Ubuntu

Moderator: Hirurg

Post Reply
User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Ubuntu

Post by Willy_Wonka »

What does Ubuntu mean?

Ubuntu is an African word meaning 'Humanity to others', or 'I am what I am because of who we all are'. The Ubuntu distribution brings the spirit of Ubuntu to the software world.


O Ubuntu

Ubuntu je veoma popularna GNU/Linux distribucija prvenstveno namenjena desktop računarima. Zasnovan je na Debian GNU/Linuxu, a Ubuntu krasi upotrebljivost, izdavanje novih verzija na svakih šest meseci, jednostavna instalacija i nenametanje zakonskih ograničenja. Ubuntu sponzoriše Canonical Ltd, privatna kompanija koju je u Južnoafričkoj Republici osnovao Mark Shuttlewoth.

Ime distribucije je nastalo od reči ubuntu koja na zulu i xhosa jezicima ima značenje "humanost prema drugima". Slogan distribucije je – “Linux za ljudska bića", a prezentuje jedan od osnovnih ciljeva – pravljenje Linuxa dostupnijim i lakim za korišćenje.

==Istorija i razvoj==

Prvobitan naziv Ubuntu projekta je bio no-name-yet.com, a Canonical je nastavio da koristi http://no-name-yet.com domen.

Prvo izdanje Ubuntua je objavljeno 20. oktobra 2004. godine. Napisan je iz Debian koda sa ciljem da se omogući objavljivanje nove verzije Ubuntua svakih šest meseci, paralelno sa šestomesečnim objavljivanjem novih verzija GNOME-a. Za razliku od drugih distribucija baziranih na Debianu, kao što su Xandros, Linspire i Libranet, Canonical je ostao blizak Debianovoj filozofiji pa koristi radije slobodan nego vlasnički softver.

Ubuntu koristi Debianov alat za manipulaciju i instaliranje paketa. Sami paketi su zasnovani na Debian paketima iz (unstable repozitorijuma). Ipak oni nisu uvek međusobno kompatibilni. Nekoliko Ubuntu programera održava i pakete Debianovih repozitorijuma pa se ispravke odmah šalju Debianu umesto da se čeka da izađu u okviru redovnog Ubuntu izdanja. Ian Murdock, osnivač Debiana, je kritikovao Ubuntu u aprilu 2005. godine zbog nekomptibilnosti između Ubuntu i Debian Sarge paketa govoreći da se Ubuntu previše odvaja od Debiana i kompatibilnosti njihovih paketa.

Ubuntu finansiraju Mark Shuttleworth i njegova kompanija Canonical Ltd. Canonical je 8. jula 2005. godine osnovao Ubuntu fondaciju sa početnim kapitalom od 10 miliona američkih dolara. Cilj fondacije je da obezbedi podršku i razvoj za sve buduće verzije Ubuntua.

==Hardverski zahtevi==

Ubuntu zahteva 256 MB RAM-a i, kada je instaliran na hard disk, minimum 2 GB prostora za Desktop verziju. Za Server instalaciju je potrebno 64 MB RAM-a i 500 MB prostora na hard disku.


Ubuntu Home Page
Ubuntu LoCo Srbije
Ubuntu Banja Luka

Naruči besplatno
Download

A možete i ovako nabaviti Ubuntu
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Ubuntu Desktop

Okruženje Ubunta se sastoji iz nekoliko Desktop-a koje klikom miša možete mijenjati, a broj istih takođe možete povećati ili smanjiti po potrebi i tako sebi olakšati rad ukoliko koristite više programa istovremeno. Korištenjem ove funkcije neće doći do usporavanja rada vaseg računara kao što se moglo dogoditi kod Windows operativnog sistema. GNOME okruženje će vam pružiti užitak obavljanja poslova samim tim što se radna površina prilagođava vama a ne vi njoj!

Image


Add/Remove Applications

Dodavanje novih programa se vrši pomoću add/remove aplikacije koja sadrži spisak programa koji su dostupni za instalaciju. Ova lista se može proširiti i na taj način se dodaju novi programi. Instalacija se može izvršiti i iz "Root" terminala. Za svaku instalaciju programa potrebna je internet konekcija, mada postoji i mogućnost manuelne instalacije novih programa. Svi programi su freeware.

Image

OpenOffice

Samom instalaciom Ubunta dobija se i Office paket koji sadrži programe za editovanje teksta, rad sa tabelama, slajdovima i dr. OpenOffice podržava Microsoft Word, Exel, PowerPoint formate dokumenata kao i PDF. Solidna zamjena za Microsoft Office samo za razliku od njega ovo je slobodan softver (besplatan je!).

Image


Gimp

Takođe jedan od programa koji dolaze uz Ubuntu. Služi za editovanje i grafičku obradu digitalnih fotografija. Dosta je sličan Photoshop-u. Takođe slobodan softver.

Image

I još monogo toga...

P.S. Ovo nije klasična ubuntu tema...
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

e dfa te pitam
koji je linux to
mislim koliko star i koja verzija? na koliko cd ova

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn - Ubuntu Desktop

Kako je i najavljeno nova finalna verzija Ubuntu (Kubuntu, Edubuntu i Xubuntu) operativnog sistema sa oznakom 7.04 je objavljena 19.4.2007. Novi Ubuntu donosi dosta novina kao i nove verzije popularnih softverskih paketa poput kernela 2.6.20, OpenOffice.org 2.2.0, Gnome 2.18, X.Org 7.2 itd. Kubuntu nosi KDE 3.5.6 mada postoji mogućnost da se odmah instalira i poslednja razvojna verzija KDE-a 4.0 uz unapređenje sistemskih podešavanja, podešavanja štampača, multimedije, itd.

Ubuntu Desktop

Ubuntu 7.04 je najjednostavniji Ubuntu za korišćenje do danas i sadrži nov Windows asistent za migraciju podataka, odličnu podršku za bežične mreže i unapređenu podršku za multimediju.

Migracija vaših podataka

Windows migration tool - Potpuno nova alatka za migraciju prepoznaje favorite iz Internet Explorer-a, Firefox bookmarkse, desktop wallpaper, AOL IM kontakte, Yahoo IM kontakte i prenosi ih u Ubuntu. Ova opcija nudi jednostavniju i bržu selidbu za nove korisnikeUbuntua. Kao i kod migracije jednog naloga, potpuno je ista procedura i za migraciju nekoliko korisničkih naloga u Ubuntu.

Image

Jednostavna instalacija multimedijalnih kodeka

Puštanje MP3-a ili drugih multimedijalnih datotekaje sada mnogo jednostavnije. Ako odgovarajući dodaci već nisu instalirani, 7.04 će pokupiti odgovarajuće kodeke umesto vas, bez potrebe da tragate za komplikovanim instrukcijama.

Image

Efekti za radnu površinu

Sjajni efekti za radnu površinu su dostupni kao pretpregled nove tehnologije za korisnike koji odluče da ih uključe. Podrazumevano podešavanje će biti naisključeni, zbog korisnika sa starijim ili manje snažnim grafičkim čipovima, kao i zbog nekoliko ne podržanih grafičkih kartica.

Image

Poboljšano umrežavanje
Lakše konektovanje na bežične mreže

Novina u 7.04 je Network Manager, jednostavan način za traženje i konektovanje na bežične i žične mreže. Sa jednim klikom, videćete sve dostupne bežične mreže i jačinu signala. Oni koji koriste zaštićene mreže, podrška za WPA je uključena u instalaciju.

Image

Zeroconf za instant mreže

For those times without a router or any existing network, 7.04 sadrži mogućnost za instant povezivanje, kroz Avahi, slobodna Zeroconf implementacija. Programima je omogućeno da sami otvore i otkriju servise i domaćine na lokalnoj mreži bez ikakvih podešavanja. Takođe omogućava jednostavno povezivanje mrežnih štampača, deljenje muzike itd.

Image

Lakša instalacija vlasničkih upravljačkih programa

Novi Restricted Drivers Manager omogućava korisnicima jednostavniju instalaciju i kontrolu vlasničkih upravljačkih programa za bežične mrežne i grafičke karte, kao i za ostale uređaje koji još uvek nemaju kompletno slobodne upravljačke programe.

Image

Novi izgled

Feisty predstavlja novi izgled; pogledajte novu sliku pozadine radne površine, i boot-up splash sliku koja je više 'bling'. Nova tema sadrži i dorađeni komplet ikona.

Image

Jednostavna instalacija programa nezavisnih proizvođača

Instalacija programa nezavisnih proizvođača nikada nije bila jednostavnija. Samo sa klikom miša sad možete instalirati Javu, Flash i druge često potrebne aplikacije.

Image

Bolja kontrola grešaka

U momentima kada program "pukne", 7.04 ima novu alatku koja će sakupiti sve podatke o grešci i obezbediće da sve potrebne informacije stignu do razvojnog tima, što će za krajnji rezultat dati bolji Ubuntu.

Xorg 7.2

U korak sa najnovijim dostignućima, X11R7.2, modularno izdanje X Window sistema, je prilagođeno u ovo i sva naredna izdanja Feisty-ja. X11R7.2 dolazi sa značajnom stabilnošću i ispravljenim greškama, uključujući poboljšano heuristički auto-podešavanje, proširenu podršku za compositing managers kao što su Compiz i Beryl - bazirane na GL-u, i poboljšanu podršku za PCI sisteme sa više domena. Takođe sadrži i novi, prošireniji XACE framework sigurnosnih pravila.

Nove igre: Sudoku i Chess

Sa promenom tima koji brine o gnome-games, otvara se prostor za inovacije na ovom polju. Nakon dva ispitivanja, prvo da odluči koje igre treba ukloniti i drugo koje igre dodati, dobili smo dva pobednika: gnome-soduku i glchess. Obe igre su sada u paketu gnome-games 2.17 i možete ih naći u Applications > Games > Chess ili Sudoku. Naravno, jedna igra je odbačena. Ataxx, igra slična Reversima i Othellu, nije uspela da se održi u paketu GNOME igara.

Podrška za nove uređaje, uključujući i Intel Mac-a

Kao i sa svakim novim izdanjem, 7.04 stiže sa podrškom za nove uređaje, uključujući bolju podršku za prenosne računarei novije preriferne uređaje. Podrška štampača je unapređena, za korišćenje više opcija i novijih modela štampača.


*Sadržaj preuzet sa Ubuntu Srbija
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Najnovija verzija je izašla 19.4.2007. Ubuntu 7.04 Feisty Fawn, kao što napisah. Svakih pola godine izlazi nova verzija! Dolazi na jednom Live CD, sa koga se i instalira. Postoji DVD verzija za korisnike sa slabijom internet vezom, koja obiluje programima i paketima, te se ne mora dosta toga skidati sa interneta.

Ko želi da mu prebacim neka mi se javi na PM ili na e-mail.
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

da mi je naci torente fajl da skidam dvd to bi mi najbolje bilo...mozda znas link...izgleda mi jako mocno a i lagano jer do sada nisam imao sanse da nastimam konekciju za bezicni net pa me to zezalo i odustanem d linuxa

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Imam na DVD predposlednju verziju, prebacim ti je čim dodjem u Prnjs, znači za vikend,. Mada ako želiš da probaš bolje ti je uzmi Live CD, ionako imaš wireless.
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

gdej da skinem to imas link?

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Pa pročitaj šta sam napisao, ne budi lijen, sve piše.

Ali za druga još jednom: Download ili ti je možda bolje da ga skineš preko torrenta. Potraži malo po netu. ISO ima oko 700MB.
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

pa da taj sam link vidio ali mi treba torent da ne cekam puno :)

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Google je čudo! Potraži malo, na sve strane ih ima, nađeš sebi najbolji.


Aj probaj ovaj: http://isohunt.com/torrents.php?ihq=ubuntu+desktop
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

nasao sam dvd pa cekam da ga skine sutra ce ga zavrsi ja mislim

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Evo vrlo dobrog i korisnog Ubuntu guide.
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

mada i SUSE mi izgleda napucan do jaja...moram i njega probam

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Mislim da je samo napućen... ne znam... švabe ga pravili... probaj pa vidi...
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

nije los ali mi je mandrake kud i kamo bolji za sve.....toliko da kazem i opet nisam nastimao konekciju tako da linux mogu da zaboravim dok to ne rijesim....

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

Јбг, ти би све на готово... :roll:
Потруди се мало, све се да подесити. Ево погледај овдје, а ако није то то, онда погледај на Ubuntu guide, па ако и ту не нађеш решење, онда постуј на Убунту Србија форуму, они ће знати помоћи. Не буди лијен. Позз
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

a joj pa crnogorac sam ti ja tako da se tesko nakanem da radim nesto pogotovo zapetljano....bice izmisljati toplu vodu nema druge ni trece....da ovaj linux sredim da radi kako treba i to je to...ovako vise ne ide... 8)

User avatar
Willy_Wonka
Posts: 147
Joined: 30.01.2007. 15:36
Location: RS,BA
Contact:

Post by Willy_Wonka »

4. oktobar 2007.

Ubuntu i zvanično u Srbiji

Jedan od najvećih distributera računarske opreme u Srbiji – Ewe Comp potpisao je ugovor o saradnji sa kompanijom Canonical i postao prvi legalni partner i zastupnik za Ubuntu GNU/Linux distribuciju za tržište Srbije.

U okviru Ewe Comp posluje i maloprodajni lanac List Computers, a svi računari List Computers, kao i Nomak računari čiji je Ewe Comp distributer za Srbiju isporučuju se sa preinstaliranim i podešenim Ubuntu Linuxom. Pored osnovne instalacije i kompletnog podešavanja u paketu dolaze i dodatni servisi poput Beryla, a korisnicima je obezbeđena i tehnička podrška. Sve informacije o Ubuntu partnerima se nalaze na zvaničnoj Canonical web adresi http://webapps.ubuntu.com/partners/system/, dok se dodatne informacije o Ewe Comp nalaze na www.ewe.co.yu. Računari sa instaliranim i podešenim Ubuntu Linuxom mogu se kupiti u svim List Computers prodavnicama, kao i preko Internet prezentacije www.list.co.yu dok se Nomak računari prodaju kod ovlašćenih dilera čiji se spisak nalazi na www.nomakpc.com.

IZVOR: b92
Но медр хау хард ју трај, ју кен'т стап ас нау!

Post Reply