Wireless

Moderator: Hirurg

stranger
Posts: 9
Joined: 19.03.2009. 12:15

Re: Wireless

Post by stranger »

vrsta8472 wrote:
stranger wrote: @vrsta8472

davati 105 km za internet u 2009-oj godini, bez obzira na brzinu, jos uz ogranicen protok je van svake pameti!
Као прво нет имам за џ, тај највећи најскупљи пакет који обични смртници у БиХ могу имати. Проток јесте ограничен, али ми не смањују проток кад прекорачим лимит. Ако неко нуди нешто боље, брже, веће, сигурније и боље у Прњавору ти ми јави :smt006
hahaha... sad mi je jasno :D
naravno da je tebi najbolji taj net kad ga imas za dz... i meni bi bio... kome ne bi :D
"sve sto je dzabe i Bogu je drago" :D
a da li si se zapitao da li je stvarno neko toliko lud da daje 105 km za ogranicen protok???
vrsta8472 wrote:
stranger wrote:
time bi ovu raspravu zavrsio ali ipak moram prokomentarsati par stvari.
Тек сада имаш шта да расправљаш :wink:
dam'it :D
vrsta8472 wrote:А који то порвајдер у Прњавору, не наплаћује прикључак и још даје опрему за џ, и то не опрему 2.4 ?
pa NavigoSC ako rade sa fizickim licima u Prnjavoru... posto znam da imaju link u Prnjavoru ali ne znam da li rade tu sa fizickim licima... nazovi pa vidi ;)
vrsta8472 wrote:
stranger wrote:
vrsta8472 wrote:Ипак је ЗОНА национални оператер, а за тај твој још нисмо ни чули (барем велика већина нас) и интересује ме како би радила та твоја мрежа да има у овом тренутку има једно 1000 корисника више :smt002
raspitaj se u BL za BLWireless (tako su se prije zvali) kod ljudi koji se razumiju u ovu tematiku pa ces mozda promijeniti misljenje.
Не знам да ли знаш, али ја живим у Прњавору, Мирка Бијелића 2а. Тако да ме уопште не интересује шта се све може и има у БЛ, ако ја то не могу да имам у свом граду.
nisam znao, ali eto sad znam :D
ali onda ne mozes reci da su nepoznati ako ih nema u Мирка Бијелића 2а.
postoji svijet i van Мирка Бијелића 2а ;) (nemoj sad ovo iskoristiti da odes van nasih granica - nisam mislio na "svijet" bukvalno ;))

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Wireless

Post by MAXIMUS »

Ne bih mnogo da se petljam u te tehničke zavrzlame ali znam jedno ...
Bez žice nema konekcije :D


Image
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

ipejasinovic
Posts: 9
Joined: 09.04.2009. 22:19

Re: Wireless

Post by ipejasinovic »

vrsta8472 wrote:Мени за 107КМ дигнуто са 41ГБ на 50ГБ мјесечно а брзина остала иста 4 мб/с.
vrsta8472 wrote:Као прво нет имам за џ, тај највећи најскупљи пакет који обични смртници у БиХ могу имати. Проток јесте ограничен, али ми не смањују проток кад прекорачим лимит. Ако неко нуди нешто боље, брже, веће, сигурније и боље у Прњавору ти ми јави :smt006
WTF? Je li ti plaćaš ili ne?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Овај форум дозвољава само 3 цитата по једном одговору па се извињавам на оваквом тексту.

davati 105 km za internet u 2009-oj godini, bez obzira na brzinu, jos uz ogranicen protok je van svake pameti![/quote]

Као прво нет имам за џ, тај највећи најскупљи пакет који обични смртници у БиХ могу имати. Проток јесте ограничен, али ми не смањују проток кад прекорачим лимит. Ако неко нуди нешто боље, брже, веће, сигурније и боље у Прњавору ти ми јави :smt006 [/quote]hahaha... sad mi je jasno :D
naravno da je tebi najbolji taj net kad ga imas za dz... i meni bi bio... kome ne bi :D
"sve sto je dzabe i Bogu je drago" :D
a da li si se zapitao da li je stvarno neko toliko lud da daje 105 km za ogranicen protok???

Сваки мјесец испуним уплатницу од 105,7 КМ + 2 КМ банкарске услуге, али не плаћам ја већ имају људи који ми за то дају паре. Сад да знаш читаву причу, не би се ту проваљивао, ал' ајд. Ето неко има луд да даје те паре за тај проток. Видиш, одржавам пар сајтова, и за тај посао ти је потребан јако брз нет, ако користиш нпр. joomlu, а самим тим потребан ти је и uplaod за све то. И таквим људима као што сам ја, којима је потребна брзина а не количина података које могу да скинем то је предност. Мени из разлога, што доста штедим на времену, а могу без проблема да поставим слике или неки видео фајл на сервер, што не бих могао да урадим ни са једним оператером па ни овим твојим. Не скидају сви филмове, музике и програме 24 сата, неко нет користи и за обично сурфање. Вјеровао ти то мени или не. :mrgreen:

А који то порвајдер у Прњавору, не наплаћује прикључак и још даје опрему за џ, и то не опрему 2.4 ?[/quote]pa NavigoSC ako rade sa fizickim licima u Prnjavoru... posto znam da imaju link u Prnjavoru ali ne znam da li rade tu sa fizickim licima... nazovi pa vidi ;)
vrsta8472 wrote:
stranger wrote:
vrsta8472 wrote:Ипак је ЗОНА национални оператер, а за тај твој још нисмо ни чули (барем велика већина нас) и интересује ме како би радила та твоја мрежа да има у овом тренутку има једно 1000 корисника више :smt002
raspitaj se u BL za BLWireless (tako su se prije zvali) kod ljudi koji se razumiju u ovu tematiku pa ces mozda promijeniti misljenje.
Не знам да ли знаш, али ја живим у Прњавору, Мирка Бијелића 2а. Тако да ме уопште не интересује шта се све може и има у БЛ, ако ја то не могу да имам у свом граду.
nisam znao, ali eto sad znam :D
ali onda ne mozes reci da su nepoznati ako ih nema u Мирка Бијелића 2а.
postoji svijet i van Мирка Бијелића 2а ;) (nemoj sad ovo iskoristiti da odes van nasih granica - nisam mislio na "svijet" bukvalno ;))[/quote] [/quote]

Не кажем да не постоји "свијет" ван тих граница, али унутар ових мојих постоји само ово:

Image

А ту нема тог твог оператера. Нисам ја крив што 99.99% људи у овом граду није чуло за Вас. Постоје рекламе, а постоје људи којима дате нет за џ, као што су неки урадили па овдје се хвалисају на сва уста а друге омаловажавају.
stranger wrote:
ipejasinovic wrote:
vrsta8472 wrote:Мени за 107КМ дигнуто са 41ГБ на 50ГБ мјесечно а брзина остала иста 4 мб/с.
Као прво нет имам за џ, тај највећи најскупљи пакет који обични смртници у БиХ могу имати. Проток јесте ограничен, али ми не смањују проток кад прекорачим лимит. Ако неко нуди нешто боље, брже, веће, сигурније и боље у Прњавору ти ми јави :smt006
WTF? Je li ti plaćaš ili ne?

Да сваки мјесец 105,7 КМ + 2 КМ банкарске услуге :smt001
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

ipejasinovic
Posts: 9
Joined: 09.04.2009. 22:19

Re: Wireless

Post by ipejasinovic »

Znači, čova buraz, nisi svjestan svoje nesvijeti. Ti tu u svojoj listi imaš BLW-S1 i BLW-S3. BLW je skraćenica od BL Wireless iliti još duže Banja Luka Wireless. Više se ne zovu tako, pošto su se proširili van granica grada Banja Luka, i sad se zovu Navigo iliti NSC. Stoga...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Хахаха, ако мислите да напредујете у Прњавору чим прије мјењајте, то BLW јер је то нет дно дна. Познат по честом пуцању и губљењу конекције. Чим мало загрми нема нета. А видим радиш за BLW, могу ти само рећи да ниси ни до кољена Хирургу, што се тиче хвалисања. Знам да је ЗОНА имала мали милион недостатака, које су временом отклонили. Али тај BLW нет је дно дна био и за мене остао. Рецимо имам људи који користе тај нет, и мало мало ми "искачу" на МСН, што значи да губе конецију. Али то Хирург не да рећи да се то дешава, док опет код ЗОНЕ која нема флет пакете нема тих проблема.

Сума сумарум.

Мени је потребан стабилан и брз нет. Једини провајдер у Прњавору који то омогућава је ЗОНА. Док тако буде, ја је не мјењам, а ви скидајте тих 121 ГБ мјесечно!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

ipejasinovic
Posts: 9
Joined: 09.04.2009. 22:19

Re: Wireless

Post by ipejasinovic »

^Odakle ti da ja radim u Navigu?! Jesam li ja to negdje rekao? Ja sam samo uzeo kod njih net, i došao sam malo ovdje da se šprdam, jer kad smo pitali koji IPS-ovi imaju u Prnjavoru, dobio sam odgovor Telekom i Zona. E pa nije tačno, jer kao što vidiš, imaju i drugi. A to kako Zona radi, najbolje svjedoči ova tema: http://www.elitesecurity.org/t240015-Be ... a-iskustva . 125 strana!!! To je vjerovatno što rade dobro. I kako baš da ti sve znaš, kome kako radi internet i ostalo. I jesi li čuo za pojmove: udaljenost, optička vidljivost, zagušen eter itd... E pa vidiš buraz, da je neko blizu BLW predajnika (kao ja, 1km) kao ti Zoni, taj vjerovatno nebi imao problema. Nego, ti ćeš vjerovatno reći za vodiš link sa Majevice, u šta ćemo ti mi stvarno povjerovati i završiti ovu diskusiju ;)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

ipejasinovic wrote: ^Odakle ti da ja radim u Navigu?!
Онај на брду, ак' имало види, више види но онај под брдом! Његош, Горски вијенац

ipejasinovic wrote:Jesam li ja to negdje rekao?
Не ниси рекао, али кроз саму дискусију браниш тог провајдера као да не он љебом 'рани. Због тога и помињем онај Његошев цитат.
ipejasinovic wrote:Ja sam samo uzeo kod njih net, i došao sam malo ovdje da se šprdam, jer kad smo pitali koji IPS-ovi imaju u Prnjavoru, dobio sam odgovor Telekom i Zona.
А да ли си се запитао, зашто људи знају само та два провајдера у Прњавору? Не живе сви из Бабановаца,па да не буду информисани. Сигурно да постоји објективан разлог, који се може аргументима одбранити.
ipejasinovic wrote:E pa nije tačno, jer kao što vidiš, imaju i drugi.
Е па видим, али шта им вриједе кад нису конкуренти ни са тим ФЛЕТ пакетима?!
ipejasinovic wrote: A to kako Zona radi, najbolje svjedoči ova tema: http://www.elitesecurity.org/t240015-Be ... a-iskustva .
Како ЗОНА ради најбоље свједочи РАК! Он ти је једини мјеродаван и релевантан за ову нашу празну причу по мени.
ipejasinovic wrote: To je vjerovatno što rade dobro.
Да не раде добро не би покрили сигналом читаву БиХ, не би стриминг узимала све и једна озбиљнија фирма и озбиљнија комапнија за интернет.
ipejasinovic wrote: I kako baš da ti sve znaš, kome kako radi internet i ostalo.
Не знам ја све, али знам довољно да неке закључке могу сам да схватим. Ето рецимо прије тебе је био овдје Хирург који је свим силама покушавао да одбраним тај твој нет. И мало по мало, дођошмо до закључка да ће он да пређе на АДСЛ :D Сад га овдје нема, а прије тога је хвалио свима ЗОНУ на сва уста. Мислим да начин на који приступате потенцијалним клијентима, није одговарајући. Знам ја да је ово мала бара пуна крокодила, али на веома лак се начин може бити конкурентан свим провајдерима у Прњавору, само неки људи немају ни слуха ни идеја како то да ураде :wink:
ipejasinovic wrote: I jesi li čuo za pojmove: udaljenost, optička vidljivost, zagušen eter itd...
Видиш јаране ба :D крајњег коринсика не треба да интересује ни удаљеност, ни видљивост ни загушеност већ да има интеренет и проток који плаћа без икакавих проблема.
ipejasinovic wrote: E pa vidiš buraz, da je neko blizu BLW predajnika (kao ja, 1km) kao ti Zoni, taj vjerovatno nebi imao problema.
Ни један озбиљан власник неког бежичног провајдера, не би требао да прикључује кориснике на мрежу ако не испуњавају одговарајуће услове. Ако то раде, сами себи скачу у стомак. Јер на том квантитету губи се квалитет.
ipejasinovic wrote: Nego, ti ćeš vjerovatno reći za vodiš link sa Majevice, u šta ćemo ti mi stvarno povjerovati i završiti ovu diskusiju ;)
Не мој линк води директно са планете Криптон.

Image

:smt003
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Wireless

Post by MAXIMUS »

I ti VRSTA braniš ZONU ( sumraka :D ) kao da te *ljebom hrani !

Bio sam korisnik ZONE par godina i garantujem da bar dvije sjede dlake na glavi su od njih ! :?
Da ne govorim o dranju kože ( računi i cijene ) korisnicima a kada je greška do njih prave se ludi ! O ne ljubaznosti dama na informacijama i centrali suvišno je da pišem ! Ili primjer kad su mi isključili internet zbog ne plaćenog računa iz Januara a bio mjesec April ( ali ne 1. ) pa traži uplatnice , faksiraj ... nemaš interneta a pošteno ga platio !
Milion sitnica , svaki mjesec nešto ... u stvari i sam si svjedok par puta sam te zamolio za pomoć !

I da zaključim ... sada sam na ADSLu i prezadovoljan sam , zaboravio sam šta je internet ... Uključim i on je tu ... konstatan i brz ! Na jesen ću priključivati kući , adsl ne mogu jer imam dvojnika a imam i opremu za Wireless ... ali sigurno neću priključiti se na ZONU !
Možda griješim i vratim se na nju poslije još većih maltretiranja ali ...
ZONA SUMRAKA za mene je trenutno prošlost !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Максо, далеко од тога да ја браним ЗОНУ и да је она без грешке. Већ сам написао да су имали мали милион проблема, које су на срећу отклонили. И сам сам имао те исте проблеме, али не у толикој мјери као и ти, али сада са опремом 5.4 не могу да гријешим душе.

А свакоме је по вољи па нека изволи :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Wireless

Post by MAXIMUS »

Svakome po volji ... svakako !
Ali bez zdrave konkurencije nema naprjed ! Zato pozdravljam nove snage da nam daju što brži internet sa što nižim cjenama ! :smt006
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

ipejasinovic
Posts: 9
Joined: 09.04.2009. 22:19

Re: Wireless

Post by ipejasinovic »

Znači, podvlačim, ne radim za NSC, samo sam dobio njihov NET. Eh sad, ako ih branim, vjerovatno imam razloga za to. E ovako:
1. Selo gdje ja živim je udaljeno 17km od Prnjavora a 20km od Čelinca i to vazdušnom linijom. Znači, to su prva 2 mjesta gdje postoji Wireless net.

2. Nađemo lokaciju gdje bi mogli da preuzmemo signal, ili sa Ljubića ili sa Lipovca. Jest mnogo kilometara vazdušne linije, ali saznamo da postoji i NSC koji je pružio link od Lipovca pa sve do Prnjavora, znači preko 45km vazdušnom linijom, stoga shvatimo da razdaljina nije problem i da je naš projekat izvodljiv.

3. Krenemo da redom kontaktiramo sve, Blic, Zonu, NSC...
* Blic se nije oglašavao, oni rade do 5km vazdušnom linijom.
* Zona kaže ovako, obezbijedite nam infrastrukturu (stub i struju) a mi ćemo ostalo!? Šta je to ostalo? Link antena i dvije sektorske. I da pri tome moram da platim 200KM opremu, potpišem ugovor i dobijem bijedni i ograničeni internet.
* NSC kaže ovako, obezbijedite nam infrastrukturu (stub i struju), mi ćemo postaviti našu malo bolju opremu (njihova sektorska antena je bez laganja 2 puta veća od one što nam je Zona planirala postaviti), svi korisnici koji budu učestvovali u izgradnji infrastrukture (koja ostaje u vlasništvu nas korisnika) dobiće opremu i priključak za džabe.

I šta ti sad misliš, koga sam ja trebao da angažujem?! A? I nije čudo što ih branim.

Ali gledaj samo računice za Zonu:
1. Svaki korisnik je morao dati 50KM za izgradnju bazne stanice
2. Priključak (oprema) 200KM
3. Paket FLEX 256k sa PDV-om je 35KM * 12 mjeseci = 420KM
-------------------------------
UKUPNO ZA PRVU GOD. = 670KM

Računica NSC:
1. Svaki korisnik je morao dati 50KM za izgradnju bazne stanice
2. Priključak (oprema) 0KM
3. Paket Surf S sa PDV-om je 20KM * 12 mjeseci = 360KM
-------------------------------
UKUPNO ZA PRVU GOD. = 410KM

Znači, ušteda je 260 KM za prvu godinu + malo brži internet... Znači, Navigo i gotovo!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

ipejasinovic wrote: Znači, podvlačim, ne radim za NSC, samo sam dobio njihov NET. Eh sad, ako ih branim, vjerovatno imam razloga za to. E ovako:
1. Selo gdje ja živim je udaljeno 17km od Prnjavora a 20km od Čelinca i to vazdušnom linijom. Znači, to su prva 2 mjesta gdje postoji Wireless net.
Живиш у Бранешцима или Укрини. Е сада једно питање. Имам пријатеља из Бранешаца, који очајнички жели нет. Да ли постоји могућност да се од те ваше базне станице, "накачи" ?

ipejasinovic wrote:
I šta ti sad misliš, koga sam ja trebao da angažujem?! A? I nije čudo što ih branim.
Image

П.С.

Не постоји нет без ограничења или још увијек вјерујеш у те приче :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

stranger
Posts: 9
Joined: 19.03.2009. 12:15

Re: Wireless

Post by stranger »

vrsta8472 wrote:Сваки мјесец испуним уплатницу од 105,7 КМ + 2 КМ банкарске услуге, али не плаћам ја већ имају људи који ми за то дају паре. Сад да знаш читаву причу, не би се ту проваљивао, ал' ајд.
znaci ja trebam poznavati i tvoj privatni zivot?? omg! :roll:
vrsta8472 wrote:
ipejasinovic wrote: A to kako Zona radi, najbolje svjedoči ova tema: http://www.elitesecurity.org/t240015-Be ... a-iskustva .
neka inertna drzavna institucija mjerodavnija od nekoliko hiljada korisnika?!? :D
ova rasprava stvarno vise nema smisla :wink:

over & out
poz

ipejasinovic
Posts: 9
Joined: 09.04.2009. 22:19

Re: Wireless

Post by ipejasinovic »

vrsta8472 wrote:Живиш у Бранешцима или Укрини. Е сада једно питање. Имам пријатеља из Бранешаца, који очајнички жели нет. Да ли постоји могућност да се од те ваше базне станице, "накачи" ?
Možda bi i mogao, ali pošto ti tvrdiš da NSC nema blage veze i da ne valjaju, teško će ići. Pa nećeš valjda drugu da ih preporučiš?!

vrsta8472 wrote:
ipejasinovic wrote:
I šta ti sad misliš, koga sam ja trebao da angažujem?! A? I nije čudo što ih branim.
Image

П.С.

Не постоји нет без ограничења или још увијек вјерујеш у те приче :D
Ograničenje postoji, ali kod NSC je malo drugačije nego kod Zone. Za nekoliko dana koliko imam net, ja bih Zonin FLEX S paket već 2 puta potrošio...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

ipejasinovic wrote:
vrsta8472 wrote:Живиш у Бранешцима или Укрини. Е сада једно питање. Имам пријатеља из Бранешаца, који очајнички жели нет. Да ли постоји могућност да се од те ваше базне станице, "накачи" ?
Možda bi i mogao, ali pošto ti tvrdiš da NSC nema blage veze i da ne valjaju, teško će ići. Pa nećeš valjda drugu da ih preporučiš?!

Хахах, углавном бољи је и НСЦ него модем. Могу ти средити, једно од 5 до 10 корисника у Бранешцима. Наравно, можеш да "избијеш" паре које си ТИ уложио у старту. Размисли 065-609-937 мој број моб!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

stranger
Posts: 9
Joined: 19.03.2009. 12:15

Re: Wireless

Post by stranger »

prvo reci da je NSC bolji od Zone pa cemo pomoci (da vidimo koliko ti je stalo da drug dobije net :D)

salim se, naravno... ne pada mi na pamet da dokazujem i da se prepirem kako je moj ISP bolji od nekog drugog... nemam ja nista od toga... meni je bitno da sam ja zadovoljan... a sad da li ce neko vjerovati u to nije me briga... ja samo govorim svoja iskustva ;)

nego, sto se tice neta u Branescima...
postoje tu 2 osnovna problema:

kao prvo, da se direktno nakace na nas AP nema sanse... posto od naseg AP-a do skole u Branescima ima 4 km (vazdusne linije).

tako da oni moraju napraviti sebi baznu stanicu u Branescima na mjestu koje vidi ili nas AP ili Lipovac iznad Celinca.
e sad, tu se javlja drugi problem... NSC nece doci tu radi 4-5 ljudi... treba im makar 15, a posto znam konfiguraciju terena u Branescima znam takodje da ne postoji jedna tacka sa koje se vidi Lipovac ili AP iznad Ukrine i koju bi moglu da vidi tih 15 ljudi (ako ih uopste ima toliko).

Ukrina je skoro citava u kotlini i netipicno je gusto naseljena za selo pa opet cemo i mi morati stavljati jos jedan AP.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Знам да Бранешци муку муче са тим нетом и да је конфигурација терена ужасна. Мислим да бих за њих једино решење било да се постави једна антена на Љубић а друга са неке друге стране. Рећи ћу му да покуша наћи што више људи (у питању је свештеник из Бранешаца о Лука), ваљда ће моћи наћи довољно заинтересованих. Ја ћу њему јавити за вас, па ако скупи (а мислим да хоће), ето Вам профита :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

П Р О Д А Ј Е М

Омни антену јачине 24 децибела. Гарантован сигнал у пречнику од 900 м ако се налази на одговарајућој локацији.

Image

И АП овислинк.

Image

Минимална цијена 250 КМ.

Нова Омни антена те јачине је 275КМ + АП од 100КМ. Мислим да је цијена ОК. У року од пола сата може се поставити, и дјелити нека већа брзина на више корисника.

Ја то већ користим 3 године и нема никаквих проблема.

Све информације на ПП и моб. 00 387 65 609 937 и мејл borg149@hotmail.com

П.С.

Опрему могу продати тек за 15-так дана, кад мени стигне нова опрема.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Vidim da je rasprava o kvalitetu i ponudama wireless-a i rješenja problema za Ukrinu bila zanimljiva. Jeste da je prošlo poprilično vremena od posljednjeg posta na tu temu, ali htio bih reći par stvari.

Na početku rada bilo je povremenih problema u radu ZONA mreže.
Prnjavor je, uz Bijeljinu kao "domaću" lokaciju, bio mjesto prve bazne stanice za "male korisnike", tako da su i dječije bolesti wireless-a prošle preko nas. Zavisno od vremena provedenog za računarom neko je to osjetio više ili manje.
Činjenica je da su svi ti problemi sada već davna prošlost i da je usluga vrlo stabilna i kvalitetna. Problemi koji znaju nastati su uglavnom kratki (ako gromovi ne spale sve kao u Osinji prije 2 mjeseca), a u ogromnoj većini slučajeva budu do korisnika, odnosno računara.
Od proljetos sve nove bazne stanice su isključivo sa predajom na 5G, što znači veću stabilnost, otpornost na kojekakve smetnje, brži internet, lakše održavanje... To mogu posvjedočiti svi korisnici EXTRA ili BIZNIS paketa.

Složiću se sa Maximusom - žica je žica. ADSL ima tu prednost i nikakav wireless ne može biti konkurencija po pitanju stabilnosti i jednostavnosti na korisničkoj strani. Zato može po pitanju cijene i sadržaja usluga.
Tako u odnosu na ADSL paket koji košta 25 KM + PDV, ZONA ima EXTRA M paket koji je duplo brži, a cijena mu je 25 KM sa PDV-om. Postoji ograničenje na 12 GB saobraćaja, ali to će osjetiti manje od 3% korisnika (statistički podatak).

E sad, zašto oni ne nude FLAT pakete na 5G (ili ih bar tako ne nazivaju kao neki provajderi), treba pitati njih. Mislim da je odgovor prilično jednostavan - sve rade zato što žele da zarade, a ne zato što nas vole. To je svakako slučaj kod svih provajdera.

@ stranger, ipejasinovic

Donekle sam upoznat sa situacijom oko traženja lokacije za postavljanje bazne stanice u Ukrini. Prije par dana sam razgovarao sa momkom koji je bio tu.
Ne bih ulazio u dogovore koje ste napravili sa NSC-om, ali očigledno se neko igrao pokvarenih telefona ili želio lako i brzo zaraditi.
To sad i nije važno. Svako sa svojim parama može da radi šta hoće.

Citiraću dio posta, odnosno vašu računicu:

„Ali gledaj samo računice za Zonu:
1. Svaki korisnik je morao dati 50KM za izgradnju bazne stanice
2. Priključak (oprema) 200KM
3. Paket FLEX 256k sa PDV-om je 35KM * 12 mjeseci = 420KM
-------------------------------
UKUPNO ZA PRVU GOD. = 670KM“

Od navedene tri stvari nije tačna nijedna!

1. Kada se postavlja nova bazna stanica, od budućih korisnika se traži pomoć u traženju prave lokacije za postavljanje bazne stanice (mogućnost dolaznog signala i dobar položaj u odnosu na buduće korisnike), kao i načina da se tu dovede napajanje.
Sve troškove vezane za pripremu lokacije (stub ili nosač, dovođenje napajanja, zakup lokacije i prateći troškovi) snosi ZONA, a ne korisnici. Ponoviću – tu nema troškova za korisnike.

2. Postavljena bi bila bazna stanica na 5G, a to znači da bi imali EXTRA pakete. Priključak, uz zaduženje opreme, je 150 KM (vidi: www.zona.ba).

3. Paket FLEX 256K nije 35 KM, već 30 KM, ali to vas se ne bi ticalo, jer je to paket za 2,4G.
Imali bi mogućnost izbora paketa EXTRA S (1536/256 kbps, 6 GB) za 20 KM ili EXTRA M iste brzine, ali sa 12GB protoka za 25 KM.
Ko hoće više, imaju 2 duplo brža paketa (3 Mbps, 15 i 22 GB) za 35, odnosno 40 KM.

Dakle, prva godina uz EXTRA M = 450 KM, a uz EXTRA S = 390 KM.

Da bi računica bila potpunija, ukucajte www.speedtest.net ili www.beocity.net, pa dobijeni rezultat, odnosno kvalitet vaše internet konekcije, uporedite sa npr. 1476/248 kbps.

Ono o „duplo većim antenama“ ću da shvatim kao šalu.
Kao kad bi nekoga ubjeđivali da je Nokia 3210 daleko bolja od 6500 zato što je duplo veća.
Ne znam šta je tačno kod vas postavljeno, ali pretpostavljam. Sektorska antena na 2,4G je zapreminom, bez laganja, bar 3 puta veća od sektorske na 5G...

@ Vrsta

Bio sam sa Lukom prije par dana.
Branešci su stvarno, kao što to i kolege iz Ukrine rekoše, vrlo nezgodni za pokrivanje.
Kao i kompletna naša, a bogami i susjedne opštine.
Ukrina je za tu svrhu dosta povoljnija, jer je u kotlini.

Za koji dan ćemo tamo otići sa GPS-om, snimiti par interesantnih lokacija, pa vidjeti koje rješenje je najbolje. Nadam se da će već tokom septembra dobiti internet.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

mobilix wrote:@ Vrsta

Bio sam sa Lukom prije par dana.
Branešci su stvarno, kao što to i kolege iz Ukrine rekoše, vrlo nezgodni za pokrivanje.
Kao i kompletna naša, a bogami i susjedne opštine.
Ukrina je za tu svrhu dosta povoljnija, jer je u kotlini.

Za koji dan ćemo tamo otići sa GPS-om, snimiti par interesantnih lokacija, pa vidjeti koje rješenje je najbolje. Nadam se da će već tokom septembra dobiti internet.
ОК хвала пуно, излудише ме за нетом :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Obavještenje o postavljenim baznim stanicama:

1. VIJAČANI - nalazi se u Briježanima - pokriva dio od Radanića, preko crkve, škole i dijela Šarinaca, do onih brda i kuća uz put prema Čelincu i Tubacima. Ko je iz tih krajeva, razumjeće.

2. BRESTOVO - postavljena na brdu gdje su Radiškovići - pokriven je kompletan dio Kremne iza Vučijaka (gledano od Prnjavora), oko pumpe, naselje Vučijak 2 i sve u okolini, zatim dio uz Ukrinu na brestovskoj i prnjavorskoj strani prema Kulašima.

3. KULAŠI - bazna stanica postavljena na kući Kuzmanovića iznad centra. Vide je svi.

Sve bazne stanice su sa predajom na 5G, a to znači da su u ponudi EXTRA paketi.
Sve o uslovima na www.zona.ba.

U planu je postavljanje još dvije bazne stanice do kraja godine.
CERANI - između škole i crkve - pokriven bi bio dio Štrbaca od Kainovića mlina prema Podgajcima i kompletni Podgajci.
ŠTRPCI - pokriven bi bio dio magistrale od Luga preko RIbnjaka do Palačkovaca.

U daljnjim planovima su DRENOVA, POTOČANI, PEČENEG, TUBACI...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Имаш ли каквих информација, за цјеновник. Хоће ли се мјењати шта? Сваких пола године до сада сумјењали цјеновник, па хоће ли сада опет?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Nemam informacije o planovima za promjenu cijena.
Pretpostavljam da neće ništa dirati dok ne budu morali, odnosno dok ih konkurencija ne natjera.

Mislim da im je osnovno poređenje EXTRA - ADSL, a tu su sa cijenama, odnosno paketima i kvalitetom vrlo konkurentni, kao što i sam znaš.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Ма знам, али ето питам можда хоће да освоје БиХ тржиште нетом, да буду без конкуренције :D

Бранешци нула поена?! Како сам чуо?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply