Location: Prnjavor
Contact:

Post by SasaKrek »

KAMIKAZA wrote:PA AKO SE TRAZI DOBRA LOKACIJA ZA TAKVO NESTO MISLIM DA BI IDEALNO BILO NA BRDU KUD SUSAKA ILI SUVAJACA A ONI SE NAPAJAJU EL. ENERGIJOM OD TRAFO STANICE KOD KLAONICE 600 metara udaljenosti TAKO DA IMAJU MOZDA NAJ JACU STRUJU I MAKSIMALNU PREGLEDNOST STO JE ZA TAKVO NESTO I POTREBNO
Objasni gdje su ta mjesta..... :oops: :?

Post Reply