Legalizacija Software-a u BiH

Moderator: Hirurg

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Post by underr.t »

Pa jbte ako ne znam de mi onda objasni....... Sta ti to podrazumevash pod legalnim softverom ??????
Pitam se pitam..... Sta je iza ovog linka ??? :)

P.S.
Trazim malu iz komshilooka

P.S. @ P.S.
Nashao sam malu iz komshilooka :)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

sve sto se nemora crackovati ili raditi na drugi nacin...recimo ja znam da je ovaj moj programcic odlican i radi po tom sto mi komp skida nove definicije svaki dan,zatim kad sam skinuo media player 11 uradio je provjeru i vidio da kje sys orginal kao i za IE7! takodje koristim windows defender sto nemoze niko da skine ko nema orginal verziju kao ni definicije za njega!jel dovoljno dokaza ili zelis dalje da nastavim...ocito slabo imas znanja o softwere i mislim da si pogrijesio temu tj. raspravu.

p.s.
nemoras da psujes ako nesto neznas :wink:

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Post by underr.t »

E prvo nisam psovao :) Ako si mislio da jesam, onda izvini.... Samo sam tako rekao :) Nego da ti kazem ovo. Defender imam i ja pa sta... Sve radi ok.... Windows sam "licencirao" preko asus-ove OEM licence... Posto ne znam da li si upoznat ali windows je odobrio licencne pakete za vece proizvodjace konfiguracija kao sto su asus, packard bell, dell itd itd.... Tako da koristeci jednu od tih OEM licenci mozesh ladno da licencirash i sve prodje u najboljem redu... Kao sto si ti rekao da Microsoft to i ne primjeti.....

Btw student sam vishe elektrotehnicke skole u Doboju, smjer informatka..... Tako ako ti nesto kazem a ne pojasnim dovoljno ne znaci da sam laik :) OK :))) Sve najbolje
Pitam se pitam..... Sta je iza ovog linka ??? :)

P.S.
Trazim malu iz komshilooka

P.S. @ P.S.
Nashao sam malu iz komshilooka :)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ok ok...ja nemam neku noviju masinu pa da....kako kazes dobijem licencu...tako da ipak moj sys je licenciran preko mog malog programcica i radi bezprijekorno dobro.....i tog ce uvjek biti jer svi teze da nesto nadju da se sto manje plati....a to sto si student...nema veze ja sam takodje el tehnicku pa tako da i ja takodje odlicno znam o cemu se radi

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Post by underr.t »

Ma nisam mislio da omalovazavam drug... Samo da se zna da i ja nisam laik :) Malo dobre diskusije nikada nije na odmet :) A ako te interesuje nesta vishe o Vistinom "programcicu" to mozesh naci OVDE. Tek toliko da vidish o cemu se radi i na koji naci funkcionishe :))) Pozdrav
Pitam se pitam..... Sta je iza ovog linka ??? :)

P.S.
Trazim malu iz komshilooka

P.S. @ P.S.
Nashao sam malu iz komshilooka :)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

iskreno nemam masinu za vistu...tako da ostajem na xp do daljnjeg....a vistu sam imao sve sem aero....fali mi rama....i nesvidja mi se iskreno...tako da neznam sta da kazem...valjda ce biti ljepsa kasnije nekad....

User avatar
Repko
Posts: 257
Joined: 28.11.2002. 01:09
Location: Prnjavor Village
Contact:

Ma sve je to relativno!

Post by Repko »

Ajde neka mene neko ubjedi da moji programi nisu licencirani! Od mIRC-a pa do windowsa sve se moze updateovati :) A sve mi se cini da cu Kaspersky morati kupiti :)
Don’t forget 1389 Battle for Kosovo.
Don’t forget 1912 Kumanovo battle, revenge for Kosovo.
Don’t forger 1999 Battle for Kosovo II
Don’t forget we’ll revenge it again
Predaj život otadžbini, dušu Bogu a ponos nikome!

MaNe
Posts: 20
Joined: 06.11.2006. 13:48
Location: LJ-SLO

Post by MaNe »

Niti slučajno ne znači da je program licenčan i legalan i ako se nadgradjuje. Kaspersky isto tako
radi kao i ostali "licenčni".

tihomirm
Posts: 92
Joined: 18.07.2005. 08:44

Post by tihomirm »

Inspekcija ti dodje okrene kuciste par puta, nigdje ne nadje onu naljepnicu, ti hvala bogu nemas nikakvu dokumentaciju da si legalno kupio Windows i puf, uzmu ti kuciste, nadju jos milion takvih programa pocevsi od winrara,... i sta onda, pravdaj se ti bogu....
Sta ti ja znam, ako vec koristimo nelegalan softver bolje je da sutimo ili da koristimo neki free OS(Linux ili nesto slicno)....
...jos uvijek nije to toliko prigustilo, ali ima vremena, ove sve radnje ce, ja mislim, imati problema....ajd dobro mi kuci, mala je vjerovatnoca da ce nas da pretresaju...


pozz

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Post by underr.t »

Pa naravno shto se tice toga tu ce najvishe pare da pljunu privatna preduzeca. Mislim ajd ko ce josh u kucu da ti upadne samo da vidi da li imash kakav ilegalan softver i to. Medjutim moze i to da se desi ako te koja od tih kompanija skontaju i tuze, pogotovo one kompanije koje imaju svoja predstavnishtva u Bosni i Herzegovini... Ali opet, ajd ga znaj sta ce sve da se desi ili sta bi moglo da se desi. Jedino shto ce biti obavezno da vec kompanije koje se bave prodajom racuna ce morati da prodaju i licencirani windows (definitivno), naravno tu pogotovo mislim na prodaju brand name racunara. Za sada dosta od mene pa se vidimo :)
Pitam se pitam..... Sta je iza ovog linka ??? :)

P.S.
Trazim malu iz komshilooka

P.S. @ P.S.
Nashao sam malu iz komshilooka :)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

underr.t wrote:Pa naravno shto se tice toga tu ce najvishe pare da pljunu privatna preduzeca. Mislim ajd ko ce josh u kucu da ti upadne samo da vidi da li imash kakav ilegalan softver i to. Medjutim moze i to da se desi ako te koja od tih kompanija skontaju i tuze, pogotovo one kompanije koje imaju svoja predstavnishtva u Bosni i Herzegovini...


MA NEMA OD TIH KONTROLA NISTA ;DEFINITIVNO IH NECE BITI !!! :wink:


Ali opet, ajd ga znaj sta ce sve da se desi ili sta bi moglo da se desi. Jedino shto ce biti obavezno da vec kompanije koje se bave prodajom racuna ce morati da prodaju i licencirani windows (definitivno)
TU CE ONI DA UZIMAJU KAJMAK DIREKTNO U RADNJAMA GDJE SE BUDE PRODAVALO; ALI NAS NAROD SE SNALAZI I JAKO MALO NJIH KUPI NOVI ;VECINOM TO DONESE NEKI RODJAK IZ INOSTRANSTVA !!! :lol:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Skineš lijepo Linux ( bilo koju distribuciju ) i mogu da te za qrac povuku. Nije puno komplikovano, samo treba dobre volje.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Zabuna s Vistinim SP1
Image

U petak se za kratko vrijeme činilo kako će programeri biti u mogućnosti da dođu do testne verzije prvog service packa za Vistu koji je odgođen za sljedeću godinu. U Neowinu su primijetili da se na Microsoftovom MSDN-u pojavila obavijest kako pretplatnici MSDN-a mogu preuzeti Vistin SP1 na testiranje, a pored toga pisalo je i kako SP1 osigurava bolju pouzdanost, kako je riješen velik broj problema vezanih za performanse, da je osigurana podrška za novi hardver kao i za neke nadolazeće standarde.

Međutim, Vistin SP1 i dalje je u ograničenoj fazi beta testiranja i nije javno dostupan programerima izvan Microsofta. U Microsoftu su kasno u petak objavili kako se radi o zabuni, a da nikakav testni kod još nije objavljen niti ga imaju u planu objaviti.

Odgovorni u Microsoftu kažu kako će RC (release candidate) verzija Vistinog SP1 biti objavljena u dogledno vrijeme. Finalna verzija trebala bi biti gotova do kraja prvog kvartala sljedeće godine. Inače, ovo je već druga zabuna u vezi s predstavljanjem famoznog SP1 za Vistu.

[I.Gr. 20:10]
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by ThunderBird »

T-Bird od prije 5-6 dana ima licenciranu Vistu Home Premium na laptopu.

Zadovoljan, čak štaviše, prezadovoljan... 8)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by vrsta8472 »

Година затвора због софтверске преваре

СAРAЈЕВО - Фахрудин Голош проглашен је кривим у Суду БиХ због недозвољеног коришћења ауторских права и осуђен је на годину затвора.

Голош се такође обавезује да у корист буџета БиХ плати новчани износ од 377.772 марака, који је сразмјеран имовинској користи коју је Голош остварио кривичним дјелом. Како се наводи у пресуди, Голош, који је био суоснивач и директор предузећа "Витнет", терети се да је у 2004. и 2005. години са Федералним заводом за запошљавање ФБиХ потписао уговор о испоруци јединственог информационог система, као и посебан уговор о испоруци лиценци Microsoft Office пакета. У овом уговору он је предузеће "Витнет" д.о.о. Тузла означио као "Witnet Computer Engineering" д.о.о. Тузла и представио га као овлашћеног представника "Мајкрософта", што није било тачно. Г. О.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by aquarius »

Opet ista priča, samo mislim da je ovaj put ozbiljna.
KAMPANJA „STOP KRAĐI INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA !“

Povodom početka medijske kampanje pod nazivom „Stop krađi intelektualnog vlasniątva !“, 17.oktobra 2011. godine u Inspektoratu Republike Srpske od­rľana je konferencija za novinare.

Kampanju provodi Inspektorat Republike Srpske u saradnji sa Generalnim sekratarijatom Vlade Republike Srpske, uz podrąku USAID projekta „Zaątita prava intelektualnog vlasniątva“.

®ivan Delić, vrąilac duľnosti direktora Inspektorata Republike Srpske istakao je da je pitanje zaątite intelektualnog vlasniątva sadrľano u Sporazumu o stabi­lizaciji i pridruľivanju Bosne i Hercegovine i Republike Srpske Evropskoj uniji. Aneksom VII ovog Sporazuma regulisane su obaveze u pogledu zaątite prava intelektualnog vlasniątva, u smislu prihvatanja pravnih tekovina Evropske unije, u okviru kojih značajno područje pripada autorskim i srodnim pravima, patenti­ma, te intelektualnom vlasniątvu uopąte.

„Ovaj problem je prisutan i u razvijenim zemljama Evropske unije i zemljama regiona i svjesni smo da će borba za suzbijanje zloupotrebe intelektualnog vlasniątav biti dugotrajan proces, ali to nas ne sprečava u naąem djelovanju i Inspektorat Republike Srpske će odlučno podrľati ovaj segment putem svih vidova inspekcijskog djelovanja“, izjavio je Delić.

Cilj medijske kampanje je informisati građane o značaju zaątite prava intel­ektualnog vlasniątva, koji su benifiti legalnog rada, ali i sa kakvim sankcijama se mogu susresti poslovni subjekti koji tendenciozno krąe zakon.

Borka Surtov, glavni republički trľiąni inspektor naglasila je da je novim setom propisa u oblasti intelektualnog vlasniątva pravo nadzora u dijelu prometa roba i usluga dato inspekciji nadleľnoj za kontrolu trľiąta u Republici Srpskoj.

„Inspekcijske kontrole će u prvom periodu biti preventivnog karaktera. U slučajevima gdje utvrdimo nepravilnosti izricaćemo korektivne mjere u smislu rjeąenja za otklanjanje nedostataka sa adekvatnim rokovima“, pojasnila je Surtov.

Zaątićeno intelektualno vlasniątvo postaje predmet legalne trgovine, doprinosi suzbijanju sive ekonomije I nelojalne konkurencije, te prevenciji neovlaąćenog koriąćenja.

Goran Vranić, načelnik Odjeljenja za planiranje, informatiku i informisanje Inspektorata Republike Srpske ukazao je na potencijalne opasnosti prouzrokovane koriąćenjem nelicenciranih računarskih programa.

„Korisnici nelicenciranog softvera, koji je često preuzet sa peer-to-peer mreľa ili portala za dijeljenje elektronskih sadrľaja, nisu bezbjedni prilikom koriąćenje ovog softvera i vrlo lako mogu postati ľrtve visokotehnoloąkog kriminala“, naglasio je Vranić.

Prema istraľivanju asocijacije Business Software Alliance stopa softverskog piratstva u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj u 2010. godini iznosi 66% i u odnosu na 2009. godinu ostala je nepromjenjena, dok se komercijalna vrijednost vrijednost instaliranog piratskog softvera procjenjuje na 13 miliona američkih dolara.
http://www.inspektorat.vladars.net/inde ... ang=sr-lat
Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

berina82
Posts: 3
Joined: 19.03.2012. 01:17

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by berina82 »

pozdrav imam pitanje jel itko zna kakvi su xp licence koje prodaje pcmax.rs.ba
da li to vrijedi za našu inspekciju

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by aquarius »

Ako imaš dvojbe kontaktiraj Microsoft BiH.
http://support.microsoft.com/gp/cu_sc_s ... hone/hr-ba

Zvanično, podrške za XP nema tako da njegova prodaja više nije legalna. Postoje takozvane "refurbished" verzije, ali i te aktivacije važe do 31. marta. Nakon tog datuma samo originalni Windows 7.
Mislim da je pcmax.rs.ba nesigurna investicija. Slično je radio banjolučkiPCinfo pa mu sad prijeti tužba Microsofta. Zvanično, postoje samo tri kompanije u BiH koje imaju ekskluzivno pravo na prodaju MS licenci ostalo su resaller-i. Mislim da je pcmax "mačak u vreći".
Imaš telefon, poziv je bespatan :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

berina82
Posts: 3
Joined: 19.03.2012. 01:17

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by berina82 »

hvala na odgovru zvala sam info microsoft i ovako su mi rekli ako ta firma prodaje xp to je samo na polovnom računaru a ne da možeš da kupiš samo licencu kao što sam ja mislila i microsoft podrška mi je fino rekla ovako ako ta firma koja prodaje xp (u mom slučaju je to pcmax )
1.ima naljepnicu na računar
2.ima račun da sam ja kod njih kupio taj xp
3.ima cd windowsa
4.ima serijski broj odnosno neki papir od microsofta u windows

ako sve to imaju onda je taj xp legalan e da budem sigurna da je sve to ok ja sam zvala i pcmax
i ljudi mi kažu da imaju sve to uz vindows iako im normalno nisam spominjala da sam zvala microsoft i provjerila šta sve imaju po svemu tome je taj xp ok
međutim iz microsofta mi još kažu da je najsigurnije da mogu da im izdiktiram preko telefona serijski br xp ili cd key i oni odma mogu da provjere da li je taj xp 100% original dalje listajuci po vec pomenutom pcinfo i kako je dobio optužbu od microsofta utvrdim ja je ustvari pcinfo i pcmax ista firma samo pod drugim nazivom sad me zanima jel 100% ta firma dobila tužbu od microsofta i zašto da sve lijepo razuvidim dok nisam šta kupila hvala na odgovoru pozdrav

tihomirm
Posts: 92
Joined: 18.07.2005. 08:44

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by tihomirm »

to jeste jedna firma, ali pc max radi maloprodaju, a pc info veleprodaju. a ako kupujes racunar za kucu ne vidim razlog da se sikiras . inace licence sam ja dobio online preko microsoft.com sajta, tj msdn paket. tako da ti u sustini i ne treba naljepnica da bi dokazao da je legalno kupljeno, jer oni u tom slucaju ne daju naljepnice, vec se sa neta skida sve.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by aquarius »

sad me zanima jel 100% ta firma dobila tužbu od microsofta
To je informacija iz IT kuloara koja nije 100 % provjerena. Teško mi je povjerovati da ispunjavaju kompletnu propisanu proceduru ali ajde de, postoji vjerovatnoća.
Ako je "za kuće" kao što kaže tihomirm apsolutno se slažem sa njegovim mišljenjem. Međutim, ukoliko se radi o preduzeću svakako preporučujem kupovinu legalnog software-a. Nije bitno od koga i po kojoj cijeni. Ukoliko Inspektorat RS dođe u kontrolu i utvrdi korištenje ilegalnog software-a kazne su "drakonske". Tačnije, tri puta od počinjene štete. Primjera radi, ukoliko neko koristi nelegalan AutoCad, čija je tržišna cijena 8500,00 KM, prostom računicom dolazimo do iznosa od 25500,00 KM.
Takva kazna, u današnje vrijeme ... ključ u bravu pa gledaj odakle je vedro.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by Hirurg »

to je kazna pod uslovom da je sve ostalo ok osim racunarskih aplikacija :)

lanaco za softver, jaka kompanija a cjene ok....

berina82
Posts: 3
Joined: 19.03.2012. 01:17

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by berina82 »

u pitanju je internet klub a najvjerovatnije cu da kupujem original windowse 7 al neznam koju bi verziju za net klub kupovala i naravno cekat cu da dođem do nekih para pošto mi treba najmanje 4500 km dok net klub daleko od mene samo 200 metara radi vec 1,5 godinu na crno sasvim normalno nit osiguranog radnika nit prijavljene firme inače ja sam iz tešnja i neznam šta bi po tom pitanju uradila dal da ga prijavim il da i ja odjavim i radim na crno bez ikakvih obaveza a kamo li licenci

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by aquarius »

Za tu igranku ti nije potreban Windows.
Imaš sijaset Linux distribucija koje su apsolutno džaba.
Proguglaj malo. Ubuntu ili Fedora su ti taman. Moguće je koristiti i software namjenjen za Windows
preko Red Wine-a ( igrice i sl. ).

Ne bacaj pare uzalud. Bolje to uloži u mašine. A na Linuxu će, ne da lete, već i ručak poslije da skuhaju i djecu uspavaju ;)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Post Reply