Wireless

Moderator: Hirurg

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Branešci - nula poena.

Bili smo tamo, GPS-ovali se na raznim lokacijama i našli (jedinu) tačku na koju je moguće doći signalom. Odatle bi trebalo ići i na drugu, tako da bi Branešci mogli biti kvalitetno pokriveni sa 2 bazne stanice.

Luka je preuzeo na sebe da popriča sa vlasnikom prve lokacije oko postavljanja bazne stanice (rekao je odmah da tu ne bi trebalo biti problema) i da vidi koliko je trenutno zainteresovanih ljudi.
Nakon toga da mi javi rezultate, pa da naručujem opremu.
I tu je stalo...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Тај човјек на чију би кућу требала доћи антена, неће ни да чује за то. Тако да од Бранешаца, нема ништа за сада.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

mobilix wrote:Nemam informacije o planovima za promjenu cijena.
Pretpostavljam da neće ništa dirati dok ne budu morali, odnosno dok ih konkurencija ne natjera.

Mislim da im je osnovno poređenje EXTRA - ADSL, a tu su sa cijenama, odnosno paketima i kvalitetom vrlo konkurentni, kao što i sam znaš.
pa ne bi se bas slozio da ADSL I ZONA imaju slicnost u paketima i cjenama...a o kvalitetu da se ne prica ipak je "zica" ta koja ima kvalitet i uvjek ce imati...medjutim to sto zona radi trenutno je izvan pameti...jer ipak su velike brzine a malo GB sto znaci da toliko "ispucas" za koji dan..i onda se ceskaj po glavi i gledaj odakle je vedro do sledeceg mjeseca...mislim da flate paketi koje ZONA lagano izbacuje lagano i tjeraju ljude da idu od tog provajdera....samim tim sto su ljudi zakaceni na net da bi i nesto korisno skinuli a ne za surfanje.. toliko...mada znam da ovo sto sam napisao nece od "guzonja" koji gazduju Zonom nece niko procitati a cisto da iznesem savjest i zelju naroda. Nadam se da drug MOBILIX nece da zamjeri na maloj kritici ;)

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Konstruktivna kritika je uvijek poželjna.
Vjerovatno si u pravu da niko "nadležan" ovo neće pročitati, ali nekada u ovim našim diskusijama izlete dobre ideje, koje se daju sprovesti. Neka nas.

Konkurentnost EXTRA paketi - ADSL postoji. Za manje para mjesečno dobije se puno brži net.
Stabilnost veze i konstantnost protoka je, vjerovao ili ne, na strani EXTRA paketa.
ADSL ima puno više zagušenja u špici.
Ono što je veliki minus za EXTRA je priključna taksa.

Naravno, FLEX paketi ne mogu biti konkurencija ADSL-u. Ipak je to 2.4G, a eter je pun mreža i mrežica koje s vremena na vrijeme mogu da utiču na kvalitet. Ipak i oni imaju jednu veliku prednost, a to je plaćanje, jer nema obaveznog ugovora od 12 ili više mjeseci.

Ograničen protok jeste stvar koja bode oči, ali nije toliko čest problem kao što ti se čini.
Bio bi tebi, jer koristiš internet puno više nego što to radi prosječan korisnik.
Ograničenje povremeno osjeti manje od 5% EXTRA korisnika.
Velika većina koja surfa, skajpuje, ide na MSN, youtube, skida muziku i poneki film ne dodiruje mjesečno ograničenje.
Pogotovo na EXTRA M paketu od 25 KM. Sa 12 GB mjesečno se da svašta učiniti.

Slažem se da bi bilo puno efektnije da se ZONA vrati na izvorni princip - FLAT, ali sa fair-use, odnosno ograničenim brzinama za p2p i slične protokole.
Puno ljepše za reklamirati, a ne vjerujem da bi značajno povećalo saobraćaj.
I sam znaš da na te stvari ne mogu uticati. Mogu pitati, predlagati, ali na kraju šefovi odlučuju.

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Re: Wireless

Post by dogface_gremlin »

I meni je minus to ograničenje ali znam da ima ljudi koji samo surfaju (čak pritom minimalno) i ništa ne skidaju. Njima to vjerovatno odgovara. Ali ja ne mogu s tim ograničenjem nikako... čak i kad ne skidaš ništa, nekako uvijek paziš. U podsvijesti ti stalno ta misao o ograničenju. Ma nervira me to. Nije ni ADSL sjajan al' mi više odgovara. I ostaje mi još samo da se nadam, kao i drugi obični korisnici, da će konkurencija rasti a cijene padati.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

ЕКСТРА пакет ЗОНИН од када имам немам никаквих проблема, једино ме зеза тај лимит, али ако се узме нас 9 који смо у мрежи једва да прекорачимо 50ГБ за мјесец дана. Користимо нет за сурф, без скидања. И немам ама баш никаквих проблема. Да има неки ФЛЕТ пакет, ЗОНА има али је прескуп 170КМ мјесечно 1мб/с, али зато ми изађу у сусрет и ресетују бројач а ја им платим ту разлику, коју направимо до краја мјесеца. Моје скормно мишљење је да би били без конкуренције, кад би увели да им прикључак не буде 150КМ и да опрема која се узме остаје након годину дана, власнику а не да се приликом прекида Уговора враћа, и још ФЛЕТ пакет, гдје би им био крај. Али полако, временом ће конкуренција да буде што већа а и цијене све ниже.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

Slažem se da bi bilo puno efektnije da se ZONA vrati na izvorni princip - FLAT, ali sa fair-use, odnosno ograničenim brzinama za p2p i slične protokole.
Puno ljepše za reklamirati, a ne vjerujem da bi značajno povećalo saobraćaj.
I sam znaš da na te stvari ne mogu uticati. Mogu pitati, predlagati, ali na kraju šefovi odlučuju.mobilix

Postovi: 27
Pridružio se: 10 Feb 2007, 10:28
Privatna poruka
Ovo kad bi bilo nikad ne bi otisao....al jbg...ja skinem mjesecno oko 80 gb nekad cak i vise....tako da meni ti sitni GB ne pomazu nista, sto je rekao jedan nas korisnik volim da pogledam film kad ga skinem, mrsko mi ici i muvati se po video klubovima i birati filmove, cesto se desi da trazim trazim i uzmem nesto a ono nula bodova film.

A mene zanima ta prikljucna taksa...jel to onda ostaje oprema tvoja posle isteka ugovora ili se vrsi razduzenje?

Sto se tice Zone i Extra paketa, vjerujem da to radi savrseno bar koliko sam nacitan o toj frekvenciji, medjutim mene muci ta pomisao na veliku brzinu i na ogranicenje...recimo jedan film koji skines je 4,3 GB i skines takva 3 filma i cao....onda ne mozes otvoris nista...a recimo to je nista na nekoj brzini od 1 mb i vise...kad je najsladje nema...toliko od mojih kritika.
Vec sam 8 mjeseci na BLW, imam solidnu brzinu od 1mb flate naravno... za sada prezadovoljan, vrijeme ce pokazati kako ce biti dalje ;)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

Obavjestenje o postavljenim baznim stanicama:

1. Kulasi - nalazi se na kuci Borke Subotica pokriven dio prema skoli u Popovicima i sam centar Kulasa kao i naselje ispod Banje Kulasi.
2. Prisoje - u pripremi, i samim tim ce biti pokriveno od Kusturica, Peulica, do Cavke
Informacije o paketima je na stranici http://www.blwireless.net/

Informacije o prikljucku na telefon 065/267-443

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Wireless

Post by regeman »

koji je fazon sada oko bezicnog interneta..je l se oprema uzima u zakup na godinu...koje su karakteristike, sta, kako..nesto sam nacuo..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

У обзир долазе све могуће опције. Да ти себи купиш опрему, да плаћаш годину дана тј. на кредит па остане теби или да користиш колико користиш и када завршиш вратиш назад.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

regeman wrote:koji je fazon sada oko bezicnog interneta..je l se oprema uzima u zakup na godinu...koje su karakteristike, sta, kako..nesto sam nacuo..
ma kako god hoces....imas 100 varijanti

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Wireless

Post by regeman »

Ok, nije za mene, za drugu osobu a nacuo sam svasta..hvala.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

izjasni sta si cuo :) podijeli sa rajom

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Wireless

Post by regeman »

izjasni sta si cuo :) podijeli sa rajom
komsinica htjela net uvoditi pa joj rekli da je moguce samo iznajmiti opremu pa reko da provjerim. Mozda je ona pogresno cula a mozda i nije.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

hehehe istina, zona iznajmljuje.....ali na blw wireless nema problema ;) moze se zakaci uvjek sa svojom opremom

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Wireless

Post by regeman »

Sta da joj kazem, gdje da dodje da vidi za net? Koja adresa, sta, kako?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

065/267-443 nek se javi na tel i sve rijeseno za sekund :)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Wireless

Post by regeman »

Ok, hvala.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Stvarno se trudim da ni riječ ružnu ne kažem za konkurenciju (a imao bih svašta), pa bih to molio da tako i ti postupaš, Hirurg. Čisto da ne započinjemo nepotrebno na ovim stranicama.
Svako sa svojim parama može da radi šta hoće i izabrati šta mu se sviđa.

Da razjasnim ono što možda neko ne zna, a tiče se ZONA ponude.
ZONA jedina nudi usluge na 2 frekvencije rada - 2,4 i 5,4 GHz.
Razlika je u stabilnosti, kvalitetu, brzinama, ali i načinu pristupa mreži.

1. FLEX paketi - 2,4 GHz
Korisnik kupuje opremu (gdje poželi, odnosno gdje mu je najjeftinije), otvara mu se nalog i koristi jedan od paketa bez vremenski određenog ugovora. Opremu održava sam, odnosno onaj ko ju je postavio.

2. EXTRA paketi - 5,4 GHz
a) Korisnik plaća priključnu taksu (150 KM), zadužuje opremu i ima ugovor na 12 mjeseci. ZONA održava opremu.
b) Korisnik kupuje opremu baziranu na mikrotiku (gdje poželi, odnosno gdje mu je najjeftinije) i koristi jedan od EXTRA paketa bez vremenski određenog ugovora. Naravno, sam je odgovoran za održavanje opreme.

Dakle, ZONA iznajmljuje opremu samo za EXTRA pakete, odnosno opremu koja radi na 5G.
Razlike u kvalitetu i brzinama su na ovim stranicama već puno puta pominjane, tako da ne bih o tome.
Uostalom, kompletna ponuda ima na www.zona.ba, pa ko želi, može sve vidjeti.

Ono što je važnije je iskustvo, a ono kaže da ZONA mreža na 2,4G posljednjih godinu dana radi izuzetno dobro.
Smetnji koje se nisu ticale računara korisnika (čitaj: virusa i sličnog smeća) bilo je za izbrojati na prste jedne ruke.

Iskustvo sa radom na 5G, odnosno sa EXTRA paketima je, siguran sam, prevazišlo i očekivanja optimista u Bijeljini.
Radi k'o zmaj! Nema smetnji, nema kvarova opreme, nema prekida. Ako nešto ne radi, 99% je do računara.
A za 20 KM se dobije 1,5 Mbps, što je daleko ispred svih konkurenata (žičnih i bežičnih).
Za te pare se dobije 6 GB protoka, što nekome može biti malo, ali za bar 50% korisnika je sasvim dovoljno.
Za 25 KM je taj protok 12 GB, što je dovoljno za preko 90% korisnika. Ovo su podaci iz sistema.
Paket EXTRA L košta 35 KM, a dobija se 15 GB saobraćaja i brzina 3 Mbps.
Toliko o ponudi i konkurentnosti.

Ne znam gdje je tvoja komšinica, regeman, ali moguće je da na tom području ZONA ima samo baznu stanicu na 5G.
Sve nove bazne su na 5G, tako da su na tim područjima mogući samo EXTRA paketi.

Znam da je iznajmljivanje opreme po trenutnim uslovima ne baš svakome dostupno i to često pominjem onima koji mogu da utiču na te stvari. Za očekivati je da ti uslovi vremenom budu povoljniji.
Isto važi i za ograničenje protoka koje više bode oči, nego što je realan problem.

Napredak i tehnologije i kvaliteta usluga najbolje se može vidjeti sa laganom vremenskom distancom.
Prije tri godine, kada su postojalio dial-up i ZONA, za 20 KM dobijalo se 128/64 kbps.
Danas, uz konkurenciju i mogućnost izbora, za 20 KM može se dobiti 1536/256 kbps.
Šta li ćemo imati za 3 godine?

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

Jbt gines za ZONU :) Sta bi bilo da je tvoje vlasnistvo ne smijem ni da zamislim :) Al opet drazi mi je nas sugradjanin Sico nego neki tamo guzonja koji ne zna ni sta je Prnjavor! Kupujmo domace! Zona kad je krenula, bila je isto prikljucna taksa....cifru necu da pominjem znas je, a ne znam za sta se placao taj prikljucak....a radi zadnju godinu dobro, jer je jako puno korisnika otislo od Zone, na druge vrste interneta! Medju njima i ja sam, a popizdio sam jer mi tamo neki lik koji veze nema o zivotu, govori " kod nas je sve uredno" te rijeci sam poceo da sanjam! Resetovao bi baznu stanicu i onda bi to radilo jedno vrijeme kako treba i opet caooooo....i sam znas koliko sam tebe puta zvao za pomoc i za informacije....telefonski racun mi je drasticno manji. Medjutim nije mi nista krivo nego sto glume profesionalizam a o tom nema pojma...imaju oni svoju temu na najvecem forumu ELITESECURITY...evo link pa da nam drage kolege sa foruma vide o cemu se rade od malo vecih strucnjaka nego sto su HIRURG i MOBILIX http://www.elitesecurity.org/t240015-Be ... a-iskustva samo jos da navedem sto se tice cjenovnika, brzine su ok i cjene su ok, al na tol brzini to se ispuca laganoooooooo tu je uracunat i down/up i to ode pa ja imam protoka mjesecno i do 80GB a brzina je isto tolika! Tako da je ZONI ogroman minus ogranicenje! Ako je tako neka surfaju preko dial up-a kad vec ne trose te GB. Meni internet ne treba da bi ja mogao da se pohvalim komsiji da ja ti imam u kuci kao video recorder 90 tih...

Sto se tice interneta koji sada koristim, jako je dobar i solidan s obzirom da je amaterski, ne krijem da je unazad par godina bio los...al sada je veoma stabilan. Skidam kapu momku na projektu i dajem punu podrsku i pomoc! Dalje necu nista reci, nego samo Mobilix necu da se zamjerimo, raja smo
Pozdrav

mobilix
Posts: 37
Joined: 10.02.2007. 10:28

Re: Wireless

Post by mobilix »

Džaba...

1.Ne ginem za ZONU, niti za bilo koga i bilo šta.
Samo za svoju porodicu, ali to će ti se kasnije kazati samo.
Zapitaj se koliko i zašto ti "gineš" za "našeg sugrađanina" na ovim stranicama.

2. Kritika je uvijek dobra i kao neko ko je partner uvijek sam bio na strani korisnika. To vrlo dobro znaš. Branim što je dobro i ukazujem na ono što je loše.
Prelistaj malo moje postove, pa ćeš vidjeti da sam svaki put navodio i dobre i loše strane ZONA ponude i kvaliteta. Možda nije trgovački, ali je svakako ljudski.
Ono što mi smeta je kada neko neopravdano prozove mene i koristi vrlo zajedljive komentare, a ti to jako dobro znaš, da sebi ili nečemu u šta se trenutno kune digne rejting.

3. Već otprilike stoti put ponavljaš priču o svojim davnim problemima i trenutnim oduševljenjim. OK, pravo govora je zagarantovano, ali malo je smor.
Slažem se, po ko zna koji put kažem, da je ograničenje njesra, ali ponavljam opet i opet da je to problem za manje od 5% korisnika. Tebi jeste i imaš pravo izbora. Zato si tu gdje jesi - trenutno.

4. Grdno se varaš da ZONA radi dobro zato što je veliki broj ljudi otišao.
Iznenadio bi se da znaš prave podatke.
Zahtjevi i tehnologija su doveli do toga da se bar dva puta godišnje mijenja i poboljšava oprema na čvorištima, što utiče i na kvalitet kod korisnika.

5. Bez obzira na tvoje stalno prozivanje neću početi paljbu po konkurenciji.
A siguran sam da vrlo dobro znaš da bih imao mnogo toga za reći. Jednostavno, mislim da nije fer.
Čak i na terenu, oči u oči, ne pada mi na pamet da kažem ružnu riječ.
Svako sa svojim parama može da radi šta hoće i, naravno, da traži kvalitet plaćene usluge.

P.S. Ovim završavam svaku daljnju diskusiju po ovim pitanjima. :smt006

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Hirurg wrote:...al sada je veoma stabilan.
Што значи да некада буде и нестабилан :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

vrsta8472 wrote:
Hirurg wrote:...al sada je veoma stabilan.
Што значи да некада буде и нестабилан :D
Не бих мјењао ЗОНИН Екстра пакет, ни за камион чоколаде Милка :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Wireless

Post by Hirurg »

mobilix wrote:Džaba...

1.Ne ginem za ZONU, niti za bilo koga i bilo šta.
Samo za svoju porodicu, ali to će ti se kasnije kazati samo.
Zapitaj se koliko i zašto ti "gineš" za "našeg sugrađanina" na ovim stranicama.

2. Kritika je uvijek dobra i kao neko ko je partner uvijek sam bio na strani korisnika. To vrlo dobro znaš. Branim što je dobro i ukazujem na ono što je loše.
Prelistaj malo moje postove, pa ćeš vidjeti da sam svaki put navodio i dobre i loše strane ZONA ponude i kvaliteta. Možda nije trgovački, ali je svakako ljudski.
Ono što mi smeta je kada neko neopravdano prozove mene i koristi vrlo zajedljive komentare, a ti to jako dobro znaš, da sebi ili nečemu u šta se trenutno kune digne rejting.

3. Već otprilike stoti put ponavljaš priču o svojim davnim problemima i trenutnim oduševljenjim. OK, pravo govora je zagarantovano, ali malo je smor.
Slažem se, po ko zna koji put kažem, da je ograničenje njesra, ali ponavljam opet i opet da je to problem za manje od 5% korisnika. Tebi jeste i imaš pravo izbora. Zato si tu gdje jesi - trenutno.

4. Grdno se varaš da ZONA radi dobro zato što je veliki broj ljudi otišao.
Iznenadio bi se da znaš prave podatke.
Zahtjevi i tehnologija su doveli do toga da se bar dva puta godišnje mijenja i poboljšava oprema na čvorištima, što utiče i na kvalitet kod korisnika.

5. Bez obzira na tvoje stalno prozivanje neću početi paljbu po konkurenciji.
A siguran sam da vrlo dobro znaš da bih imao mnogo toga za reći. Jednostavno, mislim da nije fer.
Čak i na terenu, oči u oči, ne pada mi na pamet da kažem ružnu riječ.
Svako sa svojim parama može da radi šta hoće i, naravno, da traži kvalitet plaćene usluge.

P.S. Ovim završavam svaku daljnju diskusiju po ovim pitanjima. :smt006
Gazda zivio, sevio, odusevio ;) i da ZONA JE NAJBOLJI INTERNET :) Vrsta to sto tvoj komsija budali je smjesno....ispricacu ti privatno o cemu se radi, smijurija da se upisas od smjeha :)))

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Wireless

Post by vrsta8472 »

Hirurg wrote: Vrsta to sto tvoj komsija budali je smjesno....ispricacu ti privatno o cemu se radi, smijurija da se upisas od smjeha :)))
А што још један форумаш будали, неки дан снијег пао нема нета. Зове ме, пита знам ли шта ја погледам сигнал супер има неки мрежни пролаз, а нета ни за лијека.

Пеђа, мани се ћорава посла, да те људи не прогањају због тог нета!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply