LINUX

Moderator: Hirurg

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

tajna je ;)

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

mana linuxa je nedostatak software-a, najvise zbog toga izbjegavam da koristim linux kuci

imam aplikacije na koje sam se navikao u windowsu... recimo za video obradu, torrente, audio i slicno
sad traziti za linux slicne programe....vala nemam zivaca

vrsta .. amsn imas i za windows, ili koji vec msn si instalirao

prednost linuxa je sto je open source...sve sam "stelujes" ... dok windows je upakovan, tako da bez obzira koliki si poznavalac, nikada nece raditi kako ocekujes... dok na linuxu ako nesto namjestis... namjesteno je

kada savladas osnove, znaci kada linux poznajes koliko i windows i neprestavlja ti problem jednostavna greska, moj savjet je da instaliras freeBSD ... tad' ces odljepiti kad shvatis koje sve opcije imas..isto tako bds ima najveci izbor software-a

i pored sviga napisanog i dalje preferiram windows kao OS

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Image

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

Image

computer :roll:

al ajd, necu "po koricama da ocjenjujem knjigu"


User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

zokii1983 wrote: vrsta .. a msn imas i za windows, ili koji vec msn si instalirao
Znam da imam i za windows, ali ovdje mogu u isto vrijeme da koristim vise tih mesindzera i npr mirc. + sto imam jos 50 opcija za isti taj program koje nemaju na orginalu.

U svakom slucaju, Linux je prava stvar ali mi je problem sto nemam fotosop za obradu slika i ne znam kako da podesim onaj program za mail-ove jer koristim vise naloga.

Danas sam skinuo fedoru 7, pa cu da vidim kako radi.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
tasmanian_devil
Posts: 93
Joined: 13.02.2007. 14:19
Location: Prnjavor

Post by tasmanian_devil »

E ovako ljudi pricamo a ne znamo o cemu pricamo ....
Ako gledamo linux kako radi gledamo kernel , tj jezgro sistema ...
Postoji vise grafickih okruzenja najpopularnija su kde i g-nome..I to sto si pokazao fedoru ne pokazuje nista igleda graficki super...

Ali trenutno je najbolji kubuntu napucan i dobijes sve na njemu..
ja koristim slackware evo screen shot

Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ovo je nista kakav je linux fedora 7.savrsenstvo bez mane....im ogromnu bazu drivera i podataka

User avatar
tasmanian_devil
Posts: 93
Joined: 13.02.2007. 14:19
Location: Prnjavor

Post by tasmanian_devil »

da kvalitet sistema se mjeri po bazi drajvera i po broju programa ....
dobro ako ti tako kazes ...pa ovo je nista ovo je stariji kde samo sam ga ja prilagodio ....
ali necu raspravljati o tome ...
fedora 7 je najbolji linux ...
ali eto pogledaj malo statistike i ko sta koristi ...

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

salim se ja tvoj linux je najbolji....uostalom ja sam na visti....opusteno...jebes linux 8) :lol: :lol: :lol:

User avatar
tasmanian_devil
Posts: 93
Joined: 13.02.2007. 14:19
Location: Prnjavor

Post by tasmanian_devil »

Hirurg wrote:salim se ja tvoj linux je najbolji....uostalom ja sam na visti....opusteno...jebes linux 8) :lol: :lol: :lol:
Ma ne kazem ja da je moj linux najbolji , jebes linux opusteno ....Samo sam rekao...
Opusteno :D :D :D :D :D

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ma vista je vista star sam da ucim sve ponovo oko kompova.... :lol:

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: LINUX

Post by vrsta8472 »

Путин наредио: Русија прелази на отворени софтвер

Веома занимљива вијест стиже из земље која је прва одлучила да закупи ћирилични домен на интернету.

Руски премијер, Владимир Путин, издао је уредбу свим владиним агенцијама да у у својим рачунарским системима пређу на отворени софтвер до 2015. године.

Путинова уредба, потписана у децембру, услиједила је послије извјештаја да руска влада намјерава да одбаци Мајкрософтове производе и усвоји национални оперативни систем отвореног софтвера заснован на Линуксу.

Прелазак на отворени, или слободни, софтвер, почеће у другој четвртини 2011, када ће Министарство комуникација одлучити који су пакети софтвера потребни владиним агенцијама. За то вријеме, Министарство и друге агенције разматраће приједлоге за корисничке центре за подршку и друге механизме за подршку произвођача софтвера.

Ранији покушаји да Русија пређе на отворени софтвер били су неуспјешни због недостатка политичке подршке.

Занимљив је податак да је шездесет седам одсто софтвера коришћеног у Русији 2009. године био пиратски. Поред свега, очекује се да ова уредба буде успјешна.
Фронтал
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Re: LINUX

Post by zokii1983 »

u danjasnje vrjeme ... vala i nema razlike
ako se vratimo u period od 2001 i u 2005/6 .... gnome i kde nisu bilo ni priblizno sto su sada

najveca prednost windowsa je bila sama kontrola kroz active directory, policy je bio pojednostavljen i maciji kasalj za savladati
unix policy u tom periodu .. sumljam da je postojao bilo kakav manager... repositories nisu bili ni priblizno sto su sada...
bsd i rhel su vjerovatno imali najvecu bazu ... sada ih je ubuntu davnih dana ostavio iza sebe

kompanija gdje sam radio prije 2 godina je koristila unix (Red Hat Enterprise Linux) tacnije...dakle uz telefonsku podrsku(koja je usput najgora na svjetu) i sve zajebancije
programeri su pisali "custom" aplikacije, dok je moj dio bila sama administracija i instalacija aplikacija
po nekada je citavo odjeljenje znalo da izgubi dan na jednom problemu... nesto sto se na windowsu nikada nebi desilo!! ni pod kojim okolnostima

prvo....ako znas tacno koje ces aplikacije koristiti i da ubuduce nece biti potrebe da se dodaju nove... bilo bi prilicno jednostavno, jeftino i efikasno ..
drugo...korisnici ce uvjek naci nacina da ujebu stvari ... e onda tek krece dramaturgija i kuknjava na unix i krivljenje istog za sve probleme


ne poredim tu kompaniju sa ruskom vladnom ni u kom slucaju.. ali ljudi su isti svuda, tako da sumljam da ce se ovo ikada desiti

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: LINUX

Post by Hirurg »

evo upravo se javljam sa novog sistema koji cu najvjerovatnije da ostavim na racunaru do daljenjeg ili ti ga dok mikrosoft ne osmisli nesto slicno..znaci rijec je o linuxu ubuntu 10 64 bitni koji sam postavio na masinu i to radi tako brzo da imas osjecaj da sve tece..nema naravno krljanja i pustanja ostrih zvukova harda koji pretrazuje fajlove i sl...do sada sam koristio poznatu sedmicu,,,doduse jest da je krekovana verzija bila upitanju pa necu da olajavam jer orginalne verzije rade sigurno bolje al opet su krenuli sa zakrpama kao sa vistom i xp-om....to me nerviralo jako jer sto vise zakrpa racunar stalno sve sporiji i sporiji...sto se tice gore pomenutog linuxa. lak za instalaciju...ima jezicke pakete...kod mene cak na cirilici :) driveri su vecinom prekriveni..sto nema skine sam sa neta...nije potreban nikakav antivirus i sl gluposti...a radi kao svicarski sat...to su utisci od par sat koristenja...kritike cu stavljam kroz naredni period...u svakom slucaju preporuka ljudima koji sa racunarom surfaju slusaju muziku i gledaju filmove i neke sitnije gluposti...e sad ne znam kakve sve aplikacije postoje sad to istrazujem i raspitujem se kod ljudi koji imaju linux od prije ;) ako kome zatreba pomoc tu sam...uzivajte uz free OS :smt003

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: LINUX

Post by dkrajina »

Windows 7 Ultimate radi perfektno
zivot je surov

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Re: LINUX

Post by rocky »

Hirurg wrote: linuxu ubuntu 10 64 bitni ...uzivajte uz free OS :smt003
:smt023
Idemo dalje ...

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: LINUX

Post by Hirurg »

dkrajina wrote:Windows 7 Ultimate radi perfektno

znas kako druze, ne znam da li imas orginalni...i sta smatras pod perfektno :)

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: LINUX

Post by dkrajina »

program je orginal i prvih par dana je radio update poslije nema problema
do sad samo xp vista je najlosiji program koji je napravljen i sve vistine nedostatke su poboljsali na 7,i ujedno ga smanjili
Last edited by Moderator on 24.02.2011. 18:44, edited 1 time in total.
Reason: Bespotrebno citiranje
zivot je surov

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: LINUX

Post by Hirurg »

vidim da pricas tj prepricavas price iz novina....al necu se raspravljati...necemo mjesati babe i zabe

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Re: LINUX

Post by zokii1983 »

vista nije program nego operativni sistem

M$ u sustini pravi OS po sistemu vruce hladno
win 95 > win 98
win ME > Win XP
Vista > Windows 7
kao da zapocnu sa jednim, pa zavrse sa drugim ...i onda par godina bez promjena..

@Hirurg jos nisi usao u linux vode??
testiraj
Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: LINUX

Post by Hirurg »

ma jesam ja na fedori bio..medjutim sad sam presao na ubuntu...dosta jednostavniji

PIKI
Posts: 439
Joined: 27.08.2006. 21:52
Location: cxxcc

Re: LINUX

Post by PIKI »

Pozdrav koji je linux najnoviji tj najbolji i jel mozete dati link za download


lp
Image

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: LINUX

Post by aquarius »

PIKI wrote:Pozdrav koji je linux najnoviji tj najbolji i jel mozete dati link za download


lp
Pošto ti je ovo očito prvi linux instaliraj najnoviji Ubuntu 13.04
On je najsličniji Windowsu i najlakši za nove korisnike.

Idi na stranicu :
http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... ase=latest

izaberi opciju :
Not now, take me to the download ›

Prati instrukcije sa ove stranice :
http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... top-latest

Ovdje ćeš naću dosta korisnih savjeta :
http://ubunity.org/ubuntu-ba/

Uživaj !
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

PIKI
Posts: 439
Joined: 27.08.2006. 21:52
Location: cxxcc

Re: LINUX

Post by PIKI »

lp hvala :D :D
Image

Post Reply