Prnjavorski WLAN

Moderator: Hirurg

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

vidim da tu niko ne planira da pokrije sereg signalom, obilaze nas kao kisa kragujevac :( svi drugi ce imati samo mi necemo :(
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

JEL SINAX NIJE POKRIO SEREG?

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Чудо божије, има га и у мишијој рупи, ал` треш сине... :?

Кад се више људи конектује или недај Боже даунлоудује, пуца ко чиба... :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

gdje si se informisao toliko :)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Hirurg wrote:gdje si se informisao toliko :)
Ја свему приступам студиозно. :lol:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Koja je cijena SINAX-a?

Mi o SOZ-u imamo ZONU ali nam je signal katastrofa, jedino je od SINAX-a preko 30.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Врста, покушај са Сићом, али ћеш се јако брзо разочарати.... вјеруј ми на ријеч. Распитај се мало около. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

sta je tebi vedrane sada?
pa kupi decko jacu antenu na soz i eto ga net ce da radi perfektno...nema druge...a tu antenu sada ostavi kod sebe...trebace nekom pa prodaj 8)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Bodo ima antenu u istoj ravni sa nasom antenom na SOZ-u. Ista antena sve isto, danas cu se popeti na krov pa cu da ganjam signal. Bio je 23 pa je neki dan se KIVI popeo i sada je maksimalno 16 a ako je signal ispod 30 veza zna da "puca".
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Opet ja ''Crna ovca''.

Šta ja mogu kada ne znam gde je štala na Radunjevcu da tamo usmerim antenu. Ja sam je vrtio u krug, ati si govorio gde je najbolji signal. Nemoj sad samo mene kriviti za to što ne radi :!: :!: :!: :!: :!: :!: :wink: :wink: :wink: :D :D :lol: :lol: :lol:
ImageImage

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

vedrane ti na krov i stimaj stalu.....ne vrijedi to okretati bezveze....bodo ima cistu opticku vidljivost...sto za soz sumnjam....

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Kivi, ja danas idem na krov da ciljam stalu na Rdaunjevcu a ti dole za racunaorom, reci kad bude barem 40 signal.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

@ Vedran
Možda bi trebali iz SOZ-a pokušati i na ZONA Prnjavor 4...
Ako vidite brdo (sve se nešto prokontavam da li to vidite sa krova), nema razloga da bude loš signal i sa ZONA Prnjavor i ZONA Prnjavor 1. Imate istu opremu kao i Bodo, a njegov signal je jako dobar. Pokušajte, a ako bude trebala pomoć, zovi.

@ Hirurg
Jeste signal sa ZONA Prnjavor 5 bio nešto slabiji, ali sada to djeluje pristojno, jer su nešto drugačije podesili. Juče sam iz ruke mjerio na nekoliko lokacija i bilo je OK.
Po pitanju pogodnosti položaja ne bih se složio sa tobom. Cilj te bazne stanice nije bio da se pokrije veliki prostor, nego određeni, do sada nepokriveni. Lazina voda, naselja ispod groblja i ispod ukrajinske crkve i dio Babanovaca i Maćinog brda. Tako je (uglavnom) čitav grad pokriven.
Znam da ima još nekih rupa, ali teško da ću tu nešto iskamčiti prije proljeća.

@ Nektar
Palačkovci će biti pokriveni sa dvije strane.
Jedna bazna stanica će biti na kući-prodavnici koja se nalazi na skretanju za Palačkovce sa puta Šereg - Smrtići. Sa te lokacije će biti pokriven dio Palačkovaca (gdje dobaci), dobar dio Pečeneg Ilove, Smrtića (i jednih i drugih), Detlak i još ponešto.
Druga bazna stanica će biti u Štrpcima, nedaleko od stuba mobilne. Ta lokacija će da pokrije drugi dio Palačkovaca, dio Donje Ilove, Babanovaca i, naravno, dobar dio Štrbaca.
Pošto nam je zavičaj brežuljkast jako, sigurno će biti razočaranih i nakon ovoga, ali to je ono što se relativno brzo može riješiti.
Prema obećanjima od juče nadam se da će obje bazne stanice proraditi u narednih 15-tak dana.

@ Hunter
Šereg nije zaboravljen, daleko bilo, ali traženja lokacija i postavljanja baznih stanica idu kako idu i zahtjevi zainteresovanih. Znam ja da bi broj ljudi porastao vrlo brzo nakon postavljanja opreme, ali treba vremena da davaoca usluga (i opreme) ubijedim u opravdanost (njihove) investicije.
Elem, pokušavam da nađem najpogodniju lokaciju za baznu stanicu koja će da pokrije taj dio opštine. Šereg, Šibovska, Štivor, Kalabe, Donja i Velika Ilova...

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

ma na Ljubicu kada bi stavili svi bui mogli ,a za ilovcane moze na Motajicu

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Неможе Буцо на Љубић. Виши интереси. :roll:

Љубић је на располагању Оружаних снага БиХ и приступа, без посебне дозволе, горе нема.
На Телекомов стуб на Љубићу нема шансе. Прво, нема гдје, а друго нису благонаклони спрам конкуренције.


Мени колико је познато, ЗОНА ради са Мотајице, али Бизнис пакете. Можда сам у криву, али нека ме неко исправи.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

mobilix wrote:@ Vedran
Možda bi trebali iz SOZ-a pokušati i na ZONA Prnjavor 4...
Ako vidite brdo (sve se nešto prokontavam da li to vidite sa krova), nema razloga da bude loš signal i sa ZONA Prnjavor i ZONA Prnjavor 1. Imate istu opremu kao i Bodo, a njegov signal je jako dobar. Pokušajte, a ako bude trebala pomoć, zovi.
Damire, odvojio se konektor koji spaja antenu i onaj kabl sto ide u AP. Ja se juce popeo na krov da skinem antenu i da kupim onu od 24 decibela kad vidim odvojen konktor. Kad cujem Kivija iz Kluba govori da ima signal 30 bez antene. Sidjem popravim konektor i sada imam malte ne na svakoj baznoj stanici po 50. Ping je super, net radi kao blesav, tako da je bilo do nas a ne do Vas :D

Jest da sam se ovih dana 10x penjao na krov, ali mi je sada drago da znam sta je u pitanju.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

I jos nesto.

Udaljenost od uticnice gdje je struja i AP-a kod antene je 70m. Nisam ni vidio do juce,kako je djakon Mladen a sada o.Mladen rijesio tj problem, da AP ne zatupljuje. Skroz jednostavno. Imali smo prije problem zbog prevelike udaljenosti AP i izvora elektricne enegrije AP nam se morao resetovati svakih par dana pa je o.Mladen kupio jedno 40m kabla za struju i stavio ispod krova uticnicu, tako da je izvor elektricne energije mnogo blize AP-u.

Sada sve radi kako treba.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

Da opet malo razjasnim. I zahvalim Aquariusu na dijelu objašnjenja.
Unaprijed se izvinjavam svima koji ovo znaju.
Jedna stvar je dolazni signal - od provajdera prema baznim stanicama, a druga od baznih stanica prema korisnicima.

Trenutno signal za sve bazne stanice dolazi sa Motajice. Ti uređaji rade na 5GHz, što omogućava veću daljinu i kvalitetniji prenos. Tačno je da je moguće direktno sa Motajice imati i tzv. Biznis pakete na 5GHz, s tim da oprema košta oko 600 KM. Iste pakete mogu imati i svi koji vide bazne stanice na Radunjevcu, odnosno Okolici i na silosu, jer postoji potrebna oprema.

Ono što je za šire narodne mase važnije je da bazne stanice za tzv. male ili kućne korisnike rade na 2.4GHz, imaju nešto lošiji kvalitet (čitaj: max brzinu) i manje daljine u odnosu na 5GHz.
Naravno, i oprema je mnogo jednostavnija i jeftinija. U zavisnosti od udaljenosti od bazne stanice i eventualnih prepreka oprema može da košta od 0 (ko ima notebook sa wireless karticom) do nekih 230 KM u najkomplikovanijim slučajevima.
Možemo se pohvaliti da trenutno držimo rekord u kompletnoj ZONA mreži (koliko je meni poznato) po pitanju kvalitetnog prijema signala u G-modu - nešto preko 10 km...

Dakle, za nekoga ko želi Internet na svom računaru važna je pozicija bazne stanice na 2.4GHz, udaljenost, vidljivost... Zato blizina Motajice ne znači puno, kao ni to što se vidi Ljubić.

Apsolutno je tačno objašnjenje koje je dao Aquarius po pitanju postojeća dva stuba na Ljubiću.
Dopunio bih samo da je u toku gradnja još jednog (TV K3), a na njemu će vjerovatno biti i ZONA oprema. To će, kako rekoh, pomoći utoliko što će biti omogućeno postavljanje baznih stanica na 2.4GHz praktično bilo gdje na području naše, a i susjednih opština, jer Ljubić dominira širim zavičajem. Posebno će biti zanimljivo za stanovnike Kulaša, Dragalovaca, Stanara i drugih mjesta "sa one strane".

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

pa mobilix, sereg ima jako dobru opticku vidljivost, i sa jednim predajnikom postavljenim kod bazena vodovoda, mogli bi se pokriti i sereg, sibovska, kalabe, palackovci i smrtici, dodji i provjeri ako ne vjerujes, evo ja cu da vam ustupim komad zemlje za postavljanje predajnika :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

Ne treba komad zemlje nasušne.
Princip rada je da neko ko ima kuću na pogodnom mjestu ustupi lokaciju, odnosno da se na krov postavi nosač sa opremom. Iz te kuće ide i napajanje bazne stanice (koje je simbolično kao trošak), a zauzvrat dobije besplatan Internet u vrijednosti od 30 KM mjesečno, tj. paket 256/128 kbps.
Ako tvoja kuća ili neka kuća u tvojoj blizini odgovara traženom po pitanju pokrivenosti terena i, naravno, ako vlasniku odgovaraju uslovi, javi, pa ćemo se provozati, vidjeti i dalje se dogovarati.
Eto...

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ma ni to nije problem, ionako je kuca iznad visine brda, pa dodji da provjeris, a ako moja ne odgovara, vjerovatno ce odgovarati neka druga u blizini
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Može li mi neko reći dali ova antena ima veze sa nekim operaterom interneta, imam dobru preglednost, ali ne znam dali je bežični u pitanju, A mozda je neka češka antena preko koje neka baba penzionerka gleda program na svom malom ruskom televizoru koji je kupila još dok je Tile bio živ. :wink: :arrow:


Image

Image

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

neka vrsta wireless antene,valjda :D

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Jeste, ali me zanima zona ili sinax i tako te detaljne podatke. Imam sa balkona izvanrednu vidljivost sa ovom antenom.

To je na onoj stambenoj zgradi kraj gradonačelnikove kuće, mislim da je to Njegoševa ulica.

A ti Pilja garant znaš da li je prošao signal kroz Lišnju , Čorle, Galjipovce i druga mjesta duž magistrale.

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Post by mobilix »

To nije ZONA.

Predajnici ZONE koji pokrivaju grad (za sada) su: Okolica (x2), silos, srednja lamela iznad stare pijace, zgrada preko puta "Krajinacentra" i brdo iznad Crvenog krsta.
Mislim da oko 80% grada može da uhvati signal sa neke od navedenih tačaka.
Pojačavanje i popuna praznina slijedi tek na proljeće.

Bazna stanica ZONA Lišnja je na najvišem brdu kada se sa magistrale skrene lijevo (idući iz Prnjavora) pored ambulante.
Pokrivena je Lišnja i kompletan potez od "A4" do Potočana. Znači, Čorle i sve između Čorli i Potočana, što je okrenuto prema magistrali. Vjerovatno i dobar dio dalje, ali za te provjere još nije bilo potrebe.
Za pretpostaviti je da koristan signal mogu imati i mnoge lokacije na potezu od Crkvene do Vijačana, ali to zavisi od mjesta.

Bazne stanice ZONA Palačkovci i ZONA Štrpci će da prorade čim se krovovi isuše, možda i ovog vikenda.

Post Reply